ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia rośliny – mniszek pomarańczowy, Agoseris aurantiaca

Pomarańczowy mniszek górski to łatwo rozpoznawalny rodzimy dziki kwiat chłodnych obszarów zachodniej Ameryki Północnej.

Mniszek pomarańczowy Agoseris aurantiaca

Wygląda bardzo podobnie do mniszka lekarskiego, ale ma niewłaściwy kolor. Bliższe oględziny wykazują więcej różnic, takich jak liście, które nie mają charakterystycznego postrzępionego wzoru mniszka lekarskiego, przylistki pod kwiatem są wyprostowane, a nie skierowane w dół łodygi, jak w przypadku mniszka lekarskiego i nie tylko. Można więc zidentyfikować, że przypomina mniszka lekarskiego, a nie stokrotkę lub słonecznik, a kolor kwiatów jest natychmiastową wskazówką, że nie jest to mniszek pospolity(Taraxacum officinale).

Cóż za wspaniały kolor. Niezwykły i charakterystyczny.

Inne popularne nazwy tej rośliny to palony pomarańczowy fałszywy mniszek lekarski i pomarańczowy agoseris. Podobnie jak mniszek pospolity, należy do rodziny astrowatych (Asteraceae), ale pochodzi z Ameryki Północnej, a nie z Europy.

Naukowa nazwa Agoseris jest różnie interpretowana jako agos dla przywódcy i seris, grecki dla cykorii. lub aix koza i seris, cykoria. Epitet gatunkowy aurantiaca oznacza kolor pomarańczowy.

Cały rodzaj Agoseris jest endemiczny dla obu Ameryk; nie ma gatunków ze Starego Świata. Dziesięć z jedenastu gatunków jest endemicznych dla Ameryki Północnej, a jeden występuje tylko w południowej Ameryce Południowej. Jeśli więc wyobrażasz sobie „kozią cykorię”, upewnij się, że wyobrażasz sobie amerykańskie kozy górskie(Oreamnos americanus), a nie kozę domową(Capra hircus). Cykoria(Cichorium intybus) pochodzi z Europy, choć obecnie jest powszechnym chwastem w Ameryce Północnej. Constantine Rafinesque-Schmaltz, człowiek, który nazwał rodzaj, był Europejczykiem, który przeżył swoje dorosłe życie w Stanach Zjednoczonych, więc być może powiązanie pomarańczowego mniszka lekarskiego z cykorią miało dla niego sens. (O Rafinesque)

pomarańczowy agoseris, Agoseris aurantiaca

Dla dalszej rozrywki, użyj nosorożca jako klucza do wymowy agoseris. Pomarańczowy nosorożec górski… jest obraz!

Jest to roślina górska, zwłaszcza łąk górskich, od Nowego Meksyku i Montany na zachód do wybrzeża Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych, na północ do Terytoriów Północno-Zachodnich, Jukonu i Alaski, a także Dakoty Południowej i Quebecu. W Kolorado jego ulubione siedliska znajdują się na wysokości od 5 400 do 12 500 metrów.

Pomimo nazwy orange mountain dandelion, kwiaty nie zawsze są pomarańczowe. W Kolorado są one przeważnie pomarańczowe, ale roślina ta ma zasięg obejmujący cały kontynent, a w niektórych miejscach kwiaty są różowe, żółte, białe, czerwone lub fioletowe. Wyblakłe kwiaty są często fioletowe lub czerwonawe. Podobnie liście są różne, niektóre bardzo proste i liniowe, inne z kilkoma klapami (patrz zdjęcie poniżej).

Liście z klapami, ale nie postrzępione jak u mniszka lekarskiego.

Rdzenni Amerykanie czasami jedli liście pomarańczowego mniszka górskiego. Ramah Navajo używali go jako lekarstwa – do wywoływania wymiotów, w balsamie na rany, wcieranym w celu zmniejszenia obrzęku – jako tonik wzmacniający i jako ochronę przed czarownicami. Karok używali soku z korzenia jako gumy do żucia.

Pomarańczowy mniszek górski to rzadki, ale nie szczególnie rzadki amerykański rodzimy dziki kwiat. W Kolorado ten pomarańczowy kolor jest dzielony głównie z pomarańczowym jastrzębcem(Hieracium aurantiacum lub Pilosella aurantiaca, władze nie są zgodne) , który jest poważnym chwastem pochodzącym z Europy.Mniszek lekarski jest dużym klonem i pomimo wysiłków Departamentu Rolnictwa jest prawdopodobnie bardziej powszechny niż pomarańczowy mniszek górski. Pomarańczowy mniszek górski ma jedną główkę kwiatową na łodygę kwiatową, podobnie jak mniszek lekarski, a pomarańczowy jastrzębiec ma zwykle kilka główek kwiatowych wyrastających z tej samej łodygi kwiatowej. (Zobacz jastrzębiec pomarańczowy). Prawdopodobnie będziesz na dzikim obszarze, gdy zobaczysz pomarańczowy mniszek górski; pomarańczowy jastrzębiec często występuje w pobliżu miejsc zamieszkanych przez ludzi.

Pomarańczowy mniszek górski jest łatwy do zauważenia.
(tak, to kolejny w prawym górnym rogu)

To, że nazywamy roślinę mniszkiem lekarskim, nie oznacza, że jest ona agresywnym chwastem. Istnieją tysiące gatunków roślin i tylko kilka z nich jest inwazyjnych. Stosujemy nazwy potoczne, ponieważ znane nazwy są łatwiejsze do zapamiętania. Pomarańczowy mniszek lekarski jest piękną rodzimą rośliną.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Ackerfield, J. 2015. Flora of Colorado. BRIT Press, Fort Worth, TX.

Baird, G. I. 2020. Agoseris aurantiaca (Hooker) Greene. Flora Ameryki Północnej. online. (Dostęp 7/29/23).

Delmatier, C. i W. Fertig. 2014. Orange mountain dandelion (Agoseris aurantiaca) Plant of the Week. U.S. Forest Service. link (dostęp: 7/29/23).

Moerman, D. E. 1998. Native American Ethnobotany. Timber Press, Portland, OR.

Weber, W. A. i R. C. Wittmann. 2012. Colorado Flora. Western Slope. 4th ed. University of Colorado Press, Boulder, CO.

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

5 korzyści z Shilajit dla kobiet

Botanika

Północno-zachodni Oregon

Botanika

Historia roślin - Kwiaty i słońce, Phemeranthus, jasne rodzime sukulenty

Botanika

Historia rośliny - Pennyroyal europejski, Mentha pulegium

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę