ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Piękny jadalny ogród – fragment

Ławki na zioła

Świeże zioła zmienią Twój sposób odżywiania. Są one największym atutem ogrodu jadalnego. Rośliny te mają krótki okres przydatności do spożycia, więc to, co jest oferowane w sklepach spożywczych, jest często nie tylko drogie, ale i mniej smaczne. Wiele kulinarnych ziół jest wieloletnich i zwracają się ich początkowe inwestycje po jednym lub dwóch zbiorach. Ponadto, możesz mieć pod ręką większy wybór świeżych ziół, jeśli wyhodujesz je samodzielnie.

Aby naprawdę włączyć zioła do swojego życia, te, z którymi gotujesz codziennie, powinny być łatwo dostępne w każdej chwili. Jeśli stosujesz się do przepisu, który wymaga użycia konkretnego zioła, możliwość wyjścia za drzwi i zebrania tego, czego potrzebujesz, zamiast przemierzania połowy ogrodu, robi wielką różnicę. Przekonasz się, że dzięki temu, że zioła są tak wygodne, możesz zacząć gotować bardziej intuicyjnie – smakując potrawę w trakcie jej przygotowywania i decydując o tym, co dodać dalej. Dlatego najlepszym miejscem do uprawy ziół kulinarnych jest tuż za drzwiami Twojej kuchni. Jeśli nie możesz stworzyć ogrodu ziołowego „przy drzwiach kuchennych”, wybierz grządkę jak najbliżej domu i przeznacz ją na stały ogród ziołowy. Jeśli nie masz grządki, która byłaby łatwo dostępna z kuchni, stwórz ją, używając glinianego pojemnika lub budując podwyższony drewniany kwietnik.

Herbs include variegated White Anniversary oregano, purple culinary sage, Silver Posie thyme, Fern Leaf dill, and edible viola flowers

Zioła obejmują oregano variegata 'White Anniversary’, purpurową szałwię kulinarną, tymianek 'Silver Posie’, koperek 'Fern Leaf’ i jadalne kwiaty altanki.

Rozmaryn, oregano, tymianek i szałwia to klasyka, ale to okazja, aby mieć pod ręką wszystkie specjalistyczne zioła, które widzieliście w książkach kucharskich i chcieliście mieć w swoim ogrodzie. Majeranek jest świetnym przykładem – nieco łagodniejszy niż oregano (choć z tej samej rodziny), jest ziołem często używanym w tradycyjnej kuchni francuskiej i kalifornijskiej. Trybula, seler naciowy, szczaw i sałata to kolejne zioła, które mają krótki termin przydatności do spożycia i dlatego nie są zwykle dostępne w sklepach spożywczych. Są one łatwe w uprawie i stanowią wspaniały dodatek do każdej sałatki ziołowej. Posadź różne odmiany ziół, takie jak zwykły i czosnkowy szczypiorek, i eksperymentuj! Dowiesz się, które z nich wolisz w swoich ulubionych potrawach.

Jak w przypadku każdej innej rośliny, pamiętaj o zasadach projektowania podczas sadzenia swojego dedykowanego ogrodu ziołowego. Posadź swoje zioła blisko siebie, aby odstraszyć chwasty i uzyskać pełny wygląd. W ramach sadzenia ziół powtarzaj i kontrastuj faktury: miękkie, rozmyte liście szałwii kulinarnej wyglądają wspaniale obok kolczastego szczypiorku i małych, błyszczących, okrągłych liści tymianku cytrynowego. Dodaj kwiaty, aby nadać im kolor i połączyć z kluczowymi kolorami lub fakturami liści w większym krajobrazie. Zwróć uwagę na dobór roślin, wybierając odmiany, których kolor i wysokość dobrze komponują się z twoją roślinnością. Podobnie jak wiele innych roślin, jadalne i lecznicze kwiaty agastache, echinacea i lawenda mają mniejsze i większe odmiany – szukaj mniejszych roślin, które rosną w zakresie od dwunastu do osiemnastu cali dla grządki ogrodu ziołowego.

French and English thyme, Tricolor sage, garlic chives, Greek oregano, and white- and purple-flowered pollinator-attracting alyssum cascade over the edges of this dedicated herb container

Tymianek francuski i angielski, szałwia trójbarwna, szczypiorek czosnkowy, greckie oregano oraz biało- i fioletowo kwitnące, przyciągające zapylacze alyssum kaskadowo przewijają się przez krawędzie tego specjalnego pojemnika na zioła.

Wyższe zioła, takie jak rozmaryn, trawa cytrynowa i lubczyk, umieść z tyłu grządki lub, jeśli sadzisz je w pojemniku dostępnym ze wszystkich stron, w środku rośliny. Następnie umieść zioła średniej wysokości, pamiętając o kolorze roślin, strukturze i kształcie liści. Zioła średniej wysokości, czyli takie, które mają od 12 do 18 cali wysokości, to między innymi pietruszka, bazylia, lubczyk, szałwia i epazote. Zgrupuj podobne kolory i tekstury razem, aby uzyskać bardziej monochromatyczny, nowoczesny wygląd, lub posadź zioła o podobnych kolorach asymetrycznie na całej rabacie. Następnie wypełnij grządkę ziołową nisko rosnącymi i okrywowymi ziołami, które rozlewają się po bokach, w tym nisko rosnącymi odmianami tymianku, rumianku i oregano.

Herb Wreath

Wieniec ziołowy

Gdy pogoda robi się chłodna, wejdź do domu, aby wykonać kilka przytulnych projektów kuchennych. Wieńce ziołowe są pięknym prezentem dla gospodyni lub na wakacje, są zabawnym projektem do zrobienia z dziećmi i mogą być eleganckim dodatkiem do wystroju twojej kuchni. Jako bonus, suszone zioła mogą być wykorzystane w Twojej kuchni. Aby wykonać ten wieniec, zacznij od wycięcia długich odcinków zdrewniałych gałęzi rozmarynu, aby zbudować ramę dla wieńca. Uformuj je w okrąg i zwiąż sekcje razem za pomocą sznurka piekarniczego lub ulubionego naturalnego sznurka ogrodniczego. Następnie przytnij kilka łodyg szałwii, szczypiorku, tymianku, majeranku, lawendy i innych ziół, które masz. Jeśli masz dzieci, mogą one pomóc Ci zebrać te zioła i ułożyć je w małe pęczki. Zwiąż małe pęczki ziół razem i przymocuj je do ramy rozmarynu za pomocą sznurka. Kontynuuj w ten sposób, aż ukończysz wieniec, a następnie powieś i wysusz go, abyś mógł go wykorzystać do własnych przygotowań kulinarnych lub podarować przyjacielowi.

Step 1: Start by cutting long sections of woody rosemary branches to build the frame for the wreath.

Krok 1: Zacznij od przycięcia długich odcinków zdrewniałych gałęzi rozmarynu, aby stworzyć ramę dla wieńca.

Step 2: Form the branches into a circle and bind the sections together using baker’s twine or your favorite natural gardening twine

Krok 2: Uformuj gałązki w okrąg i zwiąż je razem za pomocą sznurka piekarskiego lub ulubionego naturalnego sznurka ogrodniczego.

<img

src=”https://3duzyb4bw6dk10sxk642xo1d-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/07/Herb-Wreath-Step-3-1.jpg” alt=”Krok 3: Uszczypnij kilka łodyg szałwii, szczypiorku, tymianku, majeranku, lawendy i innych ziół, które masz. Zwiąż małe pęczki ziół razem i przymocuj je do ramy rozmarynu za pomocą sznurka.” width=”1400″ height=”718″ />

Krok 3: Utnij kilka łodyg szałwii, szczypiorku, tymianku, majeranku, lawendy i innych ziół, które masz. Zwiąż małe pęczki ziół razem i przymocuj je do ramy rozmarynu za pomocą sznurka.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę