ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Tolerancja temperatury i wilgotności w pomieszczeniach dla lilii pokojowej

Z mojego doświadczenia wynika, że lilie pokojowe mogą być nieco wybredne, jeśli chodzi o tolerancję temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Uważam, że nie są one przystosowane do szczególnie suchych lub zimnych środowisk, podobnie jak większość innych roślin domowych. Bez odpowiedniej wilgotności te piękne rośliny domowe mają tendencję do rozwijania problemów, takich jak powolny wzrost i więdnięcie liści. Upewnij się, że zapewniasz swojej lilii pokojowej najlepsze warunki do zdrowego wzrostu, korzystając z tego pomocnego przewodnika.

Rodzime zakresy temperatur i wilgotności dla roślin lilii pokojowej

Lilia pokojowa, bardziej znana jako część rodzaju Spathiphyllum, pochodzi z Ameryki Środkowej. W szczególności można je znaleźć w tropikalnych dżunglach Kolumbii i Wenezueli. Nie zostały one naturalizowane w wielu innych obszarach; w większości innych krajów są one używane wyłącznie jako rośliny doniczkowe.

W swoim rodzimym środowisku występują w podszyciu gęstej dżungli. Oznacza to, że dociera do nich stosunkowo niewiele światła. Pomogło im to przystosować się do życia w domu lub biurze, gdzie również jest mało bezpośredniego światła.

Typowe warunki wilgotności

Rosnąc w korzeniach drzew, winorośli i krzewów, lilia pokojowa jest narażona na wysoki poziom wilgotności. Stałe opady deszczu i brak parowania lub ruchu powietrza sprawiają, że lilia pokojowa jest w stanie poradzić sobie z ekstremalną wilgotnością bez problemów z grzybami.

Oznacza to jednak również, że preferuje ona wyższy poziom wilgotności niż większość roślin domowych. Niski średni poziom wilgotności można jednak łatwo zniwelować za pomocą niewielkiego nawilżacza lub innych sztuczek.

Typowe zakresy temperatur

Jeśli chodzi o temperatury, rośliny Peace Lily rzadko są narażone na niskie temperatury.

W ich rodzimym tropikalnym środowisku temperatury rzadko spadają poniżej 65 stopni F. W domu mogą wytrzymać najniższą temperaturę około 60 stopni F, zanim wystąpią niekorzystne skutki.

Aby uzyskać najlepszy wzrost i rozwój kwiatów, należy utrzymywać temperaturę od 70 do 75 stopni F. Wysokie temperatury powyżej 85 stopni F mogą powodować tymczasowe opadanie, utratę liści lub brak kwitnienia.

Chociaż rośliny te mogą rozwijać się w środowisku dżungli, dżungle te są górzyste i bardziej umiarkowane niż gorące. Chronione środowisko, w którym ewoluowały, chroni je przed skokami temperatury i suszą.

Musisz naśladować to środowisko, trzymając rośliny lilii pokojowej z dala od gorących lub zimnych źródeł.

Oznaki narażenia rośliny na niewłaściwą temperaturę i wilgotność

Pierwszą oznaką, którą większość właścicieli roślin zauważa, gdy ich lilia pokojowa nie ma wystarczającej wilgotności, jest brązowienie wzdłuż końcówek liści. Może to być również spowodowane brakiem podlewania, zagęszczoną ziemią doniczkową lub nadużywaniem nawozów. Będziesz musiał zastosować proces eliminacji, aby określić, z którym problemem masz do czynienia.

Pomiar poziomu wilgotności otoczenia wokół rośliny pomoże ci określić, czy jest to potencjalna przyczyna brązowych końcówek. Jeśli nie dostosujesz warunków wilgotności i suchości zbyt długo, starsze liście mogą całkowicie zbrązowieć i odpaść. Lilia pokojowa trzymana w suchym powietrzu ma również mniejsze szanse na kwitnienie, nawet jeśli inne warunki są idealne do jego wywołania.

Reakcje związane z ekspozycją na temperaturę mogą trwać dłużej. Roślina może wydawać się zdrowa, ale nagle zrzuca zdrowo wyglądające liście lub żółknie na najstarszych liściach. Ponieważ może to nastąpić nawet po krótkim wystawieniu na działanie niskich lub wysokich temperatur, często trudno jest dokładnie określić, co powoduje utratę liści w roślinie.

Sprawdź, czy roślina nie została umieszczona w pobliżu otworu wentylacyjnego, drzwi lub okna, aby wychwycić zmiany temperatury, które mogły trwać tylko kilka godzin. Warto również obserwować rośliny pod kątem wszelkich powszechnych szkodników i chorób lilii pokojowej.

Idealne zakresy temperatur i wilgotności dla roślin lilii pokojowej

Uważam, że rośliny lilii pokojowej zniosą krótkotrwałą ekspozycję na szeroki zakres temperatur bez większych szkód. Roślina może odmówić kwitnienia lub rosnąć wolniej, ale opadanie liści jest zwykle niewielkie, jeśli temperatura zostanie odpowiednio szybko skorygowana.

Z mojego doświadczenia wynika, że wolą one przebywać w temperaturze od 58 do 65 stopni F w nocy i od 70 do 85 stopni F w ciągu dnia. Utrzymywanie temperatury poniżej 80 stopni F nawet w ciągu dnia jest kluczem do rozpoczęcia kwitnienia.

Uszkodzenia spowodowane zimnem mogą wystąpić poniżej 55 stopni F, co czyni je jednymi z bardziej wrażliwych na zimno roślin domowych. Bez względu na dokładny zakres temperatur, staraj się ograniczyć dzienne zmiany temperatury do mniej niż 10 stopni między dniem a nocą.

Jeśli masz w domu lilię pokojową i inne tropikalne rośliny doniczkowe, pamiętaj o pozostawieniu ogrzewania ustawionego na minimum podczas podróży zimą.

Najlepsze zakresy wilgotności dla roślin lilii pokojowej

Ta grupa roślin domowych preferuje raczej większą wilgotność niż mniejszą. Średni poziom wilgotności w domu wynosi tylko około 40% do 50%, co jest zalecane w wielu obszarach, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Rośliny z grupy lilii pokojowych preferują jednak wilgotność na poziomie co najmniej 60%. Nie jest konieczne dążenie do wyższej wilgotności w przypadku tych roślin, ponieważ są one przystosowane do wchłaniania tylko ograniczonej ilości wilgoci przez ich błyszczące liście.

Korzystanie z cyfrowego termometru (za pośrednictwem Amazon), który wyświetla również poziom wilgotności otoczenia w danym obszarze, jest najlepszym sposobem na zapewnienie lilii pokojowej warunków, które preferuje. Aby dowiedzieć się, czy roślina była narażona na spadek lub skok temperatury, poszukaj termometru z funkcją historii.

Możesz szybko sprawdzić, czy przeciąg spowodował spadek poniżej 55 stopni F lub skok powyżej 85 stopni F, rozwiązując problem opadania liści lub brązowienia końcówek. Ponieważ rośliny Peace Lily nie potrzebują dużo światła, mogą być trzymane w centralnych miejscach z dala od okien lub drzwi, które mogą powodować przeciągi.

Należy również uważać na otwory wentylacyjne, które mogą powodować problemy zarówno latem, jak i zimą.

Jak zwiększyć wilgotność w domu

Jeśli Twoja lilia pokojowa wykazuje oznaki niskiej wilgotności, zraszanie jej kilka razy w tygodniu może być wystarczające. To tylko tymczasowo podnosi wilgotność otoczenia wokół rośliny, ale często wystarcza dla roślin takich jak lilia pokojowa.

Uważam również, że użycie małego nawilżacza (za pośrednictwem Amazon) jest najlepszym sposobem na zwiększenie wilgotności. Lubię też skupiać kilka roślin domowych blisko siebie, aby naśladować naturalny efekt zatrzymywania wilgoci w ich rodzimym środowisku.

Jeśli zdecydujesz się użyć rzeczywistego nawilżacza, a nie tylko umieścić roślinę w wilgotnym miejscu, użyj termometru, który również śledzi wilgotność, aby upewnić się, że obszar nie jest zbyt mokry.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji wiosną i latem

Jest to okres, w którym roślina ma tendencję do aktywnego wzrostu, więc utrzymuj wysoki poziom wilgotności i skup się na unikaniu wysokich temperatur. Uważaj na światło, gdy ustawiasz roślinę lilii pokojowej (w szczególnościw przypadku barwnych lilii pokojowych), które staje się bardziej bezpośrednie wraz ze zmianą zenitu słońca, co prowadzi do oparzeń słonecznych roślin lilii pokojowych, które kiedyś były wystarczająco daleko, aby otrzymywać światło pośrednie.

W razie potrzeby nawozić w tych porach roku, aby roślina mogła dobrze wykorzystać składniki odżywcze.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji zimą

Zimą rośliny Peace Lily nadal rosną w wolniejszym tempie. Nadal potrzebują wilgotności i stałych temperatur, ale nie przeszkadza im nieco niższa temperatura w zakresie od 60 do 70 stopni F.

Nie ma potrzeby zapewnienia tym roślinom 80-stopniowej temperatury zimą. Podlewaj rośliny Peace Lily rzadziej niż latem, ale nie pozwól, aby zbytnio opadły lub wyschły. Należy wziąć pod uwagę, że suche powietrze z systemów grzewczych zarówno obniży wilgotność, jak i wysuszy glebę.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tolerancji temperatury i wilgotności roślin lilii pokojowej:

Jaka temperatura jest zbyt niska dla roślin lilii pokojowej?

Rośliny lilii pokojowej nie radzą sobie z temperaturami spadającymi poniżej 55 stopni F przez dłuższy niż krótki okres czasu. W nocy wolą przebywać w warunkach powyżej 60 stopni F.

Jaka temperatura jest za wysoka dla roślin lilii pokojowej?

80 stopni F to najgorętsza temperatura, w jakiej rozwijają się rośliny lilii pokojowej. Przy około 85 stopniach F mają tendencję do więdnięcia i mogą tracić liście z powodu stresu cieplnego.

Czy rośliny lilii pokojowej są wrażliwe na ciepło?

Oni są więcej wrażliwy do bezpośredniego światła niż ciepło, ale nadal wykazują oznaki stresu w wysokich temperaturach. Nie trzymaj Rośliny lilii pokojowej w solariach lub innych miejscach, w których temperatury mogą wzrosnąć powyżej 85 stopni F w dowolnym momencie.

Czy mogę zostawić moje rośliny lilii pokojowej na zewnątrz?

Jeśli latem panują ciepłe i wilgotne warunki, możesz spróbować przenieść swoją lilię pokojową na zewnątrz w zacienionym miejscu, gdzie będzie chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Pamiętaj, aby przenieść roślinę z powrotem do domu na długo przed nadejściem chłodnych temperatur jesienią.

Skąd mam wiedzieć, czy moja lilia pokojowa jest zdrowa?

Zdrowa lilia pokojowa ma błyszczące, ciemnozielone liście, które są wyprostowane i nie są miękkie ani zwiędłe.

Ostatnie słowo

Zapewnij swojej lilii pokojowej odpowiedni zakres temperatur i wilgotności w domu. Ze względu na niskie zapotrzebowanie na światło, lilia pokojowa może rosnąć w łazience lub innym wilgotnym pomieszczeniu.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem po pielęgnacji lilii pokojowej w domu oraz znaczeniem i symboliką lilii pokojowych.

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i przeszedł profesjonalne szkolenie w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat wszystkich kwiatów, projektowania kwiatów, gari rośliny domowe.

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę