ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Dawkowanie Tongkat Ali: Kompletny przewodnik

Tongkat Ali to powszechnie stosowane zioło lecznicze o długiej historii stosowania na libido, gorączkę, infekcje i problemy trawienne.

Obecnie Tongkat Ali jest stosowany głównie w celu zwiększenia poziomu testosteronu i poprawy funkcji seksualnych, chociaż nadal jest również stosowany w mniejszym stopniu w stanach takich jak infekcje i stany zapalne.

Niniejszy artykuł omawia idealną dawkę Tongkat Ali w zależności od pożądanych korzyści i efektów zdrowotnych. Omówimy również najlepszy czas na przyjmowanie Tongkat Ali i jakie formy suplementów są najlepsze, a także kilka innych kwestii.

Przegląd Tongkat Ali:

Tongkat Ali(Eurycoma longifolia) jest jednym z najbardziej znanych leków w Azji Południowo-Wschodniej, w tym w krajach takich jak Malezja, Tajlandia i Laos. Roślina Tongkat Ali to długie, smukłe drzewo krzewiaste, które preferuje wzrost w piaszczystej, kwaśnej glebie i stosunkowo wilgotnych warunkach.

W tłumaczeniu „Tongkat Ali” oznacza laskę Alego, co wskazuje na jej afrodyzjakalne i zwiększające męskość właściwości. Tongkat Ali występuje pod kilkoma innymi nazwami w zależności od regionu, takimi jak malezyjski żeń-szeń, parasol Ali, Pasak Bumi, Ian-don i Tho Nan.

Wiele części Tongkat Ali jest wykorzystywanych dla korzyści zdrowotnych. Jednak korzenie Tongkat Ali są najczęściej stosowane ze względu na wysokie stężenie fitochemikaliów, takich jak:

  • Quassinoids
  • Alkaloidy
  • Flawonoidy
  • Triterpeny
  • Bioaktywne steroidy

Wśród nich, quassinoidy, w tym eurykomanon, eurykomaozyd i eurykolakton, zapewniają najwięcej korzyści dla testosteronu i innych efektów zdrowotnych. W tej podgrupie eurykomanon jest najlepiej zbadanym i prawdopodobnie najbardziej korzystnym quassinoidem.

Możesz dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych Eurycomanone tutaj.

Dawkowanie Tongkat Ali:

Badania kliniczne pokazują, że Tongkat Ali może przynosić korzyści zdrowotne, takie jak zwiększenie poziomu testosteronu, poprawa wydajności ćwiczeń, zmniejszenie stresu, kontrola poziomu cukru we krwi i działanie przeciwbakteryjne.

Poniższe sekcje szczegółowo opisują skuteczne dawki Tongkat Ali dla korzyści zdrowotnych.

Tongkat Ali dla testosteronu i zdrowia seksualnego:

Najlepiej zbadaną zaletą Tongkat Ali jest zwiększony poziom testosteronu i związane z nim czynniki, takie jak libido i funkcje seksualne.

Jedno badanie kliniczne z udziałem 76 starszych mężczyzn z niskim poziomem testosteronu wykazało, że przyjmowanie 200 mg Tongkat Ali przez miesiąc doprowadziło do znacznego wzrostu całkowitego poziomu testosteronu i znacznego zmniejszenia objawów starzenia się mężczyzn, takich jak zmęczenie.

Badanie kliniczne przeprowadzone na 105 mężczyznach w wieku od 50 do 70 lat wykazało, że zarówno dawki 100 mg, jak i 200 mg Tongkat Ali były skuteczne w zwiększaniu całkowitego i wolnego testosteronu, jednocześnie zmniejszając objawy starzenia się mężczyzn. Jednak efekty były większe u mężczyzn, którzy przyjmowali 200 mg Tongkat Ali.

W badaniu klinicznym na aktywnych fizycznie starszych mężczyznach i kobietach, suplementacja 400 mg Tongkat Ali przez pięć tygodni doprowadziła do znacznego wzrostu całkowitego i wolnego testosteronu.

Wreszcie, badanie kliniczne na dorosłych mężczyznach wykazało, że przyjmowanie 300 mg Tongkat Ali dziennie przez 12 tygodni doprowadziło do znacznego wzrostu funkcji erekcji, libido, zdrowia plemników i objętości nasienia.

To tylko cztery z kilku badań klinicznych, które wykazują ten sam ogólny wpływ na testosteron i/lub funkcje seksualne. W oparciu o te badania, 200 mg do 400 mg TongkEkstrakt z Ali jest skuteczny w zwiększaniu poziomu testosteronu i funkcji seksualnych. Powinien być przyjmowany przez co najmniej dwa tygodnie, ale najlepiej przez cztery tygodnie lub dłużej.

Podsumowanie:

Zalecana dawka Tongkat Ali dla testosteronu i zdrowia seksualnego to codzienna suplementacja od 200 mg do 400 mg przez dwa do czterech tygodni.

Tongkat Ali dla wydajności ćwiczeń:

Badania wskazują, że Tongkat Ali może mieć korzystny wpływ na wydajność ćwiczeń, takich jak siła i moc.

W badaniu klinicznym na 45 starzejących się mężczyznach, przyjmowanie 200 mg Tongkat Ali wraz z programem ćwiczeń przez sześć miesięcy doprowadziło do wzrostu szczytowej produkcji siły i wytrzymałości. Niektóre aspekty produkcji siły były lepsze niż sam trening oporowy.

W badaniu klinicznym na aktywnych fizycznie seniorach suplementacja 400 mg Tongkat Ali przez pięć tygodni znacznie zwiększyła produkcję siły mięśniowej.

Inne badania wykazały podobne wyniki, choć nie zawsze jest jasne, czy Tongkat Ali przynosi konkretne korzyści wykraczające poza sam trening.

W oparciu o te badania, aby uzyskać korzyści w zakresie wydajności ćwiczeń, należy przyjmować około 200 mg do 400 mg ekstraktu Tongkat Ali przez co najmniej cztery tygodnie i do sześciu miesięcy.

Podsumowanie:

Zalecana dawka Tongkat Ali w celu zwiększenia wydajności ćwiczeń to codzienna suplementacja od 200 mg do 400 mg przez cztery tygodnie do sześciu miesięcy.

Tongkat Ali na redukcję stresu:

Nie ma tak wielu badań nad Tongkat Ali w zakresie redukcji stresu i lęku.

Jednak jedno badanie kliniczne na 63 osobach z umiarkowanym stresem wykazało, że przyjmowanie 200 mg Tongkat Ali przez cztery tygodnie znacznie zmniejszyło napięcie, złość, dezorientację i stres; w tym znaczny spadek hormonu stresu, kortyzolu.

Należy przeprowadzić więcej badań klinicznych, aby potwierdzić idealną dawkę dla stresu i zdrowia psychicznego. Jednak idealna dawka wydaje się być zgodna z innymi korzyściami zdrowotnymi i prawdopodobnie wynosi od 200 mg do 400 mg w postaci ekstraktu przez kilka tygodni lub miesięcy.

Podsumowanie:

Zalecana dawka Tongkat Ali w celu zmniejszenia stresu to codzienna suplementacja od 200 mg do 400 mg przez kilka tygodni do kilku miesięcy.

Jaka forma Tongkat Ali jest najlepsza?

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z Tongkat Ali, należy przyjmować suplement Tongkat Ali, który jest standaryzowany na wysokie stężenie eurykomanonu i innych bioaktywnych składników, ponieważ są one najbardziej skuteczne dla organizmu.

Idealną formą jest ekstrakt 200:1 z Tongkat Ali standaryzowany na zawartość około 1,5% eurykomanonu.

Ważne jest, aby wybrać suplement Tongkat Ali, który będzie dla Ciebie skuteczny; Kliknij tutaj, aby przeczytać o najlepszych suplementach Tongkat Ali.

Czy mogę przyjmować Tongkat Ali na pusty żołądek?

Tak, można przyjmować Tongkat Ali na pusty żołądek. Najlepiej jednak przyjmować go z jedzeniem, aby zminimalizować możliwe objawy trawienne, takie jak rozstrój żołądka.

Niektóre osoby mają obawy, czy przyjmowanie Tongkat Ali z jedzeniem zmniejsza biodostępność, jednak twierdzenie to nie zostało potwierdzone badaniami.

Kiedy najlepiej przyjmować Tongkat Ali?

Najlepszą porą na przyjmowanie Tongkat Ali jest poranek lub popołudnie, ponieważ może on mieć działanie energetyzujące u niektórych osób, które mogą zakłócać sen.

Tongkat Ali vs. inne zioła:

Tongkat Ali jest często porównywany z wieloma innymi rodzajami ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów omawiających te typowe porównania.

– Tongkat Ali vs. Ashwagandha: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Tongkat Ali vs. Cistanche: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Tongkat Ali vs. Fadogia Agrestis: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Tongkat Ali vs. Maca: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

Czytaj więcej:

Poniżej zebraliśmy kilka naszych artykułów, które zawierają dodatkowe informacje na temat zioła Tongkat Ali.

– 5 korzyści z Eurycomanone: Dawkowanie i bezpieczeństwo

– 6 Korzyści z Tongkat Ali: Dawkowanie i bezpieczeństwo

– 3 Korzyści z Tongkat Ali dla kobiet

– Bezpieczeństwo Tongkat Ali: Skutki uboczne i interakcje

– Tongkat Ali dla testosteronu

Wnioski:

Tongkat Ali jest szeroko stosowanym ziołem o wielu potwierdzonych badaniami korzyściach, szczególnie dla testosteronu i zdrowia seksualnego, ale także wydajności sportowej i redukcji stresu.

Aby osiągnąć te korzyści, większość ludzi skorzysta na przyjmowaniu od 200 mg do 400 mg ekstraktu Tongkat Ali dziennie przez około cztery do dwunastu tygodni (od jednego do trzech miesięcy). Wybrany suplement powinien być standaryzowany, aby zawierał skuteczną dawkę eurykomanonu.

Ogólnie rzecz biorąc, Tongkat Ali może być korzystny, jeśli jest odpowiednio dawkowany. Jednak indywidualne wyniki mogą się różnić. I zawsze ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu.

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę