ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – Kwiaty i słońce, Phemeranthus, jasne rodzime sukulenty

Po raz pierwszy zobaczyłem sunbright jako małe grupy soczystych liści w pobliżu roślin, które badałem, na skalistej łące w otwartej przestrzeni miasta Boulder.

sunbright

Potem wróciłem w pogodny poranek, a maleńkie magenta kwiaty wisiały w przestrzeni. Co to było?

Były to kwiaty sławne, zwane również kwiatami płomiennymi, rodzaj Phemeranthus, małe sukulenty, pochodzące z Ameryki Północnej.

Kwiat płomienny z Wielkich Równin,
Phemeranthus calycinus

Niskie soczyste liście wysyłają w górę cienką ciemną łodygę, przypominającą żyłkę, aby stać trzy lub cztery razy wyżej niż liście. Z pąkami lub rozwijającymi się owocami jest praktycznie niewidoczny w trawie. Kiedy kwiat się otwiera, ma kolor jasnej magenty, bardzo dramatyczny.

Phemeranthus to rodzaj obejmujący od 25 do 30 gatunków z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, ale żadnego ze Starego Świata. Istnieje 16 gatunków północnoamerykańskich. Grupa ta została oddzielona od Talinum około 30 lat temu; Talinum to rodzaj Starego Świata z (obecnie) tylko dwoma gatunkami amerykańskimi, w Teksasie i na Florydzie. Jednak nadal można spotkać gatunki Phemeranthus nazywane Talinum, na przykład przez sprzedawców dzikich kwiatów.

Phemeranthus był przez długi czas zaliczany do rodziny portulakowatych (Portulacaceae), ale został przeniesiony, wraz ze swoimi krewniakami wiosenną pięknością(Claytonia) i sałatą indyjską(Montia) do ich własnej rodziny, Montiaceae.

Wielkokwiat równinny Phemeranthus calycinus

Nazwa Phemeranthus jest połączeniem greckich słów ephemerus, „trwający jeden dzień” i anthus, „kwiat”. Te jasne kwiaty otwierają się tylko na kilka godzin jednego dnia, na przykład od 1:30 do 4 po południu. Mają tendencję do wzrostu w gęstych populacjach, więc jeśli zapylacz zauważy jeden kwiat, prawdopodobnie znajdzie inne do odwiedzenia. Niektóre gatunki Phemeranthus wytwarzają nasiona w wyniku samozapylenia, co wydaje się być dobrym rozwiązaniem, jeśli kwiat jest otwarty przez krótki czas. Niezależnie od tego, jak to robią, generalnie wytwarzają liczne strąki nasion.

Różne gatunki Phemeranthus występują w całej Ameryce Północnej. Kolorado ma jeden lub dwa gatunki, w zależności od władzy. Poniżej znajduje się ten, który widziałem w Boulder County Open Space

sunbright lub prairie fameflower

Kryptyczny, nieprawdaż! Znajduje się w centrum. Mały kopiec soczystych liści.

Starsze źródła nazywają tę roślinę Phemeranthus parviflorus . Jest to niewielki gatunek, z liśćmi o długości mniejszej niż 2 cale i płatkami kwiatów o długości zaledwie 1/3 cala. Jego popularne nazwy to słoneczny lub drobnokwiatowy kwiat. Phemeranthus parviflorus jest szeroko rozpowszechniony od Teksasu po Dakotę Północną.

Istnieje jednak pewne zamieszanie. Być może roślina, którą widziałem, powinna nazywać się Phemeranthus confertiflorus, New Mexico fameflower. Flora of Colorado 2nd edition podaje, że gatunkiem występującym w Kolorado jest P. confertiflorus, który nazywa sunbright. Kiger we Flora of North America twierdzi, że P . confertiflorus jest odmianą P. parviflorus , której nie uznał za odrębny gatunek, ponieważ P. parviflorus jest tak zmienny. Baza danych USDA Plants zawiera oba gatunki, oba znalezione od Teksasu do Północnej Dakoty, P . con fertiflorus również w Nowym Meksyku i Arizonie, ale nie na wschód, P. parviflorus w szeregu stanów środkowo-zachodnich, ale nie w Nowym Meksyku i Arizonie. Na mapach USDA oba znajdują się w Kolorado. Z pewnością nie wiem. Roślina, którą widziałem, to maleńki sunbright, niezależnie od jego prawidłowej nazwy naukowej (jedynym innym gatunkiem Phemeranthus zgłoszonym dla Kolorado jest większy Phemeranthus calycinus, który może znajdować się na wschodnich równinach Kolorado, chociaż zapisy są nieliczne).

sunbright, Phemeranthus, Boulder County

Myśląc, że to bardzo ładna roślina, tej wiosny kupiłem trzy sadzonki Great Plains fameflower, zwanego także rock-pink fameflower, Phemeranthus calycinum . Mój królik natychmiast zjadł jedną z nich, ale pozostałe, być może lepiej ukryte, przetrwały do kwitnienia. To są zdjęcia z kwiatami. Sfotografowałem kwiaty słonecznika, ale zdjęcia były bardzo nieostre (mały kwiatek nigdzie w pobliżu liści wysoko na cienkiej nitce na wietrznej prerii – trudne!)

Oto liście Great Plains fameflower, znacznie większego niż sunbright.

I zdjęcie z oddali, pokazujące go w krótkiej chwili chwały

W City of Boulder Open Space większość roślin sunbright obumarła w ciągu roku, ale kilka urosło bardzo dużych (jak na sunbright) i żyło kilka lat, rosnąc na żwirze lub wśród skał. Na piaszczystych wzgórzach w Nebrasce znalazłem słonecznicę na zboczach wydm i inny nieco większy gatunek, sand fameflower, Phemeranthus rugospermus, sto metrów poniżej w wyższej trawie na bardziej równym piasku między wydmami. Lubią gorące, skaliste lub piaszczyste obszary, gdzie warunki ograniczają konkurencję ze strony innych roślin. Strony internetowe ze wschodnich Stanów Zjednoczonych znajdują swoje gatunki w podobnych miejscach.

Ramah Navajo używali kory korzenia słonecznika do leczenia ran, jako okładu lub balsamu. Co sugeruje, że mogli znaleźć wystarczającą ilość roślin, aby zrobić lekarstwo. Podejrzewam, że sunbright i fameflowers to nie tyle rzadkie, co naprawdę niepozorne rośliny występujące w wyspecjalizowanych siedliskach. Uważaj na nie!

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Ackerfield, J. 2022. Flora Kolorado. Wydanie 2. BRIT Press, Fort Worth, Texas.

Kaul, R. B., D. Sutherland i S. Rolfsmeier. 2011. The Flora of Nebraska. University of Nebraska Press. Lincoln, NE.

Kiger, R. W. Phemeranthus Rafenseque. Flora of North America. Dostęp 10/7/23.

Minnesota Wildflowers. Phemeranthus rugospermus (Rough-Seeded Fameflower) link Dostęp 10/7/23.

Moerman, D. E. 1998. Native American Ethnobotany. Timber Press. Portland, OR.

Roślina tygodnia. Quill Fameflower(Phemeranthus teretifolius (Pursh.) Raf.) U.S. Forest Service link

Weber, W.A. i R. C. Wittmann. 2001. Colorado Flora. Eastern Slope. 3rd ed. University Press of Colorado. Boulder, CO.

Weber, W.A. i R. C. Wittmann. 2012. Colorado Flora. Western Slope. 4th ed. University Press of Colorado. Boulder, CO.

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę