ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Kwiaty zaczynające się na G: 50 pięknych odmian do podziwiania

Świat kwiatów jest pełen zdumiewającej różnorodności, zwłaszcza gdy przechodzimy przez alfabet. Każda litera tworzy ogromną listę wspaniałych kwiatów i roślin, które można podziwiać. Litera „G” nie jest wyjątkiem. W tym artykule omówimy 50 pięknych kwiatów, których nazwy zaczynają się na literę „G”.

50 wspaniałych kwiatów na literę „G

1) Gaillardia

Powszechnie znane jako kwiaty kocowe, kwiaty Gaillardia to rośliny jednoroczne lub byliny z rodziny astrów lub stokrotek (Asteraceae). Te żywe kwiaty mają jasne, dwukolorowe kwiaty z centralnymi różyczkami. Kwiaty kocanki występują w różnych kolorach, takich jak pomarańczowy, czerwony, żółty, fioletowy lub biały.

Te piękne rośliny zaczynające się na literę G pochodzą z części Ameryki Północnej i Południowej. Ich potoczna nazwa pochodzi od ich podobieństwa do kolorowych koców produkowanych przez rdzenne społeczności amerykańskie. Kwiaty Gaillardia kwitną w strefach USDA od 3 do 10.

Nazwa naukowa: Gaillardia spp.
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna, Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

2) Galanthus

Kwiaty galanthus to bulwiaste byliny zielne powszechnie znane jako przebiśniegi. Te eleganckie kwiaty pochodzą z rodziny Amaryllis (Amaryllidaceae). Przebiśniegi pochodzą z Europy i Bliskiego Wschodu i dobrze rosną w strefach od 3 do 8.

Przebiśniegi rosną w kępach smukłych, przypominających trawę liści. Późną zimą i wczesną wiosną na łodygach pojawiają się białe, dzwonkowate kwiaty z wewnętrznymi i zewnętrznymi działkami. Kwiaty Galanthus są jednymi z dwóch styczniowych kwiatów narodzin i reprezentują nadzieję, czystość i odrodzenie.

Nazwa naukowa: Galanthus spp.
Rodzimy zasięg: Europa, Bliski Wschód
Okres kwitnienia: Od zimy do wiosny

3) Nasturcja ogrodowa

Nasturcje ogrodowe to szybko rosnące rośliny z rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae). Te nasturcje pochodzą z Ameryki Południowej i są bylinami w strefach od 9 do 11. Jednak w chłodniejszych obszarach nasturcje są uprawiane jako rośliny jednoroczne.

Te piękne kwiaty zaczynające się na literę G są cenione za pomarańczowe, czerwone lub żółte kwiaty w kształcie trąbki. Te płodne rośliny są również uprawiane ze względu na swoje parasolowate liście z jasnymi żyłkami. Kwiaty i liście są jadalne i najlepiej nadają się do letnich sałatek.

Nazwa naukowa: Tropaeolum majus
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

4) Floks ogrodowy

Floks ogrodowy, znany również jako floks letni, pochodzi z centralnych i wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Floks ogrodowy to popularna bylina zielna z rodziny Polemoniaceae. Kwiaty te mają słodki zapach, który zalewa ogród od lata do wczesnej jesieni.

Floks ogrodowy ma duże wiechy małych różowych, fioletowych lub białych kwiatów i eliptyczne liście. Ten gatunek floksa dobrze rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu w strefach od 4 do 8.

Nazwa naukowa: Floks wiechowaty
Rodzimy zasięg: Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

5) Gardenia

Gardeniato popularne, wiecznie zielone krzewy pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej. Ci członkowie rodziny kawowców (Rubiaceae) są również znani jako jaśmin przylądkowy. Te ozdobne krzewy są uprawiane od wieków.

Gardenia ma gładkie, błyszczące zielone liście z wyraźnymi żyłkami. Duże, pojedyncze białe lub kremowo-żółte kwiaty pojawiają się na końcach łodyg przez całe lato i jesień. Kwiaty gardenii mają również intensywny słodki lub korzenny zapach, symbolizujący jasność, nadzieję, odnowę i zaufanie.

6) Gaura

Kwiaty Gaura to piękne byliny zielne o białych lub różowych kwiatach. Każdy kwiat ma cztery wyraźnie podzielone płatki, przypominające z jednej strony motyla. Kwiaty Gaura mają również owłosione, lancetowate liście i rozprzestrzeniają się za pomocą podziemnych kłączy.

Te eleganckie kwiaty zaczynające się na literę G pochodzą z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Kwiaty Gaura pochodzą z części Luizjany i Teksasu w południowych Stanach Zjednoczonych. Te popularne rośliny ozdobne są odporne na suszę i kwitną w strefach od 5 do 9.

Nazwa naukowa: Gaura lindheimeri
Rodzimy zasięg: Południowe Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

7) Gazania

Gazania to kwiaty o jaskrawych kolorach, znane również jako afrykańskie stokrotki lub kwiaty skarbu. Kwiaty gazanii należą do rodziny stokrotek i pochodzą z południowej Afryki. Te tętniące życiem rośliny są bylinami w swoim rodzimym zasięgu, ale zwykle są uprawiane jako rośliny jednoroczne.

Kwiaty gazanii wytwarzają kwiaty przypominające stokrotki z jasnożółtymi lub pomarańczowymi płatkami otaczającymi żółte centralne kwiatostany. Te duże kwiaty pojawiają się późną wiosną i utrzymują się do jesieni. Gazania najlepiej rośnie w strefach od 8 do 11.

Nazwa naukowa: Gazania spp.
Rodzimy zasięg: Afryka Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

8) Szałwia goryczkowa

Szałwia goryczkowa to atrakcyjna roślina, znana również jako szałwia rozpierzchła. Te byliny zielne pochodzą z rodziny szałwiowatych (Lamiaceae) i pochodzą z centralnych regionów Meksyku. Szałwia goryczkowa jest byliną w strefach od 8 do 10, ale w chłodniejszych regionach zachowuje się jak roślina jednoroczna.

Od lata do jesieni szałwia goryczkowa wybucha pionowymi gronami jasnoniebieskich kwiatów. Podobnie jak w przypadku innych szałwii, każdy kwiat ma dwie wargi. Szałwia goryczkowa wytwarza również trójkątne liście i kwadratowe łodygi.

Nazwa naukowa: Salvia patens
Rodzimy zasięg: Środkowy Meksyk
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

9) Geranium

Pelargonie to popularne kwiaty uprawiane w ogrodach na całym świecie. Znany również jako żurawina, rodzaj Geranium obejmuje ponad 400 gatunków z rodziny Gerinaceae. Większość pelargonii pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale różne gatunki rosną na całym świecie.

Te żywe kwiaty, które zaczynają się na literę G, rosną w kępach palmowych liści podzielonych na kilka głęboko podzielonych listków. Te dobrze znane rośliny mają różowe, fioletowe lub białe kwiaty w kształcie miseczek. Chociaż pelargonie są uprawiane jako byliny w strefach 10 i 11, na innych obszarach są uprawiane jako rośliny jednoroczne.

Nazwa naukowa: Geranium spp.
Rodzimy zasięg: Cały świat
Okres kwitnienia:</td>Od wiosny do lata

10) Gerbera Daisy

Popularne wśród ogrodników na całym świecie, uprawiane stokrotki Gerbera pochodzą od Gerbera jamesonii, stokrotki Barberton lub Transvaal. Gatunek ten pochodzi z Afryki Południowej i należy do rodziny stokrotek.

Stokrotki Gerbera to byliny zielne, które w większości obszarów uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Te atrakcyjne rośliny mają ciemnozielone, klapowane liście i duże, przypominające stokrotki kwiaty o pomarańczowych, czerwonych, żółtych lub białych płatkach. Stokrotki Gerbera najlepiej rosną w strefach od 8 do 11 na żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach.

Nazwa naukowa: Gerbera jamesonii
Rodzimy zasięg: Afryka Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

11) Geum

Geum to kolorowe, ładne kwiaty powszechnie znane jako avens. Rodzaj Geum należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i obejmuje około 50 gatunków. Geum to byliny zielne, które rosną w różnych regionach na całym świecie.

Te popularne kwiaty zaczynające się na literę G rosną w kępach liści w kształcie wachlarza lub paproci. Od późnej wiosny do jesieni geum wytwarza małe pomarańczowe, czerwone, żółte lub białe kwiaty. Chociaż w większości obszarów są zimozielone, geum mogą być liściaste w chłodniejszych regionach poza strefami od 3 do 7.

Nazwa naukowa: Geum spp.
Rodzimy zasięg: Cały świat
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

12) Allium olbrzymie

Olbrzymie alium to żywe, niezwykłe byliny cebulowe, znane również jako olbrzymie cebule lub cebule ozdobne. Rośliny te mają duże zaokrąglone główki kwiatowe wypełnione drobnymi fioletowymi kwiatami z sześcioma płatkami w kształcie gwiazdy. Olbrzymie alium wytwarza również kępy smukłych liści przypominających paski.

Te kolorowe allium są moim zdaniem jednymi z najlepszych allium. Olbrzymie alium pochodzi z centralnych i południowo-zachodnich regionów Azji i dobrze rośnie w strefach od 6 do 10. Począwszy od późnej wiosny, gigantyczne alium może kwitnąć do końca lata.

Nazwa naukowa: Allium giganteum
Rodzimy zasięg: Azja
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

13) Hibiskus olbrzymi

Powszechnie znany jako ślazowiec bagienny, hibiskus olbrzymi należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Kwiaty hibiskusa olbrzymiego pochodzą z terenów podmokłych w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Gatunek ten jest wieloletni w strefach od 8 do 11, ale rośnie jako roślina jednoroczna w chłodniejszych obszarach.

Rośliny hibiskusa olbrzymiego mają szaro-zielone liście w kształcie serca i duże kwiaty w kształcie trąbki. Każdy różowy lub biały kwiat może mieć do 10 cali szerokości, ale utrzymuje się tylko przez kilka dni.

Nazwa naukowa: Hibiscus grandiflorus
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnie Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

14) Giant Spider Lily

Olbrzymie lilie pajęcze należą do rodzaju Hymenocallis z rodziny Amaryllis. Te pochodzące z obu Ameryk bulwiaste byliny najlepiej rosną w strefach od 5 do 11, w zależności od gatunku.

Te piękne kwiaty, które zaczynają się na literę G, rosną w kępach smukłych, przypominających paski liści, które tworzą podstawę. rozety. Rozety te wytwarzają łodygi zwieńczone niezwykłymi białymi lub żółtymi kwiatami. Kwiaty lilii olbrzymiej mają okrągłe płatki centralne otoczone kilkoma długimi, wąskimi płatkami, co nadaje im pajęczy wygląd.

Nazwa naukowa: Hymenocallis spp.
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna i Południowa
Okres kwitnienia: Lato

15) Lilia imbirowa

Lilie imbirowe to piękne byliny, które dodają nieco koloru do ogrodu pod koniec sezonu, gdy zbliża się jesień. Te efektowne rośliny mają gęste kłosy pachnących pomarańczowych, żółtych, czerwonych i białych kwiatów. Kępy niebiesko-zielonych liści przypominających ostrza uzupełniają kwiaty.

Lilie imbirowe należą do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). Pochodzące z części Indii, Madagaskaru i Azji Południowo-Wschodniej lilie imbirowe rozwijają się na wilgotnych, żyznych glebach i w półcieniu. Te egzotyczne kwiaty najlepiej rosną w strefach od 7 do 11.

Nazwa naukowa: Hedychium spp.
Rodzimy zasięg: Azja
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

16) Miłorząb

Miłorzęby to jedne z najstarszych gatunków roślin na świecie, istniejące od prawie 300 milionów lat. Te atrakcyjne drzewa liściaste pochodzą z Chin i należą do rodziny Ginkogaceae. Uprawa miłorzębu w strefach od 4 do 9

Drzewa miłorzębu znane są z kultowych zielonych liści w kształcie wachlarza z wyraźnymi żyłkami. Jesienią liście te zmieniają kolor na złotożółty. Drzewa miłorzębu wytwarzają również kotki drobnych zielonych kwiatów, gdy osiągną wiek od dwóch do czterech lat.

Nazwa naukowa: Ginkgo biloba
Rodzimy zasięg: Chiny
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

17) Gladiolus

Gladiolus to kolorowe byliny, które są jednymi z moich ulubionych kwiatów zaczynających się na literę „G”. Rodzaj Gladiolus należy do rodziny irysowatych (Iridaceae) i obejmuje około 300 gatunków. Te eleganckie kwiaty najlepiej rosną w pełnym słońcu w strefach od 5 do 11.

Te oszałamiające kwiaty, które zaczynają się na literę G, wytwarzają wysokie, przypominające ostrza łodygi z podziemnych bulw. Później łodygi te wybuchają wieloma dużymi, różowymi, fioletowymi, pomarańczowymi, czerwonymi, żółtymi i białymi kwiatami w kształcie trąbki. Kwiaty mieczyków symbolizują wierność, honor, zauroczenie i pamięć.

Nazwa naukowa: Gladiolus spp.
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja i Europa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

18) Amarantus kulisty

Szarłat to odważna, efektowna roślina jednoroczna z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Te rośliny ozdobne pochodzą z Ameryki Środkowej, ale dobrze rosną w strefach od 2 do 11. Kwiaty amarantusa kulistego są również doskonałymi kwiatami ciętymi lub suszonymi.

Rośliny szarłatu mają smukłe, owłosione liście i obfite, kuliste kwiatostany. Kwiaty te mogą być liliowe, magentowe, różowe, fioletowe, pomarańczowe, czerwone lub białe. Chociaż amarantus kulisty najlepiej rośnie w pełnym słońcu i na wilgotnych glebach, jest również nieco odporny na suszę.

Nazwa naukowa: Gomphrena globosa
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa
Okres kwitnienia: od lata do jesieni</td>

19) Globe Daisy

Stokrotki to wspaniałe, wiecznie zielone krzewy z rodziny babkowatych. Te nisko rosnące rośliny tworzące maty mają skórzaste, owalne liście i gęste skupiska puszystych, kulistych kwiatów. Kwiaty są zazwyczaj różowe, fioletowe, fioletowe i białe.

Te kwiaty zaczynające się na literę G pochodzą z części Afryki, Azji oraz środkowej i południowej Europy. Kwiaty te kwitną w strefach od 9 do 11, ale mogą być uprawiane jako rośliny jednoroczne w innych miejscach. Stokrotki są odporne na suszę i preferują żyzne, dobrze przepuszczalne gleby oraz pełne słońce.

Nazwa naukowa: Globularia spp.
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja i Europa
Okres kwitnienia: Od zimy do wiosny

20) Globe Flower

Niewiele kwiatów jest tak jasnych i pięknych jak kwiaty kuliste. Te byliny pochodzą z rodziny jaskierowatych (Ranunculaceae) i pochodzą z części Europy i Azji Zachodniej. Kwiaty kuliste bardzo dobrze rosną w strefach od 3 do 8.

Kwiaty kuliste mają wyprostowane łodygi z jasnożółtymi kwiatami w kształcie kuli, które wyglądają jak podwójne wersje jaskierów. Kwiaty wyłaniają się ponad kępami ciemnozielonych liści podzielonych na trzy lub pięć płatów. Te kolorowe rośliny preferują zacienione miejsca.

Nazwa naukowa: Trollius europaeus
Rodzimy zasięg: Azja i Europa
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

21) Ostropest plamisty

Osty to żywe rośliny z rodziny astrowatych lub stokrotkowatych, występujące w Afryce, Azji i Europie. Osty najlepiej rosną w strefach od 3 do 9 na ubogich w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalnych glebach. Kwiaty ostu świetnie nadają się na kwiat cięty.

Osty rosną w kępach głęboko podzielonych szaro-zielonych kolczastych liści i wytwarzają pionowe srebrzyste łodygi. Od lata do jesieni łodygi mają kuliste główki niebieskich, fioletowych i białych kwiatów popularnych wśród zapylaczy.

Nazwa naukowa: Echinops spp.
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja, Europa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

22) Gloriosa Daisy

Powszechnie znane jako czarnookie Susan, stokrotki Gloriosa to kultowe dzikie kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Stokrotki Gloriosa często rosną na preriach i łąkach. Te jasne, wesołe kwiaty kwitną w strefach od 3 do 9 i najlepiej rosną w pełnym słońcu i na luźnych, dobrze przepuszczalnych glebach.

Stokrotki Gloriosa mają jasnożółte kwiaty z ciemnobrązowymi kwiatami centralnymi. Kwiaty kołyszą się nad podstawowymi rozetami grubych, owłosionych liści. Stokrotki Gloriosa cieszą się długim okresem kwitnienia od wczesnego lata do jesieni.

Nazwa naukowa: Rudbeckia hirta
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

23) Lilia Gloriosa

Znane również jako lilie płomieniste, lilie gloriosa to spektakularne byliny zielne z rodziny Colchicaceae. Lilie te są jednymi z najrzadszych kwiatów na świecie i pochodzą z części Afryki i Azji. Lilie Gloriosa najlepiej rosną w strefach od 8 do 10.

Te kwiaty, które zaczynają się od G, wytwarzają kępy naprzemiennych liści w kształcie lancy i rozprzestrzeniają się za pomocą podziemnych kłączy. Kwiaty mają faliste, czerwone płatkiPłatki z żółtymi krawędziami przypominającymi płomienie. Płatki rosną ku górze, a pod nimi znajdują się długie, żółte pręciki.

Nazwa naukowa: Gloriosa superba
Rodzimy zasięg: Afryka i Azja
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

24) Kozia broda

Kwiaty koziej brody to byliny zielne z rodziny różowatych. Rośliny te znane są z pierzastych pióropuszy drobnych kremowo-białych kwiatów. Rośliny te mają również ciemnozielone, złożone liście z trzema do pięciu listków.

Kwiaty koziej brody pochodzą z części Azji, Europy i Ameryki Północnej. Te atrakcyjne kwiaty kwitną na wilgotnych, żyznych glebach i w zacienionych miejscach. Kwiaty koziej brody najlepiej rosną w strefach od 3 do 9 i są stosunkowo łatwe w uprawie.

Nazwa naukowa: Aruncus dioicus
Rodzimy zasięg: Azja, Europa, Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Lato

25) Ruta kozia

Ruta kozia to roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae). Te byliny zielne pochodzą z części Afryki, Azji i Europy. Na niektórych obszarach ruta kozia jest uprawiana jako roślina spożywcza, ale jest również doskonałą ozdobą ogrodów.

Ruta kozia ma wysokie, wyprostowane łodygi z eliptycznymi, pierzastymi liśćmi. Różowe, fioletowe lub białe kwiaty przypominające groszek kwitną od lata do jesieni. Ruta kozia najlepiej rozwija się w pełnym słońcu w strefach od 4 do 9.

Nazwa naukowa: Galega officinalis
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja, Europa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

26) Godecja

Kwiaty Godecji znane są również jako kwiaty satynowe. Te jednoroczne rośliny pochodzą z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Kwiaty Godecji pochodzą z zachodniej części Ameryki Północnej i najlepiej rosną w strefach od 2 do 11.

Te piękne kwiaty zaczynające się na literę G mają eleganckie, kolorowe kwiaty w kształcie miseczek, które mogą być liliowe, różowe, fioletowe i czerwone. Kwiaty Godecji często mają ciemniejsze plamy na płatkach. Te piękne kwiaty rosną nad kępami smukłych liści w kształcie lancy. Kwiaty Godecji rozwijają się na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach i w pełnym słońcu lub półcieniu.

Nazwa naukowa: Clarkia amoena
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

27) Kolombina złocista

Złote orliki to jasne, kolorowe kwiaty pochodzące z północnego Meksyku i południowo-zachodnich części Stanów Zjednoczonych. W uprawie złote orliki najlepiej rosną w strefach od 3 do 8. Te byliny zielne pochodzą z rodziny jaskierów.

Złote orliki mają duże żółte kwiaty z pięcioma działkami i pięcioma płatkami z charakterystycznymi ostrogami. Kwiaty pojawiają się na długich łodygach, które wyrastają z kęp liści podobnych do paproci. Te polne kwiaty najlepiej rosną w zacienionych miejscach i preferują wilgotne, bogate, dobrze przepuszczalne gleby.

28) Golden Marguerite

Znane również jako żółty rumianek, złote margerytki to krótkotrwałe byliny z rodziny stokrotek. Te urocze kwiaty pochodzą z części śródziemnomorskiej Europy i Azji Zachodniej. Złote margerytki mają kępy pierzastych, jasnozielonych liści, które są lekko aromatyczny.

Złote margerytki mają jasnożółte kwiaty przypominające stokrotki z żółtymi kwiatami centralnymi. Kwiaty te były kiedyś zbierane do produkcji żółtych barwników do odzieży. Margerytki najlepiej rosną w strefach od 3 do 8 i preferują pełne słońce.

Nazwa naukowa: Anthemis tinctoria
Rodzimy zasięg: Azja i Europa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

29) Złoty groszek

Kwiaty złotego groszku to byliny zielne z rodziny motylkowatych. Te popularne polne kwiaty pochodzą z części Ameryki Północnej i wschodniej Azji. Kwiaty złotego groszku lubią suche, wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby i pełne słońce w strefach od 4 do 9.

Te rośliny, których nazwa zaczyna się na literę G, rosną w kępach szaro-zielonych liści z trzema klapami. Latem rośliny złotego groszku wytwarzają wysokie łodygi jasnożółtych kwiatów przypominających groszek. Rośliny złotego groszku mają również strąki nasion z długimi włoskami.

Nazwa naukowa: Thermopsis spp.
Rodzimy zasięg: Azja i Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Lato

30) Nawłoć

Nawłocie to tętniące życiem dzikie kwiaty występujące na preriach i otwartych łąkach w całej Ameryce Północnej. Te byliny zielne pochodzą z rodziny astrowatych lub stokrotkowatych. Nawłocie najlepiej rosną w strefach od 3 do 8.

Te kwiaty, które zaczynają się na literę G, kwitną od lata do jesieni, tworząc gęste, końcowe skupiska jasnożółtych kwiatów. Kwiaty te znajdują się na czerwonawych łodygach, które wyrastają z kęp smukłych liści przypominających trawę. Podczas kwitnienia niektóre gatunki nawłoci mają łodygi wygięte w dół ze względu na ciężar kwiatów.

Nazwa naukowa: Solidago spp.
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

31) Goldfinger

Kwiaty Goldfinger to soczyste rośliny z rodziny Talinaceae. Rośliny te znane są również pod nazwą fameflowers lub Jewels-of-Opar. Kwiaty Goldfinger występują w Ameryce Północnej i Południowej oraz na Karaibach.

Kwiaty Goldfinger mają soczyste liście i długie pomarańczowe korzenie. Te krzewy mają również różowo-fioletowe kwiaty w kształcie gwiazdy z pięcioma płatkami. Kwiaty Goldfinger kwitną w strefach od 8 do 12 i są popularnymi roślinami ozdobnymi. Kwiaty Goldfinger najlepiej rosną na wilgotnych, bogatych i dobrze przepuszczalnych glebach.

Nazwa naukowa: Talinum paniculatum
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna i Południowa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

32) Hiacynt winogronowy

Hiacynty winogronowe znane są również pod nazwą rodzaju muscari. Hiacynty winogronowe to bulwiaste byliny pochodzące z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Te popularne wiosenne rośliny cebulowe pochodzą z części Azji i Europy i kwitną w strefach od 4 do 8.

Hiacynty winogronowe wytwarzają smukłe, przypominające trawę, średnio zielone liście i bezlistne łodygi. Wiosną na tych łodygach pojawiają się kłosy drobnych fioletowych kwiatów przypominających winogrona. Hiacynty winogronowe najlepiej rosną na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach i w pełnym słońcu lub półcieniu.

</tbody>

Nazwa naukowa: Muscari spp.
Rodzimy zasięg: Azja i Europa
Okres kwitnienia: Wiosna

33) Nawłoć szara

Nawłoć szara to efektowne polne kwiaty z rodziny stokrotek. Te byliny zielne pochodzą z Ameryki Północnej i rozwijają się w lasach, na łąkach i preriach. Znane również jako nawłoć polna, kwiaty te najlepiej rosną w strefach od 3 do 9.

Nazwa tych kwiatów zaczynających się na literę G pochodzi od koloru ich liści w kształcie lancy, które są szaro-zielone. Te kępy liści wytwarzają pionowe łodygi wypełnione gronami drobnych, jasnożółtych kwiatów. Nawłocie szare lubią pełne słońce lub półcień.

Nazwa naukowa: Solidago nemoralis
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

34) Lilia szara

Lilie Graya to rzadkie rośliny występujące tylko w trzech stanach: Karolina Północna, Tennessee i Wirginia. Lilie Graya pochodzą z rodziny liliowatych (Liliaceae) i występują głównie w Appalachach. Te rzadkie lilie najlepiej rosną w strefach 4 i 5.

Lilie Graya zostały nazwane na cześć Asy Graya, XIX-wiecznego amerykańskiego botanika. Lilie te mają zwoje liści w kształcie lancy. Latem lilie Gray’a wytwarzają pomarańczowe lub czerwone kwiaty w kształcie dzwonu z fioletowymi plamkami na płatkach.

Nazwa naukowa: Lilium grayi
Rodzimy zasięg: Wschodnie Stany Zjednoczone
Okres kwitnienia: Lato

35) Lobelia błękitna

Znane również jako niebieskie kwiaty kardynalne, lobelie błękitne to byliny zielne należące do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Te tętniące życiem polne kwiaty pochodzą z centralnych i wschodnich regionów Ameryki Północnej.

Wielkie niebieskie lobelie mają jasnoniebieskie kwiaty z dwoma zawiniętymi górnymi płatkami i trzema połączonymi dolnymi płatkami. Kwiaty te utrzymują się od późnego lata do jesieni, rosnąc na wysokich, wyprostowanych łodygach. Wielkie niebieskie lobelie mają również kępy liści w kształcie lancy z ząbkowanymi brzegami.

36) Camas wielki

Znane również jako kamasela wielkokwiatowa, kwiaty kamaseli wielkokwiatowej pochodzą z zachodniej części Ameryki Północnej. Te szybko rosnące rośliny to byliny zielne z rodziny szparagowatych. Kwiaty wielkokwiatowe to wiosenne rośliny cebulowe, które dobrze rosną w strefach od 3 do 8.

Te rośliny, których nazwa zaczyna się na G, mają rozety u podstawy złożone z długich, smukłych liści i bezlistnych łodyg. Od późnej wiosny do wczesnego lata rośliny kamasji wielkokwiatowej obsypane są setkami jasnoniebieskich kwiatów. Każdy kwiat ma sześć niebieskich płatków z długimi białymi pręcikami zakończonymi żółtymi pylnikami.

37) Masterwort wielki

Mniszek lekarski to bylina zielna z rodziny marchewkowatych lub pietruszkowatych (Apiaceae). Rośliny te są znane ze swoich poduszkowatych główek kwiatowych wypełnionych drobnymi różowymi kwiatami. Te centralne kwiatostany otoczone są białymi przylistkami z czerwonymi końcówkami.

Masterworty pochodzą ze środkowych i wschodnich regionów Europy. Te atrakcyjne kwiaty dobrze rosną również w strefach od 4 do 7 na wilgotnych lub mokrych glebach. Mastewki mogą rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu.

Nazwa naukowa: Astrantia major
Rodzimy zasięg: Europa
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

38) Dziurawiec zwyczajny

Znany również jako olbrzymi dziurawiec zwyczajny.Byliny te pochodzą z części Azji i Ameryki Północnej. Dziurawiec zwyczajny należy do rodziny Hypericaceae. Te kolorowe kwiaty mogą być uprawiane w strefach od 4 do 8.

Dziurawiec ma duże, złotożółte kwiaty z gęstym skupiskiem żółtych pręcików w środku. Rośliny te mają również kępy eliptycznych zielonych liści. Dziurawiec zwyczajny jest łatwy w uprawie jako roślina ozdobna.

Nazwa naukowa: Hypericum ascyron
Rodzimy zasięg: Azja, Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Lato

39) Wierzbownica wielkokwiatowa

Wierzbownica wielkokwiatowa znana jest pod kilkoma popularnymi nazwami, w tym europejski chwast ognisty, trawa skrzypcowa i wierzbownica owłosiona. Te półwodne byliny pochodzą z rodziny wierzbowatych. Wierzbownica pochodzi z części Azji, Europy i Afryki Północnej.

Wierzbownica ma mocne, owłosione łodygi i długie, smukłe liście z ząbkowanymi brzegami. Latem wierzbownica wytwarza duże, różowo-fioletowe kwiaty w kształcie miseczek z czterema płatkami. Wierzbownica preferuje wilgotne gleby w strefach od 3 do 7.

Nazwa naukowa: Epilobium hirsutum
Rodzimy zasięg: Azja, Europa, Afryka Północna
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

40) Greater Burnet

Łopian większy to bylina zielna należąca do rodziny różowatych. Rośliny te rosną w siedliskach trawiastych na całej półkuli północnej. Łopian większy jest również uprawiany jako roślina ozdobna w strefach od 4 do 8.

Te rośliny, których nazwa zaczyna się na G, mają długie łodygi, które wyłaniają się z kęp liści u podstawy. Latem na tych rozgałęzionych łodygach pojawiają się ciemnoczerwone główki kwiatowe. Kwiaty palczatki najlepiej rosną w pełnym słońcu i na żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach, które zawsze pozostają wilgotne.

41) Barwinek większy

Barwinek większy to leśne kwiaty pochodzące z części Afryki, Azji i Europy. Te wiecznie zielone byliny pochodzą z rodziny psiankowatych (Apocynaceae) i rozprzestrzeniają się po ziemi. Barwinek większy najlepiej rośnie w strefach od 7 do 9.

Rośliny te znane są również jako duże barwinki ze względu na duże fioletowe kwiaty w kształcie gwiazdy z asymetrycznymi płatkami. Kwiaty pojawiają się nad matami błyszczących, skórzastych, ciemnozielonych liści. Barwinek większy rośnie w suchych lub wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach.

Nazwa naukowa: Vinca major
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja i Europa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

42) Zawilec grecki

Znane również jako zawilce bałkańskie, zawilce greckie to byliny zielne z rodziny jaskierów. Jak sama nazwa wskazuje, zawilce te pochodzą z części Europy Południowej, takich jak Grecja i Bałkany. Zawilce greckie kwitną również w strefach od 4 do 8.

Te piękne kwiaty, których nazwa zaczyna się na literę G, mają duże niebieskie, różowe lub białe kwiaty z siedmioma lub więcej płatkami i żółtymi kwiatami centralnymi. Zawilce greckie mają również podstawowe rozety głęboko podzielonych liści przypominających paprocie. Te zawilce preferują półcień i wilgotną glebę, ponieważ pochodzą z terenów leśnych i lasów.

<td>Sezon kwitnienia:

Nazwa naukowa: Anemone blanda
Rodzimy zasięg: Bliski Wschód i południowo-wschodnia Europa
od wiosny do lata

43) Waleriana grecka

Waleriana grecka jest bardziej znana jako pełzająca drabina Jakuba. Te byliny zielne pochodzą ze wschodnich regionów Ameryki Północnej w strefach od 3 do 8. Waleriana grecka najlepiej rośnie na żyznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach i w półcieniu.

Waleriana grecka rośnie w kępach złożonych liści z maksymalnie 15 sercowatymi listkami. Od połowy wiosny do wczesnego lata rośliny te rozwijają wiechy małych niebieskich kwiatów w kształcie dzwonu z ciemnymi żyłkami. Waleriana grecka osiąga wysokość od 1 do 1,5 metra.

Nazwa naukowa: Polemonium reptans
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

44) Zielone dzwonki irlandzkie

Pomimo swojej nazwy, Green Bells of Ireland pochodzą z części Azji Zachodniej. Te jednoroczne rośliny zielne należą do rodziny miętowatych (Lamiaceae). Zielone dzwonki irlandzkie wytwarzają wysokie, gęste kłosy zielonych kwiatów w kształcie dzwonu z białymi płatkami wewnętrznymi.

Kwiaty rozpoczynające się na literę G najlepiej rosną w strefach od 2 do 11. Te jednoroczne rośliny mogą rosnąć w pełnym słońcu lub półcieniu i na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach. Zielone dzwonki irlandzkie symbolizują również szczęście w języku kwiatów.

Nazwa naukowa: Moluccella laevis
Rodzimy zasięg: Azja Zachodnia
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

45) Cynia Green Envy

Cynie Green Envy to jedne z najbardziej kolorowych odmian cyni. Te żywe odmiany mają limonkowo-zielone kwiaty z pomarańczowymi różyczkami centralnymi. Te zielone cynie symbolizują również wzrost, dobrobyt i nowe początki.

Cynie pochodzą z Meksyku, ale rozprzestrzeniły się w całej Ameryce. Cynie Green Envy są uprawiane jako rośliny jednoroczne w strefach od 2 do 11 i wymagają bogatych, dobrze przepuszczalnych gleb. Cynie te preferują pełne słońce, ale tolerują półcień.

Nazwa naukowa: Zinnia elegans 'Green Envy’
Rodzimy zasięg: Meksyk
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

46) Milkweed zielony

Trojeść zielona to wieloletnia roślina zielna z rodzaju trojeści z rodziny psiankowatych(Asclepias). Te dzikie kwiaty pochodzą ze środkowej i wschodniej części Ameryki Północnej. Rośliny te, znane również jako zielona kometa, najlepiej rosną w pełnym słońcu lub półcieniu w strefach od 4 do 9.

Zielona mlecz ma przeciwległe, lancetowate liście i rośnie na wysokość od 1 do 2 stóp. Te wyprostowane łodygi wytwarzają gęste baldachy wypełnione drobnymi zielonkawo-białymi kwiatami.

47) Orchidea zielonoskrzydła

Storczyki o zielonych skrzydłach znane są również jako storczyki o zielonych żyłkach. Pomimo swojej potocznej nazwy, storczyki te mają w rzeczywistości fioletowe kwiaty z zielonymi żyłkami wewnątrz kaptura każdego kwiatu. Kwiaty orchidei zielonoskrzydłej mają trzy płatki i wąskie zielone liście.

Te efektowne kwiaty zaczynające się na literę G pochodzą z części Europy i Bliskiego Wschodu. Te piękne, kolorowe storczyki najlepiej rosną w strefach od 4 do 8. Niestety, storczyki zielonoskrzydłe są klasyfikowane jako bliskie zagrożenia w całym swoim rodzimym zasięgu.

Nazwa naukowa: Anacamptis morio
Rodzimy zasięg: EurEuropa i Bliski Wschód
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

48) Greenhood Orchid

Storczyki Greenhood to grupa około 300 gatunków z rodziny storczykowatych. Storczyki te pochodzą z Australii, Nowej Zelandii i innych części Pacyfiku. Storczyki Greenhood dobrze rosną w doniczkach w strefach od 9 do 11.

Storczyki Greenhood mają charakterystyczne zielonkawo-białe kwiaty, centralną torebkę przypominającą kaptur i dwa długie spiczaste płatki po obu stronach. Storczyki te mają również podstawowe rozety zaokrąglonych liści. Storczyki Greenhood preferują dobrze przepuszczalną mieszankę zwykłej ziemi doniczkowej do storczyków i gruboziarnistego żwirku ogrodniczego.

Nazwa naukowa: Pterostylis spp.
Rodzimy zasięg: Australia, Nowa Zelandia i Pacyfik
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

49) Storczyk naziemny

Storczyki naziemne to żywe storczyki pochodzące z części Azji i Australii. Te wiecznie zielone storczyki lądowe mają kolorowe fioletowe, różowe, żółte lub białe kwiaty w kształcie gwiazdy. Kwiaty mają również małe wewnętrzne płatki z wyraźnymi dolnymi płatkami przypominającymi język.

Storczyki naziemne mają duże, plisowane kępy liści z łodygami wyrastającymi z pseudobulw. Storczyki te są często uprawiane w pomieszczeniach jako rośliny domowe, ale mogą być uprawiane na zewnątrz w strefach od 9 do 10. Storczyki gruntowe wymagają ciepłych i wilgotnych warunków.

Nazwa naukowa: Spathoglottis spp.
Rodzimy zasięg: Azja i Australia
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

50) Gypsophila

Kwiaty Gypsophila są bardziej znane jako oddech dziecka. Te eleganckie kwiaty pochodzą z Afryki, Azji i Europy. Kwiaty Gypsophila należą do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Rodzaj ten obejmuje około 150 gatunków, które mogą być jednoroczne lub wieloletnie.

Rośliny Gypsophila wytwarzają kępy szaro-zielonych liści w kształcie lancy i cienkich łodyg. Latem łodygi te pokrywają się skupiskami małych różowych lub białych kwiatów. W pełnym rozkwicie kwiaty Gypsophila przypominają białe puszyste chmury. Kwiaty Gypsophila symbolizują niewinność, nowe początki, czystość i młodą miłość.

Nazwa naukowa: Gypsophilaspp.
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja i Europa
Okres kwitnienia: Lato

Kwiaty zaczynające się na „G” Najczęściej zadawane pytania:

Co to jest stokrotka, której nazwa zaczyna się na „G”?

Kilka gatunków z rodziny stokrotek (Asteraceae) zaczyna się na literę „G”. Należą do nich stokrotki gerbera, takie jak Gerbera jamesonii. Kwiaty Gaillardia są również członkami rodziny stokrotek, które zaczynają się na literę „G”.

Czy istnieją rzadkie lub zagrożone kwiaty zaczynające się na literę „G”?

Kilka rzadkich i zagrożonych kwiatów zaczyna się na „G”, w tym lilie Graya(Lilium grayi). Lilie Graya rosną tylko w określonych siedliskach w Karolinie Północnej, Tennessee i Wirginii. Lilie Gloriosa (Gloriosa superba) to jedne z najrzadszych kwiatów na świecie.

Czym jest pachnący kwiat, którego nazwa zaczyna się na „G”?

Wiele bajecznie pachnących kwiatów zaczyna się odh „G”. Niektóre z najpopularniejszych pachnących kwiatów „G” to gardenia(Gardenia spp.), floks ogrodowy(Phlox paniculata) i hibiskus olbrzymi(Hibiscus grandiflorus).

Jakie są popularne białe kwiaty zaczynające się na literę „G”?

Gardenias, stokrotki(Globularia spp.) i Gypsophila(Gypsophila spp.) to niektóre popularne białe kwiaty, które zaczynają się na „G”. Geranium i Galanthus również mają białe kwiaty.

Jakie są popularne różowe kwiaty zaczynające się na literę „G”?

Pelargonie i stokrotki gerbera to popularne rośliny o różowych kwiatach zaczynających się na literę „G”. Inne popularne kwiaty z literą „G”, które mają różowe kwiaty, to gardenia i floks ogrodowy.

Kwiaty zaczynające się na literę G – podsumowanie

Jak widzimy, można stworzyć wspaniały ogród wypełniony wspaniałymi kwiatami zaczynającymi się na literę „G”. Gardenia, pelargonie, stokrotki Gerbera i kwiaty Gaillardia to jedne z najbardziej kolorowych i popularnych kwiatów zaczynających się na literę „G”. Możesz także połączyć niektóre z tych kwiatów z okazami zaczynającymi się na inne litery, aby stworzyć przestrzeń zewnętrzną o tematyce alfabetu.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszymi szczegółowymi przewodnikami po:

Edd jest początkującym autorem treści i ogrodnikiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie kreatywnego i profesjonalnego pisania i pisał dla kilku publikacji ogrodniczych online. Pasjonuje się przyrodą i zrównoważonym rozwojem, koncentrując się na ogrodnictwie i dzikiej przyrodzie.

Podobne artykuły
Kwiaty

O Buunch Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

O Ovando Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę