ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Oczar wirginijski Cuda: Uprawa i zastosowanie w ziołolecznictwie

Domowe korzyści z oczaru wirginijskiego są łatwe do przeoczenia jako zielarz, ponieważ oczar wirginijski nie jest tradycyjnie czymś, o czym myślisz sadząc w ogrodzie lub robiąc z niego lekarstwa w aptece – marki apteczne są tym, co większość ludzi kojarzy z oczarem wirginijskim. Wyobraź sobie jednak, że uprawiasz oczarwirginijski (Hamamelis virginiana, Hamamelidaceae) w swoim ogrodzie leczniczym, a następnie tworzysz sprytne mikstury, które z miłością podajesz swojemu nastolatkowi na trądzik, przyjaciółce po porodzie na hemoroidy lub aby złagodzić czyjś dyskomfort związany z egzemą.

Kim jest oczar wirginijski?

Oczar wirginijski jest bardzo skromnie wyglądającym krzewem liściastym lub małym drzewem – do czasu, gdy zakwitnie. Jest to jedna z tych rzadkich roślin, które kwitną w chłodne dni. Jakże zachwycający jest spacer po lesie i widok złotych kwiatów zwisających z gałęzi, gdy większość innych roślin zapadła już w zimowy sen! Jej centralne łodygi są szare, rozłożyste i podłużne, a wiosną wypuszczają soczyste liście. Liść oczaru jest szeroki i owalny, z falistymi brzegami i nierówną podstawą. Jesienią, tuż przed pojawieniem się kwiatów, zmienia kolor na żółty. Więcej informacji na temat botanicznej wyjątkowości i folkloru oczaru wirginijskiego można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Oczar wirginijski występuje naturalnie w siedliskach leśnych lub na obrzeżach lasów. Te w naszych lasach (w południowych Appalachach) rosną w pobliżu strumienia, pod bukiem amerykańskim (Fagus grandifolia), magnolią tulipanową (Liriodendron tulipifera), dębami (Quercus spp.) i kwaśnymi drzewami (Oxydendrum arboreum), a także wśród pnączy dzikiego pochrzynu (Dioscorea villosa), paproci bożonarodzeniowych (Polystichum acrostichoides) i dzikiego ogórka(Medeola virginiana).

Największy oczar, jaki kiedykolwiek widziałem, żył na skraju lasu, wzdłuż brzegu potoku. Słońce naprawdę pomogło mu w pełni wykorzystać swój potencjał, a mi pomogło uświadomić sobie, że oczar jest jedną z tych roślin, które mogą żyć w półcieniu lub w słońcu. Jest to wspaniała wiadomość dla ogrodników, ponieważ otwiera więcej opcji, gdzie można go posadzić w swoim krajobrazie!

Proszę pamiętać, że ten artykuł jest wprowadzeniem do oczaru wirginijskiego. Jeśli planujesz zbierać to zioło, musisz poszukać wiarygodnych wskazówek dotyczących identyfikacji. Musisz również nauczyć się etyki żerowania, zanim zbierzesz jakiekolwiek rośliny z natury. Istnieją śmiertelnie trujące rośliny i grzyby, więc właściwa identyfikacja jest najważniejsza. Zobacz nasze zasoby Foraging i Wildcrafting na blogu, aby uzyskać więcej wskazówek.

Jak uprawiać oczar wirginijski

Jeśli nie mieszkasz w pobliżu obfitego źródła oczaru wirginijskiego, który możesz zbierać z natury, lub chcesz mieć to małe drzewo w swoim ogrodzie i mieszkasz w strefach od 4 do 9, oto dziesięć wskazówek, jak skutecznie uprawiać oczar wirginijski.

1) Wybór miejsca

Ponieważ oczar wirginijski może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na słońcu, możesz poszukać na swoim podwórku miejsca, które nie jest głęboko zacienione. Ponieważ oczar jest rośliną podszytową, może cierpieć w pełnym, południowym słońcu. W strefie 7 lub cieplejszej należy zapewnić jej przefiltrowany cień. Najlepsze jest słońce poranne. Witleszczyna lubi dobrze zdrenowaną, wilgotną i lekko kwaśną glebę. Nie znosi gleb suchych, należy wybrać w ogrodzie miejsce, które będzie utrzymywać wilgoć. Inne rośliny, które lubią podobną glebę to różaneczniki( Rhododendron spp.), azalie(Rhododendron tsutsusi, R. pentanthera), borówki (Vaccinium spp.), nasturcje(Tropaeolum spp.), żonkile (Narcissus psuedonarcissus) i hortensje(Hydrangea macrophylla), więc jeśli w Twoim ogrodzie rosną już któreś z nich i mają się dobrze, rozważ posadzenie w ich pobliżu oczaru.

Im więcej słońca dostaje (ale nie za dużo popołudniowego słońca!), tym większy będzie rosnąć. Daj mu potencjał do osiągnięcia wzrostu 15 stóp szerokości x 20 stóp wysokości (4,6 m x 6 m), nawet jeśli najprawdopodobniej będzie mniejszy. Przejdź się po okolicy i zapytaj: „Czy oczar chciałby tu mieszkać?”.

2) Pora roku na sadzenie

Ogólnie rzecz biorąc, idealnym rozwiązaniem jest sadzenie wiosną po ostatnich przymrozkach. Jeśli nie możesz tego zrobić wtedy, wczesne lato lub późna jesień są bliskimi rywalami. Odradza się sadzenie krzewów latem i zimą, ponieważ ekstremalne ciepło lub zimno może uszkodzić delikatny system korzeniowy. Ale czasami trzeba po prostu zrobić to wtedy, gdy można, albo wcale, i w takim przypadku sadzić oczar w każdej chwili, gdy ziemia nie jest zamarznięta! Jeśli jest to środek lata, podlewaj codziennie, a jeśli jest to zima, mocno ściółkuj.

Snow covered witch hazel branch

Oczar wirginijski (Hamamelis vernalis) zapewnia zaskakujący efekt kolorystyczny w miesiącach zimowych.

3) Zakup oczaru wirginijskiego.

W Ameryce Północnej występują cztery gatunki oczaru i liczne odmiany. Ozdobne odmiany mają znacznie bardziej okazałe kwiaty – niektóre kwitną jesienią, inne późną zimą – i można je podziwiać w głębi zimy, gdy w ogrodzie przeważnie nie ma kolorów.

Ze wszystkich odmian najbardziej znany ze swoich silnych właściwości leczniczych jest oczar amerykański ( Hamamelis virginiana). Hamamelis vernalis, czyli oczar z Ozark, jest również środkiem ściągającym. W tym artykule omówimy te dwa gatunki, reszta rodzaju nie musi być wymienna.

Hamamelis virginiana i H.vernalis nie są tak popularne w standardowych szkółkach, więc może trzeba będzie zaopatrzyć się w nie w szkółkach roślin rodzimych (poświęć trochę więcej czasu, aby zapytać, czy chemiczne pestycydy lub nawozy zostały użyte – szukałbym gdzie indziej, jeśli tak). Zapytaj w swojej społeczności, czy ktoś lokalnie uprawia gatunek virginiana. Ogólna zasada mówi, że im bardziej ozdobna jest roślina, tym mniej lecznicza. Strictly Medicinal Seeds sprzedaje dwa wyżej wymienione gatunki i jest również doskonałym źródłem wszelkiego rodzaju trudno dostępnych roślin leczniczych.

4) Transplantacje i sadzonki

Być może w pobliżu Ciebie znajdują się lasy ze zdrowymi i obfitymi stanowiskami roślin oczaru. Jeśli postępujesz zgodnie z wytycznymi etycznego wildcraftingu i masz pozwolenie od właściciela nieruchomości na wykopanie rośliny, możesz spróbować przesadzić oczar. Przynieś trochę gleby leśnej z tobą podczas przesadzania rośliny, aby dać jej impuls w nowym domu. Jeśli rosła w częściowym cieniu i chcesz go sadzić w pełnym sun, należy pamiętać, aby stopniowo wprowadzać go do bardziej słonecznego miejsca przed sadzeniem, więc nie spalić liście lub stresu roślin.

Jeśli masz już doświadczenie z ukorzenianiem sadzonek, inną możliwością jest rozpoczęcie od sadzonki dzikiej rośliny oczaru. Najwyraźniej oczar nie jest tak łatwy do rozmnażania jak niektóre inne rośliny, więc polecam to tylko doświadczonym korzeniarzom. Można go uprawiać z nasion, ale wymaga zimnej stratyfikacji, kiełkowanie trwa rok, a następnie trzeba go pielęgnować przez kilka lat przed przesadzeniem. Prawdopodobnie po prostu lepiej kupić od Richo🙂

5) Przygotowanie gleby

Stan gleby w momencie sadzenia może mieć wpływ na to, czy roślina będzie się dobrze rozwijać. Jeśli masz już przygotowane podłoże ogrodowe, które zostało odchwaszczone, zasilone i napowietrzone, to jesteś gotowy! Jeśli nie masz, ale masz trochę czasu i przemyślenia, umieść warstwy ściółki – obornika lub kompostu, kartonu i siana/słomy lub liści – na obszarze 5 x 5 stóp (1,5 m x 1,5 m) i pozwól jej usiąść na minimum kilka miesięcy. Jeśli nie masz przygotowanej grządki ani czasu na czekanie, zacznij sadzić zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Witch Hazel Hamamelis virginiana

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

6) Sadzenie

Wykop dół dwa razy głębszy i dwa razy szerszy niż roślina oczaru wirginijskiego. Dodaj kompostu do połowy otworu, umieść roślinę i wypełnij boki oryginalną ziemią, usuwając trawę i chwasty. Naciśnij ze wszystkich stron, aby upewnić się, że korzenie mają kontakt z glebą, a roślina jest solidnie osadzona w ziemi. Zrób stopniowo nachylone wgłębienie wokół podstawy rośliny, tak aby woda spływała do rośliny, a nie od niej. Może istnieć tendencja do kopca gleby wokół podstawy podczas sadzenia, a następnie woda po prostu ucieka z boków i okolicznych chwastów lub trawy dostaje wody zamiast, więc należy zwrócić uwagę na zdolność nowego małego zakładu oczaru wirginijskiego do otrzymania wody. Następnie otocz roślinę niekolorową, bez taśmy tekturowej, a następnie warstwy siana, liści i / lub wiórów drzewnych na górze.

7) Podlewanie

Podlewaj roślinę oczaru wirginijskiego co najmniej jeden cal (2,5 cm) tygodniowo w pierwszym sezonie wegetacyjnym. Mam miernik deszczu do śledzenia i jeśli nie pada tyle w tygodniu, upewniam się, aby uzyskać dodatkową wodę na nowych nasadzeniach. Oczar wirginijski potrzebuje dużo wilgoci, więc najlepiej, jeśli posadziłeś go w nieco wilgotnym miejscu. Jeśli jest sucha faza lub jeśli mieszkasz w klimacie, w którym nie pada latem, będziesz musiał podlewać go regularnie. Jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń drzew i krzewów po posadzeniu jest to, że nie otrzymują one wystarczającej ilości wody, zwłaszcza gdy są istotami kochającymi wilgoć. Mulcz pomaga zatrzymać wodę, utrzymując korzenie pokryte.

8) Nawożenie

Jeśli jesteś pijącym czarną herbatę lub kawę, rozważ zaoferowanie swoich zużytych liści herbaty lub fusów z kawy bezpośrednio do podstawy oczaru. Może to stać się pięknym porannym rytuałem! Oczar kocha garbniki zawarte w tych roślinach i zamieni odpady w nawóz. Co roku podawaj oczarowi koc z obornika lub kompostu, trochę więcej kartonu i warstwę mulczu. To będzie cały nawóz, którego potrzebuje!

9) Oczarowanie do twojej rośliny oczaru wirginijskiego

Wygląda na to, że wszystko, co jest mówione z miłością i doceniane, ma się lepiej. Piosenki są mile widziane! Czy muszę mówić więcej?

10) Regularna pielęgnacja i utrzymanie

Oczar wirginijski jest wolno rosnącym krzewem, więc nie ma zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pomocna jest cierpliwość. Wiosną zbieraj młode gałązki, gdy liście dopiero się pojawiają, oraz korę z mniejszych gałęzi, aby wykorzystać ją w preparatach ziołowych. Jeśli chcesz kształtować gałęzie, przycinaj je po kwitnieniu, aby przyszłoroczne pąki miały czas się rozwinąć. Należy przyciąć wszystkie odrosty, które wyrastają z podstawy oczaru. Trzymaj trawę z dala od podstawy drzewa, ponieważ trawa może pozbawiać rośliny wilgoci i składników odżywczych. Raz lub dwa razy w roku zastosuj mulcz. Nie dopuszczaj do wspinania się sąsiednich pnączy. Wycinaj martwe gałęzie. Podziwiaj swojego przyjaciela oczara!

bark of witch hazel

Wszystkie części oczaru mają zastosowanie lecznicze, ale kora jest tradycyjnie używana do produkcji ekstraktu.

Korzyści medyczne oczaru wirginijskiego:
Co robi oczar wirginijski?

Tak więc, masz swój własny oczar wirginijski rosnący, lub masz obfite stoisko, z którego możesz dziczeć i jesteś gotowy, aby zrobić lekarstwo. Co robi oczar wirginijski? Drzewo oczaru wirginijskiego zostało zebrane z natury i używane od wieków jako środek ściągający, który łagodzi wszelkiego rodzaju warunki, od trądziku do egzemy do hemoroidów; tonizuje również skórę, wspomaga proces gojenia się otwartych ran, napina naczynia krwionośne i rozluźnia mięśnie. Poniżej znajduje się kilka przydatnych pomysłów wraz z przepisami na to, jak włączyć oczar wirginijski do swojej domowej apteczki.

Jak używać oczaru wirginijskiego

Wszystkie części rośliny oczaru wirginijskiego mają zastosowanie lecznicze, ale kora jest tradycyjnie używana do produkcji ekstraktu. Jak używać oczaru wirginijskiego, jeśli nie posiadasz całego tego wymyślnego sprzętu do destylacji parowej, aby zrobić ekstrakt z oczaru wirginijskiego? Nalewki, herbaty i oleje mogą być wykonane z części oczaru wirginijskiego. Kwiat, pąki liści i nowe pędy są głównie tym, co chcesz zebrać jako zielarz. Możesz użyć rośliny świeże lub suszone, w zależności od przepisu.

Aby rozpocząć, zrobić nalewkę z oczaru wirginijskiego. Będziesz potrzebował szklanego słoika, swoich zbiorów oczaru wirginijskiego i 190-proof organicznego (jeśli to możliwe) alkoholu zbożowego lub wysokiej jakości wódki. Skorzystaj z tego przepisu na nalewkę z oczaru, zbierając gałązki i liście wczesną wiosną. Jeśli masz duże stanowisko oczaru, możesz również zbierać zewnętrzną korę gałęzi lub konarów o każdej porze roku. Po uzyskaniu nalewki z oczaru wirginijskiego, będziesz miał świetną bazę do zabawy w robienie płynów do kąpieli, toników, kremów przeciwświądowych i innych.

Oczar wirginijski rozwiązaniem na hemoroidy

Może nie są one najbardziej chwalebne dolegliwości, aby mówić o, ale hemoroidy istnieją i na pewno miło jest mieć naturalne lekarstwo w zasięgu ręki! Ciąża, poród, podeszły wiek, stres i dźwiganie ciężarów mogą wywołać hemoroidy. W naszej rodzinie zdarzały się ich nawroty, a to remedium okazało się rozwiązaniem! Od tamtej pory trzymam miksturę z oczaru wirginijskiego pod ręką w celach zapobiegawczych. Zgadnijcie co? Nigdy więcej hemoroidów! Mówię poważnie!

Składniki:

 • 16 uncji (475 ml) oczaru wirginijskiego ti.nktura

 • 3 łyżki stołowe (45 ml) kwiatów nagietka(Calendula officinalis), suszonych

 • 3 łyżki stołowe (45 ml) suszonych kwiatów lawendy(Lavandula angustifolia)

 • 3 łyżki stołowe (45 ml) płatki róży(Rosa spp.), suszone

 • 3 łyżki stołowe (45 ml) liści babki płesznik(Plantago spp.), świeżo posiekanych

 • 1 filiżanka (240 ml) wody destylowanej

Wskazówki:

Namocz wszystkie zioła w nalewce z oczaru wirginijskiego. Regularnie wstrząsać i skandować: „Hemoroidy nie są mile widziane ani tu, ani tam”. Po czterech do sześciu tygodniach przecedzić. Dodać wodę destylowaną do ziołowej nalewki z oczaru wirginijskiego. Trzymać przy toalecie, najlepiej w łatwo dostępnym pojemniku ze szczelną pokrywką, która łatwo się wylewa, poza zasięgiem ciekawskich małych rączek. Nalać niewielką ilość na papier toaletowy i wklepać w chore miejsce za każdym razem po wytarciu się z jelita.

Witch Hazel Hamamelis virginiana

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

Herbata z oczaru wirginijskiego stosowana miejscowo na trujący bluszcz

Jewelweed(Impatiens capensis), naturalny środek przeciwświądowy, dostaje dużo czasu antenowego, aby usunąć swędzenie trującego bluszczu, ale czy kiedykolwiek próbowałeś oczaru wirginijskiego? Ma on unikalne właściwości ściągające, które przynoszą natychmiastową ulgę skórze z problemami. Może również pomóc złagodzić wysypkę związaną z egzemą. Poniżej znajduje się prosty i pocieszający przepis na herbatę z oczaru wirginijskiego, która pomaga wysuszyć wysypkę z trującego bluszczu i zatrzymać swędzenie! Na marginesie, odnotowano wewnętrzne zastosowania herbaty z oczaru wirginijskiego, ale ja nie mam z nią żadnego doświadczenia – poza tym, że spróbowałam kilku z nich i skrzywiłam się, jakbym właśnie ugryzła niedojrzałą persymonę! Oczar wirginijski jest pełen garbników, co czyni go świetnym środkiem ściągającym. Zarezerwujmy więc ten napar tylko dla zewnętrznych części naszych pięknych ciał!

Składniki:

 • Świeża lub suszona kora oczaru, gałązki, pąki i/lub liście
 • Woda

Wskazówki:

Zbierz tyle materiału roślinnego, aby wypełnić co najmniej galonową doniczkę. Więcej jest w porządku! Doprowadzić 2 galony (7,5 L) wody do wrzenia. Dodaj oczar wirginijski. Przykryć i gotować 1 minutę, a następnie wyłączyć ogień. Jeśli używasz tylko kory, niech gotować przez 20 minut. Parzyć przez pół godziny lub dłużej. Przecedzić prosto do wanny i wymoczyć zmęczoną skórę.

Herbata z oczaru wirginijskiego może być również stosowana do poporodowych kąpieli sitz i pełnych kąpieli poporodowych, aby pomóc napiąć skórę po całym tym rozciąganiu, które musiała wykonać, aby urosło dziecko! Ta herbata powinna być używana po zrobieniu, ale może być również przechowywana do 3 dni w lodówce w razie potrzeby.

Oczar wirginijski na trądzik, A Daily Mister

Skręt na przepis z jednej z moich ulubionych książek o pielęgnacji skóry i włosów, Dina Falconi’s Earthly Bodies and Heavenly Hair, ten przepis jest toner z oczaru wirginijskiego dla skóry tłustej i trądzikowej. Stosowałam go u mojej nastolatki, gdy zmagała się z trądzikiem, zarówno po to, by pomóc jej oczyścić, jak i zapobiec nowym wypryskom. Olejek eteryczny z grejpfruta(Citrus × paradisi) ma właściwości antybakteryjne, które współgrają z właściwościami ściągającymi oczaru wirginijskiego, dzięki czemu trądzik trudniej się rozprzestrzenia.

Składniki:

 • 3 uncje (89 ml) twojej nalewki

  z oczaru wirginijskiego </li>

 • 3 uncje (89 ml) wody destylowanej

 • 20 kropli olejku eterycznego z grejpfruta(Citrus × paradisi)

 • 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego(Melaleuca alternifolia)

Wskazówki:

Wlej wszystkie składniki do butelki z rozpylaczem, zakręć i wstrząśnij. Spryskać (oczy zamknięte) lekko twarz rano i przed snem. Ta mgła będzie trwać przez kilka miesięcy, jeśli przechowywane z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub bagażnika samochodu.

Tak więc, widzisz, oczar wirginijski jest wspaniałą istotą, którą możesz wprowadzić do swojego ogrodu i aptek! Nasze największe rezultaty z ziołami pokazują się, gdy przynosimy je do domu. Im bliższy jest twój związek z nimi, tym więcej korzyści otrzymasz. Oto bycie czarownicą z oczarem wirginijskim poprzez jego uprawę, jeśli możesz, a następnie stworzenie kilku domowych przepisów na niesamowity instrument organiczny, który pokrywa nas każdego dnia – naszą skórę!

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę