ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Jedz z ziołami

Toast za ukraińskie Boże Narodzenie: Dzikie zimowe jagody Uzvar

Podzieliłem się tym pięknym zdrowym przepisem Uzvar z moimi patronami Gather w zeszłym roku, ale dzielę się nim dzisiaj na cześć ukraińskich świąt i mojej ukochanej teściowej Rosie, która odeszła pod koniec listopada 2021 roku. Przez wiele, wiele lat byłam mężatką, uwielbiałam słuchać jej wspomnień o tym święcie, jak dom był pełen rodziny, krewnych i sąsiadów, jedzenie i picie były obfite, a kobiety śmiały się i pracowały razem w kuchni przygotowując tradycyjną 12-daniową ucztę świąteczną! Stół był zastawiony najlepszą pościelą i naczyniami, zanim został obładowany perogami, marynowanymi śledziami, barszczem, pierogami z grzybami, bułkami z kapustą, plecionym chlebem i innymi.

Róża była zawsze stałą matriarchą w sercu naszej rodziny i zgodnie z wielką ukraińską tradycją Baba wyrażała swoją miłość do rodziny jedzeniem. Jej niezrównane, wykwintne perogie były tradycją wigilijnej kolacji. Rosie zawsze chciała obchodzić pełne, staroświeckie ukraińskie święta, które pamiętała z dzieciństwa. Niestety, nigdy się to nie zdarzyło. Prawosławna tradycja chrześcijańska wciąż podąża za starym kalendarzem juliańskim, co oznacza, że ukraińskie Boże Narodzenie wypada 7 stycznia, a do tego czasu członkowie rodziny już dawno wrócili do domów po świętach i wrócili do pracy.

Więc dziś dzielę się tym postem w hołdzie Rosie i starej magii jedzenia ukraińskich świąt. W ramach tradycji chrześcijańskiej, każde danie reprezentuje jednego z dwunastu apostołów, ale według przedchrześcijańskiego folkloru (i popularnej pamięci), każde danie reprezentuje miesiąc w nadchodzącym roku. Uczta rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na wieczornym niebie, a każda spożywana potrawa ma swoje znaczenie – na przykład miód ma symbolizować słodycz życia.

Ulubionym napojem jest Uzvar, jedno z 12 najważniejszych dań Święta Wieczerzy i uważany za ukraiński „lek na wszystko”. Uzvar to wywar (termin ziołowy używany do określenia ekstrakcji esencji rośliny do celów leczniczych poprzez powolne parzenie/gotowanie) wykonany z suszonych owoców i jagód razem – i dodając odrobinę miodu dla osłodzenia.

Pełen witamin, minerałów i ważnych składników odżywczych, był tradycyjnie spożywany w miesiącach zimowych, kiedy świeże owoce nie były dostępne. Duży dzbanek Uzvaru zawsze towarzyszy uczcie wigilijnej i tradycyjnie powinien zawierać dwanaście różnych owoców. Ja nie dałam rady 12 owocom, ale poszłam z 12 składnikami!

Innym ważnym daniem rytualnym jest Kutia lub Kutya, kaszka/pudding z jagód pszenicy, która zawiera również miód, mak i orzechy. Symbolizuje ona wieczne życie i dobrobyt i często podawana jest z zapaloną świecą, aby upamiętnić zmarłych członków rodziny. Wegetariańska wersja, bahata kutia, jest przygotowywana na Wigilię, ale w prawosławny Nowy Rok (znany również jako Shchedriy Vechir, co oznacza Obfity lub Hojny Wieczór lub „Dzień Melanii” lub „Dzień Melankowy”) „hojna” wersja zwana schedra kutia jest wzbogacona masłem, mlekiem lub śmietaną, a często także odrobiną wina lub koniaku. MNIAM. (Gather Patrons Obecnie eksperymentuję z przepisem na ciasto inspirowane Kutią na Dzień Melanii /Ukraiński Nowy Rok. Myślę, że będzie zachwycające:)!

Zjedzenie tej „hojnej” Kutii w Nowy Rok zapewnia zdrowie, bogactwo i szczęście na cały następny rok. Podawano też wiele innych smakołyków, takich jak pierogi, naleśniki, ciasta z twarogiem, cukierki i miodowniki, ponieważ uważa się, że im więcej słodyczy i różnorodności na stole tego dnia, tym bardziej hojny i słodki będzie następny rok!

Obrzędowe znaczenie Kutii i Uzvaru jest bardzo stare, ukraiński etnograf Fedir Vovk sugeruje, że ich początki sięgają epoki neolitu! Wiele ukraińskich zwyczajów świątecznych ma silne pogańskie korzenie. Według niesamowitej książki kucharskiej „Festive Ukrainian Cooking” stół wigilijny był posypywany sianem, symbolem płodności i obfitych zbiorów, a następnie przykrywany obrusem. W rogu pokoju stał snop pszenicy, symbol obfitości i samej natury. Pszenica ta była często ceremonialnie zbierana podczas jesiennych rytuałów żniwnych i symbolizowała życzenie domowników o obfite zbiory w nadchodzącym roku.

Przepisy na Uzvar są bardzo różne, często używa się jabłek, gruszek, śliwek, moreli, rodzynek, porzeczek, a także dzikich owoców, takich jak owoce dzikiej róży, głogu, borówki (żurawiny) i tarniny. W tej wersji Uzvaru użyłem suszonych owoców głogu, różnych suszonych owoców dzikiej róży, jagód winogron oregońskich, dzikiej żurawiny i borówek. Nie potrzebujesz dokładnie tych składników – możesz użyć dowolnych jagód lub owoców, które masz pod ręką, niektóre przepisy zawierają również świeże jagody. Powinieneś być w stanie kupić owoce dzikiej róży lub głogu w lokalnym sklepie zielarskim. Możesz również użyć świeżych zebranych owoców głogu lub dzikiej róży, jeśli nie możesz znaleźć suszonych.

Tradycyjnie podaje się ją schłodzoną, choć można ją również podawać na ciepło. Często w Wigilię podaje się go jako deser. Wystarczy dodać kompot ze zmiękczonych owoców do szklanki, polać Uzvarem, a następnie posypać cukrem. ( Nie chcielibyście tego robić w przypadku tej wersji Uzvaru z dzikich jagód, ponieważ jagody głogu mają pestki, a całe owoce róży zawierają bardzo drażniące włoski – pamiętajcie więc o tym, przygotowując swój Uzvar).

Uzvar z dzikich zimowych jagód

Składniki

 • 4 łyżki stołowe żurawiny (suszonej lub świeżej)
 • 3 łyżki stołowe suszonych owoców dzikiej róży
 • 4 łyżki stołowe suszonych płatków róży
 • 3 łyżki stołowe jagód głogu (suszonych lub świeżych)
 • 2 łyżki stołowe suszonych jagód winogron oregońskich (lub suszonych jagód)
 • skórka i sok z połowy pomarańczy (drugą połowę zachowaj do dekoracji)
 • 1 łyżeczka startej skórki z cytryny
 • 1 łyżka jagód jałowca (lekko rozgniecionych)
 • 2 łyżki stołowe suszonych kwiatów czarnego bzu (opcjonalnie)
 • laska cynamonu
 • 4 filiżanki woda
 • Cukier – do smaku
 • Miód – do smaku

Wskazówki

Suszone jagody dokładnie umyć. Włożyć je wraz z płatkami róży, kwiatami bzu i owocami dzikiej róży do dużej miski. Zalać wodą tak, aby tylko przykryła jagody. Pozostawić na 2-3 godziny.

Dodaj 4 szklanki wody do garnka. Dodaj skórkę i sok z pomarańczy, laskę cynamonu, startą cytrynę i jagody wraz z wodą, w której się moczyły. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj na średnim ogniu przez 30 minut. Zdjąć z ognia, pozostawić na chwilę do ostygnięcia, a następnie dodać miód. Przykryj garnek ciepłym ręcznikiem do herbaty i pozostaw na 5-6 godzin do zaparzenia.

Używając filtra do kawy lub bardzo drobnej tkaniny przesiej materiał roślinny. Powtórz czynność. (Dzięki temu Twój napój będzie miał mniej osadu i będzie bardziej klarowny). Udekoruj plasterkami pomarańczy.

Podobało się? Poświęć chwilę, aby wesprzeć Gather Victoria na Patreon!

Obserwuj nas!…

Podobne artykuły
Jedz z ziołami

Tulsi i lawendowa woda gazowana

Jedz z ziołami

Zrób ziołowe herbaciane popsicles! - ZiolaNaZdrowo.pl

Jedz z ziołami

Łatwy przepis na miód z tymiankiem i czosnkiem

Jedz z ziołami

Woda infuzowana z melisą, arbuzem i miętą

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę