ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Dawkowanie Cistanche: Kompletny przewodnik

Cistanche to zioło lecznicze tradycyjnie stosowane w celu wzmocnienia odporności, zwiększenia płodności i dobrego samopoczucia seksualnego oraz wspierania funkcji mózgu i zdrowego starzenia się.

Wiele osób jest dziś zainteresowanych suplementacją Cistanche w celu zwiększenia poziomu testosteronu, poprawy płodności, wspomagania trawienia i promowania lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Niniejszy artykuł omawia idealną dawkę Cistanche, którą należy stosować, aby zapewnić korzyści zdrowotne. Omówimy najlepsze dawki do stosowania w różnych warunkach, najlepszy czas na przyjmowanie i jakie formy suplementów są najlepsze.

Przegląd Cistanche:

Cistanche to pasożytnicze zioło, które przyczepia się do korzeni różnych krzewów i drzew rosnących na pustyni. Rozwija się w ekstremalnych warunkach klimatycznych; głównie na obszarach, które są bardzo suche, intensywnie nasłonecznione i mają glebę ubogą w składniki odżywcze.

W związku z tym występuje głównie w różnych suchych, pustynnych regionach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu oraz w różnych suchych regionach i pustyniach północno-zachodnich Chin.

Chociaż istnieją 22 rodzaje Cistanche, dwa, które są stosowane w medycynie tradycyjnej to Cistanche deserticola i Cistanche tubulosa. Cistanche desert icola była formą po raz pierwszy zastosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej, ale Cistanche tub ulosa jest obecnie uważana za skuteczną alternatywę ze względu na fakt, że ma podobne związki bioaktywne.

Niektóre z głównych związków bioaktywnych występujących w Cistanche to:

  • Glikozydy fenyloetanoidowe
  • Irydoidy
  • Lignany
  • Alditole
  • Cystanozydy
  • Polisacharydy
  • Oligosacharydy

Wśród nich glikozydy fenyloetanoidowe, takie jak echinakozyd, wydają się przynosić największe korzyści.

Możesz przeczytać więcej o cistanche w naszym szczegółowym artykule tutaj.

Dawkowanie Cistanche:

Nie ma wielu badań klinicznych dotyczących Cistanche, co utrudnia określenie idealnej dawki.

Poniższe informacje w każdym podrozdziale pomagają określić najlepszą dawkę Cistanche dla określonych korzyści zdrowotnych.

Korzyści Cistanche dla funkcji mózgu

Ograniczone badania kliniczne wykazują, że Cistanche może poprawiać funkcjonowanie mózgu i funkcje poznawcze.

Jedno małe badanie kliniczne na osobach z umiarkowaną chorobą Alzheimera wykazało, że przyjmowanie 600 mg Cistanche trzy razy dziennie przez 48 tygodni doprowadziło do poprawy długoterminowego zdrowia mózgu i codziennych funkcji życiowych. W rzeczywistości dawka ta wydawała się działać równie dobrze, jak niektóre z powszechnie przepisywanych leków na chorobę Alzheimera.

W badaniu klinicznym na 190 osobach z zespołem chronicznego zmęczenia, badanym podawano niską lub wysoką dawkę Ginkgo(Ginkgo biloba) i Cistanche. Grupa otrzymująca niskie dawki otrzymywała 120 mg Ginkgo i 300 mg Cistanche; podczas gdy grupa otrzymująca wysokie dawki otrzymywała 180 mg Ginkgo i 450 mg Cistanche. Okazało się, że obie grupy doświadczyły znacznego zmniejszenia zmęczenia psychicznego w porównaniu z grupą placebo.

Badanie na zwierzętach wykazało, że 50 mg / kg Cistanche prowadziło do znaczących efektów przeciwzapalnych, przeciwutleniających i chroniących funkcje poznawcze u szczurów. W oparciu o tabelę konwersji dawek dla zwierząt i ludzi, odpowiada to dawce cistanche od 400 mg do 800 mg dziennie dla większości osób.

Dawkowanie Cistanche dla funkcji mózgu

Na podstawie tych badań, dawka od 450 mg do 1800 mg Cistanche wydaje się być korzystna dla zdrowia mózgu.

<blockquote class=”wp-block-quote”>

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że Cistanche może wspierać funkcje poznawcze.

Zalecana dawka Cistanche dla zdrowia mózgu mieści się w zakresie od 450 mg do 1800 mg dziennie.

Korzyści Cistanche dla testosteronu i płodności

Niestety, nie ma żadnych badań klinicznych szczegółowo opisujących wpływ Cistanche na produkcję testosteronu. Można jednak dokonać wykształconych tłumaczeń dawkowania na podstawie badań na zwierzętach.

W jednym z badań na szczurach naukowcy odkryli, że Cistanche zwiększa poziom testosteronu przy trzech różnych poziomach dawek (0,2, 0,4 i 0,8 g/kg masy ciała). Jednak tylko dawki 0,4 i 0,8 g / kg znacząco zwiększyły liczbę plemników i ogólny stan nasienia. Odpowiadałoby to około 2500 do 5000 mg dziennie dla mężczyzny o wadze 175 funtów, przy założeniu dwóch niższych dawek.

W innym badaniu na zwierzętach naukowcy podali szczurom trzy różne dawki cistanche po poddaniu ich uszkodzeniom układu rozrodczego. Okazało się, że wysoka dawka była najbardziej skuteczna w poprawie testosteronu i zdrowia reprodukcyjnego, chociaż umiarkowana dawka również działała dobrze.

Dawkowanie Cistanche dla testosteronu

W oparciu o wspomniane powyżej wytyczne dotyczące konwersji, skuteczna dawka Cistanche dla testosteronu / płodności u ludzi wynosiłaby około 1 g do 4 g proszku cistanche dziennie, w zależności od masy ciała i pożądanych efektów.

Co ważne, nie jest to jeszcze ostateczne, ponieważ nie zakończono badań klinicznych na ludziach.

Podsumowanie:

Badania na zwierzętach wskazują, że Cistanche może promować produkcję testosteronu.

Zalecana dawka Cistanche dla zdrowia hormonalnego wynosi około 1 g do 4 g dziennie.

Korzyści Cistanche dla stanów zapalnych i starzenia się

Istnieje tylko jedno badanie kliniczne dotyczące potencjalnej roli Cistanche w stanach zapalnych i starzeniu się.

To badanie kliniczne zostało przeprowadzone na osobach dorosłych z łagodnym do umiarkowanego wypadaniem włosów i stanem zapalnym skóry głowy. Naukowcy odkryli, że suplementacja zawierająca kombinację Cistanche (300 mg) i Sea Kelp(Laminaria japonica) (100 mg) przez 16 tygodni doprowadziła do znacznej poprawy grubości włosów, gęstości włosów, a także wyraźnego zmniejszenia łupieżu i stanu zapalnego skóry głowy.

Dawkowanie Cistanche w stanach zapalnych

Ze względu na połączone stosowanie Cistanche i Sea Kelp, prawdopodobnie dawka Cistanche musiałaby być wyższa, gdyby była spożywana osobno. W związku z tym dawka 400 mg lub więcej może korzystnie wpływać na stan zapalny. Jest to jednak niepewne, ponieważ przeprowadzono tylko jedno powiązane badanie kliniczne.

Podsumowanie:

Cistanche może działać w celu zmniejszenia stanu zapalnego i objawów starzenia.

Zalecana dawka Cistanche na stany zapalne i starzenie się wynosi około 400 mg dziennie.

Jaka forma Cistanche jest najlepsza?

Najlepiej jest wybrać suplement Cistanche, który jest standaryzowany na wysokie stężenie echinakozydów (20% do 50% to idealny zakres). Ponadto, suplementy Cistanche powinny być skoncentrowanymi ekstraktami (takimi jak 5:1 lub do 10:1).

Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ echinakozydy są najbardziej bioaktywnymi składnikami, a zatem najprawdopodobniej zapewnią najbardziej zauważalne korzyści. Gdy cistanche jest skoncentrowany, dawka nie musi być tak wysoka, aby nadal zapewniać efekt biologicznys.

Na przykład, jeśli ktoś chce przyjmować 5 g Cistanche dziennie, odpowiada to zaledwie 1 g dziennie, jeśli stosuje ekstrakt 5:1. To tylko przykład, ale możesz wykorzystać ogólne informacje, aby wybrać suplement, który odpowiada Twoim potrzebom.

Kliknij tutaj, aby przeczytać przewodnik omawiający najlepsze suplementy Cistanche.

Podsumowanie:

Idealny suplement Cistanche powinien zawierać od 20% do 50% echinakozydów lub ekstrakt o stężeniu od 5:1 do 10:1.

Czy mogę przyjmować Cistanche na pusty żołądek?

Tak. Większość firm zaleca przyjmowanie Cistanche na pusty żołądek. Nie wydaje się jednak, aby przyjmowanie go z jedzeniem miało negatywny wpływ na biodostępność.

Możesz dowiedzieć się więcej o potencjalnych skutkach ubocznych Cistanche tutaj.

Można więc przyjmować cistanche z posiłkami, jeśli jest to wygodniejsze.

Podsumowanie:

Chociaż zaleca się przyjmowanie Cistanche na pusty żołądek, zioło to można przyjmować z posiłkami, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kiedy najlepiej przyjmować Cistanche?

Cistanche nie ma działania pobudzającego u większości osób, więc można go przyjmować o dowolnej porze dnia. Najlepiej jest wybrać czas, w którym można być konsekwentnym.

Chcemy zauważyć, że u niewielkiego odsetka osób Cistanche może zwiększać energię ze względu na swoją rolę w produkcji ATP. Jeśli więc to zauważysz, po prostu przyjmuj go tylko rano lub wczesnym popołudniem, aby nie zasnąć w nocy.

Podsumowanie:

Cistanche można przyjmować o dowolnej porze dnia. Zioło to może jednak zwiększać poziom energii u niektórych osób i powinno być przyjmowane rano lub wczesnym popołudniem, aby zapobiec zaburzeniom snu.

Cistanche vs. inne zioła:

Cistanche jest często porównywana z innymi rodzajami ziół. Poniżej zebraliśmy kilka artykułów omawiających te typowe porównania:

– Cistanche vs. Ashwagandha: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Cistanche vs. Fadogia Agrestis: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Cistanche vs. Shilajit: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Cistanche vs. Tongkat Ali: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

Wnioski:

Cistanche może korzystnie wpływać na funkcjonowanie mózgu, testosteron, płodność i stany zapalne. Istnieje bardzo niewiele zakończonych badań klinicznych, co utrudnia znalezienie ostatecznej idealnej dawki.

Istnieją jednak wystarczające dowody sugerujące, że przyjmowanie od 400 mg do 4 g Cistanche dziennie może przynieść korzyści w przypadku różnych schorzeń, przy czym większość osób odnosi korzyści z bardziej umiarkowanego zakresu od 1 do 4 g dziennie. Najlepszy jest skoncentrowany ekstrakt standaryzowany na wysoką zawartość echinakozydów.

Przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Szczególnie w przypadku tego zioła, ponieważ nie ma wielu badań klinicznych.

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Botanika

6 korzyści ze stosowania witanolidów | Instytut Botaniczny

Botanika

Rośliny Lewisa i Clarka

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę