ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Rośliny rodzime dla dzikiej przyrody: Szczegóły, szczegóły

Łatwo było mnie przekonać, że rodzime zwierzęta i rośliny, od których zależą, zanikają, uderzone przez podwójny impet rozwoju ziemi i konkurencji ze strony wprowadzonych gatunków. Rozwiązanie DougaTallamy’ego – że wszyscy uprawiamy rodzime rośliny na naszych podwórkach i wspieramy rodzime zwierzęta poprzez tolerowanie uszkodzeń spowodowanych przez owady – ptaki jedzą owady! — również miało dla mnie sens. (Zobacz więcej na temat logiki: link). Tak więc, przejrzałem moje podwórko i znalazłem kilka rodzimych roślin, ale o wiele więcej roślin ogrodowych wprowadzonych z Eurazji, jak również ładną kolekcję egzotycznych chwastów. Ostatniej zimy postanowiłem więc nie dodawać żadnej rośliny, która nie jest rodzima (przynajmniej przez jakiś czas) i zastąpić rośliny, które obumarły, roślinami rodzimymi.

yard photo
Na zdjęciu jest kilka rodzimych roślin, ale równie wiele nierodzimych.

To było lepsze jako postanowienia niż jako rzeczywistość.

Po pierwsze, trzeba wiedzieć, co jest rodzime i zdobyć go. O tym, jak poznać tubylca mówiłem wcześniej (link). Mam dobre wyobrażenie o tym, jak wyglądała moja nieruchomość przed zasiedleniem: skaliste łąki. Mogę zobaczyć wiele z tych roślin w lokalnych obszarach przyrodniczych. Kupienie ich to coś innego; wiele pospolitych nie jest ogólnie w sprzedaży. Inne szybko wyszły z magazynu, więc nie mogę ich kupić w tym roku. Jeszcze inne przyszły ze skomplikowaną instrukcją kiełkowania. Próbowałem, ale się nie pojawiły. (Może nadal będą). W końcu rozwiążę to wszystko, ale jest to zniechęcające. Na sześć świetnych pomysłów mam trzy gatunki roślin, które dodam do mojego podwórka.

Colorado foothills grassland
Trawiaste pogórze Rocky Mountain, prawdopodobnie tak wyglądała moja rodzima roślinność.

Tallamy i inni sugerują, że dla celu wspierania rodzimych zwierząt, takich jak ptaki, niektóre rośliny są lepsze do goszczenia rodzimych owadów niż inne. Absolutnie najlepsze wydają się być dęby, rodzaj Quercus

. Tallamy i jego studenci oraz współpracownicy znaleźli 534 różnych gatunków owadów używanych przez jeden dąb! Wyniki te zostały potwierdzone na dębach w innych miejscach. Inne gatunki drzew były wykorzystywane przez mniejszą liczbę owadów. Zalecał, aby najszybciej pomóc rodzimym zwierzętom, posadzić dąb.

small oak tree
Mały dąb.

Doskonała rada…dla większości miejsc. Jednak Kolorado ma tylko trzy rodzime dęby i żaden z nich nie rośnie w moim hrabstwie, zgodnie z Flora of Colorado. Mogę posadzić dąb, ale to nie będzie miało takiego wpływu, jak w Syracuse czy Sacramento, gdzie wszystkie rodzaje rodzimych owadów będą dz radością to odkryłem. Bez wątpienia jakaś inna roślina wypełnia rolę dębu – pożywienie dla dziesiątek owadów – w moim kodzie pocztowym, choć nie jest oczywiste co. W rzeczywistości mieszkam w części trawiastej pogórza Rocky Mountain. Nie było tam drzew z wyjątkiem kanionów nieco wyżej lub na równinach zalewowych strumieni; każde drzewo, które sadzę, jest nieco egzotyczne.

Rocky Mountain foothills grassland
Inny widok trawiastego pogórza Gór Skalistych

Nie chcę stoczni bez drzew, więc będą pewne kompromisy.

Wprowadzanie rodzimych roślin wygląda na to, że będzie to ciągły zestaw kompromisów. Z radością pozwoliłem drzewom, które wyrosły na moim podwórku, aby zapewnić cień (jałowce, klony, dąb szypułkowy, czeremcha). Teraz trudno jest posadzić zakupione przeze mnie rośliny rodzime, ponieważ wymagają one pełnego słońca. Nie mam już zbyt wiele powierzchni, która jest w pełnym słońcu. Nie mam nawet miejsca dla słoneczników; miejsca wzdłuż ogrodzenia – słoneczniki stają się DUŻE – są całkiem zacienione. (Nauczyłem się wcześnie w moim ogrodnictwie, aby zwracać uwagę na to, jak duże rośliny dostają, że pierwsze zdjęcie powyżej pokazuje, że jestem powolnym uczniem: słoneczniki w środku łóżka kwiatowego).

sunflowers, Helianthus annuus
Słoneczniki zwyczajne, Helianthus annuus robią się duże i lubią pełne słońce.
Moje złote rybki je uwielbiają.

Twoje konkretne problemy będą inne, ale będziesz je miał. Przystosowanie podwórka do wspierania roślin rodzimych obejmuje wiele szczegółów i wiele z nich jest podstępnych.

Kiedy wielkie projekty natrafiają na przeszkody, świętuj małe sukcesy. Oto jeden z moich: wiele różnych owadów – pszczoły miodne, trzmiele, pszczoły rodzime, maleńkie pszczółki, które ledwo widziałem, wołki – odwiedziło kwiaty ostrokrzewu rozłogowego (Berberis repens

), jednego z moich roślin rodzimych, którego kwiaty ledwo zauważyłem przed tym rokiem. Kto wiedział, że to magnes na zapylacze?!

creeping hollygrape, Berberis repens
Berberis repens
Brak zapylaczy na zdjęciu: byłem zbyt wolny.

Komentarze i poprawki mile widziane.

References
Ackerfield, J. 2015. Flora of Colorado. BRIT Press, Fort Worth, Texas.
Tallamy, D.W. Homegrown National Park link (dostęp 5/20/22).
Tallamy, D. W. 2007. Bringing Nature Home. Timber Press. Portland, OR.
Tallamy, D.W. 2019. Nature’s Best Hope

. Timber Press. Portland, OR.

Kathy Keeler, A Wande

pierścień Botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę