ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Piękna, inwazyjna rokietta damska, Hesperis matronalis

Rukola damska(Hesperis matronalis rodzina gorczycowatych, Brassicaceae) jest oczywistą rośliną ogrodową ze swoimi jaskrawymi czerwono-fioletowymi kwiatami. Jednak tak dobrze rozrosła się w Ameryce Północnej, że obecnie znajduje się na listach szkodliwych chwastów w całych Stanach Zjednoczonych.

dames rocket, Hesperis matronalis
rakieta pąsowa, Hesperis matronalis

Ta rzucająca się w oczy roślina ma wiele nazw zwyczajowych: dames rocket, dames violet, mother-of-the-evening, damewort, queen’s gilliflower, garden rocket, sweet rocket i inne. Podobno stała się rośliną ogrodową już dawno temu. Była jednym z ulubionych kwiatów ogrodowych Marii Antoniny. Rukola to ogólna, stara nazwa dla roślin z rodziny gorczycowatych, a dame’s rocket sugeruje, że była uprawiana w ogrodach gentlemanów. (Chciałbym umieścić apostrof na dame’s lub dames’ rocket, ale nikt nie robi.) Epitet gatunkowy, matronalis, „z matron” odnosi się również do niego jako rośliny ogrodowej pani. Rodzaj Hesperis oznacza „z wieczora”, ponieważ niezapomniany przyjemny zapach kwiatów uwalnia się wczesnym wieczorem. Istnieje 20-60 innych gatunków w rodzaju Hesperis w Eurazji, ale tylko dames rocket jest wymienione jako występujące w Stanach Zjednoczonych.

Pochodzący z południowej Europy, dames rocket został przywieziony do Ameryki Północnej przez niektórych pierwszych europejskich osadników. Przez wieki była rośliną ogrodową w całej Europie. Kwiaty mają kolor od białego przez różowy do fioletowego. Mogą być spektakularne.

dames rocket, Hesperis matronalis
rakietnica, Hesperis matronalis

Rosnąc jako rośliny ogrodowe, rakiety damskie szybko uciekły. Ich metodą jest produkowanie wielu nasion – jedna roślina może produkować do 20,000 nasion – które mogą wykiełkować następnej wiosny lub leżeć uśpione w glebie przez kilka lat. Generalnie nie kwitną do drugiego roku, a potem żyją tylko rok lub dwa dłużej, ale z obfitą produkcją nasion, populacje wystartowały. Zajęły pobocza dróg, łąki, polany leśne i tereny zaburzone.

Rozprzestrzeniły się w całych północnych Stanach Zjednoczonych przed 1900 rokiem, tak że wielu ludzi myślało, że są to rodzime dzikie kwiaty. Sytuację pogorszyły firmy włączające je do mieszanek dzikich kwiatów. W rezultacie znajdują się one na listach szkodliwych chwastów w stanach od Maine do Utah. Mój stan, Kolorado, jest jednym z nich. Patrząc online, nasiona dames rocket są łatwo dostępne. Większość sprzedawców zaznacza, że nie można ich wysyłać do niektórych stanów, ale kilku z nich nazywa dames rocket lub queen’s gilliflower dziką rośliną i nie wspomina o jej wprowadzonym, inwazyjnym statusie.

<img alt=”rokietta damska, Hesperis matronalis” height=”321″ src=”https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiK4OvoR-loz1VP7Z0SzijKqHiUxsBpj-cHoWw_VRNCelc32wlfZ5uP3YIIt6Gb2YZqdVp75BKVJVcPTZ0vzihSZCq5QPD12PhYmOsateFN3SvF-MjSp06FX4ax-YklsPgw_y645xeDSP1mvnCTa0VYKH0n8kY1iYq2HNKpl3k9K6jMlvB1DZd4FnnS/w400-h321/IMG_3162.JPG” width=”400″ />
duży stojak z dames rocket

Wygląda powierzchownie jak niektóre wysokie gatunki floksów, ale kwiaty floksów mają pięć płatków, dames rocket ma cztery. (Cztery płatki w kształcie krzyża są charakterystyczne dla rodziny gorczycowatych).

the four-petaled flowers of dames rocket
cztery płatki na dames rocket

Jak na tak dramatyczną roślinę, nie ma ona zbyt wiele literatury. Grieve (1932) pisząc z Anglii, powiedział, że pąki i młode liście są jedzone, chociaż ich smak jest bardzo cierpki. Dalej twierdzi, że liście dojrzałych roślin wywołują wymioty. Jednakże, nie pojawia się on nigdzie indziej w mojej kolekcji książek o ziołolecznictwie, ani w żadnej z moich książek o poszukiwaniu jego zasięgu (w sumie 15 książek). Można ją znaleźć jako roślinę spożywczą na kilku stronach internetowych. Wnioskuję, że nie jest zbyt smaczna i że istnieją alternatywne wybory lecznicze.

Szukając go w Language of Flowers stron internetowych, większość nie wymieniała go, ale jeden powiedział, że dames rocket reprezentował rywalizację. Grieve mówi, że reprezentuje oszustwo, bo piękny nocny zapach nie występuje w dzień. Nie wiem, czy którekolwiek z tych znaczeń jest lepsze niż brak na liście.

Korzenny zapach po zmroku jest jedną z jego najbardziej zauważalnych cech. Jeśli możesz odwiedzić łatę wczesnym wieczorem, sprawdź to.

Jak większość roślin z rodziny musztardowców, robią dobre kwiaty cięte. Ścinam bukiety, kiedy mam okazję; w końcu to usuwa nasiona, które te kwiaty by zrobiły.

Obserwujcie tę roślinę, gdy będzie kwitła tej wiosny. Jeśli ją uprawiasz, uważaj, aby ją kontrolować.

Komentarze i poprawki mile widziane.

ŹródłaFrankie

Magazine. The Language of Flowers. link (Accessed 5/14/22)
Grieve, M. 1932. A Modern Herbal. Dover Publications, New York. Link online (jako rakieta, ogród).
Invasive Plant Atlas. Hesperis matronalis link (Accessed 5/13/22)
Midwest Invasive Species Network. Dames rocket. Michigan State University link (dostęp 5/13/22)
Strauch, B. 1996. Herbs to Know: Dames Rocket. Mother Earth Living. link (Accessed 5/14/22)
Wilder, L.B. 1974. The Fragrant Garden

. oryginalnie 1932. Dover Publications, New York.

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę