ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Goldenrod Tea: Ziołowa mieszanka na infekcje dróg moczowych

Chcesz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego? Ta mieszanka herbat jest pomocna w zwalczaniu objawów i pierwotnej przyczyny (przede wszystkim infekcji bakteryjnej) infekcji dróg moczowych (UTI). Zioła zawarte w tej formule łagodzą stan zapalny błony śluzowej układu moczowego poprzez działanie demulgujące, ściągające i przeciwzapalne. Mają one również działanie przeciwbakteryjne i moczopędne – pomagają wypłukać bakterie poprzez pobudzenie oddawania moczu.

Ważne jest, aby herbata była pita w temperaturze pokojowej, co wzmacnia działanie moczopędne ziół. Do herbaty warto dodać nalewkę immunostymulującą, aby wzmocnić wrodzoną odporność organizmu w walce z infekcją bakteryjną. Dobre leki immunostymulujące dla UTI to echinacea(Echinacea purpurea), spilanthes (Acmella oleracea) i usnea(Usnea spp.) Dodatkowo możesz pić niesłodzony sok żurawinowy i jagodowy razem z herbatą. Do czasu oczyszczenia infekcji unikaj cukru i naturalnych słodzików.

Admiring a golden friend (Goldenrod - Solidago spp.) in the wild

Podziwiając w naturze złotego przyjaciela (Solidago spp.)

Jeśli infekcja nasili się lub nie ustąpi po trzech dniach, należy skonsultować się z lekarzem – konieczne może być podanie antybiotyków. Jeśli pojawi się gorączka, ból w dolnej części pleców lub czujesz się naprawdę chory i obolały, możesz mieć infekcję nerek; poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej, ponieważ infekcje nerek mogą nieodwracalnie uszkodzić nerki i są najlepiej rozwiązane przez antybiotyki, a nie zioła.

Większość UTI są spowodowane przez bakterie znalezione w pochwie lub układu moczowo-płciowego (znacznie rzadsze), ale czasami są one spowodowane przez zakażenie przenoszone drogą płciową (STI). Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub twój partner potencjalnie uprawiał seks bez zabezpieczenia, będziesz chciała wykluczyć STI jako przyczynę infekcji.

  • 1 łyżka stołowa kwiatu i liści nawłoci(Solidago spp.)
  • 1 łyżka stołowa korzenia prawoślazu(Althaea officinalis)
  • 2 łyżki stołowe jedwabiu kukurydzianego (Zea mays)
  • 1½ łyżki stołowej liściuva-ursi (Arctostaphylos uva-ursi)

Jeśli liść uva-ursi jest w całości, zmiażdż go za pomocą moździerza i tłuczka lub zmiel w młynku do kawy. Dodaj uva-ursi i korzeń prawoślazu do 32 uncji (1 L) wody w małym garnku. Gotuj pod przykryciem przez dwadzieścia minut. Wyłączyć ogień i dodać jedwab kukurydziany i nawłoć. Zaparzać pod przykryciem, aż herbata ostygnie do temperatury pokojowej i przecedzić. Dorośli mogą pić do 4 filiżanek (32 uncje lub 1 L) dziennie przez okres do jednego tygodnia.

Wymiary tej mieszanki dotyczą suszonych, pociętych i przesianych ziół (kupionych w sklepie). Jeśli używasz domowych lub dziko rosnących ziół – lub świeżych ziół – użyj większych ilości. Zobacz poniżej ważne środki ostrożności dotyczące uva-ursi.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Goldenrod może być zbyt wysuszający jako napój lub herbata tonizująca dla osób o suchej konstytucji, ponieważ ma działanie moczopędne, ściągające i przeczyszczające. Krótkotrwałe stosowanie nie powinno stanowić problemu. Nie należy stosować w ciąży. Nawłoć, choć rzadko, powodowała alergiczne kontaktowe zapalenie skóry zarówno po przejeździe, jak i po podaniu doustnym.1 Osoby uczulone na Asteraceae powinny zachować ostrożność przy stosowaniu nawłoci. Jeśli zbierasz nawłoć samodzielnie, pamiętaj, aby zbierać tylko prawdziwe GatunkiSolidago, ponieważ są śmiertelnie niebezpieczne (proszę zobaczyć mój dogłębny artykuł o nawłoci dla szczegółów).

Zioła na UTI (infekcje dróg moczowych):
Co-Starring Herbal Featurettes

A bee pollinating goldenrod (Solidago spp.)

Pszczoła zapylająca nawłoć (Solidago spp.)

Nawłoć (Solidago spp.)

Nawłoć ma wspaniałe powinowactwo do dróg moczowych i jest korzystna jako zioło moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne do łagodzenia infekcji dróg moczowych. Właściwości moczopędne nawłoci są również pomocne w zwalczaniu obrzęków, podagry i kamieni nerkowych.

Możesz znaleźć informacje na temat bezpieczeństwa i przeciwwskazań nawłoci powyżej, i proszę zerknąć na mój artykuł na temat zastosowań medycznych naw łoci, aby uzyskać jeszcze więcej informacji.

Marshmallow (Althaea officinalis)

Prawoślaz (Althaea officinalis)

Marshmallow (Althaea officinalis)

Rozkurczowe korzenie i liście Marshmallow są wykorzystywane w medycynie od czasów starożytnych. Ten wieloletni dziki kwiat i zioło ogrodowe jest dobrze kochany przez zielarzy dla jego kojące, demulcent właściwości, zwłaszcza w odniesieniu do problemów z dróg moczowych, trawiennych i oddechowych.

Marshmallow może być przyjmowany wewnętrznie jako ciepły lub zimny napar (herbata), proszek lub zioło spożywcze (dodaj do sałatek, smoothie lub po prostu przekąśnij).

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Marshmallow nie ma znanych negatywnych skutków ubocznych, ale niektórzy zielarze nadal ostrzegają przed jego stosowaniem w czasie ciąży, ponieważ nie ma badań potwierdzających jego bezpieczeństwo.

Corn Silk (Zea Mays)

Jedwab kukurydziany (Zea mays)

Corn Silk (Zea mays)

Podczas shucking kukurydzy w ciągu lata, zapisać swój jedwab kukurydziany, ponieważ jest to cenne lekarstwo. Jedwab kukurydziany jest jednym z moich najcenniejszych środków na drogi moczowe o właściwościach kojących, chłodzących, moczopędnych i przeciwzapalnych. Pomaga w łagodzeniu infekcji dróg moczowych, a także łagodzi ogólne podrażnienie cewki moczowej, jak w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza. Jest lepszy jako herbata niż nalewka, ponieważ jego właściwości demulgujące nie są rozpuszczalne w alkoholu; ponadto dodatkowy płyn zawarty w herbacie jest pomocny przy problemach z układem moczowym.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Używaj tylko jedwabiu z ekologicznie uprawianej kukurydzy. Brak innych znanych środków ostrożności.

Uva-Ursi (Arctostaphylos uva-ursi)

Uva-Ursi (Arctostaphylos uva-ursi)

Uva-Ursi (Arctostaphylos uva-ursi)

Uva-ursi, znany również jako mącznica lub kinnikinnick, jest rodzimym północnoamerykańskim wiecznie zielonym ziołem spokrewnionym z żurawiną. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to najbardziej użyteczny środek przeciwbakteryjny i ściągający dla UTIs. Spośród wszystkich ziół ma największe szanse na skuteczne wyrzucenie bakterii wywołujących infekcję.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania: Przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią.1 Ze względu na dużą zawartość garbników powinien być stosowany tylko krótkoterminowo i jest przeciwwskazany w zaparciach, anemii z niedoboru żelaza i niedożywieniu. Podrażnienie przewodu pokarmowego jest możliwe również z powodu garbników. Stosować ostrożnie w obecności wrzodów i stanów zapalnych przewodu pokarmowego.1

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę