ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Dziesiąta rocznica!

Założyłam tego bloga w lutym 2013 roku. Od tego czasu co tydzień wrzucałam post, czyli 521 postów. Rzeczywista suma to 532, bo raz na jakiś czas dodawałem post w połowie tygodnia. W tym dziesięcioleciu napisałem książki o roślinach konspiracyjnych (wymienione poniżej), wygłosiłem prelekcje o roślinach i podróżach, a w zeszłym miesiącu opublikowałem powieść historyczną o podróży, w której występują rośliny (patrz poniżej). Nauczyłem się wiele o pisaniu, publikowaniu i projektorach. Dążyłem do bycia ekspertem na wycieczce i tuż przed Covidem, miałem okazję spróbować. Potem, oczywiście, doświadczyłem pozostania w domu podczas pandemii i, ostatnio, przywrócenia działań sprzed pandemii. Moje myślenie o roślinach przeszło od uznania wszystkich roślin za fajne do przekonania, że powinniśmy podjąć prawdziwy wysiłek, aby uprawiać rośliny rodzime dla naszego lokalnego obszaru, aby zachować je i zwierzęta, które je żywią, co zniechęca do uprawy roślin nierodzimych.

W 2013 roku po raz pierwszy zobaczyłem Karaiby.

Dziesięć lat to długi czas. W tym czasie zrobiłem 20 000 zdjęć (19 715 na temat roślin i podróży). Nie zdążyłem ich wszystkich oznaczyć. Zrobiłem wiele zdjęć roślin, które lubię, takich jak kamelie, kwiaty kocanki(Gaillardia ) i frangipani(Plumeria), a za mało zdjęć roślin, które uważam za naprawdę zwyczajne, takich jak róże, rosyjskie oliwki (Elaeagnus angustifolia) i jałowce pospolite(Juniperus communis), lub roślin, o których chciałbym napisać, na przykładbakłażanów (Solanum melongena), rzepy(Brassica rapa ) i rdestów (Polygonum species).

Kolejna kamelia, ale czyż nie jest piękna (zdjęcie z 1/23).

Przez te dziesięć lat nauczyłam się, że lubię pisać, bardzo. To podnosi mój nastrój, aby osiedlić się do projektu lub rewizji wpisu na blogu lub innego projektu pisania. Czytam o blokadzie pisarza i zastanawiam się. Być może pisanie stało się pracą dla pisarzy, którzy są zablokowani; dla mnie jest to skupiona zabawa i radość. Ale mam swobodę, aby złomować blog, który nie działa i napisać inny. Mam niedoszłe posty, które pozostają szkicami od lat.

Nie mogę się doczekać kolejnych lat pisania tego bloga. Kolejne dziesięć lat, jak Bóg da. Nie zabraknie mi roślin do profilowania za mojego życia. Moje podróże spowalniają, z pandemii i jej utrzymujących się skutków, a także dlatego, że po 15 latach energicznych podróży, mój mąż i ja jesteśmy mniej chętni do rzucenia się w nową przygodę, jeśli wiąże się ona z trzema lotami samolotem przez większość 24 godzin. Zobaczymy, co wymyślimy w najbliższych latach. Zawsze będą pojęcia botaniczne i ekologiczne do opisania i omówienia.

Blogi są stare przy dwóch latach, podejrzewam. Powinienem zaktualizować niektóre z moich. Na przykład ostatnio przeczytałem badania, które pokazują, że deathcamas(Toxicoscordion) ma niewiele zapylaczy, ponieważ jego toksyna, zigacine, zatruwa, a czasami zabija, wspólne rodzime pszczoły, niezależnie od tego, czy piją nektar, czy zbierają pyłek. Tylko jedna pszczoła, Adrena astragali, zapyla bez szkody. Łatwo było obserwować kwitnące rośliny deathcamas bez odwiedzających je owadów, ale teraz zaczynamy rozumieć dlaczego. Ale, niestety, uważam, że większą frajdę sprawia mi odkrywanie czegoś nowego niż modyfikowanie starych postów. A chodzi o zabawę.

Ogród Japoński, Balboa Park, San Diego, styczeń 2023.

Ogłoszenie o wakacjach: To wszystko powiedziawszy, daję sobie wakacje od blog przez dwa tygodnie. Zaobserwowałem, że przerwy w rutynie działają odmładzająco. Ten blog rozpocznie swoją drugą dekadę 26 lutego.

Things Mentioned:

Książki, które opublikowałam w tej dekadzie, wymienione jako autorstwa Kathy Keeler lub Kathleen Keeler:

Plant Stories Like this Blog lub From this Blog:

Curious Stories ofFamiliar Plants from Around the World (2014) link

CuriousStories of Familiar Garden Pl ants (2016) link

NoCo Notables: 15 dzikich roślin północnego Kolorado wartych poznania (2017) link

Look Twice: 15 Plants to Notice at Lake McConaughy (2018) link

Fikcja:

I Have Seen Marvels, A Journey to Paraguay, 1630 (2023) link

Deathcamas paper, który poprowadzi Cię do innych badań:

Cane, J.H., D.R. Gardner, and M. Weber. 2020. Neurotoxic alkaloid in pollen and nectar excludes generalist bees from foraging at death-camas, Toxicoscordion paniculatum (Melanthiaceae). Biological Journal of the Linnean Society. 131: 927-935. link (dostęp 2/4/23).

Komentarze i poprawki mile widziane.

Kathy Keeler, Wędrujący botanik

Podobne artykuły
Botanika

Historia roślin - Pussytoes, Antennaria

Botanika

Czy mogę przyjmować Ashwagandhę w ciąży?

Botanika

Róż

Botanika

Okresowe cykady - turystyka cykadowa

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę