ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Kwiaty zaczynające się na M: 50 pięknych odmian do podziwiania

Niezależnie od tego, czy jesteś botanikiem, florystą, ogrodnikiem, zielonym kciukiem czy wielbicielem natury, z pewnością kochasz kwiaty i głęboko doceniasz różnorodność setek tysięcy gatunków – oraz niezliczonych mieszańców i odmian – rosnących na całym świecie. Przy tak ogromnej różnorodności odkrycie ulubionych kwiatów może być wyzwaniem. Wyruszamy więc w alfabetyczną podróż przez niektóre z najbardziej oszałamiających, pięknych i wyjątkowych kwiatów. Czytaj dalej, aby odkryć 50 pięknych kwiatów, które zaczynają się na literę M, wraz z ich opisami, zdjęciami, zabawnymi faktami, symbolicznymi znaczeniami w języku kwiatów, rodzimymi zasięgami i nie tylko!

50 pięknych kwiatów na literę M

1. Barwinek madagaskarski

Należący do rodziny Apocynaceae (psiankowatych) Catharanthus roseus to gatunek barwinka powszechnie nazywany barwinkiem madagaskarskim, barwinkiem różowym, barwinkiem różowym, barwinkiem o jasnych oczach, barwinkiem przylądkowym, rośliną cmentarną lub starą pokojówką.

W ciepłym klimacie gatunek ten jest wieloletnim krzewem zielnym, ale w chłodniejszych częściach świata jest powszechnie uprawiany jako roślina jednoroczna. Wytwarza błyszczące liście i pięciopłatkowe kwiaty, które mogą być białe z żółtymi lub czerwonymi środkami, ale częściej są różowe z ciemnoczerwonymi środkami.

Barwinek madagaskarski jest popularną rośliną ozdobną i jest również uprawiany do celów leczniczych, ponieważ jest używany do tworzenia leków przeciwnowotworowych, winblastyny i winkrystyny.

W języku kwiatów barwinek symbolizuje przyjemności pamięci, miłe wspomnienia i wczesną przyjaźń.

Nazwa naukowa: Catharanthus roseus
Rodzimy zasięg: Madagaskar
Okres kwitnienia: Lato do pierwszych przymrozków

2. Madonna Lily

Lilium candidum to gatunek należący do rodziny Liliaceae (liliowate) w obrębie podrodziny Liloideae i plemienia Lileae. Te bulwiaste byliny osiągają oszałamiającą wysokość od czterech do sześciu stóp i wytwarzają końcowe rozety dużych, białych kwiatów w kształcie trąbki z centralnymi złotożółtymi pylnikami.

Te piękne kwiaty, których nazwa zaczyna się na literę M, są uprawiane od co najmniej 3000 lat i pojawiają się w starożytnej architekturze, sztuce, literaturze i Biblii.

Nazwa naukowa: Lilium candidum
Rodzimy zasięg: Grecja i wyspy wschodniej części Morza Egejskiego, Liban, Syria, Turcja i Jugosławia.
Okres kwitnienia: Późna wiosna lub wczesne lato

3. Magnolia

Należący do rodziny Magnoliaceae (magnolia) rodzaj Magnolia obejmuje 358 gatunków kwitnących krzewów i drzew, które mogą być wiecznie zielone lub liściaste. Rośliny magnolii wytwarzają ciemnozielone liście i duże, efektowne kwiaty, które mogą mieć kształt gwiazd lub kielichów i kwitną w odcieniach fioletu, różu, żółci, zieleni i bieli.

W języku kwiatów magnolie reprezentują miłość do natury, wspaniałość i żywą wiarę.

Nazwa naukowa: Magnolia spp.
Rodzimy zasięg: Tropikalne i umiarkowane regiony Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, południowo-środkowej Azji, wschodniej Azji i wysp Pacyfiku.
Pora kwitnienia: Wiosna lub lato (w zależności od gatunku)

4. Maiden Pink

Dianthus deltoides (powszechnie nazywany różem dziewiczym) to zielna, wiecznie zielona, wieloletnia roślina kwitnąca należąca do rodziny Caryophyllaceae (różowe lub goździkowe).

Maiden pink dorasta do około jednej stopy wysokości i rozprzestrzenia się do około dwóch stóp średnicy w swoim matowym pokroju. Te kwiaty, które zaczynają się od M, wytwarzają wąskie, zielone liście i obfite, delikatne kwiaty.

Kwiaty mają płatki ząbkowane lub z frędzlami w odcieniach różu, czerwieni lub bieli. Przyciągają motyle i pszczoły.

Nazwa naukowa: Dianthus deltoides
Rodzimy zasięg: Azja Zachodnia i większość Europy
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do wczesnego lata

5. Malwa

Rodzaj Malva, należący do rodziny Malvaceae (malwowate), obejmuje 53 gatunki kwitnących roślin zielnych. Rośliny malwy mają klapowane, dłoniaste liście i wytwarzają drobne, ale efektowne kwiaty w odcieniach fioletu, różu, fioletu, bzu lub bieli.

Chociaż są one popularnie sadzone jako rośliny ozdobne, mają również dodatkowe zastosowania w tradycjach kulinarnych i ziołolecznictwie.

W języku kwiatów malwa symbolizuje dobroć, słodkie lub łagodne usposobienie i łagodność.

Nazwa naukowa: Malva spp.
Rodzimy zasięg: Europa i znaczna część Afryki, Azji i Australii, a także Kalifornia, Baja California i północno-zachodni Meksyk.
Okres kwitnienia: Późna wiosna do pierwszych przymrozków

6. Marguerite

Leucanthemum vulgare (potocznie nazywana margerytką, stokrotką lub stokrotką) to kłączowa, zielna bylina należąca do rodziny astrowatych (stokrotki, astry i słoneczniki).

Rośliny te, których nazwa zaczyna się na literę M, osiągają wysokość od jednej do dwóch stóp i podobną szerokość oraz wytwarzają trzy kwiatostany z białymi kwiatami promienistymi otaczającymi jasnożółte kwiatostany tarczowe.

Rośliny te łatwo rozprzestrzeniają się poprzez system korzeniowy, tworząc oceany wesołych kwiatostanów, które przyciągają motyle, pszczoły, muchy, osy i chrząszcze.

Nazwa naukowa: Leucanthemum vulgare
Rodzimy zasięg: Europa i umiarkowana Azja
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do połowy lata

7. Nagietek

Rodzaj Tagetes, należący do rodziny astrowatych (Asteraceae ), obejmuje 49 uznanych gatunków jednorocznych i wieloletnich roślin zielnych, powszechnie nazywanych nagietkami.

W zależności od gatunku, rośliny różnią się wielkością i kształtem kwiatów, przy czym niektóre mają pojedynczy rząd różyczek, a inne wydatne, potargane pompony różyczek.

Kwiaty są naturalnie żółte, pomarańczowe, złote lub białe, a czasami mają bordowe znaczenia. Nagietki są powszechnie sadzone jako rośliny towarzyszące w ogrodach warzywnych dzięki swojemu piżmowemu zapachowi, który odstrasza wiele szkodników.

Nazwa naukowa: Aksamitka
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Meksyk, Arizona, Nowy Meksyk i Teksas
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

8. Nagietek lekarski

Należący do rodziny Ranunculaceae (jaskier lub kurzyślad), Caltha palustris (powszechnie nazywany nagietkiem błotnym lub kingcup) to wieloletnia roślina zielna, która naturalnie rośnie na bagnach i wilgotnych lasach w umiarkowanych regionach półkuli północnej.

Te kwiaty zaczynające się na literę M tworzą rozgałęzione kępy z liśćmi ułożonymi w rozety wokół łodyg i uderzająco jasnymi, miseczkowatymi kwiatami, które mogą być żółte, białe lub różowe z skupiskiem widocznych pręcików w środku.

Nagietki symbolizują rozpacz, smutek, ból, zazdrość i niepokój w języku kwiatów.

Nazwa naukowa: Caltha palustris
Rodzimy zasięg: Umiarkowana półkula północna
Okres kwitnienia: Wiosna

9. Fiołek błotny

Viola palustris (potocznie nazywana fiołkiem błotnym) należy do rodziny Violaceae (fiołkowate i bratkowate) i jest byliną o zdrewniałych łodygach, rozecie dużych liści w kształcie serca i delikatnie języczkowatych kwiatach w jasnych odcieniach bzu i bieli.

Fiołki bagienne rosną na bagnach, brzegach strumieni i wilgotnych łąkach. Wraz ze swoim niewielkim wzrostem, fiołki błotne są doskonałym wyborem do sadzenia w ogrodach w pobliżu wody lub ze słabym drenażem.

Nazwa naukowa: Viola palustris
Rodzimy zasięg: Północna Eurazja i Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Wiosna

10. Masterwort

Należąca do rodziny baldaszkowatych ( Apiaceae ), Astrantia major to bylina zielna powszechnie nazywana masterwortem lub wielkim masterwortem. Roślina może osiągać do około trzech stóp wysokości i półtorej stopy szerokości.

Małe kwiaty pojawiają się w dużych, kopulastych gronach otoczonych koroną papierowych przylistków. Główki kwiatowe są zwykle biało-zielone, ale mogą być również różowe lub szkarłatne w różnych odmianach.

Nazwa naukowa: Astrantia major
Rodzimy zasięg: Europa i Azja Zachodnia
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do wczesnego lata

11. Mak Matilija

Należąca do rodziny Papaveraceae (makowatych), Romneya coulteri (powszechnie nazywana makiem Matilija lub makiem kalifornijskim) to bylina zielna, która rośnie naturalnie na terenach krzewiastych, suchych kanionach i przybrzeżnych zaroślach południowej Kalifornii i północno-zachodniego Meksyku. Wytwarza duże, ostentacyjne kwiaty, które wyglądają trochę jak smażone jajka trzepoczące na ich wysokich do siedmiu stóp łodygach.

Nazwa naukowa: Romneya coulteri
Rodzimy zasięg: Kalifornia i północno-zachodni Meksyk
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do wczesnego lata (późne lato, jeśli jest podlewana)

12. Mayflower

Epigaea repens, należąca do rodziny wrzosowatych ( Ericaceae ), jest wiecznie zielonym, wieloletnim krzewem o rozłożystym lub zwisającym pokroju. Rośliny rosną nisko nad ziemią i wytwarzają jajowate, skórzaste liście oraz kwiaty w kształcie trąbki w jasnoróżowych lub białych odcieniach.

Te piękne kwiaty, które zaczynające się na literę M wydzielają ostry i przyjemny zapach, po którym pojawiają się białe, malinowe jagody. Kwiaty te są czasami określane jako Plymouth Mayflowers, ponieważ były pierwszymi kwiatami, które rozgrzały serca Pielgrzymów po pierwszej zimie spędzonej w Nowej Anglii.

Nazwa naukowa: Epigaea repens
Rodzimy zasięg: Środkowa i wschodnia Kanada oraz Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Od późnej zimy do połowy wiosny

13. Ruta łąkowa

Rodzaj Thalictrum obejmuje 210 gatunków zielnych, wieloletnich, kwitnących roślin (powszechnie nazywanych rutewką łąkową), które należą do rodziny Ranunculaceae . Rośliny te wytwarzają niebiesko-zielone liście i kwiaty, które nie mają płatków.

Pomimo braku płatków, uwielbiam to, że te kwiaty zaczynające się na M są dość efektowne, ponieważ pojawiają się w dużych skupiskach i mają kilka długich, jaskrawo zabarwionych pręcików w odcieniach żółci, różu, fioletu lub bieli.

Nazwa naukowa: Thalictrum spp.
Rodzimy zasięg: Kosmopolityczny (głównie regiony umiarkowane)
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do późnego lata

14. Meadowsweet

Filipendula ulmaria (potocznie nazywana meadowsweet lub mead wort), należąca do rodziny Rosaceae (różowatych), to bylina zielna, która zwykle rośnie na wilgotnych łąkach.

Co ciekawe, rośliny te mogą dorastać do prawie siedmiu stóp wysokości i charakteryzują się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi na wierzchu i białawymi na spodzie. Wytwarzają nieregularne cymesy puchatych kwiatów o kremowo-białym kolorze.

W języku kwiatów meadowsweet reprezentuje bezużyteczność i zaniedbane piękno.

Nazwa naukowa: Filipendula ulmaria
Rodzimy zasięg: Europa oraz zachodnia i środkowa Azja
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do połowy lata

15. Aster meksykański

Należący do rodziny astrowatych (Asteraceae) Cosmos bipinnatus (powszechnie nazywany kosmosem ogrodowym lub asterem meksykańskim) to samosiewna, półtwarda bylina. Astry meksykańskie wytwarzają wysokie, smukłe rośliny o wysokości od dwóch do sześciu stóp i charakteryzują się rozgałęzionymi łodygami i liśćmi przypominającymi ostrza.

Co więcej, wytwarzają one kwiaty końcowe, które składają się z kwiatostanów w kształcie miseczek z efektownymi przylistkami i małymi, rurkowatymi kwiatami. Kwiaty występują w różnych żywych kolorach, w tym w gamie różów, fioletów, czerwieni, żółci i bieli.

Nazwa naukowa: Cosmos bipinnatus
Rodzimy zasięg: Meksyk
Okres kwitnienia: Lato do pierwszych przymrozków

16. Kapelusz meksykański

Ratibida columnifera to kwitnąca bylina, która należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i jest powszechnie nazywana kapeluszem meksykańskim, jeżówką preriową lub jeżówką preriową.

Rośliny mogą osiągać wysokość od jednej do trzech stóp. Wytwarzają owłosione, głęboko pierzaste liście i końcowe kwiatostany na łodygach.

Główki kwiatowe składają się z wyraźnej, stożkowatej kolumny środkowej otoczonej opadającymi różyczkami w kolorze żółtym i bordowo-brązowym.

Nazwa naukowa: Ratibida columnifera
Rodzimy zasięg: Południowa Kanada, Stany Zjednoczone i północny Meksyk
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do lata

17. Nagietek meksykański

Aksamitka wyniosła (zwana potocznie nagietkiem meksykańskim, nagietkiem azteckim lub dużym nagietkiem), należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae ), może dorastać do trzech stóp wysokości. Jest to jednoroczna lub wieloletnia roślina zielna, która rośnie w kępie składającej się z kilku gałęzi.

Te piękne kwiaty, które zaczynają się na literę M, przypominają pompon i zazwyczaj mają jasnożółty kolor. Jeden z najpopularniejszych jadalnych kwiatów, nagietek meksykański, jest powszechnie stosowany w sałatkach i jako naturalny barwnik spożywczy. Ma on również wiele zastosowań w ziołolecznictwie.

Nazwa naukowa: Aksamitka wzniesiona
Rodzimy zasięg: Meksyk i Ameryka Środkowa
Okres kwitnienia: Od wczesnego lata do mrozów

18. Słonecznik meksykański

Tithonia rotundifolia (powszechnie nazywana słonecznikiem meksykańskim lub czerwonym słonecznikiem) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae ). Rośliny mogą osiągać wysokość sześciu stóp i wytwarzać jasne słoneczniki o średnicy trzech cali, które mogą mieć kolor od pomarańczowego do głębokiej czerwieni. Co więcej, kwiaty przyciągają motyle i kolibry.

Nazwa naukowa: Tithonia rotundifolia
Rodzimy zasięg: Meksyk i Ameryka Środkowa
Okres kwitnienia: Od połowy lata do mrozów

19. Meksykański mak tulipanowy

Należąca do rodziny Papveraceae roślina Hunnemannia fumariifolia (potocznie nazywana meksykańskim makiem tulipanowym) to samosiewny gatunek jednoroczny pochodzący z pustyni Chihuahuan i niewielkiej części Parku Narodowego Big Bend.

Uwielbiam ich efektowne, cytrynowożółte kwiaty otaczające rozmyte pomarańczowe środki. Przyciągają motyle i stanowią świetny dodatek do każdego ogrodu kserotermicznego.

Nazwa naukowa: Hunnemannia fumariifolia
Rodzimy zasięg: Teksas i Meksyk
Okres kwitnienia: Od połowy zimy do lata

20. Mezereon

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum ) to kwitnący krzew liściasty, należący do rodziny Thymelaeaceae . Wytwarza zaokrąglone, lancetowate liście ułożone spiralnie wokół łodyg.

Te piękne kwiaty zaczynające się na literę M pojawiają się późną zimą lub wczesną wiosną, zanim pojawią się jakiekolwiek liście. Pachnące kwiaty są białe lub różowe i skupiają się wokół nagich łodyg. Po kwiatach pojawiają się jaskrawoczerwone owoce, które są trujące dla ludzi, ale bardzo lubiane przez ptaki.

Mezereon symbolizuje pragnienie zadowolenia i odpoczynku w języku kwiatów.

Nazwa naukowa: Daphne mezereum
Rodzimy zasięg: Europa i zachodnia Azja
Okres kwitnienia: Późna zima

21. Michaelmas Daisy

Należący do rodziny astrowatych Asteraceae, Aster amellus (powszechnie nazywany stokrotką Michaelmas, włoskim asterem, włoską stokrotką Aster amellus, włoską stokrotką Aster amellus, włoską stokrotkątarwort lub aster jesienny) to bylina zielna, która osiąga około 20 cali wysokości. Wytwarza kępy ciemnozielonych liści i kępy kwiatów z ametystowymi różyczkami i złotymi różyczkami.

Co ciekawe, nazwa zwyczajowa nawiązuje do święta Świętego Michała Archanioła (29 września) i faktu, że kwiaty kwitną w tym czasie. W języku kwiatów symbolizują zadumę, pożegnanie i pogodę ducha na starość lub w obliczu przeciwności losu.

Nazwa naukowa: Aster amellus
Rodzimy zasięg: Europa i Azja Zachodnia
Okres kwitnienia: Od późnego lata do połowy jesieni

22. Wilczomlecz

Należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae ) Achillea millefolium (potocznie nazywana krwawnikiem pospolitym, krwawnikiem pospolitym lub krwawnikiem pospolitym) to wieloletnia roślina zielna zawierająca kilka substancji chemicznych tradycyjnie stosowanych w ziołolecznictwie.

Co więcej, rośliny wytwarzają pierzaste liście, a na wyprostowanych łodygach płaskie baldachy kwiatów w pastelowych i nasyconych odcieniach żółci, pomarańczy, różu, czerwieni i bieli.

W języku kwiatów wilczomlecz symbolizuje sławę i wojnę.

Nazwa naukowa: Achillea millefolium
Rodzimy zasięg: Umiarkowana półkula północna
Okres kwitnienia: Od wiosny do mrozów

23. Milkweed

Asclepias syriaca (powszechnie nazywana trojeścią mleczną, trojeścią pospolitą lub kwiatem motyla) jest członkiem rodziny roślin Apocynaceae . Rośliny rosną i rozprzestrzeniają się z kłączowych systemów korzeniowych, które wytwarzają wysokie, mocne łodygi. Mają szerokie, lancetowate liście, które wyrastają w okółkach wokół centralnych łodyg.

Ponadto małe kwiaty są wypełnione nektarem i występują wokół łodyg w cymesach w kształcie pomponów w odcieniach fioletu, różu i bieli. Silnie pachnące kwiaty przyciągają motyle.

Nazwa naukowa: Asclepias syriaca
Rodzimy zasięg: Środkowe i wschodnie Stany Zjednoczone oraz Kanada
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do połowy lata

24. Pierwiosnek Missouri

Członek rodziny roślin Onagraceae (wiesiołkowate). Oenothera missouriensis (powszechnie nazywany wiesiołkiem Missouri lub wiesiołkiem Missouri) to gatunek rośliny wieloletniej, który wytwarza kwiaty o szerokości od trzech do czterech cali na roślinie o średnicy od ośmiu do 10 cali.

Te piękne kwiaty, których nazwa zaczyna się na literę M, są trzepotliwe, miseczkowate i cytrynowożółte. Mają kilka rozmytych pręcików i przyciągają zarówno kolibry, jak i ćmy. Kwiaty otwierają się wieczorem i zamykają następnego dnia. Gdy więdną, mogą czasami przybierać czerwonawy kolor.

Nazwa naukowa: Oenothera missouriensis
Rodzimy zasięg: Południowo-środkowe Stany Zjednoczone i północno-wschodni Meksyk
Okres kwitnienia: Wiosna i lato

25. Mock Orange

Rodzaj Philadelphus, należący do rodziny Hydrangeaceae (hortensjowatych), obejmuje 45 gatunków kwitnących krzewów, głównie liściastych, zwanych potocznie udawanymi pomarańczami. Nazwa zwyczajowa odnosi się do podobieństwa białych kwiatów pomarańczy do kwiatów drzew pomarańczowych i cytrynowych.

Kwiaty pomarańczy mają również podobnie przyjemny zapach jak te kwiaty z nutą jaśminu. Pomimo tych podobieństw, pomarańcza mock nie jest spokrewniona ani z roślinami z rodzaju Citrus, ani Jasminum .

W języku kwiatów symbolizują one podróbkę.

Nazwa naukowa: Philadelphus spp.
Rodzimy zasięg: Wschodnia Azja, część Bliskiego Wschodu, południowo-zachodnia Kanada, południowe i zachodnie Stany Zjednoczone, Meksyk i Ameryka Środkowa.
Okres kwitnienia:

26. Szałwia Mohave

Szałwia mohawska (Salvia mohavensis ), należąca do rodziny roślin Lamiaceae (mięta, szałwia i pokrzywa), to gatunek wiecznie zielonego krzewu powszechnie nazywanego szałwią Mohave, ponieważ pochodzi z pustyni Mojave w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i północno-zachodnim Meksyku.

Te rośliny zaczynające się na literę M wytwarzają ciemnozielone liście, które są zwykle pokryte drobnymi, białymi włoskami. Wiosną kwitną bladoniebieskimi, trąbkowatymi kwiatami w okółkach na końcach łodyg. Ponadto krzewy te są niezbędnym źródłem pożywienia dla motyli, pszczół, ćmy, ptaków i larw.

Nazwa naukowa: Salvia mohavensis
Rodzimy zasięg: Pustynia Mojave
Okres kwitnienia: Wiosna

27. Money Plant

Należąca do rodziny kapustowatych Lunaria annua (potocznie nazywana szczerością, szczerością roczną lub rośliną pieniężną) to jednoroczna lub dwuletnia roślina baldaszkowata. Rośliny wytwarzają ząbkowane, owalne liście i parasolowate, końcowe grona ciemnopurpurowych lub białych kwiatów.

Co więcej, te kwiaty, które zaczynają się od M, ustępują miejsca srebrzystobiałym strąkom nasion w kształcie monet, co sprawiło, że kwiat ten jest kojarzony z symbolicznymi motywami pieniędzy, dobrobytu i uczciwości.

Nazwa naukowa: Lunaria annua
Rodzimy zasięg: Europa Południowa
Okres kwitnienia: Wiosna

28. Monkeyflower

Rodzaj Mimulus, należący do rodziny Phrymaceae (lopseed), obejmuje siedem uznanych gatunków roślin kwitnących, powszechnie nazywanych małpimi kwiatami.

Kwiaty tego rodzaju mają płatki o nieregularnych rozmiarach, w wyniku czego przypominają twarze małp. Ponadto kwiaty występują w różnych kolorach i kombinacjach, w tym pomarańczowym, żółtym, czerwonym, morelowym, fioletowym i różowym.

Nazwa naukowa: Mimulus spp.
Rodzimy zasięg: Środkowe i wschodnie Stany Zjednoczone i Kanada, środkowa i południowa Afryka, południowo-środkowa Azja i Australia.
Okres kwitnienia: Wiosna i lato

29. Tojad mocny

Aconitum napellus, członek rodziny Ranunculaceae , jest wysoce toksyczną rośliną kwitnącą, która wytwarza atrakcyjne, końcowe grona fioletowych kwiatów, które przypominają kaptury na szatach mnichów – stąd potoczna nazwa tojad mnisi.

Te kwiaty zaczynające się na literę M są również nazywane akonitem, wilczą jagodą lub rydwanem Wenus. W języku kwiatów tojad mnisi symbolizuje podstęp, życie religijne, rycerskość i rycerstwo oraz przekazuje wiadomość, że śmiertelny wróg jest blisko.

<tbody>

Nazwa naukowa: Aconitum napellus
Rodzimy zasięg: Europa Zachodnia i Środkowa
Okres kwitnienia: Od połowy do późnego lata

30. Moonflower

Ipomoea alba, należąca do rodziny Convolvulaceae (powój lub powój), to kwitnąca nocą bylina zielna powszechnie nazywana moonflower, moon vine lub tropical white morning glory. Ta wijąca się roślina może osiągać do 98 stóp wysokości z zielonymi, trójklapowymi liśćmi.

Kwiaty mają kształt gwiazdy i mogą być białe lub jasnoróżowe. Co ciekawe, otwierają się one wieczorem i wydzielają przyjemnie słodki zapach przez całą noc.

Nazwa naukowa: Ipomoea alba
Rodzimy zasięg: Meksyk, Ameryka Środkowa, Karaiby i Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od połowy lata do mrozów

31. Hortensja pnąca

Hortensja macrophylla, należąca do rodziny Hydrangeaceae, to wieloletni krzew liściasty powszechnie nazywany hortensją mophead, hortensją wielkolistną lub hortensją francuską.

W obrębie gatunku występują pewne różnice w wyglądzie gron kwiatowych, które mogą być duże i okrągłe lub lekko spłaszczone. Kolor kwiatów hortensji zależy od kwasowości gleby. Kolory obejmują odcienie różu, czerwieni, błękitu, fioletu i zielonkawo-białe.

Nazwa naukowa: Hydrangea macrophylla
Rodzimy zasięg: Japonia
Okres kwitnienia: Od lata do wczesnej zimy

32. Morning Glory

Należąca do rodziny Convolvulaceae roślina Ipomoea purpurea (powszechnie nazywana powojem, powojem pospolitym lub powojem purpurowym) to gatunek jednorocznego pnącza, które może dorastać do prawie dziesięciu stóp wysokości.

Owłosione łodygi winorośli wytwarzają liście w kształcie serca i duże kwiaty w kształcie trąbki, które są zwykle niebieskie lub fioletowe, ale mogą być również białe. Nasiona tych roślin mają działanie halucynogenne i są powszechnie traktowane toksycznymi metalami ciężkimi, aby zniechęcić do ich spożycia.

W języku kwiatów powój symbolizuje odpoczynek i afektację.

Nazwa naukowa: Ipomoea purpurea
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Meksyk i Arizona
Okres kwitnienia: Od wczesnego lata do wczesnej jesieni

33. Moss Campion

Silene acaulis to gatunek wiecznie zielonej, tworzącej maty byliny z rodziny Caryophyllaceae , zwanej potocznie kampionem mchowym lub różem poduszkowym. Rośliny tworzą przypominające mech poduszki z błyszczących, kolczastych liści.

W okresie kwitnienia pojawiają się wesołe, pięciopłatkowe kwiaty w odcieniach fioletu i różu. Rośliny te dobrze radzą sobie na dużych wysokościach i w zimnym klimacie i są popularne w ogrodach skalnych.

Nazwa naukowa: Silene acaulis
Rodzimy zasięg: Arktyka i wysokie góry półkuli północnej
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do połowy lata

34. Floks mszysty

Powszechnie nazywany floksem mszystym, floksem pełzającym, różowym mchem lub różem skalnym, Phlox subulata jest gatunek wiecznie zielonej, matotwórczej byliny z rodziny Polemoniaceae .

Floks mszysty jest jedną z najbardziej kolorowych roślin okrywowych, ponieważ wytwarza kolczaste liście i obfite skupiska jaskrawo zabarwionych kwiatów, które całkowicie pokrywają roślinę w okresie kwitnienia.

Te kwiaty, których nazwa zaczyna się na literę M, mają zazwyczaj pięć karbowanych płatków i występują w odcieniach fioletu, błękitu, różu, czerwieni lub bieli. W języku kwiatów floks symbolizuje jednomyślność.

Nazwa naukowa: Phlox subulata
Rodzimy zasięg: Utah, środkowa i wschodnia Kanada oraz Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Wiosna

35. Moss Rose

Powszechnie nazywana różą mchową, różą skalną lub różą słoneczną, Portulaca grandiflora jest jednym z około 115 gatunków należących do jedynego rodzaju z rodziny Portulacaceae – a nie rodziny różowatych.

Uwielbiam fakt, że ta jednoroczna roślina rośnie szybko i może osiągnąć około 12 cali wysokości, ale zwykle jest niższa i ma około sześciu cali wysokości. Rośliny mają mięsiste, soczyste liście i wytwarzają trzepoczące kwiaty w jasnych kolorach, takich jak żółty, czerwony, pomarańczowy, różowy i biały.

Nazwa naukowa: Portulaca grandiflora
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do pierwszych przymrozków

36. Mother-of-Thyme

Thymus serpyllum, należący do rodziny roślin Lamiaceae, to gatunek karłowatego, wiecznie zielonego krzewu powszechnie nazywanego macierzanką tymiankową, tymiankiem pełzającym, dzikim tymiankiem, tymiankiem elfim lub tymiankiem Breckland.

Rośliny mają zdrewniałe łodygi, które wytwarzają maty liści i obfite różowe do fioletowych kwiatów, które są bogato pachnące i wypełnione nektarem. Ponadto tymianek pospolity stanowi doskonałą roślinę okrywową i przyciąga motyle.

Nazwa naukowa: Tymianek pospolity (Thymus serpyllum)
Rodzimy zasięg: Obszar palearktyczny Europy i Azji
Okres kwitnienia: Lato

37. Aventus górski

Dryas octopetala, potocznie nazywana górską awenturą, białą dryas, białą dryadą lub ośmiopłatkową górską awenturą, jest matotwórczą, zielną byliną należącą do rodziny Rosaceae . Rośliny osiągają około ośmiu cali wysokości i do trzech stóp średnicy.

Co więcej, mają zdrewniałe łodygi i skórzaste, jajowate liście z delikatnie ząbkowanymi brzegami. Kwiaty tworzą się pojedynczo na końcach bezlistnych łodyg. Mają one kształt miseczki z białymi płatkami i rozmytymi złotymi środkami.

Nazwa naukowa: Dryas octopetala
Rodzimy zasięg: Arktyczna tundra i powyżej linii drzew w Europie, Azji i północno-zachodniej Ameryce Północnej.
Okres kwitnienia: Od późnej wiosny do lata

38. Dzwonek górski

Należąca do rodziny Boraginaceae (ogórecznikowatych) Mertensia ciliata to bylina zielna powszechnie nazywana dzwonkiem górskim, dzwonkiem strumieniowym lub wysokim dzwonkiem z frędzlami.

Te rośliny, których nazwa zaczyna się na M, wytwarzają wyprostowane kępy liściastych łodyg i luźne, opadające skupiska dzwonkowatych kwiatów.z zapiekanymi krawędziami w żywym odcieniu niebieskiego.

W języku kwiatów dzwonki symbolizują stałość.

Nazwa naukowa: Mertensia ciliata
Rodzimy zasięg: Zachodnie Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do połowy lata

39. Bluet górski

Powszechnie nazywany bluetem górskim, chabrem górskim, rdestem górskim lub guzikiem kawalerskim. Rośnie w regionach górskich i alpejskich, stąd jego specyficzny przydomek montana, który po łacinie oznacza „z gór”.

Rośliny wytwarzają gładkie, jajowate liście i pojedyncze główki kwiatowe składające się z korony niebiesko-fioletowych, zewnętrznych różyczek otaczających różowo-fioletowy środek.

Nazwa naukowa: Centaurea montana
Rodzimy zasięg: Europa
Okres kwitnienia: Późna wiosna (ponownie jesienią, jeśli zostanie przycięta)

40. Dereń górski

Cornus nuttallii, należący do rodziny Cornaceae, to gatunek kwitnącego drzewa liściastego powszechnie nazywanego dereniem górskim, dereniem zachodnim lub dereniem pacyficznym. Drzewa te osiągają wysokość od około 25 do 75 stóp.

Drzewa mają czerwonawo-brązową korę i gałęzie z drobnymi włoskami. Wytwarzają proste, jajowate liście, które jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy, a następnie fioletowy. Kwiaty są mlecznobiałe z jasnożółtymi środkami.

Nazwa naukowa: Cornus nuttallii
Rodzimy zasięg: Zachodnie Stany Zjednoczone i Kanada
Okres kwitnienia: Wiosna i ponownie późnym latem lub wczesną jesienią

41. Runo górskie

Bistorta amplexicaulis, potocznie nazywana runianką górską lub czerwonym bistortem, to gatunek wyprostowanej, kwitnącej byliny należącej do rodziny Polygonaceae (gryka).

Wytwarza bujne liście w kształcie serca i różdżkowate grona kwiatów przypominających szczotki do butelek w uderzającym odcieniu szkarłatu.

Z mojego doświadczenia wynika, że kwiaty te dobrze sprawdzają się na rabatach, rabatach i w wilgotnych ogrodach, przyciągając motyle i ptaki.

Nazwa naukowa: Bistorta amplexicaulis(aka Persicaria amplexicaulis)
Rodzimy zasięg: Pakistan, Himalaje i Chiny
Okres kwitnienia: Wczesne lato do przymrozków

42. Goryczka bagienna

Należąca do rodziny Gentianaceae (goryczkowatych), Gentiana calycosa (powszechnie nazywana goryczką bagienną lub goryczką plisowaną Rainiera) to kwitnąca bylina pochodząca z górskich regionów zachodnich Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Rośliny mają czerwonawe łodygi i jajowate, siedzące liście, które są ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty mogą mieć około dwóch cali długości i wyglądają jak smukłe, pionowe kielichy w głębokich, witrażowych odcieniach niebiesko-fioletowych.

Nazwa naukowa: Gentiana calycosa
Rodzimy zasięg: Zachodnie Stany Zjednoczone i południowo-zachodnia Kanada
Okres kwitnienia: Późne lato

43. Laur górski

Kalmia latifolia, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), to gatunek kwitnącego, wiecznie zielonego krzewu.laur górski, łyszczec lub kalina. Krzewy te osiągają zazwyczaj od 10 do 30 stóp wysokości.

Uwielbiam ich niezwykłe, sześciokątne lub pięciokątne, parasolowate kwiaty, które pojawiają się w skupiskach białych lub różowych kwiatów z magentowymi plamami. Wawrzyny górskie są kwiatami stanowymi Pensylwanii i Connecticut.

Nazwa naukowa: Kalmia latifolia
Rodzimy zasięg: Wschodnie Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do wczesnego lata

44. Mięta górska

Rodzaj Pycnanthemum, należący do rodziny roślin Lamiaceae w obrębie plemienia Mentheae , obejmuje 19 gatunków roślin zielnych powszechnie nazywanych miętami górskimi.

Po zmiażdżeniu te krzewiaste rośliny wytwarzają srebrzystozielone liście w kształcie łopatek o miętowym aromacie. Drobne, białe kwiaty pojawiają się w małych gronach nad rozetami liści.

Nazwa naukowa: Pycnanthemum spp.
Rodzimy zasięg: Środkowe i wschodnie Stany Zjednoczone, Kalifornia i południowo-wschodnia Kanada
Okres kwitnienia: Lato

45. Szałwia górska

Salvia regla (powszechnie nazywana szałwią górską lub szałwią królewską) to liściasty, wieloletni krzew z rodziny roślin Lamiaceae . Drzewiaste krzewy osiągają około sześciu stóp wysokości i pięciu stóp szerokości.

Wytwarza głęboko żyłkowane, łopatkowate liście i rurkowate, szkarłatne kwiaty bogate w nektar. Co więcej, rośliny te są niezbędnym źródłem pożywienia dla migrujących motyli i ptaków.

Nazwa naukowa: Salvia regla
Rodzimy zasięg: Meksyk i Teksas
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

46. Mourning Bride

Należąca do rodziny Caprifoliaceae (wiciokrzewowatych) scabiosa atropurpurea (powszechnie nazywana żałobną panną młodą, słodkim świerzbem, żałobną wdową lub kwiatem poduszkowym) to gatunek kwitnącej, krótkotrwałej byliny lub rośliny jednorocznej.

Rośliny osiągają około dwóch stóp wysokości i wytwarzają czerwone, fioletowe lub różowe kwiaty w kształcie poduszki na wrzecionowatych łodygach. Przyciągają kolibry i motyle.

W języku kwiatów żałobna panna młoda symbolizuje niefortunne przywiązanie i sentyment: „Straciłem wszystko”.

Nazwa naukowa: Scabiosa atropurpurea
Rodzimy zasięg: Morze Śródziemne
Okres kwitnienia: Późna wiosna lub wczesne lato do pierwszych przymrozków

47. Chickweed Mouse-Ear

Należący do rodziny Caryophyllaceae , Cerastium fontanum to gatunek kwitnącej, tworzącej maty byliny, powszechnie nazywanej mysim uchem lub gwiazdnicą.

Te kwiaty, które zaczynają się na literę M, nie rosną wyżej niż osiem cali i wytwarzają owłosione liście, które wyrastają naprzeciwlegle. Kwiaty są zielonkawo-białe i mają kształt miseczki, z głęboko podzielonymi działkami i krótszymi płatkami w środku.

Nazwa naukowa: Cerastium fontanum
Rodzimy zasięg: Grenlandia, Europa, Himalaje, Korea i Japonia
Okres kwitnienia: Wiosna i lato

48. Jastrzębiec kosmaczek

Należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae) Pilosella officinarum (powszechnie nazywana jastrzębcem kosmaczkiem) to wieloletnia roślina zielna, która tworzy podstawową rozetę owłosionych liści i łodyg.

Kwiaty zaczynające się na literę M mają kształt miseczki i pojawiają się pojedynczo na łodygach. Są kremowe, bladożółte z lekko czerwonym zabarwieniem na spodniej stronie. Co ciekawe, roślina ta została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Nowej Zelandii, gdzie jest uważana za szkodliwy chwast.

Nazwa naukowa: Pilosella officinarum (aka Hieracium pilosella)
Rodzimy zasięg: Europa i Azja Zachodnia
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

49. Malwa piżmowa

Należąca do rodziny Malvaceae Malva moschata to bylina zielna powszechnie nazywana malwą piżmową. Rośliny wytwarzają owłosione łodygi i liście oraz miseczkowate kwiaty w pudrowym odcieniu flamingowego różu. Liście mają silny, ale przyjemny, piżmowy zapach, który wydziela się po zgnieceniu lub ścięciu. Ponadto te piękne kwiaty przyciągają motyle.

Nazwa naukowa: Malva moschata
Rodzimy zasięg: Europa
Okres kwitnienia: Od wczesnego lata do wczesnej jesieni

50. Mirt

Należący do rodziny Myraceae (mirtowatych) Myrtus communis (powszechnie nazywany mirtem, mirtem pospolitym lub mirtem prawdziwym) to kwitnący, wiecznie zielony krzew lub małe drzewo.

Wytwarza ciemnozielone, jajowate, pachnące liście i skupiska rozmytych kwiatów, które często są czysto białe, a czasem zabarwione delikatną różową plamą. Po kwiatach pojawiają się jadalne jagody, które są niebieskawo-czarne, gdy są dojrzałe.

W języku kwiatów mirt symbolizuje miłość, a czasem także liberalność lub nadzieję.

Nazwa naukowa: Myrtus communis
Rodzimy zasięg: Morze Śródziemne, Bliski Wschód i Róg Afryki
Okres kwitnienia: Od połowy wiosny do wczesnego lata

Kwiaty zaczynające się na literę M – najczęściej zadawane pytania

Jakie są popularne różowe kwiaty zaczynające się na M?

Niektóre popularne różowe kwiaty zaczynające się na literę M to róża dziewicza (Dianthus deltoides), astry meksykańskie(Cosmos bipinnatus) i róże mchowe(Portulaca grandiflora).

Jakie są popularne czerwone kwiaty zaczynające się na M?

Niektóre popularne czerwone kwiaty, które zaczynają się na M, obejmują runo górskie(Persicaria amplexicaulis), mandevilla(Mandevilla spp.) i meksykański słonecznik(Tithonia rotundifolia).

Jakie są wyjątkowe kwiaty zaczynające się na M?

Niektóre wyjątkowe i nietypowo wyglądające kwiaty, które zaczynają się na M, obejmują małpie orchidee(Dracula simia), małpie kwiaty(Mimulus spp.) i Mezereon(Daphne mezereum).

Czy istnieją rzadkie lub zagrożone kwiaty zaczynające się na M?

Kilka kwiatów zaczynających się na literę M jest uważanych za rzadkie lub zagrożone, w tym następujące rośliny kwitnące:

 • Pierwiosnek Maguire’a (<em>Primula maguirei)
 • Ludwigia sphaerocarpa (Ludwigia sphaerocarpa)
 • Maryland Meadow-Beauty (Rhexia mariana
 • )

 • Mattamuskeet Rosette-Grass (Dichanthelium mattamuskeetense)
 • Matted Spike-Sedge (Eleocharis intermedia)
 • Maui Reedgrass (Calamagrostis expansa)
 • Menzies;
 • Menziesa (

 • Erysimum menziesii)
 • Mesa Verde Cactus (Sclerocatus mesae-verdae)
 • Mexican Flannelbush (Fremontodendron mexicanum
 • ) Michaux

 • ’s Sedge (Carex michauxiana)
 • Michaux’s Sandwort (Minuartia michauxii)
 • Midland Sedge (Carex mesochorea)
 • Mitchell’s Sedge (Carex mitcheliana)
 • Monterey Spineflower (Chorizanthe pungens var. pungens
 • )

 • olsza
 • górska (

 • Alnus viridis ssp. crispa
 • )

 • żurawina gór
 • ska (

 • Vaccinium vitis-idaea)
 • jodłowiec górski (Huperzia selago)
 • zanokcica górska

 • (Asplenium montanum
 • )

 • dzbanecznik górski (Sarracenia rubra ssp. jonesii
 • )

 • piżmaczek (Mimulus moschatus)

Cudowne piękno kwiatów zaczynających się na literę M

Czy to nie niesamowite, że nawet patrząc tylko na kwiaty zaczynające się na literę M, możemy znaleźć tak wiele pięknych i różnorodnych odmian kwiatów, liści, łodyg i form roślin? Niezależnie od tego, czy M jest twoją ulubioną literą i sadzisz ogród tylko z kwiatami zaczynającymi się na M, czy też przechodzisz przez alfabet podczas pracy nad rabatą ogrodową, z pewnością stworzysz zachwycający krajobraz, który po prostu eksploduje kolorami w zmieniających się porach roku.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem po:

Andrew jest dyrektorem redakcyjnym w Petal Republic. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie nauk o roślinach i przeszedł profesjonalne szkolenie w wiodących szkołach florystycznych w Londynie i Paryżu. Oprócz nadzorowania globalnego zespołu redakcyjnego, Andrew jest pasjonatem tworzenia treści na temat kwiatów, projektowania kwiatów, ogrodnictwa i roślin doniczkowych.

Podobne artykuły
Kwiaty

Stems Brooklyn Nowy Jork

Kwiaty

O Julia Testa Kwiaciarnie w Nowym Jorku

Kwiaty

Ultimate Guide to Floriography: Wiktoriański język kwiatów

Kwiaty

Kompletny przewodnik po Hanakotoba: Japoński język kwiatów

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę