ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Bezsenność wywołana stresem

15 lipca 2022 r.

Wszyscy słyszeliśmy, że odpowiednia ilość snu jest podstawą dobrego zdrowia, a jednak tak wielu z nas walczy o jego odpowiednią ilość. Istnieje wiele powodów, dla których właściwy sen może nie mieć miejsca, ale jednym z największych winowajców jest stres.

Stres dotyka nas wszystkich, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na jakość naszego snu ma codzienny stres. Kiedy doświadczamy stresu, hormon kortyzol jest uwalniany przez nadnercza. Kortyzol jest jednym z kluczowych hormonów zaangażowanych w cykl snu/budzenia organizmu i działa antagonistycznie z hormonem melatoniną. W „idealnym” cyklu snu/budzenia zobaczylibyśmy szczyt melatoniny około północy, kiedy kortyzol powinien być na najniższym poziomie. Gdy noc przechodzi w dzień, poziom melatoniny spada, a kortyzol zaczyna rosnąć. Ten naturalny wzrost kortyzolu rano jest tym, co sprawia, że wstajemy i wychodzimy z łóżka; w idealnej sytuacji osiągnąłby on swój najwyższy poziom w południe, kiedy melatonina jest na najniższym poziomie.

Jeśli wysoki stres jest doświadczony przez cały dzień to może wpływać na sen w nocy, ponieważ kortyzol jest uwalniany w większych ilościach. To nie tylko stawia ciało do „walki lub ucieczki” odpowiedzi, która jest bardzo wymagająca dla układu nerwowego, ale również wpływa na to, jak melatonina zostanie wydany później w nocy.

Istnieje wiele strategii stylu życia, które możemy wdrożyć, aby zarządzać poziomem stresu w organizmie, takich jak ograniczenie spożycia substancji stymulujących i zrównoważenie poziomu cukru we krwi, ale szczególnie kochamy zioła do regulacji stresu.

Zioła mają unikalną zdolność do zajmowania się stresem pod wieloma kątami, co sprawia, że stres objawia się inaczej u każdej osoby. Oto kilka naszych ulubionych ziół wspierających bezsenność wywołaną stresem:

– Ashwagandha: Odżywczy i budujący tonik nadnerczy, który wspiera zdolność organizmu do radzenia sobie w warunkach stresu i presji. Ashwagandha pomaga również regulować kortyzol, który może być rozregulowany z powodu przewlekłego stresu i powodować problemy ze snem. Ashwagandha pomaga również zmniejszyć niepokój, pobudzenie emocjonalne i frustrację z powodu wysokich wymagań.

– Reishi: W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej odżywia shen, czyli energię związaną z sercem, która rządzi umysłem, świadomością i równowagą emocjonalną człowieka. Oznacza to, że terapeutycznie jest pomocne w zmniejszaniu niepokoju, bezsenności, koszmarów, zaburzeń nastroju i słabej pamięci.

– Rehmannia: Jeden z najważniejszych toników budujących krew nadnerczy zarówno w zachodnim jak i wschodnim ziołolecznictwie. Rehmannia jest pomocna w przyjmowaniu podczas lub po okresach stresu i wyczerpania, a także pomaga zmniejszyć stan zapalny w chorobie autoimmunologicznej.

– Święta bazylia: Adaptogen, który pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi, Holy basil uspokaja nadaktywny system nerwowy i zmniejsza niepokój i stres.

– Oatstraw: Tonik dla układu nerwowego, Owies jest bogaty w witaminy z grupy B i minerały, aby odżywiać, uspokajać i wspierać emocjonalne wyczerpanie po długich okresach stresu. Owies działa dobrze w połączeniu z pokrzywą, aby uzupełnić poziom żelaza i witaminy C. Niedobór żelaza może być ukrytą przyczyną bezsenności, więc odżywianie i budowanie poprzez zioła i żywność jest kluczowe!

– Skullcap: Tonik układu nerwowego, który pomaga zmniejszyć krążenie, nadaktywne myśli w nocy, niepokój, bezsenność i ból głowy. Jest niezwykle pomocny w zmniejszaniu napięcia mięśniowo-szkieletowego, które powoduje bóle głowy, szyi i ramion. i zgrzytanie zębami.

Dochodzenie do korzenia stresu może być złożone i często musimy myśleć o tym, jak możemy wspierać nasz sen przez cały dzień, a nie tylko to, co robimy przed snem. To jest, gdzie zioła mogą być tak wpływowe, ponieważ głęboko odżywiają i regulują układ nerwowy przez cały dzień, stąd, gdy nadchodzi wieczór, ciało czuje się bardziej przygotowane do snu.

Jeśli zmagasz się ze stresem i/lub bezsennością, oferujemy 1:1 dogłębne konsultacje z naszymi zielarzami medycznymi, dietetykami i praktykami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i możemy zaoferować ziołolecznictwo lub akupunkturę dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb.

Możesz również wypróbować każde z tych ziół indywidualnie, klikając na wyróżnione słowo i odwiedzając naszą bibliotekę pojedynczych nalewek.

Napisane przez ZiołaNaZdrowo.pl

Zielarz medyczny w trakcie szkolenia

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę