ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Bergamotka cytrusowa na stany zapalne | ZiołaNaZdrowo.pl

Cytrusowa bergamotka to owoc cytrusowy, który od wielu lat stosowany jest jako ziołowy środek leczniczy. Owoc ten jest stosowany w leczeniu infekcji, gorączki, chorób serca i innych dolegliwości.

Współczesne badania potwierdziły wiele zalet bergamotki cytrusowej, ponieważ wydaje się ona skuteczna w leczeniu cholesterolu, cukru we krwi, stanów zapalnych i innych problemów.

W tym artykule omówimy konkretne korzyści płynące ze stosowania bergamotki cytrusowej w stanach zapalnych i omówimy jej działanie, skuteczne strategie dawkowania i optymalny czas stosowania.

Przegląd bergamotki cytrusowej:

Cytrusowa bergamotka(Citrus bergamia) to owoc cytrusowy pochodzący z południowego regionu Włoch znanego jako Kalabria.

Owoc ten znany jest również pod innymi nazwami, w tym pomarańcza bergamota i kwaśna pomarańcza, pomimo swojego żółtawo-zielonego wyglądu.

Wyciągi z soku i olejki eteryczne z bergamotki cytrusowej zawierają wiele korzystnych związków, takich jak flawonoidy i inne przeciwutleniacze. W szczególności, niektóre z głównych związków uważanych za przynoszące korzyści zdrowotne to:

  • Neohesperydyna
  • Naringina
  • neohesperydyna
  • Poncerityna
  • Bergamotyna
  • Mitrocyna

Dodatkowo, cytrusowy olejek bergamotowy jest często wykorzystywany do produkcji herbaty Earl Grey. Tradycyjnie używa się do tego kombinacji czarnej herbaty i cytrusowego olejku bergamotowego, który pochodzi ze skórki.

Korzyści płynące ze stosowania bergamotki cytrusowej w stanach zapalnych:

Kilka badań dotyczyło możliwych korzyści zdrowotnych bergamotki cytrusowej w stanach zapalnych. Chociaż nie ma wielu badań klinicznych, nadal istnieje wystarczająca ilość dowodów na poparcie stosowania bergamotki cytrusowej jako związku przeciwzapalnego.

Jedno z badań klinicznych na 107 pacjentach z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby wykazało, że suplementacja 650 mg bergamotki cytrusowej dwa razy dziennie przez 120 dni doprowadziła do obniżenia poziomu białka c-reaktywnego, które jest markerem stanu zapalnego. Naukowcy odnotowali również wiele ulepszeń w innych układach organizmu, takich jak zdrowie metaboliczne.

Badanie kliniczne przeprowadzone na 80 pacjentach z cukrzycą typu 2 i niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby wykazało, że suplementacja 300 mg bergamotki cytrusowej samodzielnie lub w połączeniu z kardamonem(Cynara cardunculus) doprowadziła do znacznego zmniejszenia kilku biomarkerów stanu zapalnego w porównaniu z placebo. Niektóre z obniżonych markerów to CR-P, czynnik martwicy nowotworów alfa (TNF-a) i interleukina-6 (IL-6).

Badanie laboratoryjne przeprowadzone z wykorzystaniem ludzkich komórek białaczkowych monocytarnych wykazało, że frakcje flawonoidowe z soku z bergamotki cytrusowej zmniejszały kilka cytokin prozapalnych. Ogólnie rzecz biorąc, sugeruje to, że bergamotka odgrywa wiele ról jako związek przeciwzapalny.

W badaniu in vitro przeprowadzonym na ludzkich komórkach śródbłonka, flawonoidy z bergamotki cytrusowej chroniły przed stanem zapalnym po ekspozycji na TNF-a. Sugeruje to, że owoce bergamotki cytrusowej mogą inicjować procesy przeciwzapalne.

Jedno z badań na szczurach dotyczyło przeciwzapalnego działania trzech dawek olejku eterycznego z bergamotki (0,025, 0,05 i 0,10 ml/kg) na szczury z zapaleniem. Naukowcy odkryli, że wszystkie dawki olejku eterycznego z bergamotki zmniejszały stan zapalny, z efektem zależnym od dawki. Od najniższej do najwyższej dawki, olejek eteryczny z bergamotki zmniejszał stan zapalny odpowiednio o 27%, 30% i 63%.

W jednym z badań przeprowadzonych na myszach poddanych eksperymentalnemu zapaleniu jelita grubego, flawonoidy z soku z bergamotki reWywołał liczne związki prozapalne i wykazał działanie przeciwzapalne przeciwko zapaleniu okrężnicy. Naukowcy doszli do wniosku, że efekty te mogą dobrze przekładać się na leczenie nieswoistego zapalenia jelit (IBD) u ludzi.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wskazują, że bergamotka cytrusowa może zmniejszać stan zapalny.

Jak bergamotka cytrusowa działa na stany zapalne?

Istnieje kilka mechanizmów stojących za działaniem przeciwzapalnym bergamotki cytrusowej. Wszystkie one generalnie obracają się wokół flawonoidów i innych związków przeciwutleniających zawartych w tym owocu.

Na przykład, różne związki flawonoidowe w bergamotce cytrusowej chronią przed stresem oksydacyjnym i zwiększają aktywność obrony antyoksydacyjnej. Jest to ważne, ponieważ stres oksydacyjny jest kluczowym czynnikiem wywołującym stan zapalny, więc ograniczenie tego procesu może zmniejszyć stan zapalny.

Co więcej, ekstrakty zarówno z soku z bergamotki, jak i ze skórki wydają się hamować uwalnianie cytokin prozapalnych, które w przeciwnym razie nasilałyby stan zapalny. Podobnie wykazano, że bergamotka cytrusowa zmniejsza liczbę powszechnych markerów stanu zapalnego, takich jak TNF-a i IL-6 (oraz kilka innych związków interleukinowych), a także udowodniono, że zmniejsza uszkodzenia DNA i komórek.

Mechanizm działania

: Uważa się, że bergamotka cytrusowa zmniejsza stan zapalny poprzez redukcję stresu oksydacyjnego i typowych markerów stanu zapalnego.

Jak długo trwa działanie bergamotki cytrusowej na stany zapalne?

Ponieważ nie ma wielu badań klinicznych dotyczących bergamotki cytrusowej na zapalenie, nie ma ostatecznej dawki ani harmonogramu.

W związku z tym przeprowadzono wystarczająco dużo badań klinicznych, aby opracować ogólny protokół suplementacji. W tym celu zaleca się suplementację flawonoidami z bergamotki cytrusowej przez cztery miesiące lub dłużej, aby uzyskać największe działanie przeciwzapalne.

Można zacząć odczuwać zauważalne korzyści na długo przed upływem tego czasu, ale ważne jest, aby pozostać konsekwentnym i kontynuować suplementację, aby zapewnić największe korzyści.

Jeśli chodzi o dawkowanie, zastosowano od 300 mg do 1300 mg ekstraktu flawonoidów z bergamotki cytrusowej. Jest to szeroki zakres, więc korzystne może być rozpoczęcie od umiarkowanej dawki w tym zakresie. Poszukaj suplementu z ekstraktem z bergamotki cytrusowej, który jest standaryzowany na zawartość flawonoidów. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy pomocny przewodnik omawiający najlepsze suplementy Citrus Bergamot.

Stopień uzyskiwanych korzyści zależy również od innych czynników, takich jak jakość diety, poziom stresu, ćwiczenia, sen i inne, ponieważ wszystkie one mają wpływ na stan zapalny i ogólny stan zdrowia.

Kliknij tutaj, aby przeczytać nasz artykuł omawiający zalecane dawki bergamotki cytrusowej.

Jak zawsze, najlepiej jest porozmawiać z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić, jaki protokół suplementacji jest najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy dla danej osoby.

Podsumowanie:

Uważa się, że codzienna suplementacja od 500 mg do 1000 mg bergamotki cytrusowej zaczyna działać w ciągu czterech miesięcy.

Bergamotka cytrusowa a inne zioła:

Bergamotka cytrusowa jest często porównywana z wieloma innymi rodzajami ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów omawiających typowe porównania.

– Citrus Bergamot vs. Berberyna: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Bergamotka cytrusowa vs. gorzka pomarańcza: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Citrus Bergamot vs. Red Yeast Rice: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Citrus Bergamot vs. Statyny: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

Czytaj więcej:

Poniżej zebraliśmy nasze artykuły, które omawiają konkretne korzyści zdrowotne bergamotki cytrusowej.

– 5 zalet bergamotki cytrusowej

– 5 korzyści płynących z herbaty Citrus Bergamot: Dawkowanie i skutki uboczne

– Dawkowanie Citrus Bergamot: Ile należy przyjmować dziennie?

– Cytrusowa bergamotka na poziom cukru we krwi i utratę wagi

– Bergamotka cytrusowa na cholesterol

– Bezpieczeństwo bergamotki cytrusowej: Skutki uboczne i interakcje

Wnioski:

Cytrusowa bergamotka to owoc cytrusowy bogaty we flawonoidy i inne związki, które mają wiele możliwych korzyści zdrowotnych, w tym działanie przeciwzapalne.

Kilka badań wykazało, że bergamotka cytrusowa zmniejsza stan zapalny i może poprawić wiele chorób związanych ze stanem zapalnym, takich jak stłuszczenie wątroby, IBD i dolegliwości skórne.

Dla tych, którzy są zainteresowani suplementacją bergamotą cytrusową na stany zapalne, sugerowaną drogą jest rozpoczęcie od 500 mg do 1000 mg dziennie przez cztery miesiące (lub dłużej), w zależności od indywidualnej sytuacji.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę