ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Zbierz drzewa lecznicze na swoim podwórku

W dzieciństwie spędzałem wiele popołudni, wspinając się na białe sosny, które mój ojciec posadził na naszym podwórku. Dziesiątki lat później, gdy kupiłem swój pierwszy dom, mój tata od razu zaczął sadzić drzewa, w tym wierzbę płaczącą nad potokiem na naszym podwórku. Jabłko nie spada zbyt daleko od drzewa: Moja córka spędziła swoje najmłodsze lata ucząc się wspinać po niskich gałęziach tej wierzby. Te białe sosny i wierzba są teraz potężnymi olbrzymami. Obserwowanie jak maleńka sadzonka wyrasta na masywną istotę jest głęboko satysfakcjonujące.

Kiedy myślimy o roślinach leczniczych, nasze umysły kierują się ku roślinom rosnącym u naszych stóp – ziołom ogrodowym, chwastom i roślinom leśnym z dna lasu – ale ponad nimi znajduje się prawdziwa skarbnica środków leczniczych. Ludzie od tysiącleci zbierają i stosują lekarstwa z drzew, a drzewa i krzewy lecznicze prawdopodobnie rosną już w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Być może potrafisz już rozpoznać drzewa rosnące w Twoim otoczeniu i musisz jedynie poznać ich właściwości lecznicze oraz sposoby ich zbierania.

Przy pomocy piły do przycinania gałęzi odciąć gałęzie o średnicy 2 do 3 cali

– Zbieranie

leków

z drzew Etycznie zbieranie leków z drzew ma swoje zalety – dzięki ich większej posturze łatwiej jest zebrać sporą ilość leków z drzew bez ich krzywdzenia. Upewnij się, że masz pozwolenie lub prawo do zbiorów. Unikaj dróg, torów kolejowych, linii energetycznych i wszelkich innych obszarów, które mogły być spryskane herbicydem. Zbieraj tylko te gatunki drzew, które występują lokalnie i są szeroko rozpowszechnione. Przed rozpoczęciem zbiorów upewnij się w 100 procentach co do identyfikacji! Istnieją trujące krzewy i drzewa. Dwa przykłady to cis (Taxus spp.) i oleander (Nerium oleander). Pamiętaj, aby używać nazw naukowych, ponieważ nazwy zwyczajowe mogą być mylące. Na przykład wierzba pustynna (Chilopsis spp.) nie jest prawdziwą wierzbą (Salix

spp.) – te dwa drzewa nie są spokrewnione i mają różne zastosowania lecznicze. –

Odciąć boczne gałęzie na części nadające się do pracy

Większość ludzi uważa, że leczniczą częścią drzew jest kora. Ale rośliny drzewiaste mają wiele różnych części leczniczych, w tym kwiaty, wewnętrzną korę, owoce, liście, korzenie, żywicę i korę korzeni. Musisz nauczyć się, które części danego gatunku drzewa są używane do jedzenia lub leczenia. Zbieraj żywicę, szukając drzew, które już ją wypuściły, a następnie zeskrobując ją z pnia wprost do małych słoików. Żywica jest o wiele łatwiejsza do zebrania po tym, jak zacznie twardnieć. Zbieranie kwiatów, liści i owoców z drzew jest dość proste, o ile pozostawiasz więcej niż połowę lekarstwa za sobą, więc roślina może nadal się rozmnażać lub fotosyntetyzować, a miejscowe dzikie zwierzęta mogą dzielić się hojnością.

<img

src=”https://3duzyb4bw6dk10sxk642xo1d-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/05/Harvesting-pine-resin-from-a-trees-that-already-been-damaged-1.jpg” alt=”Zbieranie żywicy sosnowej z drzewaktóre zostały już uszkodzone” width=”1000″ height=”750″ />

Żywicę zbiera się szukając drzew, które już ją wypuściły, a następnie zeskrobując ją z pnia wprost do małych słoiczków.

Natomiast zbieranie i obieranie kory może być dla niektórych z Was nowością. Trzy informacje są kluczowe dla zbierania kory.

Po pierwsze, wiosna i wczesne lato to najlepszy czas na zbieranie kory, ponieważ łatwiej ją obrać z części zdrewniałych rośliny. Po drugie, rośliny drzewiaste mają dwie warstwy kory, i to jest wewnętrzna kora, którą chcesz uzyskać. Zewnętrzna kora jest pozbawiona lekarstw i smaku. Po trzecie, opasanie drzewa – usunięcie całej kory z okolic pnia – zabije je.

A thin strip of outer bark is peeled back, revealing the medicinal inner bark

Zdziera się cienki pasek kory zewnętrznej, odsłaniając leczniczą korę wewnętrzną

– Korę

można pozyskiwać w sposób zrównoważony za pomocą kilku metod. Najprostszą z nich jest szukanie powalonych po burzy gałęzi, upewniając się, że są wolne od chorób poprzez sprawdzenie liści i gałązek. Można też przy pomocy piły do cięcia ścinać z większych drzew gałęzie o średnicy 2-3 cali, a następnie zdzierać z nich korę. Zbieranie małych gałęzi jest mniej szkodliwe dla drzewa niż zdzieranie kory z pnia. Zranione drzewa są bardziej podatne na choroby.

man holding sticks

Prostą i mniej szkodliwą metodą zbierania jest zbieranie opadłych gałęzi z dna lasu.

Po ścięciu gałęzi należy zeskrobać z kory wszelkie porosty i usunąć martwe części. Obierz liście. Używając sekatorów, odetnij wszystkie gałązki poniżej 1⁄2 cala i odłóż je na bok. Odciąć pozostałe boczne gałęzie. Rozpocznij zbieranie kory, kładąc na ziemi czysty koc lub brezent, aby złapać skórki. Z gałęzią ustawioną pionowo na kocu, weź zwarty, ostry nóż i obierz korę w długie paski, krojąc z dala od ciała.

Scuff off any lichens, loose bark, and debris from outer bark.Remove smaller twigs with pruners and strip away leaves.

Usuń porosty, luźną korę i resztki z kory zewnętrznej. Mniejsze gałązki usuń za pomocą sekatorów i oderwij liście.

Będziesz wiedział, kiedy dotarłeś do wewnętrznej, obojętnej części drewna, ponieważ będzie ona miała jaśniejszy kolor i inną fakturę niż warstwy kory. Drewna nie używa się w medycynie, ale dobrze jest, jeśli w końcu znajdziesz jego odrobinę w swoich obierkach z kory.

Cienka, ciemna kora zewnętrzna i wewnętrzne białe drewno nie mają właściwości leczniczych.ale są nieszkodliwe.

Przyjrzyj się dokładnie obierkom z kory. Zewnętrzna kora będzie przypominać cienką, ciemną skórę, a wewnętrzna będzie bardziej wilgotna, grubsza i jaśniejsza w kolorze. Nie ma potrzeby oddzielania kory wewnętrznej od zewnętrznej podczas zbioru z gałęzi tej wielkości, ponieważ kora zewnętrzna jest tak cienka. Zdobyte wiórki kory należy pociąć na 1-calowe kawałki za pomocą sekatorów. Korę można następnie suszyć w luźnych koszach lub na sitach, albo od razu zrobić z niej lekarstwo.

Odłożone małe gałązki również można wykorzystać, ale w porównaniu z korą będą słabszym lekiem. Tnij gałązki na mniejsze kawałki sekatorem, ponieważ są zbyt kłopotliwe do obrania, i przetwarzaj je tak jak korę.

Obranie kory z dużych drzew to już inna sprawa. Przedsiębiorczy zbieracze współpracują z lokalnymi tartakami, uzyskując pozwolenie na zbieranie kory z niedawno ściętych drzew. Jeśli będziesz pozyskiwał drzewa ze swojej ziemi na tarcicę lub drewno opałowe, będziesz musiał użyć noża do obrania kory. Najpierw należy usunąć i wyrzucić zewnętrzną korę, a następnie obrać i zachować wewnętrzną korę leczniczą.

Za pomocą zwartego, ostrego noża obierz korę w długie paski, krojąc od ciała. Pasy kory pociąć na mniejsze kawałki za pomocą sekatora lub wytrzymałych nożyc kuchennych

Peeled and processed bark, ready for medicine making or drying.

Obrana i przetworzona kora, gotowa do produkcji leków lub suszenia

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę