ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Myślenie o owadach

Musimy zrewidować nasz stosunek do owadów.

Prawdopodobnie sprawiedliwie jest powiedzieć, że prowadziliśmy wojnę z owadami w tym ostatnim półwieczu w Stanach Zjednoczonych. Owady były ogólnie złe: komary, gdy odważyłeś się na zewnątrz, karaluchy i mrówki w kuchni, gąsienice i pasikoniki w ogrodzie, mole w przechowywanych wełnach, weevils w słoiku z fasolą orzechów włoskich. Rozumiecie.

bee on echinacea flower
Trzmiel na kwiatach echinacei

Więc wdrożyliśmy coraz lepszą broń przeciwko nim, aż do punktu rozpylania pestycydów wokół dzielnic, aby zabić komary. Ale oczywiście, że zabił wszystkie sposoby niecelowych owadów. (I, bardzo mało komarów; aby zmniejszyć liczbę komarów, osusz ich kałuże hodowlane). Nie tylko motyle monarchy, ale malowane motyle pani, motyle swallowtail, i wiele, wiele więcej.

Tam jakieś 91.000 nazwanych gatunków owadów w USA. Gdybym wymienił szkodniki, prawdopodobnie nie zrobiłbym 1.000 – zrób to 3.000, jeśli wolisz – co jest bardzo małą częścią 91.000 (3%). Wniosek: większość owadów nie jest szkodliwa.

butterfly on asters
Żerujący późnoletni motyl

W rzeczywistości owady jako całość są ważne dla naszego życia, zapylają uprawy, czyszczą martwe rzeczy i poddają je recyklingowi, wzbogacają glebę, dostarczają pożywienia większym zwierzętom, wzmacniają ludzkie życie (robaczki świętojańskie, motyle), by wymienić kilka ważnych rzeczy, które robią owady.

A jednak prowadzimy z nimi wojnę. Większość ludzi może myśleć o złych owadach, ale poświęć minutę, aby pomyśleć o tych dobrych. Wow! Czy to kiedykolwiek jest porażka marketingu! 97 ze 100 owadów nie stanowi problemu dla ludzi, ale my myślimy tylko o szkodnikach!

fly on wild cherry flowers
Mucha sfotografowana na kwiatach dzikiej wiśni w Parku Narodowym Gór Skalistych.
Wątpię, żeby w całym swoim życiu przeszkadzała człowiekowi, ale moją reakcją było „fuj!”.

Przyznaję, że najpierw pomyślałem o owadach szkodnikach i poświęciłem chwilę na przypomnienie sobie tych dobrych. Więc idę na „doceniać owady” kick. Będę stał i obserwował nie tylko motyle i pszczoły, ale mniejsze rzeczy, których nie potrafię nazwać, jak przelatują przez mój ogród. I’ll look for holes in leaves to see if I can turn one over to see a caterpillar–in the books they have cool bródki or orange racing stripes or horns-maybe I can see one of those. Poczekam chwilę, gdy kawałek kory, który obijałem, ujawni chrząszcza, by zobaczyć, dokąd się udaje. A kiedy ruszę się

współczuję kolonii mrówek, obserwuję, jak pędzą jaja i larwy w bezpieczne miejsce, i podziwiam, że żyją na moim podwórku, a ja nigdy nie wiedziałem.

beetle on American bistort
chrząszcz na bistorach amerykańskich

Jak się nazywa? Co jeszcze robi? Nie wiem.

Nie wiem

,

jak dokonujemy radykalnych zmian w wizerunku owadów. A jednak, jeśli mamy zamiar stworzyć zrównoważone ekosystemy, musimy. Owady odgrywają wszystkie te główne role w zdrowym ekosystemie: zapylanie roślin, recykling materiału roślinnego i zwierzęcego, jako pokarm dla kręgowców, napowietrzanie gleby, kontrolowanie liczby innych (szkodników) owadów, patrz na przykład Nature Conservancy Canada. Nie przetrwamy, jeśli usuniemy owady z ekosystemów, a my właśnie to robimy.

aphids and ladybugs on yucca
mszyce i biedronki na yucca
Biedronki polują na mszyce

Co mogę polecić? Obserwuj owady. Zobacz, czy możesz dostrzec biedronkę w akcji; nie sądziłem, że mszyce w ogóle się poruszają, ale w obliczu drapieżnika (biedronki) szybko okrążały łodygę rośliny, a gdy to nie działało, odpadały od łodygi. Ucz się o owadach; jeśli wiesz, że osa latająca pod liśćmi pomidora poluje na gąsienice, może wyda ci się mniej groźna. I patrz uważnie; mamy setki rodzimych pszczół, jest więcej niż tylko „pszczoła” do zobaczenia.

green bee on spiderwort
zielona pszczoła na spiderwort – to na pewno nie jest pszczoła miodna ani trzmiel!

Zastanów się nad swoimi uprzedzeniami i nad tym, jak możesz żyć z owadami, mimo że nauczono cię zabijać je na widok. Dla mnie jest to trudne. A jednak uważam, że nie jest to opcjonalne. Musimy żyć w świecie bogatym w różnorodne owady lub zapylanie, gleby, ptaki i wiele innych rzeczy, które bierzemy za pewnik, gwałtownie się zmniejszy. Aby to zrobić, musimy radykalnie przemyśleć nasz stosunek do owadów, indywidualnie i zbiorowo. Zaczynam od siebie.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę