ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – Pennyroyal europejski, Mentha pulegium

Pennyroyal(Mentha pulegium) to niewielka europejska mięta (rodzina miętowatych Lamiaceae), która była ważnym lekiem przez tysiąclecia. Była stosowana w leczeniu wielu chorób, ale była na tyle trudna w użyciu, że została zastąpiona przez inne leki i rzadko można ją zobaczyć w Ameryce Północnej, nawet w ogrodach ziołowych.

Pennyroyal europejski Mentha pulegium

Wyhodowałem go, ponieważ byłem go ciekawy.

Pennyroyal to niewielka roślina, osiągająca najwyżej stopę wysokości. Moja roślina walczyła przez kilka lat, ale teraz wysuwa się, wysyłając pędy poza wyznaczoną grządkę i sadzonki na ścieżkę. Martwiąc się o nią, nie zdecydowałem jeszcze, że jest zbyt agresywna, w rzeczywistości myślę o dostosowaniu kwietnika, aby zapewnić jej więcej miejsca.

Na moim podwórku pennyroyal jest wyłącznie rośliną ozdobną. Ma kłosy fioletowych kwiatów o strukturze podobnej do innych mięt, takich jak mięta pieprzowa, i intensywnym miętowym zapachu. Pszczoły go uwielbiają.

Średniowieczne klasztory uprawiały pennyroyal ze względu na jego właściwości lecznicze. Stosowano go w postaci herbaty, okładów lub olejku w leczeniu różnych schorzeń, od bólów głowy po brak miesiączki.

Europejskie kwiaty pennyroyal

Głównym związkiem („składnikiem aktywnym”) pennyroyal jest monoterpen zwany pulegonem. Jest to silny lek, od dawna stosowany do odstraszania pcheł, leczenia wykwitów skórnych i wysypek, zmniejszania nudności, zwłaszcza w chorobie morskiej, stymulowania miesiączki i wywoływania aborcji. Jednak pulegon powoduje uszkodzenie nerek, a zwłaszcza zatruwa wątrobę. Badacze medyczni doszli do wniosku, że nie ma bezpiecznej dawki pennyroyalu, którą można by spożyć bez uszkodzenia wątroby, dlatego zdecydowanie odradzają jego stosowanie. Istnieją dobrze udokumentowane przypadki śmierci ludzi z powodu pennyroyal. Jest również niebezpieczny jako środek do stosowania miejscowego; pies leczony na pchły olejkiem pennyroyal zmarł z powodu szybkiego, masywnego uszkodzenia wątroby. Pennyroyal został więc odłożony na półkę jako zioło lecznicze.

Spokrewniony z miętą pieprzową, pennyroyal należy do rodzaju Mentha; Mentha była tradycyjną rzymską nazwą mięty. Nazywano ją puleium regia, pchłą królewską, ze względu na jej skuteczność w odstraszaniu pcheł, pulex to po łacinie pchła. Pennyroyal to sposób, w jaki Anglicy wymawiali normańsko-francuskie puliol royal . Epitet gatunkowy pulegium to inna wersja fleabane, więc Mentha pulegium to mięta fleabane. (Co dziwne, pulex jest również źródłem słowa puce, stworzonego przez Francuzów dla koloru, który przypominał im płyn po zgnieceniu pchły).

Pennyroyal miał popularne nazwy w Anglii, takie jak run-by-the-ground, lurk-in-the-ditch i puddinggrass. Zniknął na wybrzeżu Pacyfiku oraz w Pensylwanii, New Jersey i Delaware. Jest uważany za inwazyjny w Kalifornii. W Ameryce Północnej jest ogólnie nazywany europejskim pennyroyalem lub pennyroyalem.

Pennyroyal europejski Mentha pulegium z bliska

Istnieją amerykańskie gatunki zwane pennyroyal lub false pennyroyal, rodzaj Hedeoma, również z rodziny miętowatych. Kiedy przybyli koloniści, szukali pennyroyal i znaleźli Hedeoma. Podobnie jak europejski pennyroyal, rośliny Hedeoma zawierają pulegon; jest tak samo trujący jak europejski pennyroyal. Używano go w ten sam sposób, od odstraszania pcheł, przez uspokajanie żołądka, po wywoływanie menstruacji. Hedeoma pulegioides, amerykański pennyroyal lub amerykański fałszywy pennyroyal, w paHedeoma, pochodzący ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych, był szeroko stosowany zamiast europejskiego pennyroyal. Rdzenni Amerykanie donosili o stosowaniu i innych gatunków Hedeoma do przygotowywania herbaty, zupy, jako przyprawy, jako środka odstraszającego owady, w leczeniu przeziębień, bólów głowy, bólów zębów, gorączki i innych, choć mam nadzieję, że bardzo rzadko.

American false pennyroyal ma 17 gatunków rozsianych po całej Ameryce Północnej; fajnie byłoby je odkryć w lesie, z delikatnymi fioletowymi kwiatami i pachnącymi liśćmi, które pachną raczej jak mięta. (Nie mam zdjęć gatunków Hedeoma , sprawdź te: link).

Tradycyjnie Europejczycy traktowali pennyroyal jako zioło, a także jako lek, używając go do aromatyzowania. W szczególności były to farsze dla ptaków, puddingi i kiełbasy z wystarczającą ilością pennyroyal, aby uzyskać bardzo charakterystyczny, mocny smak. Powszechna nazwa trawy puddingowej opiera się na tych zastosowaniach. Pani Grieve, pisząc w 1932 r. w Anglii, twierdzi, że „obecnie nie jest używana, ponieważ jej smak i zapach są zbyt wyraźne”. (p. 625). Dodałbym jeszcze, że jest toksyczny.

Pennyroyal rozszerza się poza kwietnik

Europejczycy mieli wiele okazji do stworzenia folkloru na temat europejskiego pennyroyalu. Uważano, że umieszczony w bucie zapobiega zmęczeniu podróżą. Ponadto, umieszczony w bucie, ogólnie wzmacniał organizm. Noszony, przypięty do klapy lub kapelusza, pennyroyal chronił przed złym okiem, a podczas noszenia pomagał również w transakcjach biznesowych. Jeśli walczące pary spożyją pennyroyal, zawrą pokój. W książce „Language of Flowers” (1884) Kate Greenaway stwierdziła, że pennyroyal oznacza „uciec”.

Pennyroyal europejski Mentha pulegium

Na moim podwórku pennyroyal jest atrakcyjną, pachnącą rośliną okrywową, która przyciąga pszczoły. Ponieważ niegdyś była to ważna roślina lecznicza i zielarska, ale obecnie jest uważana za zbyt trującą, mogę ją nazwać ziołem na emeryturze, po prostu ciesząc się słońcem w moim ogrodzie.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Cunningham, S. 1984. Cunningham’s Encyclopedia of Magical Herbs. Llewellyn Publications. St. Paul, MN.

Durant, M. 1976. Who Named the Daisy? Who Named the Rose? Congdon and Weed, Inc. New York.

Greenaway, K. 1979. Kate Greenaway’s Language of Flowers. Oryginalnie 1884. Avenel Publishers. New York.

Grieve, M. 1932. A Modern Herbal. Dover Reprint. Dover Publishing, Nowy Jork.

Kleiner, D. E. 2018 Pennyroyal. Science Direct link Dostęp 10/14/23.

Meyler’s Side Effects of Drugs. 2016. Lamiaceae. 16th ed. link Dostęp 10/14/23.

Moerman, D.E. 1998. Native American Ethnobotany.Timber Press. Portland OR. link

Oxford English Dictionary. 2023. „pudding grass, n.”<https://doi.org/10.1093/OED/2747320055>

Vickery, R. 1995. Oxford Dictionary of Plant-Lore. Oxford Paperbacks, Londyn.

Kathy Keeler, A Wandering Botanist

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Botanika

6 korzyści ze stosowania witanolidów | Instytut Botaniczny

Botanika

Rośliny Lewisa i Clarka

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę