ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Solanaceae, żywność i trucizny

Powyższy znak znajduje się w Narodowym Ogrodzie Botanicznym w Waszyngtonie.

W rodzinie psiankowatych, Solanaceae, występuje około 2300 gatunków, więc trudno mi wymienić je wszystkie, ale oto wycieczka po niektórych z moich ulubionych:

Zacznijmy od rodzaju Solanum , od którego pochodzi nazwa rodziny. Jest on ogromny i obejmuje około 1500 gatunków. Należą do niej pomidory (Solanum lygopersicum), ziemniaki(Solanum tuberosum) i bakłażany(Solanum melongena). Obejmuje również psiankowate, takie jak psianka włochata (Solanumvillosum) i psianka amerykańska(Solanum americanum). Pomidory i ziemniaki są głównymi produktami spożywczymi! Psiankowate powinny być trujące. Słodko-gorzka psianka, Solanum dulcamara, winorośl o czerwonych owocach przypominających wiśnie, z pewnością jest trująca. Prawdopodobnie niektóre z setek innych gatunków psiankowatych są trujące, a niektóre nie; nie próbuj degustować, aby się o tym przekonać. W końcu jemy bulwy ziemniaka, ale liście zawierają wystarczającą ilość alkaloidów solaniny i chakoniny, że są trujące w umiarkowanych ilościach. Cechą charakterystyczną rodziny i rodzaju jest wspólna chemia.

Słodko-gorzka psianka, Solanum dulcamara pochodzi z Europy, jest chwastem w Ameryce Północnej.

Papryczki chili, rodzaj Capsicum, zawierają kapsynę, związek, który sprawia, że są ostre, aby zniechęcić zwierzęta do jedzenia ich owoców, a zamiast zniechęcać ludzi, sprawił, że jedli więcej papryczek chili. Zaraz po tym, jak Europejczycy odkryli je w 1492 roku, papryczki chili trafiły na cały świat – do Europy Wschodniej (papryka), Europy Południowej (pierwotnie używano ich w pepperoni), indyjskiej kuchni chili, japońskiej kuchni Hachijo, chińskiej kuchni Syczuan i wielu innych. Ludzie na całym świecie wyhodowali większe i mniejsze, ostrzejsze i łagodniejsze chili, w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym, pomarańczowym i fioletowym.

Posiłek z pizzy i sałatki bez psiankowatych

pizzę i sałatkę bez warzyw psiankowatych i przypraw

Sos pomidorowy, pomidory, pepperoni, zielona i czerwona papryka oraz pikantny sos sałatkowy z sosu pomidorowego na tej sałatce.

pizzza i sałatka z warzywami psiankowatymi i przyprawami

Istnieje wiele innych produktów spożywczych, które są roślinami psiankowatymi, na przykład członkowie rodzaju Physalis – pomidory (P. ixocarpa), agrest przylądkowy(P. peruviana) i wiśnia ziemna(P. pruinosa) – jagoda ogrodowa(Solanum nigrum), pepino(Solanum muricatum), naranilla(Solanum quitoense) i jagody goji( gatunekLycium ).

papryka

Inni członkowie rodziny psiankowatych są dość trujący; osiem pięknych czarnych jagód belladonny(Atropa belladonna) może zabić dorosłego człowieka. W języku włoskim belladonna tłumaczy się jako „piękna dama”. W okresie renesansu kobiety na włoskim dworze podobno używały kropli soku z belladonny, aby rozszerzyć oczy, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi. Pochodna belladonny jest obecnie używana przez optometrystów do rozszerzania oczu pacjentów. Aktywne składniki, atropina i hioscyna, po spożyciu powodują objawy, od wrażliwości na światło i niewyraźnego widzenia, po ból głowy i utratę równowagi, a także, co gorsza, utratę równowagi.W najgorszych przypadkach prowadzi to do śmierci, dezorientacji, halucynacji, letargu i drgawek.

Jagody belladonny(Atropa belladonna)

Halucynacje są częstymi objawami zatrucia roślinami psiankowatymi, dlatego były one wielokrotnie używane rytualnie w wielu miejscach. Jimson weed lub cierniste jabłko, gatunek Datura, anielska trąbka( gatunekBrugmansia ), lulka(Hyoscyamus niger) i mandragora (Mandragora officinarum) należą do gatunków wywołujących halucynacje. Ta sama chemia daje im zastosowania lecznicze, ale większość z nich jest zbyt toksyczna, aby można je było polecić, chociaż wiele związków pochodzących z Solanaceae jest stosowanych jako leki. Są to rośliny, dla których w literaturze medycznej można znaleźć najnowsze studia przypadków osób wymagających heroicznego leczenia po ich spożyciu.

Jest też tytoń, gatunek Nicotiana. Tytoń był palony ceremonialnie przez tysiąclecia w obu Amerykach. Fakt, że nikotyna jest silnie uzależniająca, nie miałby większego wpływu na ludzi, którzy palą tylko w ramach ważnych wydarzeń.

Tytoń (istnieje 95 gatunków) jest również uprawiany jako ładna roślina ozdobna. Podobnie jak trąbki anielskie. Prawdopodobnie najbardziej znaną rośliną ozdobną jest petunia(gatunek Petunia ).

tytoń, gatunek Nicotiana

trąbka anielska, Brugmansia
petunie (gatunkipetunii )

Wśród 2300 gatunków istnieje wiele gatunków psiankowatych, które nie są znane.

Kilka gatunków czeremchy zwyczajnej, Physalis, rodzaj pomidorów, pochodzi z Kolorado i widuję je od czasu do czasu na łąkach. Ładne rośliny.

Kwiat mietlicy pospolitej(Physalis) wystaje z traw

I te, których nie potrafię nazwać:

Rośliny z rodziny psiankowatych (Solanaceae) często mają kwiaty przypominające pomidory lub ziemniaki, liście, które wyglądają lub pachną jak liście pomidorów i ziemniaków oraz owoce, które są okrągłymi jagodami jak pomidory koktajlowe. Jak widać powyżej, niektóre mają długie rurkowate kwiaty, kolor kwiatów waha się od różowego przez biały do żółtego, a owoce mogą być czarne, czerwone lub zielone, gdy są dojrzałe. Posiadają również alkaloidy z grupy tropanów, szczególnie w liściach i niedojrzałych owocach, które są toksyczne, halucynogenne i są źródłem wielu ważnych leków.

Komentarze i poprawki mile widziane

Referencje

Blamey, M. i C. Grey-Wilson. 1989. The Illustrated Flora of Britain and Northern Europe. Hodder & Stroughton. London.

Simpson, B. B. i M. C. Ogorzaly. 2014. Plants in Our World. Economic Botany. McGraw Hill Education, New York.

van Wyk, B-E. 2005. Food Plants of the World. Timber Press. Portland, Oregon.

Vaughan, J.G. i C. A. Geissler. 1997. The New Oxford Book of Food Plants. Oxford University Press. London.

Zobacz także

Na tym blogu: Trąbka Anioła link Jagody Goji link

Kathy Keeler, Wędrowna botaniczka

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę