ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Dziurawiec zwyczajny – dawkowanie, bezpieczeństwo i 4 zalety

Dziurawiec zwyczajny to roślina lecznicza o długiej historii stosowania jako naturalny środek przeciwdepresyjny. Badania kliniczne wykazują, że dziurawiec zwyczajny przynosi organizmowi wiele korzyści. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym dziurawca, jego bezpieczeństwu i historii.

Czym jest dziurawiec zwyczajny?

Dziurawiec zwyczajny to wieloletnia roślina pochodząca z Europy, Afryki Północnej i Azji. Często można ją znaleźć rosnącą na polach, pastwiskach i wzdłuż wiejskich dróg. Łacińska nazwa tego zioła to Hypericum perforatum L . Jest ono również nazywane hypericum i klamath weed. Historia stosowania dziurawca sięga czasów starożytnej Grecji.

Roślina ta jest powszechnie stosowana w leczeniu depresji. Istnieją jednak dodatkowe zalety dziurawca zwyczajnego, takie jak zdolność do zmniejszania objawów menopauzy i PMS, właściwości lecznicze skóry oraz zdolność do radzenia sobie z OCD i SAD.

Korzyści zdrowotne dziurawca zwyczajnego:

Istnieje wiele rzekomych korzyści zdrowotnych dziurawca zwyczajnego. To popularne zioło ma wiele badań klinicznych na ludziach – które są zawarte poniżej.

1. Może łagodzić depresję

Liczne badania pokazują, że dziurawiec jest skutecznym i bezpiecznym naturalnym sposobem leczenia umiarkowanej depresji. Depresja to zaburzenie nastroju, które definiuje się jako uporczywe uczucie smutku i utraty zainteresowania. Szacuje się, że 17 milionów ludzi w USA doświadczyło depresji (jednak liczba ta jest uważana za niską).

W artykule przeglądowym z 2017 r. przeanalizowano 27 badań klinicznych z udziałem łącznie 3808 uczestników w celu porównania dziurawca zwyczajnego i SSRI. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) to leki przeciwdepresyjne, które są powszechnie przepisywane osobom z depresją i zaburzeniami lękowymi. Badania te wskazują, że dziurawiec jest skuteczny w łagodzeniu objawów depresji u osób z łagodną do umiarkowanej depresją, co czyni go porównywalnym do SSRI.

W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą naukowcy porównali ekstrakt z dziurawca i fluoksetynę (SSRI) u pacjentów w podeszłym wieku z łagodną do umiarkowanej depresją. Stwierdzono, że dziurawiec był równie skuteczny jak fluoksetyna w leczeniu depresji i nie miał negatywnego wpływu na funkcje poznawcze. W innym randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą naukowcy porównali ekstrakt z dziurawca i imipraminę (lek przeciwdepresyjny) u 263 pacjentów z umiarkowaną depresją. Obie terapie okazały się skuteczne w poprawie jakości życia u osób z depresją, podczas gdy dziurawiec był lepiej tolerowany.

Skuteczność dwóch różnych ekstraktów z dziurawca zwyczajnego została zbadana w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą. Przebadano 147 uczestników z łagodną do umiarkowanej depresją. Wyniki wykazały, że skuteczność rośliny w leczeniu depresji opiera się na jej głównym składniku chemicznym, hiperforynie. Im wyższa zawartość hiperforyny w wyciągu z dziurawca, tym większa jego skuteczność u osób cierpiących na ciężką depresję.

Badanie dotyczące skuteczności dziurawca zwyczajnego w leczeniu depresji wykazało, że ekstrakt ten nie jest skuteczny w leczeniu dużej depresji. Odkrycie to może wskazywać, że dziurawiec jest bardziej skuteczny w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji. Komisja E, rządowa agencja zdrowia w Niemczech, wskazuje, że że ziele dziurawca jest odpowiednie do stosowania w stanach depresyjnych, lękowych, zaburzeniach psychowegetatywnych i niepokoju nerwowym.

Ponadto Europejska Spółdzielnia Naukowa ds. Fitoterapii (ESCOP) informuje o stosowaniu dziurawca w łagodnych do umiarkowanych stanach depresyjnych, niepokoju, lęku i drażliwości.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wskazują, że ziele dziurawca może być pomocne u osób z łagodną do umiarkowanej depresją. Osoby z poważnymi objawami depresji powinny skontaktować się ze swoim lekarzem w celu uzyskania bardziej szczegółowego leczenia.

2. Może pomóc w objawach menopauzy

Ziele dziurawca korzystnie wpływa na organizm, pomagając chronić go przed objawami menopauzy.

Wraz z wiekiem kobiet i spadkiem produkcji estrogenów mogą pojawić się objawy menopauzy. Typowe objawy menopauzy obejmują:

 • uderzenia gorąca
 • suchość pochwy
 • zaburzenia snu
 • niepokój
 • depresja

Okres przejściowy przed menopauzą określany jest jako perimenopauza, natomiast okres po menopauzie uważany jest za postmenopauzę. Wpływ dziurawca zwyczajnego na kobiety w okresie okołomenopauzalnym, które doświadczały objawów menopauzy, został zbadany w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą. Po trzech miesiącach leczenia 900 mg wyciągu z dziurawca dziennie, wyniki wykazały, że dziurawiec zmniejszył uderzenia gorąca i zmęczenie oraz poprawił sen.

W badaniu klinicznym badano działanie ziołowej kombinacji dziurawca zwyczajnego i czarnego cohosh(Cimicifuga racemosa) u 301 kobiet w okresie menopauzy. Połączenie to okazało się wysoce skuteczne w łagodzeniu różnych dolegliwości związanych z menopauzą. W innym randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą i grupą kontrolną placebo, w którym wzięło udział 100 kobiet, oceniano dziurawiec jako skuteczny lek w okresie menopauzy i po menopauzie. Wyniki wykazały znaczne zmniejszenie liczby epizodów uderzeń gorąca i ich nasilenia po podaniu wyciągu z dziurawca.

Podsumowanie:

Badania wskazują, że dziurawiec może być skuteczną pomocą w zmniejszaniu objawów menopauzy. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań nad tym ziołem jako samodzielnym środkiem leczniczym.

3. Właściwości lecznicze skóry

W tradycyjnej medycynie mówiło się, że dziurawiec pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry. W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu naukowcy przetestowali działanie maści z dziurawca jako miejscowego leczenia łuszczycy. Wyniki wykazały znaczne zmniejszenie zaczerwienienia, grubości i łuszczenia się skóry. Niemiecka Komisja E zatwierdziła stosowanie dziurawca do użytku zewnętrznego w przypadku ostrych i stłuczonych urazów, bólu mięśni i oparzeń pierwszego stopnia.

Podsumowanie:

Wstępne badania i tradycyjne stosowanie wskazują, że dziurawiec może być pomocny dla zdrowia skóry. Konieczne jest przeprowadzenie bardziej dogłębnych badań.

4. Inne korzyści:

Inne rzekome korzyści zdrowotne dziurawca zwyczajnego obejmują:

 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego: W niewielkim badaniu 19 kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) przyjmowało ekstrakt z dziurawca codziennie przez dwa cykle menstruacyjne. Wyniki wykazały znaczne zmniejszenie objawów PMS z co najmniej 50% spadkiem nasilenia objawów.
 • Zespół obsesyjno-kompulsyjnyve Disorder: Trwające 12 tygodni otwarte badanie wykazało znaczącą poprawę w zakresie objawów zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD) po podaniu ziela dziurawca. Poprawa rozpoczęła się już w pierwszym tygodniu badania i utrzymywała się przez cały czas jego trwania.
 • Sezonowe zaburzenia afektywne: W kontrolowanym badaniu z pojedynczą ślepą próbą oceniano wpływ wyciągu z dziurawca na osoby cierpiące na sezonowe zaburzenia afektywne (SAD). Uczestnikom podawano 900 mg wyciągu z dziurawca dziennie wraz z terapią światłem, zarówno jasnym, jak i słabym. W obu grupach zaobserwowano znaczące zmniejszenie objawów depresji.
 • Zmęczenie: W niekontrolowanym, otwartym badaniu badano wpływ wyciągu z dziurawca na zmęczenie. Wyniki wykazały znaczny spadek zmęczenia, a także objawów depresji i lęku w ciągu sześciu tygodni leczenia.

Chociaż te różne inne korzyści zdrowotne dziurawca są interesujące, potrzebne są duże badania kliniczne na ludziach, aby zweryfikować te odkrycia.

Podsumowanie:

Ziele dziurawca wiąże się z wieloma różnymi korzyściami zdrowotnymi. Potrzebne są badania kliniczne na ludziach, aby zweryfikować te odkrycia.

Bezpieczeństwo dziurawca zwyczajnego:

Klasa bezpieczeństwa: 2d

Klasa interakcji: C

Ziele dziurawca nie powinno być stosowane podczas zabiegów laserowych, ultrafioletowych lub innych zabiegów fototerapii. Nie zaleca się nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne u osób o jasnej karnacji przyjmujących ziele dziurawca. Ziele dziurawca nie powinno być przyjmowane w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi. Przy odpowiednim stosowaniu, dziurawiec był dobrze tolerowany w badaniach klinicznych bez żadnych poważnych działań niepożądanych.

Ciąża i laktacja:

Istnieją ograniczone badania, które wykazują zwiększone ryzyko podczas stosowania dziurawca w czasie ciąży i laktacji. Stosowanie dziurawca w odpowiedniej dawce i pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza może być bezpieczne.

Dziurawiec może być skutecznym lekiem w leczeniu depresji poporodowej.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie dziurawca zwyczajnego jest następujące:

Napar (herbata): Dodaj 1 szklankę gorącej wody do 1-2 łyżek suszonego zioła. Przykryć i parzyć przez 15 minut. Pić 1 filiżankę trzy razy dziennie.

Nalewka (1:5): Przyjmować 2 do 4 ml trzy razy dziennie.

Stosowanie zewnętrzne: Nakładać maść olejową (kwitnące wierzchołki dziurawca z oliwą z oliwek) na dotknięte obszary 2 do 3 razy dziennie.

Zrównoważony rozwój:

Dziurawiec zwyczajny nie znajduje się na liście roślin „zagrożonych” United Plant Saver, które są wrażliwe na wpływ działalności człowieka. Jest to więc roślina niskiego ryzyka. W rzeczywistości dziurawiec jest uważany za gatunek inwazyjny, co oznacza, że roślina ta szybko się rozprzestrzenia. W niektórych krajach jest uważany za chwast.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa dziurawca zwyczajnego to Hypericum perforatum. Jest to roślina wieloletnia należąca do rodziny Hypericaceae. Nazwa „Hypericum” pochodzi od greckiej nazwy rośliny „hyperikon„. W dosłownym tłumaczeniu nazwa ta jest połączeniem słów „hyper” (oznaczającego nad) i „eikon” (oznaczającego obraz lub zjawę), odnoszących się do rzekomej zdolności rośliny do odstraszania złych duchów.

Nazwa zwyczajowa tego zioła została nadana ze względu na fakt, że kwitnie ono w okolicach dnia św. Jana (24 czerwca).Zioło to pochodzi z Europy, ale rozprzestrzeniło się na umiarkowane obszary Azji, Afryki, Australii oraz Ameryki Północnej i PołudniowejRoślina osiąga około 6 cali wysokości. Ma żółte kwiaty w kształcie gwiazdy z efektownymi pręcikami w środku.

Historia i tradycyjne zastosowanie:

W tradycyjnej medycynie greckiej ziele dziurawca było stosowane jako środek przeciwbólowy, moczopędny i na nerwobóle. Szwajcarski lekarz Paracelsus stosował zioło w leczeniu zaburzeń psychicznych i nazywał je „arniką dla nerwów”. Kwiaty dziurawca były stosowane w leczeniu nerwobólów, lęków, nerwic i depresji w tradycyjnej medycynie europejskiej. W XIX i XX wieku amerykańscy lekarze elektrycy przepisywali ziele dziurawca na histerię, stany nerwowe, depresję oraz zewnętrznie na rany, siniaki i skręcenia.

Składniki:

Dziurawiec zwyczajny zawiera różnorodne fitochemikalia, w tym:

 • Olejek lotny
 • Naftodiantony
 • floroglucynole
 • Katechiny
 • Proantocyjanidyny
 • Flawonoidy

Działania:

 • Nerwowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające, wrażliwe

Wnioski:

Dziurawiec zwyczajny wydaje się być bezpiecznym i dobrze tolerowanym ziołem, gdy jest przyjmowany w odpowiednich dawkach. Badania kliniczne pokazują, że dziurawiec może być skutecznym i bezpiecznym lekiem na łagodną i umiarkowaną depresję, jednak może nie być tak odpowiedni dla osób z dużą depresją.Jak zawsze, należy skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub dodaniem nowego suplementu.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę