ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Alchemia i zielarstwo Część IV- Choroba jako inicjacja

Alchemia zapewnia unikalne spojrzenie na zdrowie i chorobę, które różni się od medycyny konwencjonalnej. Według tej filozofii okresy choroby i zdrowia są tak naturalne jak zmiana pór roku.

Alchemia postrzega chorobę jako inicjację. Z tej perspektywy, choroba daje ci możliwość uzdrowienia podstawowych wzorców i przejścia transformacji. Jedną z najlepszych form ziołowych środków, które mogą pomóc w tym procesie jest spagiryna. Ponieważ leki te działają na poziomie chemicznym, energetycznym i duchowym, korygują nierównowagę zdrowotną u jej podstaw i pomagają ci wyjść z niej bardziej kompletnym niż wcześniej.

W tym tygodniowym wpisie na blogu, dowiesz się:

  • Jak poglądy alchemii na chorobę różnią się od medycyny konwencjonalnej
  • Co naprawdę oznacza choroba jako inicjacja
  • W jaki sposób archetypy planetarne i elementarne wpływają na Twoje zdrowie
  • Kluczowa rola spagiryki w uzdrawianiu archetypowych nierówności
  • Jak podejść do uzdrawiania, aby uzyskać transformacyjne rezultaty

Przygotowanie kwiatów rumianku (Matricaria recutita) do destylacji olejku eterycznego – pierwszy krok w tworzeniu esencji spagirycznej.

Witaj w czwartej i ostatniej części serii Alchemia i Zielarstwo. Mam nadzieję, że czułeś się zainspirowany tradycją alchemii i głębokimi sposobami, w jakie może ona wpłynąć na twoją pracę jako zielarza. W tym odcinku dowiesz się, jak alchemia rozumie chorobę i uzdrowienie oraz jak możesz wykorzystać spagiryczne remedia, aby osiągnąć głębsze poziomy uzdrowienia w swoim życiu osobistym.

Alchemiczne spojrzenie na chorobę różni się od tego, co można znaleźć w standardowych książkach medycyny alternatywnej lub edukacji zielarskiej. A prawda jest taka, że jest to niezmiernie ważne, abyś mógł spojrzeć na chorobę i zdrowie inaczej niż konwencjonalni praktycy, ponieważ spójrzmy prawdzie w oczy, ludzie zazwyczaj widzą zielarza jako ostatnią deskę ratunku po tym, jak już poszli drogą konwencjonalną lub nawet widzieli innych „alternatywnych” praktyków.

Dzięki unikalnej soczewce alchemicznej, masz zupełnie nowy sposób patrzenia i rozumienia tego, przez co przechodzi osoba, która zmaga się ze swoim zdrowiem. Daje ci to również niezliczoną ilość narzędzi, których możesz użyć, aby pomóc im w uzdrowieniu, takich jak spagiryki.

Medycyna spagiryczna działa holistycznie na całą osobę, ponieważ zawiera całość rośliny poprzez koncentrację jej właściwości chemicznych, energetycznych i duchowych. W rezultacie, działają na poziomie fizycznym, psychologicznym i duchowym osoby.

Zawsze jestem zdumiony tą starożytną tradycją i jej zdolnością do przemawiania do tak wielu różnych poziomów w ciele. To powiedziawszy, jak dokładnie alchemia postrzega zdrowie i chorobę? Odpowiedź na to pytanie jest kamieniem węgielnym dla transformacyjnego uzdrawiania.

Piec załadowany tyglami z suszonymi ziołami gotowymi do rozpoczęcia procesu kalcynacji (wydobywania zasady solnej z ziół)

Choroba jako inicjacja

Choroba może czuć się jak gość, którego nie chcesz gościć. Nikt nie chce być chory, ale to się zdarza, a kiedy się zdarzas, ma tendencję do przywoływania najciemniejszych części siebie. Możesz czuć się bezsilny, drażliwy, przygnębiony lub odczuwać inne bolesne emocje.

Alchemia postrzega chorobę jako inicjację. Zgodnie z filozofią alchemiczną, wszystko w przyrodzie jest w ciągłym ruchu i transformacji. Zmieniają się pory roku, zwierzęta hibernują i budzą się na nowo, słońce wschodzi i zachodzi, a księżyc woskuje i słabnie. Nasza planeta została zaprojektowana tak, aby być w ciągłym stanie zmian. Jako część natury, nie jesteś wyjątkiem od tej reguły.

Ostatecznie, celem transformacji jest uzyskanie większej całości, ale co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że znajdujemy większy poziom harmonii w naszych własnych ciałach i rozumiemy jak możemy ułożyć nasze życie, aby żyć w większej harmonii z naturą. Rozpoznając swoją rolę w harmonii i rytmie naszego naturalnego świata, możesz doświadczyć łaski, kiedy czujesz się źle i zobaczyć, jak łączy cię to z większą całością i jednością tego świata.

Alchemia jest praktyką leczniczą i duchową. Są to dwie strony tego samego liścia, a twój rozwój duchowy jest bezpośrednio związany z twoim procesem uzdrawiania i vice versa. Każdy, kto wszedł na duchową ścieżkę samoświadomości, trafia na blokady w tych częściach siebie, w których jest odporny na zmiany i transformację oraz czuje, że utknął w przeszłości. Wszyscy mamy do czynienia z traumami, które mogą nas powstrzymywać przed rozwojem, wzrostem i ewolucją duchową.

Alchemiczna perspektywa choroby mówi, że choroba pojawia się, gdy twoja siła witalna utknie. Może to być spowodowane tym, że twoja dusza „utknęła” w traumie z przeszłości, kiedy nawykowo utrwalasz negatywne cechy emocjonalne lub psychologiczne, albo kiedy nie żyjesz zgodnie ze swoimi unikalnymi predyspozycjami konstytucyjnymi. Droga do uzdrowienia polega na przyjęciu tych wzorców jako lekcji, przetworzeniu ich i przekształceniu w coś dobrego.

Kiedy chcesz się rozwijać, odkrywasz pracę nad uzdrowieniem, którą musisz wykonać. Prawdziwe uzdrowienie następuje, gdy bierzesz swoją traumę i używasz jej jako przewodnika do transformacji. Proces ten odzwierciedla również to, o co chodzi w Alchemii, czyli branie trucizny i przekształcanie jej w lekarstwo. Jest to zilustrowane w wyższych poziomach alchemii, które pracują z trującymi i toksycznymi związkami – takimi jak pewne minerały, takie jak rtęć czy antymon – i przekształcają je w potężne leki. W nas samych chodzi o to, aby wziąć swoją ranę i przekształcić ją w swoją siłę, dar i moc. Wszystko dzieje się w twoim życiu z jakiegoś powodu, a każde wyzwanie niesie ze sobą lekcję, która może cię nauczyć, jak być lepszym człowiekiem.

Ostatecznie alchemia postrzega chorobę jako występującą z pięciu głównych powodów, które są powszechnie nazywane „entiami”. Niektóre z nich obejmują wpływ toksyn lub trucizn, naszą własną naturę lub konstytucyjne predyspozycje, wpływy astrologiczne, działania Boga lub nasze psychologiczne i emocjonalne dyspozycje. Te wewnętrzne i zewnętrzne czynniki obejmują rdzeń alchemicznej teorii choroby, a leki spagiryczne są zaprojektowane tak, aby złagodzić te wpływy, które możemy kontrolować… chociaż alchemia uznaje te, które są poza naszą kontrolą, takie jak działania Boga lub nasza genetyka.

Proces kalcynacji (wydobywanie soli z ziół)

Jak Archetypy wpływają na nas

W części II tej serii mówiłem o tym, że ludzie są mikrokosmosem makrokosmosu i że zawierają w sobie całość stworzenia. Alchemia wyjaśnia to poprzez rysowanie połączeń i paraleli między żywiołami i planetami oraz pokazanie, jak mamy w sobie wszystkie te siły i wpływy.

Dla niektórych te archetypowe siły są dobrze zintegrowane. Kiedy jesteś w harmonijnym związku z konkretną archetypową siłą, oznacza to, że wiesz, jak wyrazić ją w zdrowy i cnotliwy sposób fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i duchowo. Jednakże, kiedy siły te są niezgodne z twoim konstytucyjnym wzorcem, mogą występować w niedoborze lub nadmiarze. Kiedy tak się dzieje, możesz doświadczyć tej nierównowagi w postaci „lekcji”, które pojawiają się w twoim życiu wielokrotnie, abyś mógł nauczyć się lepiej je integrować.

Zazwyczaj wygląda to jak stawianie czoła tematycznym wyzwaniom przez całe życie. Kiedy jednak nie wyciągasz z nich potrzebnych lekcji i wciąż popełniasz te same błędy, może to prowadzić do problemów zdrowotnych, które odpowiadają układom narządów i tkanek związanych z danym archetypem elementarnym lub planetarnym.

Na przykład, przyjrzyj się Elementowi Ognia. Ogień ma zasady w sposobie funkcjonowania. Może być iskrą twórczej inspiracji i radości, ale może też być źródłem wypalenia i wyczerpania lub frustracji i gniewu. Kiedy nie żyjesz w zgodzie z równowagą Elementu Ognia, możesz doświadczyć problemów związanych z cechami tego archetypu. Być może wpływa to na układ odpornościowy lub układ krążenia fizycznie, trudno znaleźć swoją wolę i osobistą moc, lub inne sposoby, w jakie Ogień może wyrażać się w nadmiarze lub niedoborze.

Archetypy planetarne i elementarne wpływają na Ciebie daleko poza poziomem fizycznym. Wpływają na Twoje samopoczucie na poziomie duszy, a zatem posiadają lekcje, których potrzebujesz, aby się uczyć, wzrastać i rozwijać jako istota ludzka. W ten sposób alchemia pokazuje nam, jak natura uczy cię, jak stać się bardziej kompletnym i żyć w harmonii z całością stworzenia.

Innym przykładem, który to ilustruje jest następująca dynamika z Wenus. Wenus rządzi jakością związków w twoim życiu. Ma to związek z tym, jak wchodzisz w interakcje z innymi i wszystkimi domenami związków, miłości i intymności. Wenus jest uważana za archetyp twojej zdolności do tworzenia więzi relacyjnych, a jej funkcją jest ustanowienie i stworzenie harmonii w naszym życiu.

Jeśli ktoś nie ma dobrze zintegrowanej Wenus, może mieć problemy z tworzeniem znaczących i trwałych związków. Mogą czuć się odizolowani, zamknięci w sobie lub ciągle powtarzać te same wzorce w związkach. Mogą myśleć sobie: „Dlaczego wciąż przyciągam te same rodzaje ludzi z tymi samymi problemami i tak w kółko?”.

W tym przykładzie widać, że Wenus walczy o ich uwagę i próbuje ich obudzić, aby mogli ewoluować i zmienić ten wzorzec. Jeśli dana osoba nadal ignoruje to zaproszenie do rozwoju, wzorzec ten może zamanifestować się w ciele.

W ciele Wenus rządzi drogami moczowymi, nerkami, układem rozrodczym i żyłami. Wyzwania zdrowotne wynikające z braku równowagi Wenus mogą prowadzić do problemów w każdym z tych obszarów, takich jak chroniczne infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, żylaki lub problemy zdrowotne w układzie rozrodczym.

Kiedy masz dysharmonijny związek z Wenus, będziesz wpadać na lekcje, które zapraszają Cię do pracy nad tym związkiem i rozwijania zdrowszego połączenia z tą archetypową siłą. Kiedy zignorujesz te wiadomości, prProblemy z nimi związane mogą przenosić się na umysł, emocje, a w końcu na ciało.

Z perspektywy alchemii, te lekcje pojawiają się w twoim życiu, abyś mógł doświadczyć zdrowych relacji, dobrych granic, otwartości serca i innych. Kiedy w twoim życiu pojawia się wyzwanie, celem jest medytacja nad tym, jaka lekcja jest nakłaniana do nauki. Podchodząc do nich w ten sposób, otrzymujesz lekarstwo, którego potrzebujesz, aby wyrosnąć poza wyzwanie i stać się zdrowszą wersją siebie. Ostatecznie alchemicznie przygotowane leki są zaprojektowane tak, aby zająć się tymi archetypowymi wzorcami i pomóc nam fizycznie, psychicznie i duchowo ucieleśnić i wyrazić ich „najwyższe” cnoty.

Pachnotka zwyczajna (Alchemilla vulgaris)

Integracja alchemii z zielarstwem

Alchemia patrzy na życie jak na szkołę z siedmioma głównymi dyrektorami zarządzającymi różnymi aspektami życia. Tych siedmiu mistrzów to siedem planet: Słońce, Księżyc, Mars, Wenus, Jowisz, Saturn i Merkury. Ponad nimi znajdują się trzy wielkie głowy, które istnieją na innej płaszczyźnie. Te trzy zewnętrzne planety to Pluton, Neptun i Uran. Celem każdej z tych planet jest wpojenie archetypowych wzorców, tematów i lekcji w Twoim życiu, abyś mógł ewoluować w najzdrowszą wersję siebie przez całe swoje życie. Podobnie żywioły są archetypowymi wpływami w naszym życiu z unikalnymi lekcjami, z których możemy się uczyć.

Kiedy podchodzisz do choroby jak do inicjacji, celem jest przejście na drugą stronę wellness jako bardziej zintegrowana osoba w większej harmonii z życiem. Alchemią jest tu wzięcie swojej traumy i przekształcenie jej w swoją transformację.

Tu właśnie wkracza nasza praca jako zielarzy z linii alchemicznej. W pewnym sensie, jest to jak składanie puzzli. Zaczynasz z kilkoma różnymi kawałkami i może być niejasne, jak się one łączą. Z czasem jednak zaczynasz zauważać wzory i grupy, a zanim się zorientujesz, obraz staje się kompletny i widzisz go wyraźnie jak w dzień.

Praca z kimś jest jak układanie puzzli. Celem Alchemicznego Zielarza jest zrozumienie tej osoby i zobaczenie, jakie podstawowe wzorce archetypowe są obecne w jej życiu. Kiedy już to wiesz, możesz pracować z odpowiednimi środkami zaradczymi, które działają przez te archetypowe siły z pomocą leków spagirycznych.

Spagiryki są jak duchowa apteka. Z tym rodzajem ziołolecznictwa, nie tylko zbierasz rośliny, ale planetarne i elementarne siły stojące za nimi. Poprzez spagiryczny proces destylacji, fermentacji, kalcynacji, krystalizacji i tak dalej, wydobywasz fizyczne, duchowe i energetyczne właściwości rośliny. Wraz z tą skomplikowaną serią kroków, dostosowujesz czas zbiorów i przygotowania do optymalnego okna czasowego władcy planety twojego zioła. Takie podejście daje lek roślinny, który jest nie tylko silny na poziomie biochemicznym, ale także na poziomie duchowym i energetycznym.

Jeśli ktoś ma nierównowagę Wenus, podasz mu to, co nazywa się „środkiem współczulnym”. Sympatyczny oznacza, że zioło jest podobne do archetypu, z którym zmaga się osoba. Tak więc w tym przypadku podałbyś zioło rządzone przez Wenus, aby skorygować brak równowagi Wenus.

Istnieje wiele ziół, którymi rządzi Wenus, takich jak Dzika Róża(Rosa spp), Pulsatilla(Pulsatilla vulgaris) i Lady’s Mantle (Alchemilla vulgaris<./i>), aby wymienić tylko kilka. Oczywiście nie wybieraj ziół dla kogoś, tylko dlatego, że rządzi nim Wenus, ponieważ nie wszystkie wenusjańskie rośliny działają tak samo. Ponieważ każde zioło ma inną wartość leczniczą, wybierzesz to, które jest wskazane dla ich konstytucji, stanów tkanek i kondycji.

Spagiryk wykonany z wenusjańską rośliną działa poprzez odpowiednie układy narządów i ciało astralne, o których można myśleć jako o alchemicznym odpowiedniku meridianów w medycynie chińskiej lub nadis w Ajurwedzie. Spagiryki działają poprzez ciało, umysł, emocje i duszę. Kiedy podajesz środek współczulny, działa on jak most równoważący pomiędzy tobą jako mikrokosmosem a mikrokosmosem.

Nie jest niczym niezwykłym, że podczas przyjmowania spagiryku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Wiele osób zgłasza żywe sny i otrzymuje w nich wiadomości. Często w codziennym życiu zdarzają się synchroniczne wydarzenia, które odnoszą się do archetypu, z którym pracujesz. Kiedy przyjmujesz lek spagiryczny, wszystko, co tłumiłeś, wypływa na powierzchnię, abyś mógł to dalej przetwarzać, odpuścić i uzdrowić.

W przypadku Wenus możesz wpaść na kogoś z poprzedniego związku lub zacząć mieć o nim sny, kiedy Twoja psychika przetwarza lekcje potrzebne do znalezienia zamknięcia i pójścia naprzód. Poprzez przetwarzanie traumy i używanie jej jako przewodnika do transformacji, przechodzisz proces wyrównania, w którym Twoja archetypowa siła staje się jednością z naturą.

Wszystkie archetypy, które istnieją w naturze posiadają dwoistość światła i ciemności. Na przykład, kiedy Wenus jest w równowadze (znanej również jako stan cnoty), łatwo doświadczasz miłości, życzliwości i akceptacji. Wiesz jak mieć zrównoważone i zdrowe relacje z innymi. Z drugiej strony, brak równowagi Wenus może rodzić uczucia zazdrości, zawiści i skłonności manipulacyjne. Proces alchemiczny to podróż polegająca na przepracowaniu wszystkich aspektów tych archetypów (jasnych i ciemnych), abyś mógł nauczyć się wyrażać je w zdrowy sposób.

Pąki bawełnianego drzewa (Populus trichocarpa)

Poza ziołowymi środkami opatrunkowymi

Współczesny klient ziołolecznictwa nie szuka tylko ziołowej pomocy. Szukają głębokich poziomów transformacyjnego uzdrowienia na poziomie fizycznym, psychologicznym i duchowym. Jako zielarz alchemiczny masz wiele metod, aby pomóc ludziom doświadczyć uzdrowienia na głębokim poziomie.

Na przykład, gdybyś miał klienta, który przyszedł do ciebie z powodu nawracających infekcji dróg moczowych, mógłbyś pomyśleć poza zakresem „ziołowych antybiotyków” i zagłębić się w archetypowe podłoże tego stanu.

Poprzez przyjmowanie klientów możesz odkryć, że mają oni niezrównoważony związek z Wenus. Ten brak równowagi może przenosić się na inne części ich życia, takie jak sposób w jaki odnoszą się do innych, stany psychiczne (jak zazdrość) i inne obszary. Z tej perspektywy możesz podać zioło, które zrównoważy ich związek z Wenus, tym samym rekalibrując ich zdrowie na poziomie ciała, ducha i duszy.

Alchemia jest niezwykle potężnym narzędziem, które pozwala Ci skutecznie rozszyfrować podstawowe przesłanie stojące za stanem zdrowia i jakich roślin leczniczych możesz użyć, aby wesprzeć kogoś w jego uzdrawiającej podróży.

Zielarstwo i alchemia zapewniają ramy dla rozwiązywania głęboko zakorzenionych problemów, z którymi współczesna medycyna ma trudności. Na wszystko jest czas i miejsce, a medycyna spagiryczna może być znaczącym i wpływową część twojego ziołowego repertuaru. Ostatecznie, spagiryki pomagają nam wszystkim na tej Ziemi, zbiorowo i indywidualnie, stać się lepszymi, zdrowszymi i bardziej energicznymi, abyśmy mogli prowadzić satysfakcjonujące i celowe życie.

Dołącz do mnie w sesjach szkoleniowych Ziołowej Alchemii

Zapisz datę! 23 maja 2023 roku wyślemy specjalne zaproszenie do udziału w BEZPŁATNYCH Sesjach Szkoleniowych Ziołowej Alchemii, aby pogłębić tradycję alchemiczną, spagiryczną farmację ziołową i to, jak możesz ją włączyć do swojej pracy z roślinami. Kliknij przycisk poniżej, aby dołączyć do listy oczekujących:

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę