ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Ashwagandha skutki uboczne i bezpieczeństwo:

Ashwagandha, Withania somnifera, to zioło o długiej historii stosowania w medycynie ajurwedyjskiej. Obecnie wiele osób suplementuje ashwagandhę ze względu na jej rzekome korzyści w zakresie redukcji stresu, zdrowia hormonalnego, sprawności fizycznej i ogólnej witalności.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć ogólne bezpieczeństwo ashwagandhy, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla poszczególnych osób, niezależnie od tego, czy jest to krótkotrwałe, czy długotrwałe stosowanie.

Ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie ashwagandhy, w tym możliwe skutki uboczne ashwagandhy, zalecane zakresy dawkowania i to, czy jest to odpowiednie w oparciu o różne indywidualne czynniki.

Przegląd Ashwagandha:

Ashwagandha(Withania somnifera) to zioło występujące głównie w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki. Jest stosowana od tysięcy lat w Ajurwedzie, a także w innych tradycyjnych systemach medycznych.

Tradycyjnie ashwagandha była stosowana w celu poprawy wigoru, siły, zdrowia seksualnego i odmłodzenia całego organizmu.

W szczególności korzenie ashwagandhy były najczęściej stosowane ze względu na ich silniejsze działanie. Czasami stosowano również łodygi i liście rośliny ashwagandha.

Rzeczywiście, badania wykazały, że ashwagandha jest bogata w wiele bioaktywnych związków, które obejmują:

 • witanolidy
 • alkaloidy
 • Flawonoidy
 • Różne witaminy i minerały

Związki zawarte w ashwagandha mogą wywierać wiele różnych korzyści, w tym:

 • Zmniejszony stres i objawy lękowe
 • Lepszy sen
 • Zwiększona funkcja poznawcza
 • Poprawa zdrowia hormonalnego i funkcji seksualnych
 • Redukcja bólu

Podsumowanie:

Badania sugerują, że Ashwagandha może mieć korzystny wpływ na sen, funkcje poznawcze, funkcje seksualne, ogólne samopoczucie i redukcję stresu.

Bezpieczeństwo Ashwagandy:

Tak, ashwagandha wydaje się być bezpieczna dla większości osób spożywających ją w zalecanych dawkach zgodnie z literaturą. Mimo to, nadal istnieją możliwe zagrożenia, zwłaszcza w przypadku przekroczenia zalecanej dawki Withania somnifera

Istnieje kilka doniesień o toksyczności wątroby związanej ze spożywaniem ashwagandhy, choć są one stosunkowo rzadkie.

Należy również pamiętać, że ashwagandha należy do rodziny psiankowatych (solanacea), na które niektóre osoby są wrażliwe. Może to prowadzić do stanów zapalnych, reakcji alergicznych i pogorszenia problemów jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego.

Ponadto, w oparciu o sposób działania ashwagandhy w organizmie, może ona nie być odpowiednia dla osób z nadczynnością tarczycy, zaburzeniami autoimmunologicznymi (np. reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem) lub mężczyzn z hormonowrażliwym rakiem prostaty.

Wreszcie, ważne jest, aby wybierać suplementy ashwagandhy tylko od renomowanych, godnych zaufania marek. Najlepiej byłoby, gdyby suplementy ashwagandha były testowane przez akredytowane laboratoria, z dostępnymi certyfikatami analizy pod kątem ważnych zanieczyszczeń i innych aspektów jakości i bezpieczeństwa.

Czy Ashwagandha jest bezpieczna?

Tak, Ashwagandha jest bezpieczna dla większości konsumentów. Withania somnifera powinna być stosowana z ostrożnością przez osoby wrażliwe na rośliny z rodziny psiankowatych lub z nadczynnością tarczycy, zaburzeniami autoimmunologicznymi lub chorobami serca.raka prostaty wrażliwego na działanie hormonów. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek nowych suplementów diety.

Możliwe interakcje Ashwagandhy z lekami:

Ashwagandha może wchodzić w interakcje z kilkoma różnymi klasami leków w oparciu o sposób, w jaki wpływa na różne układy organizmu.

Po pierwsze, ashwagandha ma potencjalne działanie immunostymulujące. W związku z tym może osłabiać skuteczność leków immunosupresyjnych, które są stosowane w celu spowolnienia nadmiernej aktywności układu odpornościowego.

Po drugie, biorąc pod uwagę, że ashwagandha działa na receptory GABA w mózgu, może nasilać działanie różnych leków uspokajających lub relaksujących, w tym:

 • Benzodiazepiny
 • Barbiturany
 • Leki nasenne
 • Leki zwiotczające mięśnie

Wreszcie, niektóre dowody wskazują, że ashwagandha może wchodzić w interakcje z lekami hipoglikemizującymi i hipotensyjnymi. Dlatego osoby przyjmujące te leki powinny zachować ostrożność.

Jak zawsze, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub innym zaufanym pracownikiem służby zdrowia przed zażyciem ashwagandhy, zwłaszcza jeśli przyjmujesz którykolwiek z powyższych leków.

Skutki uboczne Ashwagandhy:

Istnieje kilka możliwych skutków ubocznych stosowania ashwagandhy, w tym:

 • Senność
 • Uspokojenie
 • Ból głowy
 • Reakcje alergiczne

Ponadto, w niektórych przypadkach ashwagandha może powodować toksyczne działanie na wątrobę. Jednak doniesienia te są rzadkie i nawet w tych przypadkach obawy zostały wyeliminowane po zaprzestaniu stosowania.

Wreszcie, niektórzy użytkownicy anegdotycznie zgłaszali anhedonię (brak przyjemności), ale nie odnotowano tego w badaniach klinicznych Withania somnifera.

Ile Ashwagandhy powinienem przyjmować?

Według badań, skuteczna dawka ashwagandhy w umiarkowanym zakresie wynosi od 300 do 1000 mg dziennie. Badania wykazały korzyści od 120 mg aż do 12 g, ale ogólnie rzecz biorąc, 300 mg do 1000 mg dziennie działa najlepiej jako punkt wyjścia dla większości ludzi.

Ashwagandha może być przyjmowana tylko raz dziennie, chociaż w wielu badaniach stosowano ją również dwa razy dziennie z pozytywnymi efektami. Ostatecznie to od danej osoby zależy, czy podzieli dzienną dawkę.

Co ważne, siła działania dawki zależy również od stężenia witanolidu. Dlatego też korzystne jest wybieranie suplementów Withania somnifera o wysokim stężeniu witanolidów, najlepiej 1% lub wyższym.

Dawkowanie Ashwagandhy:

Badania wskazują, że przyjmowanie od 300 mg do 1000 mg Ashwagandhy dziennie jest skuteczną dawką.

Kiedy należy przyjmować Ashwagandhę?

Ashwagandha może być przyjmowana zasadniczo o każdej porze dnia, ale prawdopodobnie istnieją idealne punkty czasowe dla każdej osoby w oparciu o jej pożądane cele i korzyści.

W przypadku stresu i niepokoju można przyjmować ashwagandhę rano, a następnie późnym popołudniem lub wieczorem, aby pomóc zmniejszyć stres w ciągu dnia.

W celu zwiększenia poziomu testosteronu, a także ogólnej witalności i ogólnego dobrego samopoczucia, suplementacja raz rano i raz wieczorem działa dobrze.

Aby poprawić wydajność treningu, najlepiej jest przyjmować ashwagandhę przed treningiem, a następnie jeszcze raz w ciągu dnia, chociaż nie wykazano, że podawanie przed treningiem jest zdecydowanie lepsze.niż bardziej ogólna trasa.

Wreszcie, aby poprawić jakość snu, można przyjmować Withania somnifera około 30 do 60 minut przed snem, wraz z dodatkową dawką wcześniej w ciągu dnia.

Ogólne uzasadnienie:

Można się zastanawiać, w jaki sposób Withania somnifera może być korzystna dla pozornie przeciwstawnych stanów fizjologicznych, takich jak sen i wydajność ćwiczeń.

Powodem jest to, że ashwagandha jest adaptogenem, co oznacza, że może manipulować hormonami i innymi aspektami funkcjonowania organizmu w zależności od potrzeb organizmu w danym momencie.

W szczególności adaptogeny działają poprzez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), która pomaga zrównoważyć reakcję organizmu na stres i osiągnąć homeostazę. Jeśli jesteś ospały lub przygnębiony, adaptogeny mogą mieć działanie energetyzujące. Jeśli jednak jesteś nadmiernie zestresowany lub niespokojny, adaptogeny mogą działać uspokajająco i relaksująco.

Ostatecznie, właśnie dlatego ashwagandha może być przyjmowana w różnych momentach dnia (np. rano i wieczorem) bez wywoływania negatywnych lub sprzecznych efektów.

Biorąc pod uwagę, że w większości badań klinicznych stosowano podawanie dwa razy dziennie, jest to zalecana droga dla większości ludzi.

Należy jednak pamiętać, że zawsze najlepiej jest słuchać swojego organizmu i sprawdzać, co działa najlepiej w danym przypadku.

Czy powinienem stosować Ashwagandhę w cyklu?

Nie jest w pełni ustalone, czy ashwagandha traci swoją moc podczas codziennego, długotrwałego stosowania, więc znaczenie cyklicznego stosowania ashwagandhy nie jest w pełni ustalone.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę sposób, w jaki Withania somnifera wpływa na niektóre neuroprzekaźniki, hormony i ogólnie układy organizmu, cykl może być skuteczny w odczulaniu na jej działanie, szczególnie w przypadku osób, które są na nią szczególnie wrażliwe.

Ponownie, nie ma ostatecznych wytycznych dotyczących cykli przyjmowania ashwagandhy. Opierając się jednak na ogólnych cyklach suplementacji, są to potencjalne opcje cyklicznego stosowania ashwagandhy:

 • W przypadku cykli krótkoterminowych: Stosuj podejście „5 dni przyjmowania, 2 dni przerwy” w każdym tygodniu.
 • W przypadku cykli długoterminowych: Suplementacja przez 3 do 6 tygodni, a następnie odpowiednio 1 do 2 tygodni przerwy.

Jak długo trwa działanie Ashwagandhy?

Według badań klinicznych, większość korzyści płynących ze stosowania ashwagandhy pojawia się po 4 do 12 tygodniach stosowania.

Korzyści mogą pojawić się wcześniej, ale największe efekty Withania somnifera wydają się wymagać czasu. Wynika to po prostu z faktu, że hormony, chemikalia mózgowe i układy organizmu potrzebują trochę czasu, aby się zmienić, zwłaszcza jeśli ktoś miał długotrwałe problemy.

Nie oznacza to jednak, że ashwagandha nie przynosi zauważalnych efektów na wczesnym etapie. W rzeczywistości, w przypadku niektórych dolegliwości, takich jak ból, ashwagandha może pomóc w ciągu kilku godzin.

Ogólnie rzecz biorąc, można spodziewać się zauważenia przynajmniej pewnych korzyści w ciągu pierwszych kilku dni, a najbardziej zauważalne korzyści po kilku tygodniach.

Podsumowanie:

Uważa się, że codzienna suplementacja Ashwagandhą zaczyna przynosić korzyści zdrowotne w ciągu kilku dni, ale największe korzyści wykazuje po 4 tygodniach stosowania.

Ashwagandha vs. inne zioła:

Ashwagandha, zwana również Withania somnifera, jest często porównywana do wielu innych rodzajów ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów omawiających typowe porównania.

Ashwagandha vs. Cistanche

-Ashwagandhaha vs. Eleuthero

Ashwagandha vs. żeń-szeń

-Ashwagandha vs. Święta Bazylia

-Ashwagandha vs. L-teanina

-Aspagandha vs. Maca

-Ashwagandha vs. Melatonina

-Ashwagandha vs. Rhodiola

-Ashwagandha vs. Shilajit

-Ashwagandha vs. Tongkat Ali

-Ashwagandha vs. dziurawiec zwyczajny

-Ashwagandha vs. korzeń waleriany

Czytaj więcej:

Poniżej zebraliśmy kilka dodatkowych artykułów zawierających więcej informacji na temat zioła Ashwagandha.

– Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

– Korzyści z Ashwagandhy dla kobiet

Wnioski:

Ashwagandha to potężne zioło o potencjalnych korzyściach zdrowotnych dla stresu i niepokoju, jakości snu, zdrowia hormonalnego, funkcji mózgu i nie tylko.

Badania wskazują, że ashwagandha jest ogólnie bezpieczna dla większości osób, gdy jest stosowana w odpowiednich dawkach z produktów wysokiej jakości.

Jednak nadal istnieją możliwe skutki uboczne i może nie być bezpieczna dla różnych osób. Withania somnifera może również wchodzić w interakcje z różnymi lekami, w tym między innymi z lekami uspokajającymi, benzodiazepinami i lekami hipoglikemizującymi.

Zawsze zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu, w tym ashwagandhy. W połączeniu z tymi wskazówkami, istnieje większa szansa na doświadczenie korzyści płynących z ashwagandhy przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka lub skutków ubocznych.

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę