ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Roślinna historia–Budda’s Hand Citron

To jest cytron z ręki Buddy:

Cytryn z ręki Buddy, Citron medica var. sarcodactylis

Rzadko pojawia się na rynkach Ameryki Północnej, ale jest powszechny w Azji.

Cytron(Citrus medica, rodzina cytrusów, Rutaceae) jest jednym z najstarszych owoców cytrusowych. Choć w południowo-wschodniej Azji występują dzikie cytrusy, rodzaju Citrus, to wszystkie owoce, które spożywamy, są uprawnymi hybrydami, wyprodukowanymi w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Zwykłe cytrony wyrastają na owoce o brodawkowatej powierzchni, zwykle żółte, gdy są dojrzałe, wielkości dużej pomarańczy, ale bardziej owalne niż okrągłe. Wewnątrz znajduje się gruba warstwa miąższu wokół nasion i bardzo mało miąższu. Cytryny są nieprzyjemnie kwaśne, dlatego, podobnie jak cytryny, używa się ich do gotowania, a nie spożywa samodzielnie lub w stanie świeżym. Cytryny były pierwszymi owocami cytrusowymi, które dotarły na Bliski Wschód, do północnej Afryki i Europy, więc były powszechnie używane i lubiane. Często były marynowane na różne sposoby, co doprowadziło do pomylenia ich z odmianą arbuza(Citrullus lanatus, rodzina ogórkowatych, Cucurbitaceae), która jest podobna pod względem wielkości i kształtu, jeśli jest sprzedawana na rynku, i która również była głównie używana do marynowania. Rosnąc, łatwo jest odróżnić dwa cytrony; cytrusowy cytron rośnie na drzewie, arbuzowy cytron rośnie na winorośli. Odmiana cytronu etrog, Citrus medica var. ertrog, to ta używana w żydowskim święcie Tabernakulum.

Cytron etrogowy, Citrus medica var. etrog

W ciągu ostatniego 1000 lat powstały i dotarły do Europy cytryny, limonki, kwaśne pomarańcze, słodkie pomarańcze i wreszcie grejpfruty. Zastąpiły one cytrony w kuchniach północnej Europy i Stanów Zjednoczonych tak, że dziś są rzadko spotykane.

Ale cytron ma też dramatycznie inną odmianę: cytron z ręką Buddy. Jest to mutant rozwojowy; karpy zawierające nasiona nigdy nie łączą się ze sobą, tworząc okrągły owoc. Pierwszy zapis o nim znajduje się w pismach z czasów dynastii Tang w Chinach, w VII wieku. Od tego czasu często pojawia się w sztuce azjatyckiej, zarówno na obrazach, porcelanie, jak i w rzeźbach.

Podobnie jak inne owoce cytrusowe, cytron z ręki Buddy ma piękny zapach. Podobnie jak inne cytrusy jest zbyt kwaśny, aby jeść go bezpośrednio. Chińczycy jedli go w postaci kandyzowanej lub jako dodatek do słodyczy lub herbaty.

Najczęściej jednak Azjaci używali ich jako dekoracji. Tradycyjna kultura chińska szeroko wykorzystywała pachnące rośliny do odświeżania pomieszczeń. Ten cytron był powszechnie uprawiany i ustawiany we wnętrzach jako cytrusowa dekoracja. Ponieważ kształt był podobny do klasycznej pozycji ręki Buddy, cytrusy z ręki Buddy dodawały do pomieszczenia przypomnienie o Buddzie, a także zapach. Rośliny doniczkowe są bardzo cenione.

Cytron z ręki Buddy, Citrus medica var. sarcodactylis
rzut oka do środka

Cytryny z ręki Buddy są szczególnie popularne podczas Księżycowego Nowego Roku. Uważa się, że przynoszą one szczęście i bogactwo w nadchodzącym roku. Ponadto symbolizują życzenie długiego życia, ponieważ słowo oznaczające rękę, shǒu, brzmi bardzo podobnie do słowa oznaczającego długowieczność, shòu.

Cytryn z ręki Buddy, Citrus medica var. sarcodactylis

Życzę wam szczęścia, bogactwa i długowieczności, gdy zaczynamy nowy rok księżycowy.Rok Wodnego Królika.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Notatka na temat azjatyckiego kalendarza księżycowego: Ma on 12-letni cykl z innym zwierzęciem każdego roku. Ale jest drugi, 5-letni cykl elementów, drewna, ognia, ziemi, metalu i wody, który obraca się jednocześnie, tak że rok wodnego królika występuje tylko raz na 60 lat. Stąd znaczenie 60-tych urodzin dla osób obserwujących kalendarz księżycowy; jest to pierwsze ponowne pojawienie się „ich” roku w ich życiu. W kalendarzu księżycowym Azji, rok królika – 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 i 2023 – jest prawdopodobnie szczęśliwym i pomyślnym rokiem; urodzić się wtedy jest całkiem pomyślne. Króliki są przedstawiane jako myślące, życzliwe i płodne zwierzęta. Element wody reprezentuje wewnętrzną mądrość i zdrową intuicję, co czyni Wodnego Królika potężnym znakiem.

Uważam, że kalendarz księżycowy jest fascynujący ze względu na ideę, że grupy 12 i 60 lat tworzą cykl, nie poruszając się w liniowej progresji typowej dla zachodnich kalendarzy.

Referencje

Anonim. 12 Signs of the Chinese Zodiac. link Accessed 1/21/23.

Barnes, Tracey Jane. The Year of the Water Rabbit. Facebook. Jeśli możesz to znaleźć, to jest to dobre podsumowanie. Dostęp 1/22/23.

Needham, J. 1986. Nauka i cywilizacja w Chinach. Vol VI:I Botany. Cambridge University Press, Cambridge.

Valder, P. 1996. Garden Plants of China. Timber Press. Portland, OR.

Wright, J. 2023. Chinese Zodiac Elements: How to Know What Yours Is and What It Means. PureWow.com link Accessed 1/21/23.

Wu, G.A. et al. 2018. Genomika pochodzenia i ewolucji cytrusów. Nature. 554:311-316. link dostęp 1/21/23.

Kathy Keeler, Wędrujący botanik

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę