ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Jedz z ziołami

Uczty Bogini: Magia wdzięczności, przyjemności i obfitości

Ten post to sneak peek do książki kucharskiej Gather’s Patreon, która bada „kulinarną boginię” występującą w historii, folklorze i micie. Rozumiem przez to „Panią Życia”, która prawdopodobnie zainspirowała samą kuchnię. Niezależnie od tego, czy nazywano ją Izydą, Inanną, Isztar, Aszerą, Astarte, Artemidą czy Cybele – by wymienić tylko kilka – pierwszy chleb, ciasta miodowe, owocowe i orzechowe, słodkie bułeczki, ciasteczka i serniki, wina, piwa, a nawet pizzę, podawano na jej domowych ołtarzach, w sanktuariach i świątyniach. Bogini kochała swoje jedzenie, a kiedy była zadowolona, wszyscy byli obsypywani obfitością!

Weźmy na przykład starożytny Rzym. Ta głęboko patriarchalna kultura miała jedną nogę mocno zakorzenioną w tradycjach bogini z przeszłości. Ich liczni pisarze, historycy i poeci pozostawili nam niezliczone odniesienia do wielu bogiń, których święta i uczty były uważane za kluczowe dla dobrobytu ziemi, plonów i ludności oraz za nieodzowną część życia religijnego.

Podczas gdy kobieta zwykle nie miała formalnego miejsca w żadnej sferze publicznej, wiele z tych obrzędów było rytuałami „tylko dla kobiet”, które odbywały się w domu lub w świątyniach różnych bogiń. Składano ofiary z ciastek ofiarnych, wina, mleka i miodu oraz spożywano specjalne potrawy i libacje. Wiele z tych rytuałów było zaplanowanych w kalendarzu księżycowym i podążało za cyklami księżyca, a w czasach starożytnego Rzymu były już uważane za część starej religii, „wysłużonej z wiekiem”.

Kwiecień i maj były wielkimi miesiącami dla świętowania boskiej kuchni. Wenus, bogini miłości, piękna, ogrodów i wszystkiego, co zielone i rosnące, miała w tym okresie nie mniej niż trzy festiwale, z których wszystkie wiązały się z ofiarami z ciast, chleba, róż, mirtu, mięty i fiołków, a także z mnóstwem uczt, wina i wyuzdanych zachowań.

Floralia (28 kwietnia – 3 maja) odbywały się na cześć jednej z najbardziej starożytnych bogiń Rzymu, Flory – bogini kwiatów. To święto kwiatów było w zasadzie sześciodniowym wydarzeniem, podczas którego bogaci Rzymianie prześcigali się w organizowaniu najbardziej wyszukanych bankietów i wystawnych uczt – i znów oddawali się wyuzdanemu zachowaniu!

Bona Dea była bardzo starożytną boginią ziemi, kobiet, ziół i uzdrawiania, uważaną za istniejącą na długo przed założeniem Rzymu. Podczas jej kwietniowego festiwalu „tylko dla kobiet”, kobietom wolno było pić wino. Tworzyły one ceremonialny miodowy „mide” lub wino z wiosennymi ziołami i kwiatami, które spożywały i wylewały na libacje do Bona Dea. Jej sekretne imię to czasami Fauna, co oznacza „Ta, która dobrze życzy”, ale nie powinno być wypowiadane – zwłaszcza przez mężczyzn – więc kobiety zwykle nazywały ją Bona Dea lub „Dobrą Boginią”. Bona Dea jest często przedstawiana z berłem, stojąca obok dużego dzbana z winem, trzymająca rożen (symbolizujący obfitość) oraz wąż (odnowa, seksualność, płodność). W jej świątyni węże swobodnie się ślizgały!

Cerealia były głównym świętem obchodzonym na cześć bogini zboża i chleba Ceres. Chociaż dokładne daty nie są pewne, odbywało się ono pod koniec kwietnia. Ceres przypisywano dar rolnictwa dla ludzkości i rządziła pasterską, rolniczą i ludzką płodnością. Miała moc zapładniania, a jej imię wywodzi się od protoeuropejskiego słowa „nasycić, nakarmić”, będącego również korzeniem łacińskiego „rosnąć” „rodzić, przynosić”. Mówi się, że była twórczynią orkiszu, a w świątyniach składano ofiary z orkiszowego chleba i ciast.

Wielka Bogini Cybele lub Magna Mater ( Wielka Matka) była czczona podczas kwietniowego festiwalu Megalesia. Jej posąg był niesiony przez ulice w rydwanie ciągniętym przez lwy, jej zwierzęta. Lukrecjusz mówi, że „brązem i srebrem posypano wszystkie ścieżki jej podróży (…), a nad nią śniegowe kwiaty róż”. W swojej świątyni i na bankietach bogini była częstowana potrawą z prostych ziół i świeżego białego sera zwanego Moretum. Według Owidiusza, Moretum pochodzi ze złotego wieku, z czasów, gdy ludzkość nie musiała uprawiać ziemi, by produkować żywność, z czasów, gdy starożytni jedli tylko „zioła, które ziemia rodziła z własnej woli”. Moretum zostało ofiarowane, aby „starożytna bogini mogła ponownie poznać starożytne potrawy”.

Jeśli zdefiniujemy kuchnię jako „sposób przygotowania jedzenia” lub „styl lub metodę gotowania” to myślę, że Kuchnia Bogini musi być jedną z najstarszych. I uwielbiam to, że chodzi w niej o celebrowanie naszego najwcześniejszego związku z Matką Naturą, co dziś moglibyśmy nazwać „postawą wdzięczności”. Wiele badań pokazuje, że dziękowanie za wszystko, co otrzymaliśmy, co mamy i co dopiero otrzymamy, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, optymizmu, radości i zadowolenia, poprawia zdrowie fizyczne, wzmacnia nasz system odpornościowy, zmniejsza objawy choroby i zwiększa zadowolenie, satysfakcję z życia, wzmacnia nasze relacje i sprawia, że czujemy się bardziej związani z innymi.

Dlatego Kuchnia Bogini jest częścią mojej duchowej praktyki. Przez lata przygotowałam ciasto Floralia dla Bogini Kwiatów, pudding ryżowy z pierwiosnka dla Saraswati, babeczki z fioletowym kremem dla Wenus, miodowe libacje dla Bogini Bona Dea oraz wytrawny świeży biały ser z dużą ilością „ziół i kwiatów zrodzonych z wolnej woli ziemi” dla Wielkiej Matki, Cybele. I jeszcze więcej!

Zainspirowana przez Wiosenne Boginie Rzymu, składam moje podziękowania i błogosławieństwa poprzez następujące pokarmy i dania, zioła i kwiaty „zrodzone z wolnej woli ziemi”, aby Bogini mogła ponownie poznać swoje starożytne pokarmy. Fioletowe kremowe babeczki dla Wenus (fiolet był dla niej święty). Są one hołdem dla miłości i zmysłowego piękna, które wnosi do życia.


Tort Floralia w podziękowaniu dla Bogini Kwiatów, za przyjemności płynące z jej nieskończonych kolorów i niebiańskich zapachów. Zawierał on pachnącą mieszankę różnych jadalnych kwiatów, fiołków, magnolii, kwiatów ściennych, kwitnących czerwonych porzeczek i dianthusów.

Koktajle kwietniowe dla Bona Dea, w uznaniu za jej dary ziół leczniczych. Zioła i kwiaty w winie miodowym.

Ciasteczka z miodem orkiszowym dla Ceres. Zaprawione miodem z czerwonej, kwitnącej porzeczki. W podzięce za owoce ziemi oraz jej ziarna, mąki, chleby i ciasta.

Świeży ser (mieszanka Ricotty i Stracciatelli) zrobiony z „mnóstwem ziół i kwiatów zrodzonych z wolnej woli ziemi” dla Cybele. Dzikie musztardy, Dame Rocket i zielenina z polnego czosnku. Podziękowania dla ziemi, która swobodnie dostarcza.

To ofiarne ciasto Libum wykorzystuje przepis Katona Starszego na „Libum” z „De Agri Cultura”. Podawanyna wielu rzymskich ucztach religijnych, jest zrobiony z mąki, sera ricotta, jajek i miodu, tradycyjnie nasączony liściem laurowym i polany miodem. Ja użyłam miodu z dodatkiem różnych pachnących kwiatów, fiołka, kwiatu ściennego, magnolii i czerwonej porzeczki na cześć kwiatów wiosny. (Te ciastka były pyszne, ale udało mi się zjeść tylko jedno – zostawiłam je na stoliku do kawy, a kiedy wróciłam, pies zjadł resztę! Rzeczywiście poświęcenie).

Smuci mnie, że mamy tak mało pamięci o obrzędach praktykowanych nie tylko przez kobiety, ale przez całą ludzkość, od tysięcy lat. Jak bardzo zubożeliśmy duchowo w przeciwieństwie do nich. Nie mówiąc już o tym, że mniej radośni – całe to świętowanie i ucztowanie. Myślę, że nawet głęboko patriarchalni Rzymianie byliby zszokowani. Rozumieli, że całkowite ignorowanie Bogini byłoby, cóż, katastrofalne!

Więc świętujmy wspaniałą kuchnię bogini! Ponieważ kiedy zbieramy się razem, aby złożyć wspólne podziękowania bogini ziemi, która daje życie, angażujemy się w prawdopodobnie najstarsze duchowe lub religijne rytuały. Akt błogosławienia naszego jedzenia powoduje, że życie rozkwita w odpowiedzi, a boginiess’s cornucopias to overflow with earthly delights. I myślę, że tak naprawdę widzieli to nasi przodkowie. Nasza wdzięczność, intencje, nasze modlitwy – i nasze obchody, rewelacje i uczty były konieczne, by zaowocować ziemią.

Chociaż moje przepisy nie mają być historycznie dokładne, są moim sposobem na przypomnienie sobie czasu, kiedy bogini była w centrum starożytnej religii, w której gotowanie, pieczenie i uczty były magicznymi rytuałami honorującymi boską kobietę i jej życiodajną moc.

Znajdziesz te przepisy Kulinarnej Bogini (i wiele więcej) na Gather Victoria Patreon.

Już wkrótce: Our Daily Bread

Podobało się? Poświęć sekundę, aby wesprzeć Gather Victoria na Patreon!

Obserwuj nas!…

Podobne artykuły
Jedz z ziołami

Tulsi i lawendowa woda gazowana

Jedz z ziołami

Zrób ziołowe herbaciane popsicles! - ZiolaNaZdrowo.pl

Jedz z ziołami

Łatwy przepis na miód z tymiankiem i czosnkiem

Jedz z ziołami

Woda infuzowana z melisą, arbuzem i miętą

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę