ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Rodzina roślin: Lamiaceae, Miętusy

To jest mięta

henbit, Lamium amplexicaule

to jest mięta

Coleus, rodzaj Coleus

a to jest mięta

szkarłatny beebalm, Monarda didyma

to jest również mięta

tek, Tectoma

Chwileczkę! To wszystko? Nie wyglądają na miętę(Mentha spicata).

Mięta, Mentha spicata

To zależy od tego, jak używasz słowa mięta. Wszystkie te rośliny należą do tej samej rodziny roślin, Lamiaceae, często nazywanej rodziną miętową. Jako członkowie tej rodziny, zwyczajowo nazywamy je miętami, tak jak nazywamy członków rodziny Poaceae trawami i rodziny Arecaceae palmami.

Ale rodzina Lamiaceae jest duża. Obecnie istnieje 238 rodzajów i 7000 do 7400 gatunków, co czyni ją szóstą co do wielkości rodziną roślin. To jest mnóstwo miejsca na różnorodność.

Po raz pierwszy powiedziałem „to jest mięta? Naprawdę?”, gdy dowiedziałam się o ziołach kulinarnych.Mięta i mięta pieprzowa(Mentha xpiperita) należą do rodziny Lamiaceae, ale także szałwia lekarska(Salvia officialis), rozmaryn (Salviarosmarinus), bazylia (Oncimum basilicum), oregano (Origanum vulgare) i majoram (Origanummajorana), tymianek ogrodowy (Thymus vulgaris) i lawenda angielska (Lavendula angustifolia). Pachną one zupełnie inaczej, mają liście o różnych kształtach… wiele różnic. Ale wszystkie mają kwadratowe łodygi, charakterystyczny zapach i kwiaty o wąskim, „wargowym” kształcie, jak u kocimiętki(Nepeta racemosa) poniżej. (Tak, kocimiętka, Nepeta cataria, też jest miętą). Badania DNA zgadzają się, że są one bliżej siebie niż jakiekolwiek inne rośliny i powinny być zgrupowane jako rodzina roślin.

Kocimiętka, Nepeta racemosa

Alternatywna nazwa rodziny, Labiatae, odnosi się do ust; górne i dolne płatki są połączone i wydają się być wargami, po łacinie labia. Zarówno nazwa Lamiaceae, jak i Labiatae są poprawnymi nazwami dla tej rodziny. Kompromis na Międzynarodowym Kongresie Botanicznym, który zatwierdził nadawanie każdej rodzinie nazwy po rodzaju w obrębie rodziny, pozwolił na zachowanie tradycyjnych nazw dziewięciu ukochanych rodzin; jedną z nich była ta rodzina. Nazwa Lamiaceae pochodzi od Lamium, rodzaju, który obejmuje martwe pokrzywy (poniżej) i henbit (górne zdjęcie).

trupia główka, Lamium maculatum

Mówienie, że Lamiaceae to rodzina miętowa jest tylko ułatwieniem, nazwaniem rośliny z tej rodziny, którą inni prawdopodobnie rozpoznają. Równie dobrze można powiedzieć, że jest to rodzina miętowa lub rodzina szałwiowa… w takim przypadku wszystkie moje zdjęcia na górze tego bloga mogłyby być oznaczone jako miętowe lub szałwiowe. Można też powiedzieć, że to rodzina kocimiętki lub tekowa, możliwości są setki.

Lamiaceae wyraźnie obejmują nieproporcjonalnie dużą liczbę naszych kulinarnych ziół. Inni członkowie rodziny mają tradycyjne zastosowania lecznicze lub, jak w przypadku mięty, są uprawiani komercyjnie jako środki aromatyzujące. Tylko kilka gatunków jest zdrewniałych, na przykład rozmaryn, a jeszcze mniej jest drzewami, z których najważniejszym jest teak.

Występują one na całym świecie. Z 7.000 gatunkówies, nie mam zdjęć nawet 10% z nich, ale oto kilka kolejnych:

gwiazdnica, Clerodendrum quadriloculare

Uszy jagnięcia, Stachys byzantina

bazylia, Ocimumbasilicum

tymianek płożący, Thymus serpyllum

hyzop olbrzymi, Agastache

To jest fajna rodzina. Mają znaczenie gospodarcze. Łatwo je rozpoznać; kwadratowe łodygi, które są niemal powszechne u Lamiaceae, występują tylko na jednej innej rodzinie roślin, Verbenaceae, a werbeny nie mają pachnących liści, dodatkowo rośliny kwitnące mają kwiaty wargowe. Kwiaty i liście u Lamiaceae są różnorodne, jaskrawe i dość piękne. A miętówki są stosunkowo powszechne, zarówno jako rośliny ozdobne, jak i dzikie kwiaty.

Chciałabym móc zawrzeć w tym poście zapach mięty lub szałwii czy bazylii. Będziesz musiał znaleźć te rośliny i cieszyć się ich zapachem dla siebie. Zwróćcie też uwagę na zapylacze. Lamiaceae są bardzo atrakcyjne dla zapylaczy, od pszczół przez motyle po kolibry.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Kathy Keeler, Wędrująca Botaniczka

Posty o roślinach z rodziny Lamiaceae na tym blogu:

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę