ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Jak rozmnażać i przesadzać kwiaty goździka (Niezbędne wskazówki)

Jeśli chciałbyś wziąć jedną roślinę goździka i zamienić ją w dwie lub więcej roślin, to jesteś we właściwym miejscu. W tym poradniku opiszę jak rozmnażać goździki z sadzonek łodygowych i jak prawidłowo przesadzać te sadzonki.

Jak rozmnażać goździki z sadzonek pędowych?

Jednym z najłatwiejszych sposobów rozmnażania goździków jest sadzonki łodygowe. Proces ten obejmuje usunięcie części łodygi ze zdrowej rośliny, ukorzenianie cięcia łodygi w wodzie, a następnie przesadzanie cięcia do nowego domu.

Omówimy ten proces nieco bardziej szczegółowo, aby pomóc wam po drodze.

1. Zacznij od zdrowej rośliny

Przed rozmnażaniem goździka, będziesz chciał upewnić się, że roślina macierzysta jest zdrowa. Powinna mieć żywy zielony wzrost i być wolna od wszelkich oznak choroby lub uszkodzenia przez owady.

Najlepszym momentem na rozmnażanie goździków poprzez sadzonki łodygowe jest lato, po zakończeniu kwitnienia.

2. Pobierz sadzonkę z łodygi

Podczas cięcia tkanki roślinnej należy używać ostrych i odkażonych narzędzi, aby przyspieszyć gojenie i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Możesz użyć albo sekatora lub noża do podjęcia cięcia łodygi.

Gdy masz swoje narzędzie wyboru gotowy, spójrz na roślinę. Będziesz chciał wziąć cięcie z obszaru nowego wzrostu, który jeszcze nie kwitnie.

Użyj swojego narzędzia do cięcia łodygi około sześciu cali poniżej czubka łodygi. Gdy masz już swoje cięcie, usuń liście z dolnych dwóch do trzech centymetrów łodygi.

Powtarzaj ten proces, aż uzyskasz odpowiednią liczbę sadzonek. Pamiętaj, że z każdej sadzonki powstanie nowa roślina goździka.

3. Zanurz sadzonkę w Hormonie Ukorzeniania

Ten krok jest opcjonalny, ale zwiększa szanse na to, że sadzonki szybko się ukorzenią.

Dostępnych jest wiele rodzajów hormonów ukorzeniających, ale wszystkie zawierają hormon roślinny znany jako IBA. Jest to rodzaj auksyny, która zachęca rośliny do tworzenia nowych korzeni.

Niektóre produkty to Garden Safe TakeRoot i Bontone Rooting Powder.

Stosowanie hormonu ukorzeniania jest łatwe. Wystarczy chwycić sadzonkę i zanurzyć jej końcówkę w proszku.

4. Umieść sadzonkę w dobrze odsączonym podłożu

Kiedy już masz swoje sadzonki, czas umieścić je w środowisku, które będzie wspierać rozwój korzeni.

Niektóre sadzonki najlepiej ukorzeniają się w wodzie, jednak goździki najlepiej radzą sobie w doniczce wypełnionej dobrze odsączającym podłożem. Niektóre materiały, które mogą się sprawdzić to perlit, piasek i mieszanka do uprawy kaktusów.

Po wypełnieniu pojemnika wybranym materiałem, włóż sadzonki. Około pół cala do jednego cala łodygi powinny być w mediach.

Podlej media dobrze. Umieść plastikowy / szklany pojemnik lub plastikową torbę nad sadzonkami, aby pomóc uszczelnić wilgoć.

Ustaw sadzonki gdzieś w ciepłym miejscu i z dala od bezpośredniego światła. Utrzymuj media wilgotne i sprawdź sadzonki dla nowego wzrostu, gdy woda.

Sadzonki powinny zacząć tworzyć korzenie w ciągu miesiąca, ale niektóre sadzonki mogą zająć więcej czasu, aby się ukorzenić. Gdy zobaczysz nowy wzrost wegetatywny, możesz delikatnie usunąć sadzonki, aby sprawdzić wzrost korzeni.

Przeszczepianie sadzonek goździka

Gdy sadzonki uformują korzenie, czas przesadzić je do lepszej gleby.

Jeśli uprawiasz goździkas w doniczce, będziesz chciał użyć dobrze odsączającej, ale bogatej mieszanki doniczkowej. Jedną z opcji, która może działać dobrze jest Fox Farm Ocean Forest Mix.

Jeśli sadzisz goździki bezpośrednio w ziemi, wybierz miejsce z dobrze odprowadzającą wodę glebą. Jeśli gleba jest zbita i/lub słabo drenująca, można ją spulchnić za pomocą kopaczki i dodać trochę gotowego kompostu lub mchu torfowego.

Często zadawane pytania:

Czy mogę rozmnożyć goździki z bukietu?

Jeśli chcesz dać sobie największe szanse na sukces, powinieneś zacząć od sadzonki z szybko rosnącego pędu końcowego. Jeśli uda ci się ukorzenić goździki z bukietu, nie spodziewaj się 100% sukcesu.

Czy lepiej ukorzeniać goździki w wodzie czy w glebie?

Sadzonki goździków powinny być ukorzeniane w materiale bezglebowym, takim jak piasek lub perlit.

Czy mogę wyhodować goździki z nasion?

Tak, jest możliwa uprawa goździków z nasion. Kwiaty pojawią się po około 140 dniach od wysiania nasion.

Rozmnażanie goździków – podsumowanie

Rozmnażanie goździków z sadzonek łodygowych to łatwy sposób na wyprodukowanie nowych roślin i kwiatów goździka. Pamiętaj, aby pobierać sadzonki z nowych przyrostów wegetatywnych i umieścić je w wilgotnym, ale dobrze przepuszczającym wodę podłożu.

Briana posiada tytuł B.S. w dziedzinie nauk roślinnych z Penn State University. Zarządza małym ogrodem rynkowym, w którym uprawia warzywa i zioła. Lubi też uprawiać kwiaty i rośliny domowe w domu.

Podobne artykuły
Kwiaty

O Buunch Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

O Ovando Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę