ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Lilia wodna Victoria I. Historia

Jest to jeden z cudów świata. Lilia wodna z liśćmi o średnicy 8′ i pięknymi pachnącymi kwiatami o średnicy prawie 12″. W każdym razie byłaby sławna, ale została odkryta dla Anglii w 1836 roku w Gujanie Brytyjskiej przez Roberta Schomburgka, w momencie gdy królowa Wiktoria miała zostać królową Anglii. Członkowie brytyjskich społeczności botanicznych i geograficznych, indywidualnie i zbiorowo, zadedykowali ją królowej Wiktorii. Nazwali go więc Victoria regia na jej cześć. (Nie bez kontrowersji, zobacz Flower of Empire

dla szczegółowej historii).

Victoria water-lilies in the Peruvian Amazon
Lilie wodne Wiktorii na górnej Amazonce w Peru

Dziś możesz zobaczyć ją rosnącą w wielu ogrodach botanicznych lub kupić nasiona, jeśli chcesz spróbować samemu. Dziś nazywa się Victoria amazonica

, z dwoma innymi gatunkami w rodzaju, największym opisanym w lipcu 2022 roku. Wszystko to wyjaśnię. Ale kiedy zobaczyłem tę roślinę w amazońskim Peru, uderzyła mnie jej botanika, a nie nazwa czy historia. Tak więc stał się to dwuczęściowy blog, jeden o znalezieniu i nazwaniu go, a drugi o nim jako roślinie (botanika).

Historia odkrycia tej lilii wodnej przez Europejczyków to dobra opowieść. Anglicy znaleźli ją w swojej kolonii Gujanie Brytyjskiej w 1836 roku i nazwali ją dla królowej Wiktorii, ale mogli pokazać Brytyjczykom tylko szkice rośliny. Naciskali więc, by sprowadzić do Anglii żywe rośliny. Nie było to łatwe. Schomburgk, odkrywca, wracał do zalanych lasów Gujany i zbierał rośliny oraz nasiona. Zanim wrócił do Georgetown, stolicy, rośliny były już grzybem, ale wysłał nasiona do Anglii. Nasiona nie wykiełkowały.

Nawet gdyby wykiełkowały, brytyjscy botanicy mieliby trudności z utrzymaniem sadzonek przy życiu. Technologia szklarni (hothouse, greenhouse) była nowa. Hodowla roślin tropikalnych w północnej Europie dopiero stawała się możliwa – co doprowadziło do powstania ogromnych kolekcji orchidei wśród szlachty. Wymagało to dobrych systemów grzewczych, dobrze wykonanego przezroczystego szkła i mocnej ramy, która utrzymywała ciężar szkła. Ponadto lilia wodna potrzebuje stawu, a nie tylko półki jak storczyk. Dobrze oświetlony staw z ciepłą, dobrej jakości wodą był sporym wyzwaniem.

Ach, ale nie tylko staw. Wielki staw, w którym gigantyczna lilia wodna może mieć kilka liści o średnicy 8 stóp.

Elita botaniczna w Anglii budowała i testowała gorączkowo w nadziei otrzymania lilii wodnych Victoria do wzrostu.

Victoria water-lilies in botanical garden in Berlin
Lilie wodne Wiktorii w ogrodzie botanicznym w Berlinie (1987)

Kłącza, żywe rośliny i nasiona były wielokrotnie wysyłane do Anglii – po tym jak zostały zebrane z wielkim wysiłkiem w południowoamerykańskim interiorze – w ciągu następnej dekady. W końcu w 1849 roku Nowa dostawa nasion wykiełkowała w rękach Johna Paxtona, głównego ogrodnika księcia Devonshire i w najnowocześniejszej szklarni księcia w Chatsworth. Przy delikatnym obiegu wody w płytkim, dobrze oświetlonym basenie lilie wodne szybko rosły. W listopadzie 1849 roku zakwitła najpierw jedna, a potem druga. Nasiona zostały przekazane do królewskich ogrodów w Kew, innych entuzjastów szlachetnych roślin i wybitnych szkółkarzy, więc wkrótce lilie wodne Victoria były uprawiane w różnych miejscach w Europie. Uprawiano je jako rośliny jednoroczne. Rośliny zakwitają i wytwarzają żywe nasiona w ciągu roku, a zwłaszcza gdy są zapylane ręcznie przez oddanych botaników, można wyprodukować żywe nasiona do zasadzenia następnej wiosny.

Lilia wodna Victoria przyczyniła się do znacznego postępu w dziedzinie szklarni i zarządzania roślinami tropikalnymi.

Była źródłem brytyjskiej dumy. Miała największe znane liście (pod względem powierzchni, nie długości), piękne kwiaty i pochodziła z brytyjskiej kolonii. W latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku Anglia miała wiele powodów do przechwałek, ale późniejsze badania dały nam nieco inną historię. Pierwszym Europejczykiem, który zobaczył gigantyczną lilię wodną był w rzeczywistości Czech Thaddeus Haenke w 1801 roku. W 1819 roku roślina została opisana przez Aime Bonplanda, francuskiego botanika towarzyszącego Niemcowi von Humboltowi w Brazylii, a w 1832 roku Eduard Poeppig opublikował jej formalny opis jako Euryale amazonica. Jej status jako rodzaju odrębnego od Euryale został podtrzymany, ale nazwa Poeppiga ma pierwszeństwo, więc roślina jest obecnie nazywana Victoria amazonica

.

Nie jest to również największa lilia wodna. Drugi, nieco mniejszy gatunek, Victoria cruiziana, występujący na południe od zasięgu V. amazonica w rzekach Paragwaj i Parana, został rozpoznany, gdy uporządkowano wczesne obserwacje i kolekcje. W lipcu tego roku, praca zespołu z Kew Gardens uznała boliwijskie lilie wodne Victoria za oddzielny gatunek, Victoria boliviana. Te lilie wodne pochodzą z ograniczonego obszaru we wschodniej Boliwii. Rosną większe niż Victoria amazonica; liść Victoria boliviana

został zmierzony na 10 i pół stopy średnicy.

Prawdopodobnie jest ich więcej; Smith et al., autorzy pracy z 2022 roku, która nazwała Victorię boliviana,

wierzą, że istnieje czwarty gatunek z bardziej centralnej zachodniej lokalizacji, ale nie mają wystarczających informacji, aby być pewnym. (Ach, powabny projekt: Pływasz po tropikalnych rzekach studiując fantastyczne lilie wodne, w przyjemnej tropikalnej nocy, jeśli chcesz zobaczyć pachnące białe kwiaty otwarte. Romantyczne, no, z wyjątkiem wielkich aligatorów, komarów przenoszących choroby i innych niebezpieczeństw. A może te niebezpieczeństwa sprawiają, że brzmi to jeszcze bardziej intrygująco? Niezależnie od tego, zauważ, że odkrycia botaniczne wciąż mają miejsce i badania terenowe są wciąż potrzebne.)

Podsumowując, gigantyczna lilia wodna z Amazonii była tak duża i spektakularna, że Brytyjczycy nazwali ją dla królowej Wiktorii. Próbując wyhodować tę szczególną roślinę, brytyjscy ogrodnicy opracowali coraz lepsze szklarnie i znacznie poprawili swoje umiejętności w uprawie roślin tropikalnych. Lilie wodne Victorii dzierżą rekord „największego liścia świata” i obecnie istnieją trzy gatunki. Bardzo fajne. Na całym świecie szklarnie i ogrody botaniczne zasadziły tej wiosny lilie wodne Victoria i obserwują jak ich liście się rozwijają. (Na stronie Kew Garden na Facebooku jest świetny filmik z ekspansji liści, ale nie wiem jak go dla Was połączyć). Kiedy

odwiedzając tego lata wystawy roślin wodnych, szukajcie gigantycznych lilii wodnych z ich okazałymi, przypominającymi talerze liśćmi i ogromnymi białymi, różowymi lub bordowymi kwiatami.

Victoria water-lily in Botanic Garden, Stockholm
Liście lilii wodnych Victoria poza lotosem, Nelumbo (po lewej) i
egipskimi liliami wodnymi, Nymphaea (po prawej, kwitnące)
w Ogrodzie Botanicznym w Sztokholmie

Widziałem lilie wodne Victoria rosnące dziko na dopływie Amazonki, rzece Ucayali, i pomyślałem, że ich ekologia i botanika są fascynujące. O botanice tej gigantycznej lilii wodnej opowiem w następnym poście.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Pisownia: słowniki w Google mówią, że to dwa słowa, lilia wodna. Smith et al. piszą water lily. (Są brytyjscy, z Kew Gardens.) Flora Ameryki Północnej i USDA Plants data base hyphenate: water-lily. Poszedłem za amerykańskimi botanikami. Lilie wodne są w rodzinie ich własnych, Nymphaceae, który jest dość odrębny od lilii, rodzina roślin Liliaceae. Dokonywanie hyphenated nazwa wzmacnia ten punkt.

Przypadek:; I sporządził ten post w czerwcu tego roku przed Smith et al. papier pojawił. Dziwne wyczucie czasu. Jestem wdzięczny: Smith et al. papier jest wielki czytanie, i odpowiedział na wiele moich pytań!

Referencje

Brewer, G. 2022. Uncovering the Giant Waterlily, A botanical wonder of the world. Link Kew Gardens (dostęp 7/8/22). Popularny artykuł, wspaniałe zdjęcia.

Holloway, T. 2013. Flower of Empire. An Amazonian Water Lily the Quest to Make it Bloom and the World it Created. Oxford University Press. London.

Smith, L. T., C. Magdalena, N.A.S. Przeomaska, O.A. Pérez-Escobar, D. G. Melgar-Gómez, S. Beck, R. Negrão, S. Mian, I. J. Leitch, S. Dodsworth, O. Maurin, G. Ribero-Guardia, C.D. Salazar, G. Gutierrez-Sibauty, A. Antonelli and A.K. Monro 2022. Revised species delimitation in the giant water lily genus Victoria (Nymphaceae) confirms a new species and has implications for conservation. Frontiers of Plant Science. 13: 883151. doi: 10.3389/pls.2922,883151. link To jest dokument techniczny, ale ma otwarty dostęp i jest pełen ciekawych rzeczy, od kolorowych zdjęć i map do wykresów porównawczych dla gatunków do ich metod wykorzystania iNaturalist i zdjęć z mediów społecznościowych w analizie. (Dostęp 7/8/22).

Jaki jest największy liść świata? The Garden of Eaden https://gardenofeaden.blogspot.com/2015/07/what-is-worlds-largest-leaf.html (dostęp: 7/8/22)

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę