ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Historia roślin – łopian, arctium, wiertła, warzywa i rzepy

Łopian to roślina, którą można rozpoznać po strąkach nasion lub liściach. Mają dość ładne różowo-fioletowe kwiaty, podobne do kwiatów ostu, ale strąki nasion mają kolce z haczykami, które mocno przylegają do ubrania lub futra, a liście są bardzo duże.

łopian, Arctium

Łopian, rodzaj Arctium, z rodziny słonecznikowatych (Asteraceae), ma dziesięć gatunków, z których wszystkie są euroazjatyckie. Co najmniej cztery gatunki zostały wprowadzone do Ameryki Północnej i są dość rozpowszechnione. Są to łopian pospolity, Arctium minus, który występuje we wszystkich dolnych 48 stanach (naprawdę, jest powszechny!), łopian większy, Arctium lappa, występujący we wszystkich stanach z wyjątkiem 17, łopian wełnisty, Arctium tomentosum, w 17 stanach i łopian leśny, A. vulgare, w ośmiu stanach.

liście łopianu

Łopian to grube zioło o dużych liściach – do ponad 2 1/2 stopy długości! Są dwuletnie, rosną jako niekwitnące skupisko liści przez rok, gromadząc energię, a następnie kwitnąc w drugim roku i umierając po włożeniu całej zmagazynowanej energii w nasiona. Kwitnąca roślina może osiągnąć 9 stóp wysokości. Pojedyncza roślina łopianu pospolitego wyprodukowała ponad 300 000 nasion, choć oczywiście większość z nich ma ich znacznie mniej.

łopian, Arctium

Nazwa łopianu pochodzi od „bur” i „dock”: wyglądają one bardzo podobnie do roślin dokujących(Rumex), ale mają wiertła. Łopian jest niezapomniany i szeroko rozpowszechniony, więc ma wiele popularnych nazw, na przykład bardane (jedna z francuskich nazw), beggar’s button, stick buttons, clotbur (clot lub clote była angielską nazwą zwyczajową dla podobnych roślin), cockleburs (również nazwa roślin z rodzaju Xanthium), cuckoo-buttons, hardock (pochodzenie nieznane, z czasów Szekspira) i fox’s clote (inna stara nazwa zwyczajowa). Culpeper piszący w 1632 roku podaje inne nazwy zwyczajowe, które wydają się być przestarzałe.

Naukowa nazwa rodzaju, Arctium, pochodzi od jego greckiej nazwy, arction, która opiera się na greckim znaczeniu niedźwiedzia, arctos, podobno dlatego, że liście wokół główki kwiatu (involucre) mają tak szorstką teksturę. Epitet gatunkowy minus oznacza mały, lappa to stare słowo oznaczające łopian, tomentosa oznacza owłosiony, a vulgare– pospolity.

łopian kwitnący

Strąki nasion (łuski) dojrzewają i wysychają z haczykowatym grzbietem przymocowanym do każdego nasiona. Haki łatwo przyczepiają się do zwierząt lub ludzi, którzy przechodzą obok. Haczyk jest twardy i może być bolesny, jeśli trzeba go oderwać od skóry. Ta bardzo skuteczna struktura pozwoliła łopianom podróżować autostopem po całym świecie; od korzeni euroazjatyckich są one obecnie na całym świecie. Oczywiście są one bardzo nielubiane przez każdego, kto próbował wyciągnąć je ze skarpetek, nie mówiąc już o usunięciu ich z sierści swoich psów.

Wytrwałość i struktura łopianu jest uznawana za inspirację dla rzepów. W 1941 roku szwajcarski inżynier elektryk i wynalazca George de Mestral wędrował ze swoim wyżłem irlandzkim po górach Jura w Szwajcarii. Po wędrówce wyciągnął wiele wierteł ze swoich spodni i z psa. Patrząc na kształt tych wierteł pod mikroskopem, zainspirował się do stworzenia zapięcia na rzep. Lata zajęło mu dobranie odpowiednich materiałów, a jeszcze więcej czasu zajęło ludziom zaakceptowanie tego nowego rozwiązania. ale dziś jego rzep, nazwany jako połączenie velours (po francusku aksamit, tkanina z pętelkami) i crochet (po francusku haczyk), jest powszechnie znanym słowem i popularnym produktem.

Niektóre strony internetowe twierdzą, że rośliną, której haczyki kopiuje Velcro, jest chrabąszcz. Mogą one używać chrabąszcza jako potocznej nazwy łopianu (patrz wyżej), ale używają również obrazu nasion chrabąszcza, Xanthium strumarium, które mają (amerykański) kształt piłki nożnej, a nie okrągły jak łopian. Inna strona nazywa tę roślinę „ostem górskim”, którego nie potrafię zidentyfikować. Nie udało mi się znaleźć wiarygodnego źródła, które nazwałoby tę roślinę. Być może de Mestral nie wiedział lub nie dbał o to, która roślina ma inspirujące haczyki. Z niektórych wędrówek wraca się z mieszanką nasion na ubraniach. Łopian jest jednak najbardziej prawdopodobnym kandydatem.

Liście łopianu i młody pęd kwiatowy

W 1998 r. J. Raloff doniósł w Science News (154:Oct 17, 1998 s. 244 link), że cztery kolibry rubinobrzuche zostały złapane w owoce łopianu w Rock Creek Park w Waszyngtonie, D.C. Jeden ptak został uratowany, ale pozostałe zostały tak uwięzione przez wiertła, że zginęły. Przypadek ten jest niezwykły, ale nie wyjątkowy; wiadomo, że łopiany uwięziły i zabiły inne ptaki i kilka nietoperzy.

Pomimo tego, że łopian jest bardzo irytujący i kosztowny w usuwaniu z wełny owiec, nie znajduje się na wielu listach szkodliwych gatunków w Stanach Zjednoczonych, głównie w Montanie i Wyoming.

Gdy krowy wypasają duże ilości łopianu, jego gorycz przedostaje się do mleka.

Tak więc, sprawiwszy, że brzmi to jak straszny szkodnik, nadszedł czas, aby powiedzieć: korzeń łopianu jest standardowym japońskim warzywem i jest tam uprawiany komercyjnie. Japońska nazwa to gobō. Gobō jest używany podobnie jak marchew. Ma przyjemny smak i jest lekko chrupiąca. Zwykle zeskrobuje się brązową warstwę zewnętrzną, ale nie jest to konieczne. Łopian jest dostępny w handlu w azjatyckich sklepach spożywczych i dość łatwo go znaleźć. Japończycy uprawiają głównie łopian większy, Arctium lappa, ale wszystkie gatunki są jadalne.

Młoda łodyga kwiatowa łopianu, Arctium

Cała roślina może być zjedzona, ale jest dość gorzka. Nowe liście i łodygi kwiatowe są smaczniejsze niż dojrzałe liście. Łodygi można pozbawić gorzkiej warstwy zewnętrznej i jeść jak szparagi. Wewnętrzna łodyga, gotowana w wodzie z odrobiną cukru, staje się syropem, który obtoczony w cukrze jest słodkim przysmakiem polecanym przez Jacka Sandersa (patrz referencje). Jeśli zamierzasz wykopać korzenie, najczęściej spożywaną część rośliny, wybierz rośliny pierwszego roku; w drugim roku korzenie są bardzo zdrewniałe. Ponieważ rośliny w pierwszym roku nie mają kwiatów, należy zachować ostrożność przy prawidłowej identyfikacji. Pod ziemią łopian ma zwykle długi, prosty korzeń, którego końcówka i środek są najsmaczniejsze. Sugeruje to wybór roślin średniej wielkości, aby nie trzeba było kopać tak daleko w poszukiwaniu najlepszych części. Więcej przydatnych porad można znaleźć w książce Samuela Thayera The Forager’s Harvest (patrz odnośniki). Łopian jest łagodnym środkiem moczopędnym; nie jedz dużo za pierwszym razem.

Łopian był stosowany w medycynie od tysiącleci. Rośliny te zawierają związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwutleniającym i zmniejszającym stan zapalny. Łopian ma bardzo długą historię stosowania na dolegliwości skórne, od suchej skóry po trądzik i łuszczycę.oriasis. Jest to środek oczyszczający krew w tradycyjnej medycynie chińskiej, a europejska medycyna ziołowa stosuje go w leczeniu reumatyzmu i jako środek tonizujący żołądek. Jednak żadne ze źródeł medycznych, z którymi się zapoznałem, nie donosiło o żadnych badaniach skuteczności łopianu, więc wszystkie zastosowania muszą być wymienione jako niepotwierdzone.

Nic dziwnego, że łopian ma wiele folkloru.

Dzieci na całym świecie lubiły przyklejać wiertła łopianu do ludzi. W Essex w Anglii, jeśli rzucony zadzior utknął, dana osoba miała chłopaka lub dziewczynę, jeśli odpadł – żadnego.

W Kornwalii w Anglii, kiedy ogierki przychodziły pokryte łopianowymi wiertłami, ludzie mówili, że przez całą noc były dziko ujeżdżane przez wróżki, które z przyjemnością wplatały wiertła w grzywy i ogony ogierków.

Culpeper pisał, że ciężarna kobieta mogła ułożyć płód w dowolnym kierunku, rozrzucając liście lub nasiona łopianu. Jeśli położyła je na głowie, dziecko obróciło się w górę, na stopach matki, w dół lub, aby spowolnić poród, rozłożyła łopian na całym obszarze macicy.

Aby odeprzeć negatywne wpływy, rzuć łopian wokół domu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zebranie korzenia łopianu podczas ubywającego księżyca, pocięcie go na małe kawałki i nawleczenie ich na czerwoną nitkę, aby nosić je jako naszyjnik, który ochroni przed złem i negatywnością.

W Queensferry, niedaleko Edynburga w Szkocji, w drugi piątek każdego sierpnia, Burryman spaceruje po mieście pokryty od stóp do głów łopianem, co jest tradycją sięgającą wieków (najwcześniejszy zapis 1687). Dziś zbiera datki na Ferry Fair, ale to, co pierwotnie oznaczała ta tradycja, zostało zapomniane (zdjęcia i więcej informacji: Queensferry, Wiki, Scotsmag).

W wiktoriańskim języku kwiatów łopian oznaczał „natarczywość” i „nie dotykaj mnie”.

Łopian z zielonymi owocami

Łopian jest znaną i łatwo rozpoznawalną rośliną. A jednak dla mnie było zaskoczeniem, gdy zdałem sobie sprawę, że korzeń łopianu, który tak bardzo lubiłem w kuchni japońskiej, był wielką rośliną pokrytą łuskami, której unikałem podczas wędrówek.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Odniesienia

Beardshaw, C. 2013. 100 roślin, które prawie zmieniły świat. Papadakis Publisher, Winterbourne, Berkshire. Anglia.

Culpeper, N. pierwotnie 1632. Culpeper’s Compete Herbal. Foulsham Press. London. Online: link

Cunningham, S. 1984. Cunningham’s Encyclopedia of Magical Herbs. Llewellyn Publications, St. Paul, Minnesota.

Greenaway, K. 1979. Oryginalnie 1884. Kate Greenaway’s Language of Flowers. Avenel Press, New York. Online. link

Sanders, J. 1993. Hedgemaids and Fairy Candles. Ragged Mountain Press. Camden, Maine.

Thayer, S. 2006. The Forager’s Harvest. Forager’s Harvest Press. Birchwood, Wisconsin.

Vickery, R. 1995. Oxford Dictionary of Plant-Lore. Oxford University Press. London.

Kathy Keeler, A Wandering Botanist

Podobne artykuły
Botanika

Najlepsze suplementy Ashwagandha | 2024 Kompletny przewodnik

Botanika

7 kluczowych zalet diabelskiego pazura: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Botanika

Truskawki, Fragaria, ukochane owoce. 2. Zastosowanie i folklor

Botanika

5 korzyści płynących z Pleurisy Root: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę