ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Najlepsza herbata na rozstrój żołądka

Rozstrój żołądka może powodować silny ból i znacząco obniżać jakość życia.

Naturalne herbaty ziołowe mogą być doskonałym sposobem na złagodzenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (GI), jednocześnie poprawiając trawienie.

W tym artykule omówimy zioła wspomagające i herbaty ziołowe, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości żołądkowe.

Najlepsza herbata na rozstrój żołądka

Poniżej znajduje się lista najlepszych ziół do stosowania w herbacie na rozstrój żołądka. Te naturalne herbaty na dolegliwości żołądkowo-jelitowe są stosowane od wieków w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

1. Mięta pieprzowa

Jedno z najskuteczniejszych i najdelikatniejszych ziół na rozstrój żołądka. Herbata z mięty pieprzowej jest dobrze znana z wysokiej zawartości olejków lotnych, a także ze świeżego, czystego profilu smakowego.

W przeglądzie badań dotyczących mięty pieprzowej naukowcy odkryli, że olejek miętowy ma wiele działań na przewód pokarmowy. Stwierdzono, że olejek z mięty pieprzowej rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego. Stwierdzono również, że zmniejsza stan zapalny, niestrawność i łagodzi nudności.

W innym przeglądzie, olejek z mięty pieprzowej był skuteczny w łagodzeniu bólu u osób z zespołem jelita drażliwego (IBS). Olejek pomógł złagodzić dyskomfort w żołądku i zminimalizować częstotliwość występowania innych objawów.

W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z IBS naukowcy odkryli, że olejek miętowy zmniejszał nasilenie i dyskomfort związany z zaostrzeniami IBS. Stwierdzono również, że olejek ten łagodzi ból brzucha.

Mięta pieprzowa należy do rodziny miętowatych i ma orzeźwiający, świeży zapach i smak. Picie herbaty z mięty pieprzowej korzystnie wpływa na jelita, pomagając rozluźnić mięśnie ściany jelita. Może to zmniejszyć skurcze, wzdęcia i wzdęcia.

2. Rumianek

Rumianek jest jednym z najpopularniejszych ziół na świecie, często stosowanym w celu rozładowania napięcia ciała i pobudzenia trawienia ze względu na jego łagodne gorzkie właściwości. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae ) i ma delikatny zapach zielonego jabłka.

W przeglądzie rumianku naukowcy zaobserwowali, że ekstrakt z rumianku skutecznie łagodzi biegunkę. Naukowcy zauważyli, że za ten efekt odpowiedzialne są olejki lotne rumianku.

W innym przeglądzie wspomniano, że rumianek skutecznie łagodzi skurcze żołądka, wspomaga trawienie i chroni wyściółkę żołądka. Naukowcy zauważyli również, że rumianek może zapobiegać powstawaniu wrzodów.

Badanie kliniczne z udziałem pacjentów poddawanych operacjom przewodu pokarmowego wykazało, że rumianek zmniejszał częstotliwość wzdęć. Krople były skuteczne do 2 godzin po zabiegu.

W badaniu klinicznym z udziałem kobiet poddawanych chemioterapii naukowcy odkryli, że rumianek i imbir skutecznie zmniejszały częstotliwość wymiotów u kobiet. Podawano im 500 mg wyciągu z rumianku 2x dziennie.

Zarejestrowany przez AHG zielarz David Hoffmann zaleca rumianek na niestrawność, wrzody żołądka, biegunkę i kolkę.

Herbata rumiankowa ma lekki kwiatowy zapach i lekko gorzki smak. Dobrze komponuje się z wieloma innymi ziołami i jest świetnym ziołem bazowym, gdy używamy innych ziół, które nie smakują najlepiej. Picie herbaty rumiankowej może pomóc uspokoić jelita i poprawić trawienie, a dodatkowo może poprawić jakość snu.

3. Lukrecja

Korzeń lukrecji jest popularnym ziołem ze względu na swój słodki smak i liczne właściwości lecznicze. Jest powszechnie stosowany w łagodzeniu stanów zapalnych, szczególnie w żołądku i jelitach.przewód pokarmowy.

W przeglądzie lukrecji naukowcy odkryli, że lukrecja znacznie wydłużyła czas gojenia się wrzodów żołądka i jelita cienkiego. Pacjenci, którzy otrzymali lukrecję, odczuli ulgę w ciągu 5-7 dni od pierwszej dawki.

W innym przeglądzie stwierdzono, że korzeń lukrecji może wspomagać osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego ze względu na jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym.

Badanie kliniczne, w którym obserwowano osoby z wrzodami trawiennymi, wykazało, że lukrecja znacznie zwiększyła szybkość powrotu do zdrowia. Nie wystąpiły również żadne niepożądane skutki uboczne, takie jak obrzęki lub wysokie ciśnienie krwi, które występują w przypadku innych metod leczenia wrzodów.

Amerykańska Rada Botaniczna sugeruje stosowanie korzenia lukrecji w celu złagodzenia skurczów przewodu pokarmowego oraz jako herbaty na problemy żołądkowe i przeczyszczające.

Lukrecja ma bardzo słodki smak i aromat przypominający anyż. Herbata z korzenia lukrecji może być świetnym rozwiązaniem, jeśli zmagasz się ze stanem zapalnym jelit, ponieważ może pomóc zmniejszyć stan zapalny.

4. Koper włoski

Podobny w zapachu do lukrecji, koper włoski należy do rodziny marchwiowatych ( Apiaceae ). Pierwotnie pochodził z basenu Morza Śródziemnego, ale od tego czasu został naturalizowany na całym świecie. Koper włoski jest popularną herbatą po obiedzie ze względu na jego zdolność do pobudzania trawienia.

W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów, którzy przeszli operację jamy brzusznej, ci, którzy otrzymali nasiona kopru włoskiego, doświadczyli znacznie mniej wzdęć. Naukowcy zauważyli również, że grupa przyjmująca koper włoski miała znacznie krótszy pobyt w szpitalu niż ci, którzy otrzymywali placebo.

Badanie na zwierzętach wykazało, że częste stosowanie kopru włoskiego w diecie wspomaga trawienie i poprawia apetyt. Sugeruje to, że koper włoski może być pomocny dla osób odczuwających dyskomfort związany z niewystarczającym trawieniem.

Koper włoski ma świeży, słodki aromat o smaku lukrecji. Herbata z kopru włoskiego poprawia trawienie poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w jelitach. Zmniejsza również liczbę bakterii, które mogą powodować wzdęcia.

5. Zielona herbata

Zielona herbata jest wytwarzana z pąków i liści Camellia sinensis i znana jest z licznych korzyści zdrowotnych. Jest używana w wielu kulturach od tysięcy lat i zyskała popularność dzięki swojej zdolności do wspierania optymalnego trawienia.

Przegląd zielonej herbaty wspomina, że może ona pomóc w zapobieganiu zaburzeniom żołądkowo-jelitowym ze względu na jej aktywne składniki zwane katechinami. Naukowcy zauważają, że katechiny wspierają mikrobiom jelitowy.

W innym przeglądzie stwierdzono, że zielona herbata ma zdolność korygowania nierównowagi w mikrobiomie jelitowym. Efekt ten może zmniejszyć stan zapalny w przewodzie pokarmowym i złagodzić dyskomfort.

Amerykańska Rada Botaniczna sugeruje stosowanie zielonej herbaty dla zdrowia jelit i stanów zapalnych.

Zielona herbata ma trawiasty, tostowy smak i zapach. Wiadomo, że pomaga żołądkowi i układowi pokarmowemu skuteczniej rozkładać żywność.

Przegląd:

Rozstrój żołądka może wynikać z wielu powikłań. Niektóre przyczyny dolegliwości żołądkowych to pokarmy powodujące gazy, przejadanie się, stany zapalne, niestrawność i alergie pokarmowe.

Eksperci w USA twierdzą, że powikłania żołądkowo-jelitowe są przyczyną 1 miliona wizyt pogotowia ratunkowego rocznie. Najczęstszym objawem rozstroju żołądka jest niestrawność i zgaga, które stanowią 30% zgłaszanych przypadków.

Stres również silnie wpływa na przewód pokarmowy. Inne czynniki które mogą wpływać na przewód pokarmowy obejmują:

 • Lęk
 • depresja
 • Dieta
 • Styl życia
 • Genetyka

Rozważenie zmiany diety jest jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie rozstroju żołądka.

Wiele herbat ziołowych może łagodzić gazy, minimalizować wzdęcia, tłumić niestrawność, łagodzić stany zapalne i wspomagać trawienie.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą listą najlepszych gorzkich ziół wspomagających trawienie.

Przepis na najlepszą herbatę na rozstrój żołądka

Poniżej znajduje się jeden z najlepszych przepisów na herbatę na rozstrój żołądka, który warto mieć pod ręką, gdy pojawią się problemy żołądkowo-jelitowe.

1 łyżeczka organicznej mięty pieprzowej (Mentha x piperita)

1 łyżeczka organicznego suszonego korzenia lukrecji(Glycyrrhiza glabra)

½ łyżeczki organicznego rumianku (Matricaria recutita)

½ łyżeczki organicznego suszonego imbiru (Zingiber officinale)

1 szklanka wrzącej wody

wybrany słodzik, do smaku – preferuję surowy, lokalny miód

 1. Zmiksuj zioła, umieść w metalowym sitku do herbaty i dodaj 1 szklankę wrzącej wody.
 2. Przykryć i parzyć przez 10-15 minut
 3. Dodaj wybrany słodzik i ciesz się smakiem!

Jak zioła wspomagają rozstrój żołądka:

Zioła mogą pomóc poprawić problemy żołądkowo-jelitowe na różne sposoby. Mogą pobudzać trawienie, łagodzić napięcie żołądkowo-jelitowe, łagodzić zaczerwienienia i dyskomfort oraz pobudzać apetyt.

Niektóre kategorie ziół, które poprawiają rozstrój żołądka obejmują:

 • Karminowe – zioła te są bogate w olejki lotne, które łagodzą napięcie żołądkowo-jelitowe, promują zdrowe trawienie i tłumią gazy. Niektóre zioła karminujące obejmują miętę pieprzową, koper włoski i rumianek.
 • Żółciopędne – ten rodzaj ziół pobudza wydzielanie żółci z wątroby, poprawiając trawienie. Niektóre zioła żółciopędne obejmują kurkumę i goldenseal.
 • Gorzkie – jak sama nazwa wskazuje, gorzkie zioła pobudzają wydzielanie żółci i pomagają złagodzić ściany jelit. Niektóre gorzkie zioła to goryczka, krwawnik pospolity i mniszek lekarski.
 • Zioła łagodzące – zioła te koją wyściółkę żołądka i jelit, minimalizując dyskomfort, zaczerwienienie i podrażnienie. Niektóre zioła łagodzące obejmują śliski wiąz i korzeń prawoślazu.

Niezależnie od przyczyny dolegliwości, herbatki ziołowe mogą być świetnym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu ze strony układu pokarmowego.

Sposoby na dolegliwości żołądkowe:

Istnieje wiele przyczyn rozstroju żołądka, ale niektóre z nich to stres i stany zapalne. Powikłania zapalne przewodu pokarmowego mogą mieć podłoże genetyczne lub wynikać z czynników środowiskowych.

Niektóre zmiany stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort związany z rozstrojem żołądka, obejmują:

 • Nawodnienie
 • Ograniczenie spożycia kofeiny
 • Rozważenie usunięcia pokarmów z diety
 • Unikanie palenia tytoniu
 • Jeść wolniej
 • Wdrożenie ruchu

Wnioski:

Rozstrój żołądka może być frustrujący, krępujący i bolesny. Picie herbaty ziołowej na rozstrój żołądka może pomóc złagodzić napięcie w przewodzie pokarmowym, złagodzić podrażnienia i zachęcić do zdrowego trawienia.

Jeśli rozważasz dodanie herbaty ziołowej do swojej codziennej rutyny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Almario CV, Ballal ML, Chey WD, Nordstrom C, Khanna D, Spiegel BMR. Burden of GObjawy żołądkowo-jelitowe w Stanach Zjednoczonych: Results of a Nationally Representative Survey of Over 71,000 Americans. Am J Gastroenterol. 2018 Nov;113(11):1701-1710. doi: 10.1038/s41395-018-0256-8. Epub 2018 Oct 15. PMID: 30323268; PMCID: PMC6453579.

Alammar N, Wang L, Saberi B, Nanavati J, Holtmann G, Shinohara RT, Mullin GE. Wpływ olejku z mięty pieprzowej na zespół jelita drażliwego: metaanaliza połączonych danych klinicznych. BMC Complement Altern Med. 2019 Jan 17;19(1):21. doi: 10.1186/s12906-018-2409-0. PMID: 30654773; PMCID: PMC6337770.

Chen, B., He, Y., Xiao, Y., Guo, D., Liu, P., He, Y., Sun, Q., Jiang, P., Liu, Z., & Liu, Q. (2020). Podgrzewana terapia koprem włoskim sprzyja przywróceniu funkcji przewodu pokarmowego u pacjentów po złożonej operacji jamy brzusznej: Jednoośrodkowe prospektywne randomizowane badanie kontrolowane w Chinach. Surgery, 168(5), 793-799. https://doi.org/10.1016/j.surg.2020.05.040

Chumpitazi BP, Kearns GL, Shulman RJ. Artykuł przeglądowy: fizjologiczne skutki i bezpieczeństwo stosowania olejku z mięty pieprzowej oraz jego skuteczność w zespole jelita drażliwego i innych zaburzeniach czynnościowych. Aliment Pharmacol Ther. 2018 Mar;47(6):738-752. doi: 10.1111/apt.14519. Epub 2018 Jan 26. PMID: 29372567; PMCID: PMC5814329.

Dai YL, Li Y, Wang Q, Niu FJ, Li KW, Wang YY, Wang J, Zhou CZ, Gao LN. Chamomile: Przegląd jego tradycyjnych zastosowań, składników chemicznych, działań farmakologicznych i badań kontroli jakości. Molecules. 2022 Dec 23;28(1):133. doi: 10.3390/molecules28010133. PMID: 36615326; PMCID: PMC9822300.

Koo, M. W., & Cho, C. H. (2004). Farmakologiczne działanie zielonej herbaty na układ pokarmowy. European journal of pharmacology, 500(1-3), 177-185. https://doi.org/10.1016/j.ejphar.2004.07.023.

Leite CDS, Bonafé GA, Carvalho Santos J, Martinez CAR, Ortega MM, Ribeiro ML. Właściwości przeciwzapalne związków pochodzących z lukrecji (Glycyrrhiza glabra) w zaburzeniach jelitowych. Int J Mol Sci. 2022 Apr 8;23(8):4121. doi: 10.3390/ijms23084121. PMID: 35456938; PMCID: PMC9025446.

Liu H, Li J, Lin S, Liu T, Zheng C. Wpływ suplementacji proszkiem z nasion kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill.) na wydajność wzrostu, strawność składników odżywczych, morfologię jelita cienkiego i cechy tuszy brojlerów. PeerJ. 2021 Jan 28;9:e10308. doi: 10.7717/peerj.10308. PMID: 33575119; PMCID: PMC7847707.

Miraj S, Alesaeidi S. Systematyczne badanie przeglądowe efektów terapeutycznych rumianku Matricaria recuitta (rumianku). Electron Physician. 2016 Sep 20;8(9):3024-3031. doi: 10.19082/3024. PMID: 27790360; PMCID: PMC5074766.

Murray MT. Glycyrrhiza glabra (Lukrecja). Textbook of Natural Medicine. 2020:641-647.e3. doi: 10.1016/B978-0-323-43044-9.00085-6. Epub 2020 Jul 10. PMCID: PMC7348626.

Pérez-Burillo S, Navajas-Porras B, López-Maldonado A, Hinojosa-Nogueira D, Pastoriza S, Rufián-Henares JÁ. Zielona herbata i jej związek z ludzkim mikrobiomem jelitowym. Molecules. 2021 Jun 26;26(13):3907. doi: 10.3390/molecules26133907. PMID: 34206736; PMCID: PMC8271705.

Sadra A, Kweon HS, Huh SO, Cho J. Korzyści gastroprotekcyjne i motoryka żołądka ekstraktu AD-lico/Healthy Gut™ Glycyrrhiza inflata. Anim Cells Syst (Seul). 2017 Aug 18;21(4):255-262. doi: 10.1080/19768354.2017.1357660. PMID: 30460076; PMCID: PMC6138315.

Salimi Zadak R, Khalili G, Motamedi M, Bakhtiari S. Wpływ rumianku na wzdęcia po cholecystektomii laparoskopowej: Randomizowane badanie kliniczne z potrójnie ślepą próbą kontrolowane placeboal trial. J Ayurveda Integr Med. 2023 May-Jun;14(3):100735. doi: 10.1016/j.jaim.2023.100735. Epub 2023 Jun 17. PMID: 37336118; PMCID: PMC10300205.

Sanaati, F., Najafi, S., Kashaninia, Z., & Sadeghi, M. (2016). Wpływ imbiru i rumianku na nudności i wymioty wywołane chemioterapią u irańskich kobiet z rakiem piersi. Asian Pacific journal of cancer prevention: APJCP, 17(8), 4125-4129.

Turpie AG, Runcie J, Thomson TJ. Clinical trial of deglycyrrhizinized liquorice in gastric ulcer. Gut. 1969 Apr;10(4):299-302. doi: 10.1136/gut.10.4.299. PMID: 4889526; PMCID: PMC1552833.

Weerts, Z. Z. R. M., Masclee, A. A. M., Witteman, B. J. M., Clemens, C. H. M., Winkens, B., Brouwers, J. R. B. J., Frijlink, H. W., Muris, J. W. M., De Wit, N. J., Essers, B. A. B., Tack, J., Snijkers, J. T. W., Bours, A. M. H., de Ruiter-van der Ploeg, A. S., Jonkers, D. M. A. E., & Keszthelyi, D. (2020). Efficacy and Safety of Peppermint Oil in a Randomized, Double-Blind Trial of Patients With Irritable Bowel Syndrome (Skuteczność i bezpieczeństwo olejku z mięty pieprzowej w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą u pacjentów z zespołem jelita drażliwego). Gastroenterology, 158(1), 123-136. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2019.08.026

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę