ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Zielarstwo

Nagietek: Profil i przepisy – ciocia Fine

Nagietek, zwany też Calendula officinalis, to naprawdę jeden z naszych ulubionych kwiatów.
Jest taki ładny. I co może zrobić. Fascynujące. Obecnie jest bardzo rozpowszechnioną rośliną ozdobną i można ją spotkać w wielu ogrodach. Dlatego nie możemy już dokładnie powiedzieć, skąd pochodzi. Przyjmuje się jednak, że pochodzi on z rejonu Morza Śródziemnego.

Nagietek – działanie i zastosowanie

Czy wiesz, że nazwa „officinalis” pochodzi z łaciny i oznacza coś w rodzaju „biura”? Później jednak tłumaczono ją w znaczeniu „laboratorium” lub „apteka”, a następnie stosowano jako nazwę gatunkową dla wielu roślin leczniczych.

Hildegarda von Bingen stosowała nagietek jako środek na wszelkiego rodzaju stany zapalne oraz na problemy trawienne. Do dziś uważana jest za najlepszą roślinę leczniczą do regeneracji uszkodzonych tkanek. Dlatego też istnieje wiele maści nagietkowych wspomagających gojenie się ran.

Jeśli chcemy używać maści przede wszystkim do pielęgnacji skóry lub do leczenia podrażnień skóry, to powinniśmy dokładnie sprawdzić składniki produktu. Perfumy, alkohole i syntetyczne barwniki nie mają miejsca w takich produktach i należy ich odpowiednio unikać.

Należy podkreślić, że nagietek jest jedną z niewielu roślin leczniczych, która znajduje zastosowanie zarówno w medycznych, jak i alternatywnych procedurach leczniczych. Zawiera wiele cennych medycznie składników, takich jak olejki eteryczne, saponiny, śluzy, flawonoidy i karotenoidy – dzięki czemu oferuje szerokie spektrum działania.

Począwszy od gojenia się ran i zapalenia błon śluzowych po egzemę. Ale nagietek może być również stosowany w leczeniu oparzeń. Przeciwko tym dolegliwościom można stosować również okłady lub kompresy z nagietka. Są one łatwe do wykonania samodzielnie.

Wewnętrznie nagietek może być stosowany w postaci herbaty. Między innymi łagodzi dolegliwości trawienne. Często znane są również mieszanki nagietka z krwawnikiem i pokrzywą, które pije się przede wszystkim w celu pobudzenia woreczka żółciowego, wątroby i nerek. Nie jest więc przypadkiem, że nasza herbata detox BESSERFÜHLER zawiera właśnie te 3 zioła. Jest więc wiele powodów, dla których lubimy używać nagietka w naszych produktach.

Nagietek znajdziesz również jako składnik tych mieszanek przyprawowych Tante Fine:

Botanika nagietka

Nagietki kwitną zazwyczaj od czerwca do października. Robią to bardzo intensywnie przez pierwsze sześć tygodni – potem aż do jesieni tworzą nowe pąki, z których wyłaniają się mniejsze kwiaty. W zależności od odmiany, kwiaty są jasnożółte do ciemnoczerwonych. W nocy są zamknięte. Dlatego kiedyś nazywano ją wyrocznią pogodową. Kiedy słońce wstaje rano, otwiera swoje kwiaty. Gdy słońce znika, znów się zamykają. Gdy grozi deszcz, jego kwiaty pozostają zamknięte.

Czy nagietki są jadalne?

Tak, nagietki mają również zastosowanie w kuchni. Głównie w sałatkach. Ich smakack jest pikantny do pikantnego. Smak jest bardziej wyrazisty na starszych liściach niż na młodych. W każdym razie dodają odrobinę koloru do każdej sałatki. A jak wszyscy wiemy, oko je z nami. Już w czasach starożytnych złoto-żółty kolor rośliny był używany jako zamiennik szafranu, np. do barwienia ryżu.

W okresie wielkanocnym popularne są również nagietki. Jako alternatywę dla sztucznych barwników, sok z nagietka można wykorzystać do barwienia pisanek na pomarańczowo. A jeśli nie chcecie sami zbierać nagietka, to tutaj już napełniliśmy go dla Was do małych słoiczków. Oczywiście, jest również częścią naszego zestawu kwiatowego HOME LOVE i daje Twoim sałatkom, deserom i chlebom wizualnego kopa. I już wiesz, że jest dla ciebie dobry.

Przepisy z nagietka

Nagietek ma podobno wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu maść z niego wykonana jest podobno uniwersalnie pomocna przy wielu dolegliwościach skórnych. Może być stosowany na urazy, rany, stłuczenia, zwichnięcia, siniaki, oparzenia i trądzik, a także na egzemę, blizny i wrzody. Ale stosuje się go również jako środek pielęgnacyjny do popękanej i spierzchniętej skóry, suchych dłoni, bolących nosów.

Zrób własną maść z nagietka

Składniki maści nagietkowej

 • 200 g oleju kokosowego
 • 15 g płatków nagietka, suszonych
 • 15 g wosku pszczelego

Przygotowanie

 • Olej kokosowy przełożyć do rondelka i roztopić przez 2 minuty.
 • Dodać płatki nagietka i podgrzewać przez około 30 minut na prędkości 1
 • Przecedzić przez sitko, wlewając płyn z powrotem do rondla.
 • Dodajemy wosk pszczeli i ponownie topimy przez ok. 3 min.
 • Krem jest gotowy. Dobrze odlać i pozostawić do ostygnięcia.

Przepis Olejek z ekstraktu z nagietka

Składniki

 • Garść kwiatów nagietka
 • Organiczny olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek (upewnij się, że używasz oleju wysokiej jakości)
 • Słoik (najlepiej z zakręcanym wieczkiem)

Przygotowanie

Suche nagietki wkładamy do słoika i zalewamy olejem tak, aby wszystkie kwiaty były nim pokryte. Dobrze zamknąć i pozostawić do zaparzenia na 3-4 tygodnie. W tym czasie codziennie wstrząsać. Po 3-4 tygodniach można przecedzić olej przez drobne sito. Teraz możesz zastosować olej bezpośrednio na dotkniętą skórę.

Podobne artykuły
Zielarstwo

Na chwałę babki lancetowatej - Ziołowe Korzenie zine

Zielarstwo

4 rośliny lecznicze, które można uprawiać w sklepie spożywczym

Zielarstwo

Nauczanie dzieci ziołolecznictwa przy ograniczonym budżecie

Zielarstwo

Czy cierpisz na "porażkę" z powodu perfekcjonizmu?

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę