ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Najlepsza herbata na ból gardła

Przechodzisz przez swój dzień i zaczynasz zauważać słabe, suche uczucie drapania w tylnej części gardła. W miarę upływu dnia uczucie to nasila się.

Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji! Ból gardła jest często pierwszym sygnałem, że układ odpornościowy z czymś walczy.

Herbaty ziołowe mogą być świetnym sposobem na złagodzenie podrażnienia gardła. W tym artykule omówimy przyczyny i charakter bólu gardła oraz podzielimy się niektórymi z najlepszych herbat na objawy bólu gardła.

Przegląd

Ból gardła charakteryzuje się drażniącym, drapiącym uczuciem, które może powodować dyskomfort w tylnej i bocznej części gardła. Ból gardła zazwyczaj utrudnia również przełykanie.

W Stanach Zjednoczonych ból gardła stanowi około 2% rocznych wizyt ambulatoryjnych, a około połowa przypadków bólu gardła występuje w okresie dojrzewania i przed nim. Ogólne przyczyny bólu gardła obejmują zapalenie gardła, infekcje bakteryjne lub wirusowe, grypę lub przeziębienie, alergie i zanieczyszczenia.

Zapalenie błony śluzowej jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu gardła. Jeśli występuje katar, śluz spływający w tylnej części gardła może również powodować podrażnienie.

Ból gardła może być również wynikiem działania bakterii, które mają tendencję do gromadzenia się w górnych drogach oddechowych podczas wykonywania typowych czynności, takich jak oddychanie, picie i jedzenie.

Herbaty ziołowe mają zdolność łagodzenia zaczerwienień i podrażnień – oprócz właściwości przeciwbakteryjnych.

Najlepsza herbata na ból gardła

Poniżej znajduje się lista najlepszych ziół do stosowania w herbacie na ból gardła. Te naturalne środki na ból gardła są znane z łagodzenia powikłań związanych z bólem gardła na wiele sposobów.

1. Lukrecja

Lukrecja jest popularnym ziołem leczniczym, powszechnie znanym z aromatyzowania cukierków. Odkryto, że korzeń lukrecji może wspomagać zgagę, kaszel, górne drogi oddechowe i zmniejszać stan zapalny.

Badanie kliniczne, w którym obserwowano pacjentów z ostrym zapaleniem gardła, wykazało, że herbata Throat Coat (zawierająca korzeń lukrecji, wewnętrzną korę wiązu, korzeń prawoślazu i korzeń lukrecji) przyniosła ulgę po kilku minutach. Naukowcy zauważyli, że uczestnicy musieli stale pić herbatę co 30 minut, ponieważ jej działanie ustępowało.

Inne badanie kliniczne z udziałem uczestników, którym założono rurkę do gardła w celach chirurgicznych, wykazało, że pacjenci, którzy płukali gardło lukrecją, doświadczyli bardziej znaczącego zmniejszenia dyskomfortu w gardle niż ci, którzy płukali gardło wodą z cukrem. Płukanie gardła lukrecją zmniejszyło powikłania o połowę.

Podobne badanie wykazało, że płukanie gardła lukrecją przed operacją z użyciem rurki do oddychania znacznie zmniejszyło dyskomfort związany z bólem gardła i prawdopodobieństwo wystąpienia kaszlu u pacjentów.

Przegląd dotyczący wpływu Glycyrrhiza glabra (korzenia lukrecji) na pooperacyjny ból gardła wykazał, że miejscowe stosowanie lukrecji jest bardziej skuteczne w łagodzeniu dyskomfortu niż inne metody nie łagodzące bólu. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania lukrecji.

Badania te sugerują, że lukrecja byłaby świetną herbatą ziołową na ból gardła ze względu na jej właściwości łagodzące.

2. Korzeń prawoślazu

Korzeń prawoślazu lekarskiego to zioło stosowane od tysięcy lat jako roślina lecznicza i pożywienie. Znany jest ze swoichzawartość tłuszczu, który jest śliską, chłodzącą substancją, która powleka i łagodzi podrażnioną tkankę.

W badaniu klin icznym obserwującym herbatę ziołową o nazwie Throat Coat (która zawiera korzeń lukrecji, wewnętrzną korę wiązu, korzeń prawoślazu i wodny suchy ekstrakt z korzenia lukrecji), uczestnicy z bólem gardła doświadczyli znacznej ulgi w ciągu kilku minut. Należy zauważyć, że efekt utrzymywał się tylko przez 30 minut, więc herbata musiała być stale spożywana przez cały dzień.

W badaniu laboratoryjnym obserwującym Phytohustil®, produkt ziołowy na podrażnioną błonę śluzową zawierający Althea officinalis (korzeń prawoślazu lekarskiego) jako składnik aktywny, naukowcy odkryli, że produkt zapewniał zarówno działanie przeciwzapalne, jak i przeciwutleniające. Sugeruje to, że korzeń prawoślazu może mieć zdolność łagodzenia stanu zapalnego tkanki i łagodzenia dyskomfortu związanego z bólem gardła.

Badanie wykazało, że pastylki do ssania i syrop z korzenia prawoślazu skutecznie łagodzą ból gardła spowodowany suchym kaszlem. Uczestnicy zgłaszali ulgę w ciągu 10 minut od przyjęcia obu suplementów.

3. Wiąz śliski

Zioło to jest korą śliskiego wiązu(Ulmus fulva). Nazwa drzewa pochodzi od tekstury wewnętrznej kory, która jest śliska podczas żucia ze względu na wysoką zawartość śluzu.

Przegląd śliskiego wiązu wykazał, że gorące herbaty lub pastylki do ssania wykonane z kory są idealne do łagodzenia podrażnionego bólu gardła. W przeglądzie wspomniano, że efekt ten wynika ze zdolności śliskiego wiązu do potencjalnego zmniejszania stanu zapalnego i bólu gardła.

Amerykańska Rada Botaniczna nazywa śliski wiąz „doskonałym lekiem” łagodzącym dolegliwości związane z bólem gardła i kaszlem.

4. Oman

Zioło to należy do rodziny astrowatych ( Asteraceae ) i jest bardzo cenione przez zielarzy od tysiącleci. Kiedy korzeń omanu jest moczony w zimnej wodzie, wytwarza „śluz”, który powleka drogi oddechowe i zapewnia komfort.

W badaniu klinicznym z udziałem dzieci z ostrym kaszlem, syrop na kaszel zawierający oman był w stanie łagodzić i chronić górne drogi oddechowe przed stanem zapalnym. Badanie to sugeruje, że KalobaTUSS® może łagodzić dyskomfort związany z bólem gardła i chronić je, aby tkanka mogła się nawodnić.

W badaniu laboratoryjnym obserwującym powikłania układu oddechowego związane ze stanem zapalnym, naukowcy odkryli, że mieszanka Omanu i Grindelia squarrosa (dziurawiec kędzierzawy) ma działanie przeciwzapalne. Sugeruje to, że ta mieszanka ziołowa może być pomocna w zmniejszaniu stanu zapalnego w drogach oddechowych, jednocześnie wspierając powrót do zdrowia.

Brytyjska Farmakopea Ziołowa (BHP ) wymienia Oman jako „środek przeciwkaszlowy” i „bakteriobójczy”, co oznacza, że pomaga złagodzić bolesny kaszel i może usuwać bakterie z dróg oddechowych. Ból gardła często towarzyszy obu tym dolegliwościom.

5. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to uwielbiane zioło z rodziny Lamiaceae (miętowatych), stosowane jako środek aromatyzujący do żywności i produktów do higieny jamy ustnej. Jest stosowana terapeutycznie od tysięcy lat i jest znana ze swoich właściwości chłodzących.

W badaniu klinicznym, w którym obserwowano pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych, mieszanka 5 ziół w sprayu (cytryna, eukaliptus i inne zioła) była w stanie natychmiastowoZioła te skutecznie i znacząco łagodzą ból gardła, chrypkę i kaszel. Naukowcy zauważyli, że ich zdaniem przyczyną były właściwości przeciwdrobnoustrojowe ziół.

Badanie laboratoryjne wykazało, że olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy, olejek tymiankowy, olejek z mięty pieprzowej i olejek eugenolowy skutecznie zwalczały szczepy bakterii znane jako „patogeny jamy ustnej”, które mogą powodować ból gardła.

Niemiecka Komisja E, organizacja rządowa, zaleca herbatę z mięty pieprzowej w przypadku chorób dróg oddechowych i zapalenia górnych dróg oddechowych, sugerując, że może być pomocna w przypadku bólu gardła.

Typowe objawy bólu gardła:

Ból gardła może objawiać się na wiele sposobów. Objawy są zwykle początkowo łagodne, a następnie postępują.

Niektóre typowe objawy bólu gardła obejmują:

 • Ból
 • Zaczerwienienie
 • Podrażnienie
 • Uczucie drapania
 • Trudności w przełykaniu
 • Opuchnięte migdałki lub gruczoły
 • Białe guzki

Przyczyny i leczenie bólu gardła:

Ból gardła może być spowodowany wieloma czynnikami. Zajęcie się niektórymi z tych czynników może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu podrażnienia gardła.

Niektóre typowe przyczyny bólu gardła obejmują:

 • Bakterie
 • Wirusy
 • Zapalenie krtani
 • Nadużywanie
 • Zanieczyszczenie
 • Palenie tytoniu
 • Alergie
 • Zapalenie migdałków
 • Kaszel

Niektóre zmiany stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu bólowi gardła obejmują:

 • Unikanie palenia
 • Noszenie maski w zanieczyszczonych obszarach
 • Używanie filtra powietrza w sezonie alergicznym
 • Przyjmowanie zapobiegawczego suplementu ziołowego lub herbaty w sezonie przeziębień i grypy.

Wnioski:

Ból gardła może znacząco wpływać na jakość życia. Picie herbaty ziołowej na ból gardła może przyspieszyć powrót do zdrowia i pomóc uniknąć komplikacji w przyszłości.

Bardzo ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalnym lekarzem, jeśli rozważasz dodanie herbaty ziołowej do swojej codziennej rutyny.

Agarwal, A., Gupta, D., Yadav, G., Goyal, P., Singh, P. K., & Singh, U. (2009). Ocena skuteczności płukania gardła lukrecją w łagodzeniu pooperacyjnego bólu gardła: prospektywne, randomizowane badanie z pojedynczą ślepą próbą. Anesthesia and analgesia, 109(1), 77-81. https://doi.org/10.1213/ane.0b013e3181a6ad47.

Barati F, Pouresmaieli M, Ekrami E, Asghari S, Ziarani FR, Mamoudifard M. Potential Drugs and Remedies for the Treatment of COVID-19: a Critical Review. Biol Proced Online. 2020 Jul 23;22:15. doi: 10.1186/s12575-020-00129-1. PMID: 32754003; PMCID: PMC7377207.

Ben-Arye E, Dudai N, Eini A, Torem M, Schiff E, Rakover Y. Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych w podstawowej opiece zdrowotnej: randomizowane badanie z wykorzystaniem ziół aromatycznych. Evid Based Complement Alternat Med. 2011;2011:690346. doi: 10.1155/2011/690346. Epub 2010 Nov 1. PMID: 21052500; PMCID: PMC2967840.

Bonaterra GA, Bronischewski K, Hunold P, Schwarzbach H, Heinrich EU, Fink C, Aziz-Kalbhenn H, Müller J, Kinscherf R. Anti-inflammatory and Anti-oxidative Effects of Phytohustil® and Root Extract of Althaea officinalis L. on Macrophages in vitro. Front Pharmacol. 2020 Mar 17;11:290. doi: 10.3389/fphar.2020.00290. PMID: 32256361; PMCID: PMC7090173.

Carnevali I, La Paglia R, Pauletto L, Raso F, Testa M, Mannucci C, Sorbara EE, Calapai G. Skuteczność i bezpieczeństwo syropu „KalobaTUSS®” w leczeniu kaszlu u dzieci: randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie kliniczne. BMC Pediatr. 2021 Jan 11;21(1):29. doi: 10.1186/s12887-020-02490-2. PMID: 33430841; PMCID: PMC7798282.

Fink, C., Schmidt, M., & Kraft, K. (2018). Complementary medicine research, 25(5), 299-305. https://doi.org/10.1159/000489560.

Gierlikowska, B., Gierlikowski, W., Bekier, K., Skalicka-Woźniak, K., Czerwińska, M. E., & Kiss, A. K. (2020). Inula helenium i Grindelia squarrosa jako źródło związków o działaniu przeciwzapalnym w ludzkich neutrofilach i hodowanym ludzkim nabłonku oddechowym. Journal of ethnopharmacology, 249, 112311. https://doi.org/10.1016/j.jep.2019.112311

Herbata ziołowa pomaga zmniejszyć ból w ostrym zapaleniu gardła. BMJ. 2003 Sep 27;327(7417):0. PMCID: PMC200788.

Kenny CR, Stojakowska A, Furey A, Lucey B. From Monographs to Chromatograms: The Antimicrobial Potential of Inula helenium L. (Elecampane) Naturalised in Ireland. Molecules. 2022 Feb 18;27(4):1406. doi: 10.3390/molecules27041406. PMID: 35209195; PMCID: PMC8874828.

Kuriyama, A., & Maeda, H. (2019). Miejscowe stosowanie lukrecji w zapobieganiu pooperacyjnemu bólowi gardła u dorosłych: Przegląd systematyczny i metaanaliza. Journal of clinical anesthesia, 54, 25-32. https://doi.org/10.1016/j.jclinane.2018.10.025

McKay, D. L., & Blumberg, J. B. (2006). Przegląd bioaktywności i potencjalnych korzyści zdrowotnych herbaty z mięty pieprzowej (Mentha piperita L.). Phytotherapy research: PTR, 20(8), 619-633. https://doi.org/10.1002/ptr.1936.

Ruetzler, K., Fleck, M., Nabecker, S., Pinter, K., Landskron, G., Lassnigg, A., You, J., & Sessler, D. I. (2013). Randomizowane, podwójnie zaślepione porównanie płukania gardła lukrecją i wodą z cukrem w celu zapobiegania pooperacyjnemu bólowi gardła i kaszlowi po ekstubacji. Anesthesia and analgesia, 117(3), 614-621. https://doi.org/10.1213/ANE.0b013e318299a650.

Tanz RR. Ból gardła. Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. 2018:1-14.e2. doi: 10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7. Epub 2017 May 12. PMCID: PMC7152117.

Thosar N, Basak S, Bahadure RN, Rajurkar M. Skuteczność przeciwdrobnoustrojowa pięciu olejków eterycznych przeciwko patogenom jamy ustnej: Badanie in vitro. Eur J Dent. 2013 Sep;7(Suppl 1):S071-S077. doi: 10.4103/1305-7456.119078. PMID: 24966732; PMCID: PMC4054083.

Wijesundara NM, Rupasinghe HPV. Herbata ziołowa w leczeniu zapalenia gardła: Inhibition of Streptococcus pyogenes Growth and Biofilm Formation by Herbal Infusions. Biomedicines. 2019 Aug 24;7(3):63. doi: 10.3390/biomedicines7030063. PMID: 31450579; PMCID: PMC6783935.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę