ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin: przepiękna szkarłatna malwa, Sphaeralcea coccinea

Szkarłatny globemallow, Sphaeralcea coccinea, jest małą rodzimą malwą z zaburzonych miejsc zachodniej połowy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ma jaskrawo pomarańczowe kwiaty – w niektórych miejscach prawie czerwone – i raczej szarozielone, głęboko podzielone (łatwo rozpoznawalne) liście.

Malwa szkarłatna, Sphaeralcea coccinea

Z jej ogromnym zasięgiem, nie jest zaskakujące, że ma kilka wspólnych nazw, na przykład cowboy’s delight i red false mallow. W książkach widziałem też nazwy: scarlet mallow, orange globe mallow, sore-eye poppy i grenadine.

Rodzaj Sphaeralcea występuje tylko w obu Amerykach; z około 50 gatunków, 26 rośnie w USA i Kanadzie. Sphaeralcea coccinea jest jedynym szeroko rozpowszechnionym, występującym od Iowa do Oregonu, północnego Meksyku do Alberty.

Sphaeralcea coccinea, malwa szkarłatna

Szkarłatna malwa kwitnie wcześnie w sezonie i jeśli warunki są dobre, kwitnie aż do mrozów. Rośnie w wielu siedliskach, ale szczególnie rzuca się w oczy w miejscach zaburzonych i na słabych glebach. Rozprzestrzenia się z mocnego, zdrewniałego systemu korzeniowego i może tworzyć klon o szerokości co najmniej jarda. Nazwa Sphaeralcea pochodzi z języka angielskiego od sphaer, co oznacza kulę, oraz od alcea, co oznacza malwę. Kula i kula odnoszą się do owoców, które są okrągłe, choć raczej płaskie. Epitet gatunkowy coccinea oznacza czerwony. Znane mi kwiaty nazwałbym pomarańczowymi do łososiowych, ale opisy w książkach roślinnych czasem nazywają je ceglastoczerwonymi i szkarłatnymi. W każdym razie kwiaty są jaskrawe i nie są częstym kolorem.

Liście pokryte są długimi włoskami (trichomami), które z daleka nadają liściom blady lub szarawy odcień. Włoski roślinne często pomagają regulować temperaturę; mogą one utrzymywać liście nieco chłodniejsze w silnym słońcu na otwartych obszarach na Zachodzie.

Włoski szkarłatnej malwy pojawiły się w pozwie dotyczącym katastrofy lotniczej. Dwusilnikowy Beechcraft rozbił się w Nowym Meksyku 2 grudnia 1989 roku, zabijając zarówno pilota, jak i pasażera, jego żonę. Ich spadkobiercy pozwali producenta samolotu Beechcraft, firmę Pratt and Whitney, która wyprodukowała silniki, oraz firmę AlliedSignal Inc, która dostarczyła jednostki kontroli paliwa. Twierdzili, że śmieci roślinne, znajdujące się w silnikach i prowadzących do nich rurach, zostały wessane do samolotu, blokując silnik i powodując katastrofę. Szereg botaników z ramienia obrony i oskarżenia zbadało materiał w silniku i znalazło przede wszystkim łatwo rozpoznawalne, gwiaździste trichomy Sphaeralcea coccinea. Zauważyli, że szkarłatna malwa obficie występowała wokół hangaru, w którym przechowywany był wrak samolotu, a nie na miejscu katastrofy, ponieważ miejsce katastrofy było wypasane, a bydło lubi szkarłatną malwę. Ponadto, spalili scarlet globemallow, próbując osiągnąć temperatury w nadmiarze 593o C (1,099oF) silnika; rośliny stały się zwęglone, zniekształcone i kruche w 315oC, więc spaliłby się, gdyby były w samolocie w czasie katastrofy. Wreszcie, katastrofa była w grudniowej burzy śnieżnej, kawałki roślin były mało prawdopodobne, aby być powiewające w powietrzu. Trichomy szkarłatnej globemallow (i inne kawałki materiału roślinnego) zostały uwolnione od zarzutu, że zostały zassane z powietrza do silnika samolotu i spowodowały katastrofę.

Malwy (rośliny z rodziny Malvaceae) są generalnie bezpieczne to jedzenie, ale scarlet globemallow jest jednym z tych, które mają tradycyjne zastosowanie jako medycyna, a nie jako jedzenie dla ludzi. Pasą się na niej jelenie, rogi, łosie i bydło. Jest szczególnie ważna jako pasza w latach suszy, ponieważ utrzymuje się z dużych korzeni po tym, jak inne rośliny zawodzą. Nasiona są zjadane przez ptaki i zbierane przez małe ssaki. Jest rośliną żywicielską dla wielu rodzimych owadów w całym swoim szerokim zasięgu, w tym skoczków, malowanych dam i noctuids jak Tarache major. Jest ważnym elementem zachodnich łańcuchów pokarmowych. Podobnie jak okra(Abelmoschus esculentus), która również należy do rodziny malwowatych, malwa szkarłatna jest śluzowata. Rdzenni Amerykanie wykorzystali ten charakter, używając go jako balsamu na dolegliwości skórne. Być może najbardziej dramatyczne zastosowanie szkarłatnej malwy zademonstrowali mężczyźni z plemienia Dakota i Lakota, którzy po przeżuciu jej na pastę, smarowali nią ręce i spokojnie sięgali do parzącej wody, aby na przykład usunąć ugotowane mięso. Przypuszczalnie w celu uszczelnienia Gosiute rozcierali zmiażdżone rośliny na wewnętrznych powierzchniach glinianych garnków. W Taos Pueblo zmiażdżona szkarłatna malwa była mieszana z błotem, tworząc bardzo twardą, wytrzymałą podłogę. W Picuris Pueblo korzenie rozbijano na miazgę z wodą i rozkładano na złamanie, by wyschły jako twardy odlew. Można je było również włożyć do butów, aby ukoić i ochronić pęcherze na stopach (nie jest jasne, kto o tym donosił).

Z całej rośliny parzyło się kojącą herbatę, a także tonik poprawiający apetyt wśród Navajo. Herbata ta była również używana do leczenia chorób wywołanych przez czary.

Twierdzenia, że nazwa „sore-eye poppy” oznaczała, że był on używany do leczenia bolących oczu, jest kwestionowane przez Dunmire’a i Thierry’ego; uważają oni, że dzieci, po zetknięciu się z szkarłatną globulką lub zjedzeniu jej, pocierały oczy rękami pokrytymi gwiaździstymi trichomami, podrażniając oczy. Podobnie użycie ich w Santa Clara Pueblo do pocierania obolałych mięśni prawdopodobnie działa, ponieważ podrażnienie z włosków zwiększa krążenie krwi w tym obszarze. Nie miałem zbyt wiele do czynienia z szkarłatnym globemallow, ale nigdy nie zauważyłem włosków, tak jak podczas zbierania okry. Mimo to należy pamiętać, że mogą one być drażniące.

Szkarłatna malwa, Sphaeralcea coccinea

Jest to piękna, odporna, mała roślina rodzima, obficie kwitnąca i przeżywająca na słabych stanowiskach na całym Zachodzie. Zwróćcie na nią uwagę.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Referencje

Bates, D.M., G. J. Anderson i R. D. Lee. 1997. Botanika sądowa: Dowody z trichomów. Journal of Forensic Sciences. 42 (3): 380-386.

Brunk, S.K. 1997. The Ruidoso Plane Crash–Background and the Trial Verdict. Journal of Forensic Sciences. 42 (3): 378-3779.

Dunmire, W.W. i G. D. Tierney. 1995. Wild Plants of the Pueblo Province. Museum of New Mexico Press. Santa Fe, Nowy Meksyk.

Farrar, J. 2012. Field Guide to the Wildflowers of Nebraska and the Great Plains. 2nd ed. University of Iowa Press. Iowa City, Iowa.

Kindscher, K. 1992. Medicinal Wild Plants of the Prairie. University Press of Kansas. Lawrence, Kansas.

Moerman, D.E. 1998. Native American Ethnobotany. Timber Press. Portland, Oregon. (także online http://naeb.brit.orgThe Wildflower Center Staff. 202. Sphaeralcea coccinea. Wildflower.org link Dostęp 2/23/23.

Kathy Keeler, Wędrujący botanik

Podobne artykuły
Botanika

Opowieść podróżnicza - Krajobrazy z rejsu w dół rzeki Columbia

Botanika

Uprawa roślin rodzimych w Kolorado

Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę