ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Goldenrod Tincture: Formuła na zatoki dla alergików, przeziębienia i grypy

Ta mieszanka jest pomocna jako wewnętrzny środek na przekrwienie zatok spowodowane sezonowymi alergiami, przeziębieniami lub infekcjami zatok. Jest bardzo wysuszająca i odblokowująca, dlatego nie jest najlepszym środkiem na początkowe etapy przeziębienia, kiedy to śluz może pomóc w wydaleniu nieprzyjemnych wirusów. Stosuj go raczej w ostatnich stadiach infekcji, kiedy śluz jest gęsty i ma żółto-zielony kolor.

Zioła można przyjmować w postaci herbaty, zamiast nalewki, ale herbata będzie niesmaczna dla niektórych z powodu jej cierpkości i gorzkiego smaku. Dla osób, które cierpią na suchoty, dodaj do receptury prawoślaz(Althaea officinalis) i korzeń lukrecji(Glycyrrhiza glabra). Lukrecja jest przeciwwskazana w ciąży, przy zatrzymywaniu wody w organizmie, chorobach serca i nadciśnieniu.

  • 2 części nalewki z kwiatów i liści nawłoci(Solidago spp.)
  • 2 części nalewki z kwiatów bzu czarnego(Sambucus canadensis)
  • 1 część nalewki z kwiatu krwawnika (Achillea millefolium)
  • 1 część nalewki liść pokrzywy(Urtica dioica)

Połącz wszystkie nalewki, stosując powyższe proporcje. W przypadku większej partii (dającej 8 uncji, czyli 240 ml), użyj 1 uncji (30 ml) nalewki jako 1 części. Oznacza to, że 1 uncja (30 ml) krwawnika i pokrzywy przypada na 2 uncje (60 ml) nawłoci i bzu. Dla mniejszej partii (dającej 1,4 uncji, czyli 40 ml), użyj 5 ml jako 1 część. W tym przypadku dodasz po 5 ml krwawnika i pokrzywy oraz po 10 ml nawłoci i bzu. Do mniejszych pomiarów potrzebna będzie szklana zlewka.

W miarę możliwości używaj nalewek ze świeżych roślin (1:2 95%), ale w razie potrzeby możesz zastąpić je suszonymi. Połącz wszystkie nalewki i przechowuj w szklanej butelce z dozownikiem. Dawkowanie to 4 ml (⅘ łyżeczki) trzy razy dziennie.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Nie należy stosować w ciąży. Nawłoć, choć rzadko, powodowała alergiczne kontaktowe zapalenie skóry zarówno po obróbce, jak i po podaniu doustnym.1 Osoby uczulone na Asteraceae powinny zachować ostrożność przy stosowaniu nawłoci. Jeśli zbierasz nawłoć samodzielnie, upewnij się, że zbierasz tylko prawdziwe gatunki Solidago, ponieważ istnieją śmiertelnie niebezpieczne rośliny podobne (szczegóły znajdziesz w moim szczegółowym artykule na temat nawłoci ).

Zioła na niedrożność zatok:
Współtworzące zioła

Goldenrod Solidago spp

Nawłoć (Solidago spp.)

Nawłoć (Solidago spp.)

Wśród wielu zastosowań nawłoć jest głównym środkiem przeczyszczającym, skutecznie łagodzącym przekrwienie górnych dróg oddechowych wynikające z alergii, zapalenia zatok, grypy i przeziębienia. W tym celu może być przyjmowany jako herbata, syrop lub nalewka. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to jedno z najsilniejszych ziół do osuszania zatok.

Proszę zapoznać się z powyższym opisem bezpieczeństwa i przeciwwskazań nawłoci oraz odwiedzić mój artykuł o zastosowaniach leczniczych nawłoci, aby uzyskać jeszcze więcej informacji.

Yarrow (Achillea millefolium)

Krwawnik (Achillea millefolium)

Yarrow (Achillea millefolium)

Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działania krwawnika sprawiają, że. cenne dla rozwiązywania infekcji, oczyszczania zatok i przynoszenia ulgi przy bolesnych objawach. Kwiaty krwawnika mogą być stosowane w postaci herbaty lub nalewki jako środek obkurczający przy alergiach sezonowych lub środowiskowych, a także jako klasyczny środek na przeziębienie i grypę.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Nie należy stosować wewnętrznie w czasie ciąży, chociaż stosowanie zewnętrzne jest całkowicie bezpieczne. Wewnętrznie i zewnętrznie krwawnik może powodować skutki uboczne (kontaktowe zapalenie skóry, nadwrażliwość i reakcje alergiczne) u osób z wrażliwością na Asteraceae (chociaż reakcje są bardzo rzadkie).

Close-up of elderflower (Sambucus nigra)

Zbliżenie na kwiat bzu czarnego (Sambucus nigra)

Kwiat bzu czarnego (Sambucus nigra)

Kwiaty bzu czarnego są kwiatami znanego krzewu bzu czarnego. Kwiaty, podobnie jak jagody, znane są ze swoich właściwości przeciwwirusowych i działają leczniczo na górne drogi oddechowe. Bogate w garbniki i olejki lotne, skutecznie wysuszają nadmiar śluzu i pomagają mu swobodniej spływać z zatok, łagodząc duszności, bóle głowy i uszu. Ponadto zawarte w nich związki flawonoidowe mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i immunostymulujące.

Napar z kwiatów bzu czarnego jest również korzystny w łagodzeniu zatorów w przeziębieniach, infekcjach zatok i alergicznym nieżycie nosa.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Brak znanych środków ostrożności.

Stinging nettles (Urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Głęboko zielone liście pokrzywy działają przeciwzapalnie i osuszająco na zatoki, dlatego są pomocnym środkiem na przekrwienie. Posiadają również właściwości antyhistaminowe i są klasycznym ziołem do zapobiegania i łagodzenia alergii.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Chociaż pokrzywa jest ogólnie bezpieczna ze stosunkowo niewielką ilością środków ostrożności, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Ponieważ jest to środek moczopędny i ściągający, może być bardzo wysuszający jako zioło tonizujące dla osób, które już mają suchą skórę i suche błony śluzowe. Dodatkowo, jego działanie moczopędne może łączyć się z farmaceutykami o tym samym działaniu, takimi jak diuretyczne leki przeciwnadciśnieniowe.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę