ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Serdecznik pospolity: 5 korzyści, dawkowanie i bezpieczeństwo

Serdecznik pospolity od wieków jest popularnym ziołem leczniczym w Europie i Azji. Części nadziemne, czyli liście i kwiaty, są wykorzystywane do różnych celów leczniczych i w niektórych kuchniach.

Zioło to było tradycyjnie stosowane w celu wzmocnienia serca i uspokojenia układu nerwowego.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym zioła Serdecznik pospolity, jego bezpieczeństwu i historii.

Co to jest Serdecznik pospolity?

Bylica pospolita to historycznie uwielbiane zioło o szerokim zakresie właściwości leczniczych. Najbardziej znana jest ze swojego niezwykle gorzkiego smaku i podobieństwa do bylicy pospolitej.

Naukowa nazwa matecznika to Leonurus cardiaca . Bylica pospolita jest bardzo cenionym ziołem w wielu tradycyjnych systemach leczniczych, w tym europejskich, chińskich i rdzennych Amerykanów.

Tradycyjne opisy sugerują, że ziele matecznika jest stosowane na „niepokój” i „czuwanie”, a także jako przyprawa do zup i aromat do piwa.

Współczesne badania wskazują, że matecznik wspiera zdrowie serca, pomaga w różnych kwestiach ginekologicznych i zapewnia działanie przeciwbólowe.

Uważa się, że składniki Serdecznik pospolity, w tym alkaloidy, diterpenoidy i irydoidy, są odpowiedzialne za niektóre z tych efektów wspierających zdrowie.

Korzyści zdrowotne Serdecznik pospolity:

Kliniczne badania naukowe, systemy medycyny tradycyjnej i współcześni zielarze zaobserwowali szereg korzyści płynących ze stosowania Serdecznik pospolity. Poniżej znajdują się podstawowe korzyści zdrowotne Serdecznik pospolity i jej głównych składników.

1. Może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne

Badania wskazują, że matecznik korzystnie wpływa na układ nerwowy i może mieć potencjalne korzyści zdrowotne w przypadku lęku i depresji.

Lęki depres ja to zaburzenia zdrowia psychicznego, które wpływają na mózg. Oba stany mogą wpływać na nastrój i zachowanie i często wywołują objawy, takie jak niski poziom energii, zmęczenie i trudności ze snem.

W badaniu klinicznym, w którym obserwowano pacjentów z lękiem i problemami ze snem, naukowcy zaobserwowali, że ekstrakt olejowy z Serdecznik pospolity znacznie poprawił lęk i depresję u 32% pacjentów i umiarkowanie poprawił te objawy u 48% pacjentów. Ekstrakt obniżył również poziom ciśnienia krwi.

W przeglądzie Serdecznik pospolity naukowcy odkryli, że nalewka z motherwort zmniejsza niepokój u zwierząt. W badaniu przypisano te efekty aminokwasom obecnym w mateczniku.

Badania na zwierzętach wykazały, że leonuryna, aktywny składnik pospolitej matecznika, ma działanie przeciwdepresyjne u myszy z depresją wywołaną stresem. Wyniki te przypisano zdolności leonuryny do zmniejszania stanu zapalnego w mózgu.

Europejska Agencja Lek ów zauważyła, że matecznik jest ziołem, które jest „tradycyjnie stosowane w celu zmniejszenia nerwowości u dorosłych i dzieci, zwłaszcza w przypadku [zaburzeń snu]”. Zaleca się stosowanie nalewki w przypadku „objawów spowodowanych stresem, niepokojem i nadwrażliwością układu nerwowego”.

Zielarz David Hoffman pisze, że Serdecznik pospolity „może być stosowany we wszystkich chorobach serca związanych z niepokojem i napięciem”.

Tradycyjna zielarka Maude Grieve twierdzi, że matecznik jest ziołem, które „łagodzi drażliwość nerwową i wywołuje spokój i bierność całego układu nerwowego”.

XVII-wieczny zielarz i botanik Nicholas Culpepper napisał że Serdecznik pospolity jest „przydatny do usuwania melancholijnych oparów z serca, poprawy pogody ducha i uspokojenia łon matek”.

Podsumowanie:

Zarówno badania kliniczne, jak i tradycyjne ziołolecznictwo wskazują, że ziele matecznika może być korzystne w zmniejszaniu lęku i depresji.

2. Może wspierać problemy ginekologiczne

Różne źródła sugerują, że ziele matecznika korzystnie wpływa na żeński układ rozrodczy.

Ginekologia to nauka o biologii kobiet i chorobach, które często wpływają na żeńskie narządy rozrodcze. Narządy te produkują jajeczka i niektóre hormony płciowe oraz wspierają zapłodnione jajeczko aż do porodu.

Przegląd obserwujący korzyści płynące ze stosowania ziela matki w zapobieganiu krwotokom poporodowym po cesarskim cięciu lub porodzie pochwowym wykazał, że ziele matki znacznie zwiększa tempo powrotu do zdrowia w porównaniu z zastrzykiem oksytocyny. Czas powrotu kobiet do normalnej miesiączki był również znacznie krótszy w grupach stosujących ziele matecznika.

W innym przeglądzie z udziałem kobiet doświadczających krwotoków poporodowych zaobserwowano, że połączone wstrzyknięcie motherwort i oksytocyny obniża ryzyko krwawienia w porównaniu z samą oksytocyną. Naukowcy wspomnieli, że niektóre aktywne składniki wyekstrahowane z tego zioła miały również kojący wpływ na macicę.

W badaniu laboratoryjnym zaobserwowano, że składniki Leonurus japonicus (które są podobne do składu chemicznego Leonurus cardiaca ) mogą pomóc w regulacji miesiączki. Wyniki te sugerują, że Leonurus japonicus może być pomocny w leczeniu zaburzeń miesiączkowania.

W książce Davida Hoffmanna Medical Herbalismwspomina on o Leonurus cardiaca jako „cennym składniku stymulującym opóźnioną lub stłumioną menstruację” oraz „użytecznym toniku relaksującym przy zmianach menopauzalnych”.

Znana zielarka Rosemary Gladstar wyjaśnia, że matecznik jest „ceniony w przypadku wielu kobiecych problemów, w tym opóźnionej miesiączki, skurczów macicy związanych z [stłumioną miesiączką], zatrzymywania wody oraz uderzeń gorąca i wahań nastroju w okresie menopauzy”.

Amerykańska Rada Botaniczna pisze, że istnieje „szerokie zastosowanie [Serdecznik pospolity] jako środek wspomagający poród i menopauzę, a także w kwestiach ginekologicznych i reprodukcyjnych”.

Europejska Agencja Lek ów sugeruje stosowanie Serdecznik pospolity w przypadku zmian hormonalnych w okresie menopauzy, uderzeń menopauzy, pobudzania miesiączkowania, braku lub bolesnego miesiączkowania oraz napięcia przedmiesiączkowego.

Eklektyczni lekarze dr Felter i Lloyd piszą w swoim tekście medycznym, The King’s American Dispensatoryże Serdecznik pospolity jest pomocny w przypadku „stłumionej i bolesnej miesiączki”.

Podsumowanie:

Serdecznik pospolity wydaje się być w stanie wspierać zdrowie ginekologiczne na wiele różnych sposobów. Potwierdzenie tych odkryć wymaga przeprowadzenia badań na ludziach.

3. Może wspierać zdrowie serca

Różne źródła sugerują, że Serdecznik pospolity jest uważany za zioło wzmacniające serce, które korzystnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jako zioło na ciśnienie krwi.

Badania wykazują, że słabe krążenie krwi może powodować choroby serca. Zioła takie jak matecznik mogą działać jako tonik sercowo-naczyniowy i wspierać zdrowe krążenie krwi, zmniejszając ryzyko chorób serca.p>

W przeglądzie badań nad składnikami Leonurus cardiaca naukowcy odkryli, że motherwort zwiększa działanie warfaryny (środka farmaceutycznego zapobiegającego powstawaniu zakrzepów krwi) w organizmie, co może pomóc w zwiększeniu przepływu krwi. Może to również prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawienia.

W przeglądzie tradycyjnej chińskiej medycyny ziołowej zaobserwowano, że ziele matecznika obniża ciśnienie krwi i tętno, jednocześnie zwiększając przepływ krwi. Badanie to wykazało, że te efekty Serdecznik pospolity mogą pomóc osobom cierpiącym na migotanie przedsionków, które powoduje nieregularne bicie serca i często prowadzi do powstawania zakrzepów krwi.

W badaniu na zwierzętach obserwującym leonurynę odkryto, że ta fitochemiczna substancja obniża poziom trójglicerydowych kwasów tłuszczowych, cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, co może być istotne we wspieraniu osób z miażdżycą. Miażdżyca występuje, gdy płytka nazębna gromadzi się na ścianach tętnic, powodując zatory i potencjalne udary.

Europejska Agencja Lek ów sugeruje stosowanie Leonurus cardiaca w „leczeniu chorób serca i układu krwionośnego” oraz „wczesnych stadiach nadciśnienia [wysokiego ciśnienia krwi]”. Zaleca się stosowanie nalewki z Leonurus cardiaca w „przypadkach stanu przednadciśnieniowego, izolowanego nadciśnienia klinicznego, nadciśnienia granicznego [i] leczenia zaburzeń czynnościowych serca”.

Amerykańska Rada Botaniczna sugeruje, że matecznik może łagodzić kołatanie serca, a David Hoffmann pisze, że matecznik jest „doskonałym tonikiem serca, wzmacniającym bez wysiłku… specyficznym dla tachykardii (kołatania serca)”.

Zielarka Rosemary Gladstar wspomina, że Leonurus cardiaca jest „korzystny jako tonik serca… [i] jest lekarstwem na większość chorób serca, nerwobóle i zbyt szybkie bicie serca”. Opisuje Serdecznik pospolity „jako doskonałe zioło odżywiające i wzmacniające mięsień sercowy i jego naczynia krwionośne”.

Zielarz M. Grieve pisze, że „nie ma lepszego zioła na wzmocnienie serca”. Wspomina, że Serdecznik pospolity jest stosowany w „chorobach serca, nerwobólach i innych dolegliwościach serca”.

Podsumowanie:

Serdecznik pospolity może wspierać zdrowie serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi i poprawę przepływu krwi. Dodatkowe dowody naukowe byłyby przydatne do dalszej weryfikacji tych ustaleń.

4. Może łagodzić ból

Serdecznik pospolity jest znany ze swojej zdolności do zmniejszania bólu. Przeprowadzono jednak tylko kilka badań na zwierzętach i w laboratoriach dotyczących tego zioła.

Badanie na zwierzętach obserwujące leonurynę wykazało, że aktywny składnik znacząco łagodzi ból u myszy z nieprawidłowym wzrostem komórek macicy.

Inne badanie na zwierzęt ach wykazało, że ekstrakt z Serdecznik pospolity zmniejsza ból u myszy doświadczających różnych testów wywołujących ból. Dawka 500 mg ekstraktu z matecznika zapewniła najbardziej skuteczne wyniki.

Europejska Agencja Lek ów zaleca ziele matecznika na „ból żołądka, ból spowodowany kamieniami żółciowymi, bolesne miesiączkowanie i ból serca”.

Tradycyjni zielarze, doktorzy Felter i Lloyd, sugerują stosowanie ziela matecznika na „bolesne miesiączkowanie”.

Podsumowanie:

Niewielka ilość dowodów naukowych wykazała, że ziele matecznika może łagodzić ból, jednak badania na ludziach nie są dostępne.potrzebne do zweryfikowania tego ustalenia.

5. Inne korzyści

Inne rzekome korzyści zdrowotne Serdecznik pospolity obejmują:

  • Działanie przeciwutleniające: Przegląd Serdecznik pospolity zauważa, że aktywne składniki zioła, w tym związki polifenolowe i flawonoidy, mają działanie przeciwutleniające.

Podsumowanie

: Serdecznik pospolity został powiązany z szeroką gamą korzyści zdrowotnych. Aby zweryfikować te odkrycia, potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

Bezpieczeństwo Serdecznik pospolity:

Klasa bezpieczeństwa: 2b (substancje botaniczne niezalecane do stosowania w czasie ciąży)

Klasa interakcji: A

Serdecznik pospolity jest ogólnie bezpiecznym ziołem dla większości osób. Należy zauważyć, że Serdecznik pospolity nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.

Serdecznik pospolity jest ogólnie uznawany za bezpieczny (GRAS) przez FDA.

Hoffmann donosi, że „nadmierne stosowanie Serdecznik pospolity może kolidować z innymi metodami leczenia układu sercowo-naczyniowego”.

Ciąża i laktacja:

Nie zaleca się stosowania Serdecznik pospolity w okresie ciąży i laktacji ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa.

Botanical Safety Handbook (2013) wspomina o „wczesnych badaniach matki na tkance macicy, które dostarczyły sprzecznych wyników dotyczących aktywności stymulującej macicę”.

Europejska Agencja Lek ów również pisze „[b]ez względu na tradycyjne zastosowanie do stymulacji macicy, motherwort nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży”.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie Serdecznik pospolity jest następujące:

Napar (herbata): Dodaj 1 szklankę wrzącej wody do 1-2 łyżeczek ziela. Zaparzać przez 10-15 minut. Pić 1 filiżankę 3x dziennie.

Nalewka (1:5): 1-4 ml, 3x dziennie.

Ekstrakt płynny (1:1): 2-4 ml, 3x/dzień.

Brytyjska Farmakopea Ziołowa sugeruje stosowanie 2-4 g suszonego zioła dziennie, a Komisja E zaleca 4,5 g zioła dziennie.

Zrównoważony rozwój:

Serdecznik pospolity nie znajduje się na liście „zagrożonych” United Plant Saver i jest uważany za zioło uprawiane i zbierane w sposób zrównoważony.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa Serdecznik pospolity to Leonurus cardiaca. Bardziej rutynowo nazywa się ją „pospolitą matecznikiem”, ponieważ istnieje wiele innych podobnych gatunków roślin, które są stosowane w ziołolecznictwie.

Naukowa nazwa Leonurus to greckie słowo oznaczające „lwi ogon”, odnoszące się do podobieństwa rośliny, a cardiaca odnosi się do powinowactwa rośliny do leczenia chorób serca.

Powszechna nazwa „motherwort” oznacza „zioło matki” (wort oznacza „zioło”) i wynika z zastosowania zioła jako środka wspomagającego poród i menopauzę oraz w kwestiach ginekologicznych i rozrodczych.

Serdecznik pospolity to wieloletnie zioło z rodziny Lamiaceae (tj. rodziny miętowatych) i znane jest z osobliwego, ale aromatycznego zapachu. Tradycyjne przekazy często wspominają o szczególnie intensywnym gorzkim smaku tego zioła.

Macierzanka pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji Środkowej; została jednak naturalizowana na całym świecie i jest obecnie uprawiana na całym świecie. Serdecznik pospolity ma charakterystyczną kwadratową łodygę z rodziny Lamiaceae i może osiągać od 2 do 3 stóp wysokości. Lekko owłosione liście rosną na całej długości łodygi, a kwiaty pojawiają się w małych różowych gronach w miejscu, w którym liście stykają się z łodygą.

Wiele roślin s z rodziny Leonurus zawierają podobne składniki aktywne i są często stosowane zamiennie w celach terapeutycznych.

Powszechne nazwy Serdecznik pospolity obejmują: Common Serdecznik pospolity, Throw-wort, Lion’s Tail, Lion’s Ear, Heartwort, Plante Mère, Queue de Lion, Echte Herzgespann, Agripaume i Yi Mu Cao.

Inne rośliny z gatunku Leonurus obejmują:

  • Leonurusjaponicus (Chinese Serdecznik pospolity)
  • Leonurus quinquelobatus
  • Leonurus sibiricus
  • Leonurus chaituroides
  • Leonurus deminutus
  • Leonurus incanus

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Leonuruscardiaca ma długą historię w europejskich i azjatyckich tradycyjnych systemach terapeutycznych. Starożytni Grecy podawali Serdecznik pospolity niespokojnym kobietom rodzącym, a zioło otrzymało łacińską nazwę „cardiaca” ze względu na jego tonizujący wpływ na serce.

W średniowieczu zielarz o imieniu Macer Floridus napisał, że matecznik był jednym z „wszechmocnych” ziół stosowanych przeciwko złym duchom.

Szesnastowieczny zielarz John Gerard wspomina, że ziele matecznika wspomaga „dolegliwości serca”, a siedemnastowieczny botanik, zielarz i lekarz Nicholas Culpepper napisał, że „nie ma lepszego zioła, które usuwa melancholijne opary z serca, wzmacnia je i sprawia, że umysł jest wesoły, pogodny i wesoły”.

Dr Felter i Lloyd napisali w swoim tekście medycznym z 1898 roku, że Rosjanie używali Leonurus cardiaca jako „lekarstwa na hydrofobię”.

W Medical Herbalism, Hoffmann wspomina, że Priest & Priest (autorzy książki Herbal Medication: A Clinical and Dispensary Handbook) wiedzą, że motherwort jest „… stymulujący i relaksujący, przeciwskurczowy nerwowy: wskazany w stanach odruchowych wpływających na czynność serca i jako prosty tonik sercowy. Wpływa również na przedmiesiączkowe napięcie nerwowe i sztywność mięśni”.

Wnioski:

Serdecznik pospolity jest dobrze znanym i intensywnie stosowanym ziołem, używanym od tysięcy lat.

Chociaż istnieją pewne badania kliniczne na ludziach, naukowcy sugerują, że należy przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć i zweryfikować pełny potencjał terapeutyczny tego zioła.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli rozważasz stosowanie Serdecznik pospolity w celach leczniczych. Ważne jest, aby unikać stosowania Serdecznik pospolity, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki farmaceutyczne na serce.

Bougea, A., Despoti, A., & Vasilopoulos, E. (2019). Stres psychospołeczny związany z pustym gniazdem: Kwestie koncepcyjne, przyszłe kierunki w kryzysie gospodarczym. Psychiatrike = Psychiatriki, 30(4), 329-338. https://doi.org/10.22365/jpsych.2019.304.329

Dong Y, Liao J, Yao K, Jiang W, Wang J. Zastosowanie tradycyjnej medycyny chińskiej w leczeniu migotania przedsionków. Evid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:1381732. doi: 10.1155/2017/1381732. Epub 2017 Jan 24. PMID: 28243308; PMCID: PMC5294366.

Felter, H.W. & Lloyd, J.U. (1898). King’s American dispensatory. Cincinnati, OH: Ohio Valley Co. Pozyskano z: https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/cimicifuga.html

Fierascu RC, Fierascu I, Ortan A, Fierascu IC, Anuta V, Velescu BS, Pituru SM, Dinu-Pirvu CE. Leonurus cardiaca L. jako źródło związków bioaktywnych: An Update of the European Medicines Agency Assessment Report (2010). Biomed Res Int. 2019 Apr 17;2019:4303215. doi: 10.1155/2019/4303215. PMID: 31119169; PMCID: PMC6500680.

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-leonurus-cardiaca-l-herba_en.pdf

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Botaniczny podręcznik bezpieczeństwa (wydanie 2). Amerykańskie Stowarzyszenie Produktów Ziołowych.

Gladstar, R. (2012). Rosemary Gladstar’s Herbs for the Home Medicine Chest. Stany Zjednoczone: Storey Publishing, LLC.

Grieve, M. (1931). A modern herbal. New York, NY: Harcourt, Brace & Company. Retrieved from: https://botanical.com/botanical/mgmh/m/mother55.html

Hoffmann, D. (2003). Ziołolecznictwo medyczne: Nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Huang L, Xu DQ, Chen YY, Yue SJ, Tang YP. Leonuryna, potencjalny lek do leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego. Brain Behav. 2021 Feb;11(2):e01995. doi: 10.1002/brb3.1995. Epub 2020 Dec 10. PMID: 33300684; PMCID: PMC7882174.

Jia M, Li C, Zheng Y, Ding X, Chen M, Ding J, Du R, Lu M, Hu G. Leonurine Exerts Antidepressant-Like Effects in the Chronic Mild Stress-Induced Depression Model in Mice by Inhibiting Neuroinflammation. Int J Neuropsychopharmacol. 2017 Nov 1;20(11):886-895. doi: 10.1093/ijnp/pyx062. PMID: 29016795; PMCID: PMC5737563.

Koshovyi O, Raal A, Kireyev I, Tryshchuk N, Ilina T, Romanenko Y, Kovalenko SM, Bunyatyan N. Phytochemical and Psychotropic Research of Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.) Modified Dry Extracts. Plants (Basel). 2021 Jan 25;10(2):230. doi: 10.3390/plants10020230. PMID: 33503956; PMCID: PMC7911030.

Nie, J., & Liu, X. (2017). Leonurine Attenuates Hyperalgesia in Mice with Induced Adenomyosis. Medical science monitor: międzynarodowe czasopismo medyczne poświęcone badaniom eksperymentalnym i klinicznym, 23, 1701-1706. https://doi.org/10.12659/msm.900233

Olvera Lopez E, Ballard BD, Jan A. Choroby układu krążenia. [Zaktualizowano 2022 sierpnia 8 r.]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535419/

Pahwa, R., Goyal, A., & Jialal, I. (2022). Przewlekłe zapalenie. In StatPearls. StatPearls Publishing.

Rezaee-Asl M, Sabour M, Nikoui V, Ostadhadi S, Bakhtiarian A. The Study of Analgesic Effects of Leonurus cardiaca L. in Mice by Formalin, Tail Flick and Hot Plate Tests. Int Sch Res Notices. 2014 Sep 1;2014:687697. doi: 10.1155/2014/687697. PMID: 27433501; PMCID: PMC4897125.

Shikov, A. N., Pozharitskaya, O. N., Makarov, V. G., Demchenko, D. V., & Shikh, E. V. (2011). Wpływ ekstraktu olejowego Leonurus cardiaca u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym z towarzyszącym lękiem i zaburzeniami snu. Phytotherapy research : PTR, 25(4), 540-543. https://doi.org/10.1002/ptr.3292.

Stone WL, Basit H, Burns B. Patologia, zapalenie. [Zaktualizowano 2021 listopada 21 r.]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534820/

Tachjian A, Maria V, Jahangir A. Stosowanie produktów ziołowych i potencjalne interakcje u pacjentów z chorobami układu krążenia. J Am Coll Cardiol. 2010 Feb 9;55(6):515-25. doi: 10.1016/j.jacc.2009.07.074. PMID: 20152556; PMCID: PMC2831618.

United Plant Savers, U. (2021). Species at-rlista isk. United Plant Savers. Retrieved from: https://unitedplantsavers.org/species-at-risk-list/

Wang, C., Lv, X., Liu, W., Liu, S., & Sun, Z. (2020). Odkrycie farmakologicznego mechanizmu działania Serdecznik pospolity (Leonurus japonicus Houtt.) w leczeniu zaburzeń miesiączkowania: Podejście farmakologii systemowej. Computational biology and chemistry, 89, 107384. https://doi.org/10.1016/j.compbiolchem.2020.107384

Xinyu X, Xintong T, Youping L, Feng W, Jiajie Y. Serdecznik pospolity Injection for Preventing Uterine Hemorrhage in Women With Induced Abortion: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Evidence. Front Pharmacol. 2022 Jul 21; 13: 916665. doi: 10.3389/fphar.2022.916665. PMID: 35935833; PMCID: PMC9349354.

Yu J, Cai Y, Su G, Li Y. Serdecznik pospolity Injection for Preventing Postpartum Hemorrhage in Women with Vaginal Delivery: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Evidence. Evid Based Complement Alternat Med. 2019 Jul 1;2019:1803876. doi: 10.1155/2019/1803876. PMID: 31354850; PMCID: PMC6632498.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę