ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Zielone dachy w San Francisco

W ramach wiosennej ucieczki byłem w San Francisco pod koniec marca. Odwiedziliśmy muzea, parki i restauracje.

Dach, Kalifornijska Akademia Nauk

Nie byłem w Kalifornijskiej Akademii Nauk od ponad 20 lat. W tym czasie budynek został całkowicie przebudowany, z zielonym dachem. Miałem wątpliwości co do zielonych dachów – gdzie ludzie uprawiają rośliny na dachu. Wiem, że są one stosowane od tysiącleci w niektórych częściach Europy, ale tam panuje bardziej wilgotny klimat niż w San Francisco. Zastanawiałem się więc nad podlewaniem i utrzymywaniem roślin przy życiu na płytkich glebach. Lub, jeśli gleby nie są płytkie, ciężar na dachu.

Dach, Kalifornijska Akademia Nauk

Zielony dach Cal Academy został zasadzony po ukończeniu nowego budynku, w 2008 roku. Kiedy go zobaczyłem, miał już ponad dekadę i był bardzo dobrze rozwinięty. Chwalono się nim: chłodzi budynek, przechwytuje wodę deszczową, zmniejszając jej spływ, i zapewnia siedlisko ptakom i owadom, a wszystko to bez zajmowania przestrzeni, która jest tak cenna w miastach.

Z pewnością wyglądało to dobrze:

Trawy

Zdrowe paprocie

Kwiaty w marcu

Małpie kwiaty, Mimulus

Tabliczka informująca o konserwacji mówi o ciągłej potrzebie usuwania pojawiających się chwastów. Zastanawiałem się – ale nie znalazłem informacji na ten temat – z jakimi innymi bieżącymi problemami sobie radzą. Jest to dość ogólna zasada ekologiczna, że każde rozwiązanie powoduje nowe problemy; sztuką jest wybrać mądrze.

To jest działający dach, odprowadzający ciepło z budynku, kanalizujący i przechwytujący wodę deszczową. Znaki informują, że przechwytuje on 98% opadów, co jest ważne w mieście, w którym spływanie wody może stanowić problem. Rośliny otaczają oświetlenie nieba i panele słoneczne

oraz czujniki monitorujące wiatr, deszcz i temperaturę.

Dachy Cal Academy zostały zbudowane jako wzgórza, więc są bardziej złożone niż większość zielonych dachów. Małe wzniesienia oznaczają jednak, że niektóre miejsca są stosunkowo zacienione, a inne bardziej odsłonięte, co sprzyja bardziej zróżnicowanej społeczności roślin. Ponieważ Cal Academy jest muzeum nauki, oczywiście badają oni wpływ, choć nie mogłem znaleźć żadnych publikacji ani komunikatów prasowych na temat rozwoju od 2008 roku.

Wzgórza na dachu Cal Academy

Taki dach to duży projekt; dach ma wiele warstw materiału, aby umożliwić uprawę roślin bez przeciekania wody. Dach musi być również wytrzymały, aby utrzymać ciężar. San Francisco ma wiele sugestii dotyczących zielonych dachów (link), ale oczywiste jest, że budowa ogrodu na dachu jest łatwiejsza niż modernizacja istniejącego dachu. Zielony dach jest droższy w budowie niż tradycyjny dach, ale również lepiej izoluje, lepiej kontroluje wodę i zapewnia wiele innych korzyści dla właścicieli.i społeczności.

Porady dotyczące wyboru roślin na zielony dach zalecają rośliny odporne na ciepło i suszę o płytkich korzeniach. Cal Academy wypróbowała wiele z nich, tworząc mieszankę, którą można zobaczyć dzisiaj. Wiele z nich to kalifornijskie rośliny rodzime, 90 gatunków, na przykład mak kalifornijski, kwiat małpy, astry kalifornijskie i krwawnik pospolity. Ale ogrodnicy dachowi szczególnie lubili sukulenty, takie jak rozchodniki, wytrzymałe i płytko ukorzenione, mimo że większość z nich nie jest rodzima.

Jak donosi ten znak, nie brakuje atrakcyjnych roślin, które dobrze rosną na dachu.

Opisują one szereg zwierząt, które korzystają z dachu, od kolibrów po pszczoły i motyle. Nie widziałem interesujących zwierząt, ale nie byłem tam zbyt długo.

Po powrocie do hotelu w pobliżu Chinatown, mój pokój na 9 piętrze miał balkon wystarczająco duży, by zmieściła się na nim para leżaków i kilka roślin w skrzynce. Pszczoły miodne odwiedzały rozmaryn. Z miejsca, w którym stałem, nie widziałem żadnych innych zielonych roślin w żadnym kierunku, nie mówiąc już o kwiatach. Byłem pod wrażeniem; jeśli zapewnisz kwiaty, miejskie pszczoły je znajdą.

Miód w środku kwiatu rozmarynu.

Jeszcze jedno zdjęcie z dachu Kalifornijskiej Akademii Nauk

Komentarze i poprawki mile widziane.

Kathy Keeler, Wędrowna botaniczka

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę