ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Przegląd ziół odżywczych | Instytut Botaniczny

Zioła odżywcze to kategoria ziół, które zawierają znaczną ilość składników odżywczych i witamin, które pomagają organizmowi optymalnie funkcjonować.

Suplementacja ziołami bogatymi w składniki odżywcze może pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia i witalności.

W tym artykule omówimy naturę ziół odżywczych i podamy kilka przykładów ziół bogatych w składniki odżywcze.

Czym są zioła odżywcze?

Zioła odżywcze to kategoria roślin, które są bogate w różne składniki odżywcze i witaminy, w tym potas, żelazo, magnez oraz witaminy A, B, C i E.

Składniki odżywcze i witaminy zawarte w ziołach mogą korzystnie wpływać na organizm, wspierając układ odpornościowy, zmniejszając stany zapalne, zapewniając działanie przeciwutleniające i sprzyjając relaksacji.

Zawartość składników odżywczych w glebie i wodzie różni się w zależności od czynników środowiskowych i położenia geograficznego.

6 najlepszych ziół odżywczych:

Poniżej znajduje się lista minerałów i witamin zawartych w ziołach, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie, jeśli zostaną dodane do codziennej diety.

Pokrzywa zwyczajna(Urtica dioica)

1. Pokrzywazwyczajna(Urtica dioica)

Pokrzywa jest popularnym ziołem powszechnie znanym jako pokrzywa zwyczajna ze względu na drobne włoski, które mogą użądlić, powodując zaczerwienienie i podrażnienie.

Pokrzywa jest bardzo pożywnym ziołem bogatym w liczne minerały, takie jak potas, wapń, magnez, żelazo, witaminy C, A i K oraz kilka witamin z grupy B.

Badania pokazują, że pokrzywa może pomóc w sezonowych alergiach i zmniejszyć stan zapalny poprzez działanie przeciwzapalne.

Pokrzywę można łatwo zbierać w rękawiczkach i spożywać w herbacie lub różnych potrawach po blanszowaniu w celu usunięcia ściągnięcia liści.

Podsumowanie:

Pokrzywa to odżywcze zioło, które powszechnie uważa się za łagodzące sezonowe objawy alergii i mające działanie przeciwzapalne.

Mniszek lekarski(Taraxacum officinale)

2. Mniszek lekarski (Taraxacumofficinale)

Słoneczne, żółte kwiatostany mniszka lekarskiego można zobaczyć na polach, podwórkach i poboczach dróg. Kwiaty i liście są często spożywane w celach leczniczych i kulinarnych, podczas gdy korzenie mają liczne właściwości prozdrowotne.

Mniszek lekarski jest bogaty w potas, żelazo, cynk oraz witaminy A, B i C.

Gorzkie liście mniszka lekarskiego mogą wspomagać trawienie i zdrowie wątroby i mogą być zawarte w różnych potrawach kulinarnych, takich jak sałatki, kanapki i smażone z masłem i czosnkiem.

Podsumowanie:

Oprócz tego, że liście mniszka lekarskiego są bogate w wiele składników odżywczych, uważa się, że są one pomocne we wspomaganiu trawienia i zdrowiu wątroby.

Bazylia(Ocimum basilicum)

3. Bazylia (Ocimumbasilicum)

Aromatyczna, słodka bazylia należy do rodziny Lamiaceae (miętowatych) i jest znana ze swojej kluczowej roli w kuchni włoskiej. Chociaż bazylia jest najczęściej używana jako przyprawa kuchenna, zawiera wiele korzyści zdrowotnych, które są wykorzystywane od tysiącleci.

Bazylia jest bogata w miedź, potas, cynk, magnez, wapń i witaminę K.

Badania pokazują, że bazylia może pomóc zmniejszyć stan zapalny, wspomóc trawienie i poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Bazylię można spożywać w makaronach, na pizzy i w sosie pesto.

<blockquote class=”wp-block-quote”>

Streszczenie:

Zioło kuchenne bazylia jest bogate w wiele składników odżywczych i wykazano, że ma właściwości przeciwzapalne, a jednocześnie działa korzystnie na trawienie i zdrowie serca. Kolendra(Coriandrum sativum)

4. Kolendra (Coriandrum sativum)

Kolendra składa się z liści rośliny kolendry – jest używana do gotowania i jako zioło wspomagające zdrowie. Dodatkowo, nasiona kolendry są znane z różnych efektów terapeutycznych.

Liście kolendry są bogate w miedź, potas oraz witaminy A, C i K, podczas gdy nasiona są bogate w magnez, cynk oraz witaminy A i C.

Kolendra może wspomagać funkcje wątroby, a nasiona kolendry mogą obniżać poziom cukru i cholesterolu we krwi. Liście są często używane w kuchni jako przyprawa lub dodatek do potraw, a nasiona są używane jako przyprawa.

Podsumowanie:

Kolendra, zioło bogate w składniki odżywcze, jest uważana za zioło korzystne dla funkcji wątroby, poziomu cukru we krwi i cholesterolu.

Owies(Avena sativa)

5. Owies (Avena sativa)

Cała roślina owsa jest bardzo pożywna. Niedojrzałe strąki nasion, zwane owsem mlecznym, zawierają liczne minerały odpowiedzialne za odżywianie nasion owsa (często spożywanych jako płatki zbożowe).

Zarówno mleczny owies, jak i słoma owsiana, czyli zmielone liście i łodygi owsa, mają właściwości lecznicze.

Mleczny owies jest bogaty w magnez, wapń, żelazo, kompleks witamin B oraz witaminy A i C, a słoma owsiana jest bogata w wapń, magnez, żelazo, cynk, większość witamin z grupy B (z wyjątkiem B12) oraz witaminy A, C, E i K.

Badania kliniczne wykazały, że mleczny owies może poprawiać funkcjonowanie poznawcze, a słoma owsiana może łagodzić stany psychiczne. Najlepiej jest spożywać mleczny owies i słomę owsianą w postaci odżywczej herbaty lub ekstraktu, aby uzyskać wiele korzyści zdrowotnych.

Podsumowanie:

Uważa się, że bogaty w składniki odżywcze owies poprawia funkcjonowanie mózgu, funkcje poznawcze i zdrowie psychiczne.

Rodzina miętowatych(Lamiaceae)

6. Rodzina miętowatych(Lamiaceae)

Wiele roślin z rodziny Lamiaceae jest bogatych w składniki odżywcze. Niektóre z nich to:

Oregano(Origanum vulgare)

1. Oregano (Origanum vulgare)

Popularne zioło śródziemnomorskie, oregano, jest kolejnym podziwianym ziołem kulinarnym, często spotykanym w kuchennych szafkach z przyprawami. Ma ono zarówno właściwości kulinarne, jak i lecznicze.

Liście oregano są bogate w kwercetynę, przeciwutleniacze i cynk i mogą pomóc organizmowi zwalczać bakterie. Ponadto badania pokazują, że oregano może zmniejszać stan zapalny.

Liście oregano można spożywać w postaci świeżej lub suszonej jako dodatek do sałatek i sosów, a olejek z oregano może być wykorzystywany do tworzenia maści.

Podsumowanie:

Oregano, zioło bogate w wiele składników odżywczych, wykazuje również działanie przeciwzapalne.

Mięta(Mentha spicata)

2. Mięta zielona (Mentha spicata)

Mięta jest popularnym dodatkiem smakowym do produktów takich jak gumy do żucia, płyny do płukania jamy ustnej i pasty do zębów. Zawiera również różne właściwości lecznicze, które wspomagają układ pokarmowy.

Liście są bogate w magnez, potas i miedź. Zawiera również olejki lotne w w postaci flawonoidów.

Liczne badania pokazują, że mięta może wspomagać układ trawienny i łagodzić niestrawność i nudności. Oprócz popularności jako produkt, mięta zielona może być również spożywana jako herbata lub w potrawach kulinarnych, takich jak koktajle, napoje orzeźwiające i lody.

Podsumowanie:

Liście bogatej w składniki odżywcze mięty zielonej są powszechnie stosowane w celu wspomagania trawienia i łagodzenia nudności.

Mięta pieprzowa(Mentha x piperita)

3. Mięta pieprzowa(Mentha x piperita)

Kolejna popularna mięta, mięta pieprzowa, znana jest z jednoczesnego działania rozgrzewającego i chłodzącego. Jest często dodawana do herbaty lub różnych deserów.

Liście mięty pieprzowej są bogate w przeciwutleniacze i potas. Badania kliniczne pokazują, że mięta pieprzowa może poprawiać funkcje poznawcze i koncentrację oraz wspomagać układ trawienny.

Liście mięty pieprzowej są popularnie używane do aromatyzowania cukierków, czekolady i napojów świątecznych, ale są również doskonałe jako pożywna herbata po obfitym posiłku.

Podsumowanie:

Wykazano, że wysoce odżywcza mięta pieprzowa wspomaga funkcje poznawcze, poprawia koncentrację i wspomaga trawienie.

Szałwia lekarska(Salvia officinalis)

4. Szałwia lekarska(Salvia officinalis)

Szałwia ma bogatą historię zastosowań leczniczych i jest uważana za świętą w niektórych kulturach. Jest również stosowana jako zioło kuchenne.

Liść szałwii jest bogaty w witaminę B3(niacynę) i potas. Badania pokazują, że szałwia może wspomagać trawienie i mieć działanie wspomagające pracę mózgu i antybakteryjne.

Szałwia jest często używana w postaci suszonej lub świeżej i jest często łączona z cięższymi składnikami, takimi jak mięso, w celu pobudzenia trawienia. Szałwię można również spożywać w postaci odżywczej herbaty lub ekstraktu.

Podsumowanie:

Uważa się, że szałwia, kolejne bogate w składniki odżywcze zioło kuchenne, wspomaga trawienie, poprawia funkcjonowanie mózgu i ma właściwości antybakteryjne.

Wnioski:

Dodawanie bogatych w składniki odżywcze ziół do diety to świetny sposób na wspieranie optymalnych funkcji organizmu, poprawę zdrowia i uniknięcie komplikacji zdrowotnych.

Jeśli jesteś zainteresowany suplementacją ziołami odżywczymi, skonsultuj się z lekarzem przed włączeniem tych ziół do codziennej rutyny.

Calderón Bravo H, Vera Céspedes N, Zura-Bravo L, Muñoz LA. Nasiona bazylii jako nowa żywność, źródło składników odżywczych i składników funkcjonalnych o korzystnych właściwościach: A Review. Foods. 2021 Jun 24;10(7):1467. doi: 10.3390/foods10071467. PMID: 34202798; PMCID: PMC8303141.

Hamidpour M, Hamidpour R, Hamidpour S, Shahlari M. Chemistry, Pharmacology, and Medicinal Property of Sage (Salvia) to Prevent and Cure Illnesses such as Obesity, Diabetes, Depression, Dementia, Lupus, Autism, Heart Disease, and Cancer. J Tradit Complement Med. 2014 Apr;4(2):82-8. doi: 10.4103/2225-4110.130373. PMID: 24860730; PMCID: PMC4003706.

Hoffmann, D. (2003). Ziołolecznictwo medyczne: Nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Kennedy DO, Bonnländer B, Lang SC, Pischel I, Forster J, Khan J, Jackson PA, Wightman EL. Acute and Chronic Effects of Green Oat (Avena sativa) Extract on Cognitive Function and Mood during a Laboratory Stressor in Healthy Adults: A Randomised, Dopodwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie na zdrowych ludziach. Składniki odżywcze. 2020 May 29;12(6):1598. doi: 10.3390/nu12061598. PMID: 32485993; PMCID: PMC7352613.

Li, Y., Chen, Y., & Sun-Waterhouse, D. (2022). Potencjał mniszka lekarskiego w walce z chorobami przewodu pokarmowego: A review. Journal of ethnopharmacology, 293, 115272. https://doi.org/10.1016/j.jep.2022.115272

McKay, D. L., & Blumberg, J. B. (2006). Przegląd bioaktywności i potencjalnych korzyści zdrowotnych herbaty z mięty pieprzowej (Mentha piperita L.). Phytotherapy research: PTR, 20(8), 619-633. https://doi.org/10.1002/ptr.1936.

Mahleyuddin NN, Moshawih S, Ming LC, Zulkifly HH, Kifli N, Loy MJ, Sarker MMR, Al-Worafi YM, Goh BH, Thuraisingam S, Goh HP. Coriandrum sativum L.: Przegląd etnofarmakologii, fitochemii i korzyści sercowo-naczyniowych. Molecules. 2021 Dec 30;27(1):209. doi: 10.3390/molecules27010209. PMID: 35011441; PMCID: PMC8747064.

Mahendran, G., Verma, S. K., & Rahman, L. U. (2021). Tradycyjne zastosowania, fitochemia i farmakologia mięty zielonej (Mentha spicata L.): Przegląd. Journal of ethnopharmacology, 278, 114266. https://doi.org/10.1016/j.jep.2021.114266

Mittman P. (1990). Randomizowane, podwójnie zaślepione badanie liofilizowanej Urtica dioica w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Planta medica, 56(1), 44-47. https://doi.org/10.1055/s-2006-960881.

Radha, Kumar M, Puri S, Pundir A, Bangar SP, Changan S, Choudhary P, Parameswari E, Alhariri A, Samota MK, Damale RD, Singh S, Berwal MK, Dhumal S, Bhoite AG, Senapathy M, Sharma A, Bhushan B, Mekhemar M. Evaluation of Nutritional, Phytochemical, and Mineral Composition of Selected Medicinal Plants for Therapeutic Uses from Cold Desert of Western Himalaya. Plants (Basel). 2021 Jul 13;10(7):1429. doi: 10.3390/plants10071429. PMID: 34371632; PMCID: PMC8309265.

Veenstra JP, Johnson JJ. Ekstrakt z oregano (Origanum vulgare) do konserwacji żywności i poprawy zdrowia przewodu pokarmowego. Int J Nutr. 2019;3(4):43-52. doi: 10.14302/issn.2379-7835.ijn-19-2703. Epub 2019 Apr 9. PMID: 31080888; PMCID: PMC6508890.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę