ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

6 Korzyści ze stosowania Sida acuta: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Sida acuta to zioło lecznicze stosowane od tysięcy lat w wielu częściach świata.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym Sida acuta, a także jego bezpieczeństwu i historii.

Czym jest Sida acuta?

Sida acuta jest powszechnie stosowana w leczeniu malarii i boreliozy. Roślina ta jest również stosowana w celu wspierania zdrowia wątroby i ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwrzodowe.

Sida można znaleźć na polach uprawnych, nieużytkach i wzdłuż poboczy dróg; często jest postrzegana jako chwast. Była stosowana w medycynie na całym świecie, w tym w Ameryce Środkowej, Indiach i Afryce.

Łacińska nazwa rośliny to Sida acuta , a jej potoczna nazwa to drucianka pospolita. W niektórych częściach świata znana jest również jako „sengh„.

Główne bioaktywne składniki tego zioła obejmują:

 • Kryptolepina (główny alkaloid)
 • wazicynę
 • Kwas ferulowy
 • Kwindolina
 • Efedryna
 • Saponozydy
 • Kumaryny
 • Steroidy: ecdysterone, -sistosterol, stiglnaterol, ampesterol
 • Garbniki
 • Związki fenolowe: evofolin-A i B
 • Triterpenoidy

Korzyści zdrowotne Sida acuta:

Poniżej znajdują się najważniejsze potwierdzone badaniami korzyści zdrowotne Sida acuta i jej związków bioaktywnych.

1. Może leczyć boreliozę i bartonellozę

Sida acuta jest powszechnie stosowana w formułach ziołowych do leczenia boreliozy i jej współinfekcji.

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez wektory, wywoływaną przez Borrelia burgdorferi i przenoszoną przez ukąszenie kleszcza. Jedną z powszechnych współinfekcji jest Bartonelloza, która jest wywoływana przez bakterie Bartonella.

Ekspert od boreliozy i autor ziół Stephen Harrod Buhner opracował ziołowy protokół leczenia Bartonelli. Sida acuta jest jednym z głównych ziół stosowanych w leczeniu ze względu na jego szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe. Zioła przeciwdrobnoustrojowe mogą pomóc w leczeniu boreliozy i jej współinfekcji na wiele sposobów, na przykład poprzez hamowanie wzrostu niektórych patogenów, zwalczanie bakterii i łagodzenie objawów choroby zakaźnej.

Podsumowanie:

Eksperci zielarscy wskazują, że sida może działać w leczeniu boreliozy i jej objawów. Potrzebne są badania kliniczne w celu potwierdzenia antybakteryjnego działania Sida.

2. Może leczyć malarię

Sidaacuta jest znana ze swoich korzyści w leczeniu malarii. Malaria jest pasożytniczą infekcją wywoływaną przez pasożyta Plasmodium falciparum i przenoszoną przez komary.

Badanie in vitro oceniano pięć ekstraktów roślinnych, w tym Sida acuta, przeciwko pasożytowi Plasmodium falciparum. Ekstrakt z Sida wykazał największą aktywność przeciwko Plasmodium falciparum. Naukowcy przypisują wyniki związkom alkaloidowym Sida, które są odpowiedzialne za działanie przeciwbakteryjne i przeciwmalaryczne rośliny.

Inny in vitro potwierdziło aktywność przeciwplazmodialną tej rośliny przeciwko Plasmodium falciparum i ponownie naukowcy zidentyfikowali związek alkaloidowy rośliny, kryptolepinę, jako istotny czynnik przyczyniający się do jej silnego działania.

<blockquote class=”wp-block-quote”>

Streszczenie:

Badania in vitro wykazały, że Sida acuta może skutecznie leczyć malarię. Do weryfikacji potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

3. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe

Sida acuta korzystnie wpływa na organizm dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym.

Ta aktywność przeciwbakteryjna została wykazana w badaniu z użyciem ekstraktu Sida acuta przeciwko kilku mikroorganizmom. Ekstrakt miał znaczący wpływ hamujący na bakterie Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis i Streptococcus faecalis.

Inne badanie z wykorzystaniem ekstraktów Sida acuta wykazało aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko Staphylococcus aureus u pacjentów z HIV/AIDS.

Naukowcy zbadali aktywność przeciwbakteryjną dwóch związków alkaloidowych w Sida, kryptolepiny i kwindoliny. Alkaloidy te wykazywały aktywność przeciwbakteryjną wobec kilku mikroorganizmów, takich jak gatunki Staphylococcus, Bacillus cereus, Listeria innocua, Enterococcus faecalis i Escherichia coli (E. coli).

Podsumowanie:

Badania laboratoryjne pokazują, że dwa związki alkaloidowe występujące w Sida acuta mogą hamować wzrost bakterii, ale w celu potwierdzenia tego odkrycia konieczne są badania na ludziach.

4. Może wspierać zdrowe funkcjonowanie wątroby

Sida acuta znana jest ze swoich właściwości hepatoprotekcyjnych (zapobiega uszkodzeniom wątroby).

Badanie na zwierzętach wykazało znaczące działanie hepatoprotekcyjne podczas leczenia Sida acuta. Wyniki wykazały zmniejszenie biomarkerów wątrobowych, takich jak fosfataza alkaliczna (ALP) i bilirubina. Związek fenolowy rośliny, kwas ferulowy, znajdujący się w korzeniu, jest szczególnie odpowiedzialny za działanie hepatoprotekcyjne, ponieważ hamuje wolne rodniki i działa jako przeciwutleniacz.

Podsumowanie:

Badania na zwierzętach wskazują, że Sida acuta może posiadać właściwości hepatoprotekcyjne. Do weryfikacji potrzebne są jednak badania kliniczne.

5. Inne potencjalne korzyści:

 • Może mieć działanie przeciwcukrzycowe: W badaniu na zwierzętach ekstrakt z Sida acuta wykazywał działanie obniżające poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ekstrakt Sida zmniejszał ostre stany zapalne związane z cukrzycą w badaniu na zwierzętach.
 • Może mieć właściwości nefroprotekcyjne: Badanie in vitro wykazało, że ekstrakt z Sida acuta zatrzymuje wzrost kamieni nerkowych.
 • Może mieć właściwości neuroprotekcyjne/przeciwdrgawkowe: Sida acuta może mieć wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Badanie na zwierzętach wykazało działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe i uspokajające.
 • Może mieć działanie przeciwwrzodowe: Badanie in vivo wykazało znaczące działanie przeciwwrzodowe Sida acuta w porównaniu z lekiem przeciwwrzodowym famotydyną. Naukowcy uważają, że za działanie przeciwwrzodowe odpowiedzialne są związki flawonoidowe, garbniki, steroidy i triterpenoidy.

Podsumowanie:

Sida acuta została powiązana z szeroką gamą korzyści zdrowotnych. Aby zweryfikować te odkrycia, potrzebne są badania kliniczne na ludziach.

BezpieczeństwoSida acuta:

Sida acuta zawiera minimalne ilości efedryny</u>, który może potencjalnie powodować łagodny niepokój; dlatego zioła tego nie należy stosować z lekami o podobnym działaniu.

Według zielarza Stephena Buhnera, Sida może kolidować z lekami przeciwcukrzycowymi, ponieważ jest to zioło hipoglikemiczne.

Ciąża i laktacja:

Stephen Buhner twierdzi, że nie zaleca się stosowania Sida acuta w czasie ciąży lub w okresie starań o dziecko. Roślina ta jest środkiem poronnym, co oznacza, że może wywoływać poronienia.

Nie ma informacji na temat bezpieczeństwa stosowania Sida acuta podczas laktacji.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie Sida acuta jest następujące:

 • Nalewka (1:5, 60% alkoholu, suszony liść): Przyjmować od 20 do 40 kropli do 4 razy dziennie.
  • W przypadku ciężkiej infekcji gronkowcem: Przyjmować ½ łyżeczki do 1 łyżki 3 do 6 razy dziennie przez okres do 60 dni.
 • Herbata: Dodaj 1 do 2 łyżeczek sproszkowanych liści do 6 uncji gorącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 15 minut. Pić 1 do 2 razy dziennie.
  • W ostrych stanach: Pić do 10 filiżanek dziennie.

Stephen Buhner twierdzi, że Sida acuta może zwiększać zmęczenie. Zmniejszenie dawki pomoże złagodzić zmęczenie.

Zrównoważony rozwój:

Sida acuta nie znajduje się na „liście gatunków zagrożonych” United Plant Saver, obejmującej rośliny wrażliwe na wpływ działalności człowieka.

Nazewnictwo i taksonomia:

Sida acuta to naukowa nazwa rośliny. Należy ona do rodziny roślin Malvaceae (tj. malwowatych).

Zioło to jest małą byliną z małymi żółtymi kwiatami, pojedynczymi lub w parach.

Wszystkie części rośliny są wykorzystywane w medycynie (tj. liście, kora, korzeń, nasiona i kwiaty); jednak liście są najczęściej używane.

Inne rośliny z tego gatunku obejmują:

 • Sida rhombifolia
 • Sida alnifolia
 • Sida ulmifolia
 • Sida ovata
 • Sida cordifolia
 • Sida abutifolia
 • Sida elliottii

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Sidaacuta jest stosowana od tysięcy lat. Rdzenni mieszkańcy krajów tropikalnych wykorzystują różne części tej rośliny do leczenia problemów zdrowotnych, w tym schorzeń reumatycznych, azoospermii (braku plemników), oligospermii (niskiej liczby plemników), ran, rwy kulszowej, chorób układu nerwowego i serca, przeziębienia, kaszlu, astmy, gruźlicy, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi.

W Papui Nowej Gwinei świeży korzeń jest żuty w celu leczenia czerwonki (infekcji jelit).

W Nikaragui herbata z tej rośliny jest stosowana w leczeniu astmy, gorączki, bólów i wrzodów oraz jako środek przeciw robakom. Ponadto wywar z całej rośliny jest stosowany w leczeniu „chorób seksualnych”.

W Kamerunie wierzą, że cała roślina Sida acuta ma właściwości przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, napotne, uspokajające i przeciwwrzodowe.

W Kolumbii i Indiach cała roślina jest używana do leczenia ukąszeń węży poprzez zmniejszenie krwotocznych skutków jadu.

Mieszkańcy Ameryki Środkowej leczą również malarię wywarami z całej rośliny, a bóle głowy miejscowymi okładami z rośliny.

W Indiach korzeń jest uważany za chłodzący, ściągający i tonizujący. Jest stosowany w celu pobudzenia apetytu, wspomagania trawienia, obniżenia gorączki i leczenia wątroby, zaburzenia żółci i krwi, a także choroby układu nerwowego i moczowego.

Korzenie roślin z gatunku Sida są uważane za adaptogenne, immunomodulatory i ogólny tonik odżywczy.

Wnioski:

Sidaacuta jest tradycyjnie stosowana od tysięcy lat i jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, w tym malarii, infekcji bakteryjnych, wrzodów, boreliozy i jej współinfekcji.

Większość efektów tego zioła jest poparta badaniami na zwierzętach i laboratoryjnymi, a także tradycyjnymi recenzjami potwierdzającymi korzyści zdrowotne rośliny. Potrzebne są dalsze badania, w szczególności badania kliniczne na ludziach.

Zaleca się, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed dodaniem nowego suplementu ziołowego do swojej diety, zwłaszcza jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Buhner, S. H. (2015). Leczenie boreliozy: Naturalne leczenie boreliozy z Lyme oraz koinfekcji chlamydią i gorączką plamistą (wydanie 2). Raven Press: Boulder, CO.

Feng, J., Leone, J., Schweig, S., & Zhang, Y. (2020). Ocena naturalnych i botanicznych leków pod kątem aktywności przeciwko rosnącym i nierosnącym formom B. burgdorferi. Frontiers in Medicine, 7(6). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7050641/

Murali, S. & Deepa, N. (2022). Kompleksowy przegląd Sida acuta: Potencjalna roślina o znaczeniu medycznym. European Journal of Molecular & Clinical Medicine, 9(3). https://www.ejmcm.com/article_18337_d9fbadffd5314dcd96ac630f55fbcec8.pdf

Sreedevi, C.D., Latha, P.G., Ancy, P., Suja, S.R., Shyamal, S., Shine, V.J., Sini, S., Anuja G.I, & Rajasekharan, S. (2009). Hepatoprotective studies on Sida acuta Burm. f. Journal of Ethnopharmacology, 124(2), 171-175. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19422907/.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę