ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

4 Zalety świetlika lekarskiego: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Świetlik lekarski to zioło, które pochodzi z wrzosowisk i suchych łąk Europy.

Części kwiatowe świetlika były tradycyjnie stosowane w leczeniu infekcji oczu, łagodzeniu objawów przeziębienia i zmniejszaniu stanu zapalnego. Stosowano go również w celu złagodzenia objawów alergii.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym świetlika, jego bezpieczeństwu i historii.

Czym jest świetlik?

Świetlik lekarski to małe, kwitnące zioło znane z pomocy w różnych schorzeniach oczu.

Naukowa nazwa tego zioła to Euphrasia officinalis . Rośnie w ubogich, kredowych glebach w całej Europie, Ameryce Północnej i północno-zachodniej Azji.

Tradycyjne przekazy zalecają stosowanie świetlika w stanach z wydzieliną śluzową z oczu i nosa, zatkanym kaszlem i innymi chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych. W starożytnych kulturach europejskich świetlik był czczony ze względu na jego zdolność do poprawy słabego wzroku.

Współczesne badania sugerują, że zioło to ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Badania wykazują również jego zdolność do ochrony przed stresem oksydacyjnym dzięki właściwościom przeciwutleniającym.

Niektóre z głównych składników aktywnych świetlika, takie jak luteolina i kwercetyna, mogą być odpowiedzialne za jego różne korzyści zdrowotne.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania świetlika:

Połączenie badań klinicznych, tradycyjnej wiedzy i współczesnych zielarzy zaobserwowało różne korzyści płynące ze stosowania świetlika. Poniżej znajdują się podstawowe korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania świetlika i jego głównych składników.

1. Może wspierać zdrowie oczu

Różne badania i tradycyjne przekazy sugerują, że świetlik wspomaga leczenie niektórych chorób oczu.

Całe oko, w tym tkanki i struktury, może zostać zainfekowane przez wirusy i bakterie. Objawy infekcji oczu obejmują zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie, wydzielinę śluzową i nadmierne łzawienie. Infekcje oczu są wysoce zaraźliwe, a nieleczone mogą prowadzić do niewyraźnego widzenia lub ślepoty.

W randomizowanym badaniu obserwującym niemowlęta z wydzieliną z oczu, krople do oczu Euphrasia® zmniejszyły objawy, takie jak zaczerwienienie i łzawienie. Chociaż krople do oczu nie poprawiły znacząco skuteczności leczenia, naukowcy zauważyli, że mogą one złagodzić powiązane objawy.

Inne badanie kliniczne z udziałem pacjentów z zapaleniem spojówek (różowym okiem) wykazało, że krople do oczu ze świetlikiem zmniejszyły objawy i/lub wyleczyły ponad 85% uczestników. Najlepsze wyniki uzyskano, gdy pacjenci otrzymywali 1 kroplę 3x dziennie.

W badaniu laboratoryjnym obserwującym ludzkie komórki oka, naukowcy zauważyli, że ekstrakt ze świetlika wykazuje obiecujące działanie terapeutyczne w przypadku zaburzeń oczu, takich jak suche oko i alergie oczne. Wydaje się, że świetlik jest w stanie to zrobić poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.

W badaniu laboratoryjnym obejmującym krople do oczu ze świetlikiem i rumiankiem(Matricaria chamomilla) (Dacriovis™) zaobserwowano, że krople do oczu chroniły komórki oka przed śmiercią komórkową wywołaną promieniowaniem UVB i poprawiały warunki gojenia. Krople osiągnęły te wyniki poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające na komórki oka.

Europejska Agencja Leków sugeruje przyjmowanie świetlika w „objawowym leczeniu i zapobieganiu zapaleniu spojówek…[i] drobnych chorób oczu”.

Amerykańska Rada Botaniczna zaleca zioło do „leczenia zapalenia spojówek, zakażeń i innych dolegliwości oczu”.

Zarejestrowany zielarzAHG, David Hoffmann, wyjaśnia, że Euphrasia officinalis jest pomocna w stanach oczu, takich jak „ostre lub przewlekłe stany zapalne, kłucie i płacz oczu oraz nadwrażliwość na światło”.

Światowej sławy zielarka, Rosemary Gladstar, sugeruje stosowanie dobrze zaparzonej herbaty ze świetlika „jako płukanki do oczu lub kompresu na zmęczenie oczu, zapalenie spojówek, pieczenie i inne stany zapalne oczu z obfitym łzawieniem”.

W A Modern Herbal, szanowana zielarka Maude Grieve zaleca świetlik na „choroby wzroku, osłabienie oczu, oftalmię…[i] ogólne zaburzenia oczu”.

W King’s American Dispensatory, dr Felter i dr Lloyd omawiają wsparcie świetlika dla „nieżytowej oftalmii”, która odnosi się do zapalenia oka połączonego z wydzieliną.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że świetlik może promować zdrowie oczu, przynosząc korzyści w stanach takich jak zapalenie i różowe oko.

2. Potencjalne właściwości przeciwzapalne

Badania laboratoryjne i współczesne przeglądy sugerują, że świetlik jest korzystny w zmniejszaniu stanu zapalnego i regulowaniu odpowiedzi zapalnej.

Zapalenie jest reakcją wywoływaną przez układ odpornościowy organizmu. Reakcja ta występuje, gdy organizm doświadcza urazu, infekcji, toksyn i/lub fizycznego przeciążenia. Podczas gdy krótkotrwały stan zapalny jest istotną częścią procesu gojenia, przewlekły stan zapalny jest sygnałem, że istnieje poważniejszy problem fizjologiczny.

Badanie laboratoryjne z udziałem wyciągu ze świetlika wykazało, że niektóre ekstrakty wykazywały działanie przeciwzapalne na komórki oka.

Inne badanie laboratoryjne obserwujące krople do oczu ze świetlika i rumianku(Dacriovis™) wykazało, że krople miały działanie przeciwzapalne. Pomogło to poprawić regenerację komórek oka po ekspozycji na szkodliwe promienie słoneczne.

Trzecie badanie laboratoryjne wykazało, że świetlik zmniejsza uszkodzenia komórek skóry spowodowane promieniowaniem UVB poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Ekstrakt wykazał również działanie przeciwutleniające.

David Hoffmann pisze, że świetlik jest pomocny w schorzeniach oczu z „ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym” i że „połączenie właściwości przeciwzapalnych i ściągających [sprawia], że zioło to ma zastosowanie w wielu schorzeniach”.

Podsumowanie:

Badania laboratoryjne wskazują, że świetlik może zmniejszać stan zapalny, szczególnie wokół oczu.

3. Może wspierać zdrowie układu oddechowego

Tradycyjnie, świetlik był stosowany do zwalczania chorób układu oddechowego z objawami podobnymi do przeziębienia.

Infekcjom dróg oddechowych często towarzyszą objawy takie jak katar, podrażnienie zatok, śluz lub flegma w płucach i bóle głowy.

Europejska Agencja Leków zaleca stosowanie świetlika „w objawowym leczeniu przeziębień”.

Amerykańska Rada Botaniczna sugeruje stosowanie świetlika lekarskiego w „stanach takich jak gorączka, kaszel, ból gardła i ból ucha”.

David Hoffmann pisze, że świetlik „jest doskonałym lekarstwem na problemy z błoną śluzową… takie jak nieżyt nosa (przeziębienie), zapalenie zatok (infekcja zatok), katar sienny (sezonowe alergie), ostre zapalenie błony śluzowej nosa (przeziębienie), katar sienny (sezonowe alergie). koryza (przeziębienie), drażliwe kichanie i łzawienie (nadmierne łzawienie)”.

W książce ” Planting the Future ” Rosemary Gladstar wyjaśnia, że świetlik jest „przydatny w przypadku mokrego kaszlu i chrypki; w przypadku bólu ucha i głowy związanego z przeziębieniem; [oraz] w przypadku zatkania zatok czołowych….”.

Tradycyjna zielarka Maude Grieve omawia, że świetlik „działa szczególnie na śluzową wyściółkę oczu i nosa oraz górną część gardła do szczytu tchawicy, powodując… obfite wydzielanie z tych części”. Sugeruje to, że zioło to usuwa zatory śluzowe z tych obszarów układu oddechowego.

Podsumowanie:

Tradycyjne ziołolecznictwo wskazuje, że świetlik może korzystnie wpływać na choroby układu oddechowego. Potwierdzenie tego odkrycia wymaga przeprowadzenia badań klinicznych.

4. Inne korzyści

Inne rzekome korzyści zdrowotne świetlika obejmują:

-Możemieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe: w badaniu laboratoryjnym obserwującym olejek eteryczny ze świetlika, naukowcy odkryli, że olejek wykazywał działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko różnym szczepom bakterii, w tym Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus, S. epidermidis, Pseudomonas aeruginosa i Candida albicans .

Działanie antyoksydacyjne: Badanie laboratoryjne wykazało, że niektóre związki fenolowe świetlika wykazują działanie przeciwutleniające.

Podsumowanie:

Świetlik łączył się z wieloma różnymi korzyściami zdrowotnymi. Aby zweryfikować te odkrycia, potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

Bezpieczeństwo świetlika:

Klasa bezpieczeństwa: 1

Klasa interakcji: A

Świetlik jest „ogólnie uznany za bezpieczny” (GRAS) przez FDA.

Chociaż żadne badania na ludziach nie wykazały zdarzeń niepożądanych, świetlik wpłynął na regulację poziomu glukozy w jednym badaniu na zwierzętach. Botanical Safety Handbook zaleca, aby osoby z cukrzycą uważnie monitorowały poziom cukru we krwi, jeśli używają świetlika.

Ciąża i laktacja:

Nie zaleca się stosowania świetlika w okresie ciąży i laktacji ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie świetlika jest następujące:

Napar (herbata): Dodać 1 szklankę wrzącej wody do 1 łyżeczki suszonego zioła. Zaparzać przez 5 do 10 minut. Pić 1 filiżankę 3x dziennie.

Nalewka (1:5): 1-4 ml, 3x dziennie.

Kompres: Dodaj 1 łyżeczkę suszonego zioła do 1 litra wody. Doprowadzić do wrzenia przez 10 minut, a następnie wyłączyć ogrzewanie. Lekko ostudzić i zwilżyć ściereczkę letnim płynem. Delikatnie wykręć i umieść na oku/oczach. Pozostaw kompres na 15 minut i powtarzaj 3x dziennie.

Płynny ekstrakt (1:1): 1-2 ml, 3x/dzień.

Kapsułki/suplementy diety: 400 – 470 mg, 2-3x/dzień.

Krople do oczu: 1+ kropli w razie potrzeby, 3-5 razy dziennie.

Euphrasia 10% EyeDrops®: 1 – 2 krople, 3-6x/dobę.

Dacriovis™: 2 krople, 3x/dzień.

Zrównoważony rozwój:

Eyebright znajduje się na liście „zagrożonych” United Plant Saver, co oznacza, że działalność człowieka ma znaczący wpływ na to zioło.

Ponieważ zioło to jest jednoroczne, konieczne jest umożliwienie świetlikowi wysiewu nasion, aby mógł powrócić w następnym sezonie. Jest „zagrożonysk” odzwierciedla nieodpowiedzialne zbieranie tego zioła. Konieczne jest pozyskiwanie uprawianego i odpowiedzialnie zbieranego świetlika do zastosowań terapeutycznych.

Różne gatunki świetlika są „zagrożone” lub „zagrożone” w następujących stanach: Maine, Michigan i New Hampshire.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa świetlika to Euphrasia officinalis . Chociaż „świetlik” jest jego najpopularniejszą nazwą, jest on również nazywany „eufrazją” lub „bylicą oczną”.

Naukowa nazwa Euphrasia pochodzi od greckiego słowa i nazwy „Euphrosyne”, co oznacza „radość”. Jej znaczenie wynika z radości, jaką ludzie odczuwają, gdy świetlik leczy ich oczy i mogą widzieć. Termin „świetlik” pochodzi od zdolności leczniczych rośliny do odmładzania i ochrony wzroku.

Euphrasia officinalis jest w medycynie synonimem gatunków Euphrasia rostkoviana i Euphrasia stricta. Wiele gatunków Euphrasia zawiera podobne składniki aktywne.

Świetlik należy do rodziny Orobanchaceae (tj. formalnie Scrophulariaceae lub figowiec) i jest uważany za półpasożytniczą roślinę alpejską, która odżywia się składnikami odżywczymi z pobliskich korzeni traw. Pochodzi z Europy, jednak została naturalizowana w Ameryce Północnej i północno-zachodniej Azji.

Kwiaty świetlika są białe lub fioletowe z delikatnymi żółtymi żyłkami. Wczesne zastosowania tego zioła były zgodne z Doktryną Podpisów, która mówi, że rośliny przypominają części ciała, na które mają terapeutyczny wpływ. Ponieważ kwiaty tej rośliny wyglądały podobnie do gałek ocznych, stosowano je w leczeniu chorób oczu.

Świetlik jest rośliną jednoroczną, która osiąga maksymalnie 2 – 8 cali wysokości i kwitnie od maja do września. Części nadziemne są stosowane w medycynie i mają gorzki, ściągający smak.

Istnieje około 450 gatunków Euphrasia i są one powszechnie spotykane na ubogich, kredowych glebach na poboczach dróg, suchych polach i nieużytkach.

Powszechne nazwy świetlika obejmują: Euphrasia, Eyewort, Adhil (arabski), Casse-lunette (francuski), Augentröst (niemiecki: „pocieszenie oczu”), Euphraise.

Inne rośliny z gatunku Euphrasia obejmują:

  • Euphrasia aequalis
  • Euphrasia disjuncta
  • Euphrasia frigida
  • Euphrasia hudsonia
  • Euphrasia micrantha

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Chociaż nazwa naukowa świetlika jest pochodzenia greckiego, nie ma wyraźnej wzmianki o tym ziole w starożytnych tekstach lub księgach. Zioło to pojawiło się w XIV-wiecznych tekstach i zostało opisane jako „lekarstwo na wszelkie złooczu”. W tym stuleciu istnieje wiele opisów zdolności zioła do łagodzenia dolegliwości i schorzeń oczu.

Stosowanie świetlika powoli zyskiwało na popularności, a w XVII wieku był on często wymieniany jako przyprawa do „wina świetlika”. Podczas panowania królowej Elżbiety (1558-1603), świetlik był podawany i spożywany jako piwo.

W XVII wieku brytyjski botanik Nicholas Culpepper napisał, że „świetlik zrobiony na proszek… ma potężne działanie pomagające przywrócić wzrok zepsuty przez lata”. Oprócz okładów, naparów i ekstraktów, świetlik był i jest również składnik „brytyjskiego tytoniu ziołowego„. Ta mieszanka dymu rzekomo łagodzi objawy przeziębienia w głowie i górnej części klatki piersiowej.

Obecnie świetlik jest używany do celów leczniczych i nadal wchodzi w skład ziołowych mieszanek dymnych.

Wnioski:

Świetlik to delikatne, ale potężne zioło, które rośnie w trudnych warunkach i jest wysoko cenione ze względu na swoje terapeutyczne powinowactwo do oczu.

Chociaż większość badań naukowych opiera się na modelach laboratoryjnych (z wyjątkiem kilku badań klinicznych), wiele współczesnych i tradycyjnych opisów wykazuje wszechstronne właściwości lecznicze tego zioła.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli rozważasz stosowanie suplementu diety ze świetlikiem do celów leczniczych. Ważne jest, aby pozyskiwać świetlik etycznie i w sposób zrównoważony, biorąc pod uwagę jego status „zagrożonego”, a osoby z cukrzycą powinny przyjmować świetlik ostrożnie.

Bigagli, E., Cinci, L., D’Ambrosio, M., & Luceri, C. (2017). Aktywność farmakologiczna kropli do oczu zawierających wyciągi z Matricaria chamomilla i Euphrasia officinalis w indukowanym przez UVB stresie oksydacyjnym i zapaleniu ludzkich komórek rogówki. Journal of photochemistry and photobiology. B, Biology, 173, 618-625. https://doi.org/10.1016/j.jphotobiol.2017.06.031.

Blazics, B., Alberti, A., & Kéry, A. (2009). Az Euphrasia rostkoviana Hayne fenoloid tartalmú frakcióinak antioxidáns értékelése [Aktywność przeciwutleniająca różnych frakcji fenolowych wyodrębnionych z Euphrasia rostkoviana Hayne]. Acta pharmaceutica Hungarica, 79(1), 11-16.

Felter, H.W. & Lloyd, J.U. (1898). King’s American dispensatory. Cincinnati, OH: Ohio Valley Co. Pozyskano z: https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/euphrasia.html

Fernie WT. The History of Capabilities of Herbal Simples: XXXV.-Eyebright. Hospital (Lond 1886). 1891 Jul 18;10(251):184-185. PMID: 29834597; PMCID: PMC5258390.

Fierascu, R. C., Fierascu, I., Ortan, A., Fierascu, I. C., Anuta, V., Velescu, B. S., Pituru, S. M., & Dinu-Pirvu, C. E. (2019). Assessment report on Euphrasia officinalis L. and Euphrasia rustkoviana. BioMed research international, 2019, 4303215. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-euphrasia-officinalis-l-euphrasia-rostkoviana-hayne-herba_en.pdf

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Botaniczny podręcznik bezpieczeństwa (wydanie 2). Amerykańskie Stowarzyszenie Produktów Ziołowych.

Grieve, M. (1931). A modern herbal. New York, NY: Harcourt, Brace & Company. Retrieved from: https://botanical.com/botanical/mgmh/e/eyebri20.html

Haddad M, Sharma S. Fizjologia, Płuca. [Zaktualizowano 2022 lipca 18 r.]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545177/

Hoffmann, D. (2003). Ziołolecznictwo medyczne: Nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Meier-Girard D, Gerstenberg G, Stoffel L, Kohler T, Klein SD, Eschenmoser M, Mitter VR, Nelle M, Wolf U. Euphrasia Eye Drops in Preterm Neonates With Ocular Discharge: Randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą kontrolowane placebo. Front Pediatr. 2020 Aug 11; 8: 449. doi: 10.3389/fped.2020.00449. PMID: 32850558; PMCID: PMC7431947.

Novy P, Davidova H, Serrano-Rojero CS, Rondevaldova J, Pulkrabek J, Kokoska L. Skład i aktywność przeciwdrobnoustrojowa Euphrasia rostkoviana Hayne Olejki eteryczne. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:734101. doi: 10.1155/2015/734101. Epub 2015 Apr 27. PMID: 26000025; PMCID: PMC4427012.

Paduch R, Woźniak A, Niedziela P, Rejdak R. Ocena aktywności ekstraktu ze świetlika lekarskiego (euphrasia officinalis L.) w stosunku do ludzkich komórek rogówki przy użyciu testów in vitro. Balkan Med J. 2014 Mar;31(1):29-36. doi: 10.5152/balkanmedj.2014.8377. Epub 2014 Mar 1. PMID: 25207164; PMCID: PMC4115993.

Pahwa, R., Goyal, A., & Jialal, I. (2022). Przewlekłe zapalenie. In StatPearls. StatPearls Publishing.

Sadzenie przyszłości: Saving Our Medicinal Herbs (2000). Stany Zjednoczone: Inner Traditions/Bear.

Stone WL, Basit H, Burns B. Patologia, zapalenie. [Zaktualizowano 2021 Nov 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534820/

Stoss, M., Michels, C., Peter, E., Beutke, R., & Gorter, R. W. (2000). Prospektywne badanie kohortowe pojedynczej dawki kropli do oczu Euphrasia w zapaleniu spojówek. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.), 6(6), 499-508. https://doi.org/10.1089/acm.2000.6.499.

United Plant Savers, U. (2021). Lista gatunków zagrożonych. United Plant Savers. Pozyskano z: https://unitedplantsavers.org/species-at-risk-list/

United Plant Savers, U. (2021). Eyebright – Euphrasia spp.. United Plant Savers. Pozyskano z: https://unitedplantsavers.org/species-at-risk-list/eyebright-euphrasia-spp-2/

Watson S, Cabrera-Aguas M, Khoo P. Powszechne infekcje oczu. Aust Prescr. 2018 Jun;41(3):67-72. doi: 10.18773/austprescr.2018.016. Epub 2018 Jun 1. PMID: 29922000; PMCID: PMC6003010.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę