ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Jedz z ziołami

Zaczarowane jabłka dla Morgan Le Fay.

Och, to już prawie równonoc jesienna! Oznacza to, że nadszedł czas, aby podzielić się tym rustykalnym Crabapple Galette zainspirowanym przez Wielką Matkę boginię Modron i wielką Królową Wróżek Morgan Le Fay. Kraby i jagody od dawna odgrywają rolę w magicznej teorii Drugich Żniw lub Mabon. (Możesz dowiedzieć się więcej o krabach i jagodach w części pierwszej jesiennej edycji e-książki kucharskiej Gather.

Część druga pojawi się później w październiku i zagłębi się w zioła, żywność, folklor i tradycje Święta Trzecich Zbiorów, czyli kuchennych czarów Samhain!

Więc zacznijmy od słowa Equinox, które pochodzi z łaciny, aequus dla „równy” i nox, „noc”. Opisuje ono dwa dni w roku, kiedy dzień i noc mają równą długość. Od tego momentu światło dzienne będzie zanikać, a noce się wydłużać. Jest to niebiański moment w kalendarzu astrologicznym, w którym Libra, wraz ze swoją rządzącą planetą Wenus, boginią piękna i miłości, powraca do rządzenia ziemią. Podczas Równonocy Wiosennej Wenus jest boginią płodności i „wszystkiego co zielone i rosnące” – teraz jest Królową Żniw. Spełniając obietnicę nowego życia, które zasadziła wiosną, do niej należą rubinowoczerwone jabłka, złote gruszki, purpurowe i karmazynowe jagody, pulchne brązowe orzechy, żółte dynie i pomarańczowe dynie: wszystkie dojrzałe i gotowe do zebrania.

Przybiera ona postać wielu bogiń płodności i urodzaju w całym starym świecie, które przynosiły wzrost i życie roślin. Ich przepełnione rogale, wypełnione owocami, ziarnami i plonami, przewodniczyły festiwalom żniwnym, ucztom i biesiadom jako emblematy płodności, ziemskiej obfitości, przyjemności, uzdrowienia i szczęścia od niepamiętnych czasów. W całej Europie Zachodniej aż po Rosję tradycyjnie czczono ich owocami zbiorów, ofiarami z ziarna, owoców, jabłek, orzechów, dyni, chleba, ciast, piwa, miodu pitnego i wina.

Są to również potrawy celebrujące drugie święto zbiorów, które znamy dziś jako Mabon. Nazwane przez wikkańskiego autora Aidena Kelly’ego w latach 70-tych po Mabonie, walijskim bogu młodości, Kelly starał się ożywić tradycje żniwne równonocy jesiennej. Ale myślę, że ten Sabat mógłby być bardziej trafnie nazwany imieniem Modrona, matki Mabona. Niewiele wiadomo o Modron bezpośrednio, ale jej imię, oznaczające „Boską Matkę”, wyraźnie sugeruje, że jest ona aspektem Bogini-Matki, tak wszechobecnie celebrowanej o tej porze roku.

Mówi się, że imię Modron jest językowo związane z Modr, Mater, Matrona, Matronae, regionalnymi nazwami oznaczającymi „Wielką Matkę”. Matrony były trio bogiń przedstawionych na tysiącach kapliczek, kamieni wotywnych i ołtarzy znalezionych aż w Szkocji, Hiszpanii i Portugalii, Germanii, Galii i północnych Włoszech. Ich początki sięgają megalitów. Często znajdują się w pobliżu rzek, gór, świętych źródeł i drzew, ich kapliczki często przedstawiają Matrony trzymające rogale, dzieci, owoce i chleb, podkreślając ich rolę jako rodowych bogiń natury, płodności i bezpieczeństwa.i jedzenie.

Najbardziej fascynujący jest związek Modrona z wielką Królową Wróżek Morganą Le Fay, której święto i imię najwyraźniej obchodzono kiedyś w okolicach równonocy jesiennej. Średniowieczne romanse arturiańskie zakorzeniły się w mitologii walijskiej i wielu uczonych zgadza się, że Morgan Le Fay była inspirowana przez Modrona. To właśnie pod wpływem Kościoła oryginalne legendy arturiańskie zostały wybielone, a Modron przekształcił się w jedną z najbardziej niesławnych złych czarownic w literaturze, Morgan le Fay.

Wczesni Celtowie byli uważani za matriarchalnych. Według Goddess Dethroned: The Evolution of Morgan Le Fay była ona dla starożytnych Celtów czymś znacznie więcej niż wróżką czy czarownicą. „Rzeczywiście, była w oryginale ich wielką i potężną boginią matką”.

Geoffrey z Monmouth napisał, że Morgan była królową Wyspy Jabłek ( później znanej jako Avalon) krainy obfitości, gdzie śmiertelnicy cieszą się wieczną młodością. Wyspa Jabłek „wydaje plony w obfitości i winogrona bez pomocy; a jabłonie wyrastają z krótkiej trawy jej lasów”. W tej zaczarowanej krainie dziewięć sióstr „sprawuje łaskawe rządy nad tymi, którzy przybywają do nich z naszej krainy”, ale piękna Morgan le Fay jest „pierwsza wśród nich [i] ma większe umiejętności w uzdrawianiu […] Poznała zastosowanie wszystkich roślin w leczeniu chorób ciała”. Znana ze swoich umiejętności, ratuje życie swojemu przyrodniemu bratu Królowi Arturowi, który zostaje wysłany do niej ranny i bliski śmierci w celu uzdrowienia.

Chociaż możemy nie myśleć o Morganie Le Fay jako o bogini urodzaju, z pewnością była związana z jednym z najbardziej starożytnych symboli bogini i sezonu zbiorów, jabłkiem. Jabłka rosły dziko na Wyspach Brytyjskich, więc legendarne sady na Wyspie Jabłek prawdopodobnie składały się z krabów.

Kraby mają długą mistyczną historię. W średniowieczu były znane jako jedno z dziewięciu wielkich magicznych ziół anglosaskich czarów, które miały wypędzać zło i leczyć wszelkie dolegliwości. W XIX-wiecznej Irlandii i części Szkocji kobiety ofiarowywały kraby przy kopcach pogrzebowych, zwanych cairns, aby uczcić zmarłych przodków, zwłaszcza kobiety. Według folkloru wszystkie ludzkie dusze były ponownie wchłaniane do macic, które je nosiły, dlatego tylko kobiety zamieszkiwały Krainę Umarłych! Kraby były ważne dla tej innej ważnej kobiecej czynności – wróżenia. Sfermentowany alkoholowy jabłecznik znany jako Witches Brew był spożywany, aby zapewnić inspirację do przepowiedni. Tak więc poniższy przepis na jabłecznik jest moim hołdem dla Modrona i magicznych, leczniczych jabłek Morgan Le Fay.

Używam głównie Dolgo i John Downie, ale możesz użyć dowolnej odmiany krabów – ich cierpkość pięknie kontrastuje z maślaną chrupkością phyllo. Jeśli są bardzo kwaśne dodaj do przepisu odrobinę dodatkowego cukru z miodem. Tarta jest wykonany w żeliwnej patelni, podobnie jak grecki „rag pie”, co oznacza, że pęczki ciasta phyllo są dodawane do dna, a następnie wypełnione serem mascarpone, śmietaną i jajami, aby utworzyć custard-jak podstawa.

Ten przepis zawiera jagody salal, które nadal można znaleźć rosnące w wielu częściach PNW. W przeciwnym razie, jeżyny lub huckleberries będzie działać równie dobrze. Wrzesień jest uważany za „miesiąc jagód” przez wielu rdzennych mieszkańców PNW. Zarówno Coast Salish, jak i Kootenai organizowali specjalne ceremonie z okazji pierwszych zbiorów huckleberries. (Dowiedz się więcej o pierwszych zbiorach jagód w jesiennej edycji książki kucharskiej).

Potrzebna będzie 9-calowa patelnia lub głęboka forma do pieczenia.

Składniki

  • 2 ½ szklanki krabów, wydrążonych i pociętych na ćwiartki
  • 1 filiżanka jagód salalowych
  • ¼ szklanki miękkiego niesolonego masła
  • I pudełko rozmrożonego ciasta phyllo (około 270 gramów)
  • 1 filiżanka serka mascarpone (lub serka śmietankowego lub ricotty)
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka wanilii
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej (lub cynamonu)
  • 1/2 szklanki pełnotłustego mleka lub śmietanki stołowej
  • ¼ szklanki miodu (plus dwie łyżki stołowe)

Wskazówki

Umieścić ananasy i jagody w rondlu z miodem (zachowując dwie łyżki na później) i połową masła. (około 3/12 łyżki stołowej). Na małym ogniu gotować przez 10 minut lub do momentu, gdy owoce zaczną mięknąć. Wyjąć i odstawić na bok.

Rozpuść pozostałe masło w innym małym rondelku, a następnie zdejmij z ognia.

Wyłóż patelnię kilkoma warstwami phyllo, pozwalając, by jeden koniec wystawał poza bok. Posmaruj masłem. Ułóż kolejne kilka warstw phyllo na patelni w przeciwnym kierunku, posmaruj masłem. Dodawaj kolejne warstwy, aż ciasto będzie wystawać na cały okrąg patelni (w końcu złożysz wystające brzegi). Ponownie posmaruj masłem.

Używając pozostałych płatów, podrzyj je i zgnieć, a następnie wrzuć luźno na patelnię. W zależności od wielkości patelni lub tortownicy, możesz nie wykorzystać wszystkich płatów ciasta. Nie chcesz przepełnić wnętrza, w przeciwnym razie będziesz miał zbyt dużo phyllo!

Delikatnie posyp serem pomiędzy pęczkami. Ubij jajka z mlekiem, gałką muszkatołową i wanilią, a następnie wylej tę mieszankę na ciasto i ser. Na wierzchu ciasta i mokrej mieszanki teraz to rozprowadzić swoją mieszankę krabów i jagód. Złóż krawędzie zwisającego phyllo w kierunku środka ciasta. Przyciąć wszelkie zabłąkane krawędzie. Pozwól mu stać przez co najmniej 30 minut w lodówce przed pieczeniem.

Rozgrzej piekarnik do 400°F i piecz ciasto przez 30 minut. Kiedy będzie gotowe, ciasto będzie złote i napuszone, owoce miękkie, a wnętrze gotowe. Odstaw na 10 minut, a następnie polej wierzch 2 łyżkami pozostałego miodu.

Jeśli masz ochotę na inny przepis z jabłkami, sprawdź ten post, Crabapple & Rosemary Hand Pies:

<img src=”https://i0.wp.com/gathervictoria.com/wp-content/uploads/2021/09/Collages819.jpg?resize=850%2C962&ssl=1″ alt=”” width=”850″ height=”962″ />.

Podobało się? Poświęć chwilę, aby wesprzeć Gather Victoria na Patreonie!

Obserwuj nas!…

Podobne artykuły
Jedz z ziołami

Tulsi i lawendowa woda gazowana

Jedz z ziołami

Zrób ziołowe herbaciane popsicles! - ZiolaNaZdrowo.pl

Jedz z ziołami

Łatwy przepis na miód z tymiankiem i czosnkiem

Jedz z ziołami

Woda infuzowana z melisą, arbuzem i miętą

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę