ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

Duży, leczniczy i długowieczny, Veratrum californicum, Fałszywy ciemiernik, Lilia kukurydziana

Ciemiernik kalifornijski, Veratrum californicum, to duża roślina, której nie można przegapić. Jest bardzo toksyczna. Zagrażają jej rosnące temperatury. W sumie fascynujący rodzimy amerykański dziki kwiat.

Ciemiernik kalifornijski, Veratrum californicum,
w Górach Skalistych Kolorado

Veratrum to rodzaj roślin o liściach często osiągających osiem cali długości i wysyłających łodygi kwiatowe o długości ponad sześciu stóp. Na całym świecie istnieje około 20-50 gatunków, w zależności od sposobu ich łączenia lub podziału. Na przykład Flora of North America i międzynarodowe listy roślin, takie jak World Flora Online, wymieniają pięć gatunków w Ameryce Północnej (link). Baza danych roślin USDA podaje, że istnieje dziewięć gatunków północnoamerykańskich (link).

Veratrum californicum, Kolorado

W Kolorado występuje tylko jeden gatunek, ale można go nazwać ciemiernikiem kalifornijskim, ciemiernikiem kolorado lub ciemiernikiem białym, z możliwością wyboru nazwy naukowej jako Veratrum californicum var. californicum lub Veratrum tenuipetalum. Występuje na umiarkowanych i wysokich wysokościach w górach na zachodzie, z lukami, gdzie ziemia jest dla niego zbyt niska. Baza danych roślin USDA nazywa rośliny w Kolorado Veratrum tenuipetalum, podczas gdy inne autorytety, w tym Ackerfield’s Flora of Colorado, nazywają je Veratrum californicum var. californicum. Najwyraźniej gatunek ten jest dość zmienny i trudny do podziału.(Veratrum viride, ciemiernik zielony, jest gorszy: jeden podgatunek V. viride występuje na atlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej, a drugi na wybrzeżu Pacyfiku, bez żadnego gatunku pomiędzy).

Istnieje również możliwość wyboru nazwy zwyczajowej dla tej rośliny. Jest ona różnie nazywana: fałszywym ciemiernikiem, lilią kukurydzianą, fałszywą kapustą skunksa, po prostu kapustą skunksa (ponieważ inna kapusta skunksa, Symplocarpus, nie występuje w Kolorado) i kapustą krowią. Do tych nazw można dodać „biały”, „kalifornijski” lub „Colorado”, aby oddzielić je od innych gatunków z rodzaju Veratrum.

Geeky botanist komentuje te nazwy zwyczajowe. Dwie nazwy zwyczajowe opierają się na tym, czym nie jest, co jest trudne, jeśli nie znasz gatunku referencyjnego. W rzeczywistości nazwa ciemiernik pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego dla europejskich gatunków Veratrum, więc nie musi być „fałszywa”. Nazywa się go fałszywym, ponieważ inna roślina stosowana w medycynie w ten sam sposób nosi naukową nazwę Helleborus, więc ludzie uważają ją za prawdziwy ciemiernik (patrz poprzedni link na blogu). Ale także europejscy osadnicy na Wschodzie byli przyzwyczajeni do używania europejskiego Veratrum album (ciemiernika białego) jako środka wymiotnego, a kiedy go zabrakło, przerzucili się na amerykańskie gatunki Veratrum, więc były one „fałszywym ciemiernikiem” w porównaniu z europejskim leczniczym Veratrum. Veratrum rozprzestrzenia się na ziemi jako kępa dużych liści i pachnie nieco stęchlizną, więc nazwano go fałszywą kapustą skunksa, chociaż kapusta skunksa(Symplocarpus) jest aroidem, członkiem zupełnie innej rodziny roślin (Araceae). Veratrum należało do rodziny lilii (Liliaceae), ale dziś jest klasyfikowane w rodzinie Melanthiaceae(Trillium). Lilia kukurydziana nie zawiera słowa „fałszywy”, ale odnosi się do dwóch roślin, z których żadna nie jest blisko spokrewniona z Veratrum. Kapusta krowia to kiepska nazwa zwyczajowa, ponieważ nie jest spokrewniona z kapustą i ze względu na implikację.zjedzenia tej trującej rośliny. Może powinniśmy po prostu używać veratrum jako nazwy zwyczajowej. Zrobię to tutaj.

Veratrum jak okiem sięgnąć.

Jeśli jesteś w jego siedlisku, nie możesz przegapić tej rośliny. Tworzy klony, które mogą mieć wiele metrów średnicy, na nisko wilgotnych, wysoko położonych obszarach. Reprezentując swoje zachodnie powiązania, w Kolorado występuje częściej na zachodnim zboczu Gór Skalistych niż na Front Range.

Veratrum jest dość toksyczne. W całej Ameryce Północnej rdzenni Amerykanie używali go jako lekarstwa na szeroki zakres dolegliwości, od rozprzestrzeniania się na siniaki i oparzenia, jako środek dezynfekujący, na gorączkę, w celu usunięcia zatorów i wywołania trwałej bezpłodności. Zdawali sobie sprawę z tego, jak bardzo jest trujący i używali go ostrożnie. Był na tyle cenny, że plemiona podróżowały na duże odległości, aby go zbierać lub handlowały nim z ludźmi, którzy mieszkali daleko od jego zasięgu. Oni i Europejczycy po nich używali go do zabijania szkodników. Jak wspomniano powyżej, osadnicy zastąpili nim europejskie ciemierniki. Nic dziwnego, że jest trujący dla zwierząt gospodarskich: zwierzęta pasące się na nim szybko wykazują oznaki zatrucia i powodują wady wrodzone, niektóre z nich poważne. Współczesna medycyna nie wykorzystuje Veratrum bezpośrednio ze względu na jego toksyczność, ale badane są aktywne związki rośliny, które skutecznie leczą nadciśnienie.

KwitnąceVeratrum californicum

Veratrum Colorado rośnie w Górach Skalistych w pobliżu Rocky Mountain Biological Station w Gothic, CO, gdzie D. W. Inouye bada rodzime rośliny od 1973 roku, dzięki czemu mamy długoterminowe informacje na temat jego kwitnienia. Veratrum wykazuje zmienne kwitnienie: w niektórych latach prawie żadna roślina nie kwitnie, w innych latach kwitnie bardzo licznie. Post-doc A. M. Iler i Inouye opublikowali badanie veratrum w 2013 roku. W ciągu 28 lat od 1984 do 2012 roku, w 14 (połowa) z tych lat nie było kwitnienia, w 8 latach było kilka kwiatów, a sześć razy kwitło ponad 15% roślin (maksymalnie 52%). Kiedy veratrum kwitnie, wysyła łodygę kwiatową, która może mieć ponad sześć stóp wysokości, z tysiącami małych białych kwiatów. Nektar i pyłek Veratrum są trujące dla niektórych pszczół; roślina odwiedzana i zapylana w dzień przez muchy, a w nocy przez ćmy.

Przeważnie nie kwitnące Veratrum, sierpień

Roślina magazynuje energię na okres kwitnienia. Analiza przeprowadzona przez Iler i Inouye wykazała, że chłodny lipiec dwa lata wcześniej miał najlepszą korelację z kwitnieniem; nie woda, temperatura w maju lub czerwcu, ani, co ciekawe, bardzo ciepłe lipce. Spekulują oni, że niższe temperatury przekierowują roślinę ze wzrostu liści na reprodukcję. Wskazówka klimatyczna, którą wykrywają wszystkie rośliny na danym obszarze, jest ważna dla koordynacji kwitnienia. Masowe kwitnienie – nieregularne okresy kwitnienia wielu roślin między latami bez kwitnienia – najczęściej działa w celu nasycenia zwierząt żywiących się nasionami; tak wiele roślin kwitnie tak nieregularnie, że zjadają tyle nasion, ile mogą, zwierzęta nie dostają wszystkich nasion.

Podczas kwitnienia rośliny veratrum rozmnażają się również bezpłciowo, wysyłając kłącza w celu utworzenia nowych pędów. Pęd, który zakwitł, umiera. Rozprzestrzeniając się w latach rozrodczych, zmniejszając się w latach bez kwitnienia, veratrum żyje jednak ponad 100 lat, jak obliczono, porównując tempo ekspansji z rozmiarem klonów.

</tbody>

Roślina, która kwitnie, umiera.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat klimat w Górach Skalistych stale się ociepla. Niektóre dzikie kwiaty kwitną miesiąc wcześniej niż w latach siedemdziesiątych. Dla veratrum nie jest to dobre zjawisko. Zmniejszyła się częstotliwość chłodnych lipców. Ponieważ rozmnażanie wegetatywne odbywa się w tym samym czasie co kwitnienie, jeśli rośliny nie otrzymają sygnału do kwitnienia, nie będą się również rozprzestrzeniać. W latach bez kwitnienia liczba klonów powoli maleje. Przewidywanie, że cieplejsze lata spowodują spadek liczebności veratrum w Górach Skalistych jest jednak skomplikowane, ponieważ roślina ta występuje na wysokości kilku tysięcy stóp, a temperatura i wskazówki dotyczące temperatury różnią się w zależności od tego. Populacje veratrum wokół Rocky Mountain Biological Station są tak rozległe, że Iler i Inouye wskazali, że nawet jeśli nigdy więcej nie zakwitną, minie ponad 100 lat, zanim ostatni osobnik umrze.

Veratrum californicum, mała populacja

Jednak pomysł, że ta duża, dramatyczna roślina zmniejszy się w ocieplającym się klimacie, jest sprzecznym z intuicją wynikiem, który mogły przynieść tylko długoterminowe obserwacje i poważne badania. Wśród naszych dzikich kwiatów może być wiele takich historii.

Jest to rodzimy dziki kwiat, który ma to nieszczęście, że został nazwany, ponieważ nie jest inną rośliną. Pomimo tego, że jest dość trujący, był bardzo ważną rośliną leczniczą. Kwitnie w dramatycznych wybuchach, ale rzadziej w naszym ocieplającym się klimacie. Kiedy będziesz w miejscu, w którym rośnie, przyjrzyj mu się dobrze. Możesz też zrobić kilka zdjęć, aby za pięć lat samemu przekonać się, czy jej liczebność spada.

Komentarze i poprawki mile widziane.

Powiązane blogi: Helleboruslink

Dwa ciemierniki: Veratrum i Helleborus link

Odniesienia

Ackerfield, J. 2015. The Flora of Colorado. BRIT Press, Fort Worth, Texas.

Fałszywe zatrucie ciemiernikiem link (dostęp 4/8/23)

Hart, J. 1976. Montana Native Plants and Early Peoples. Montana Historical Society Press, Helena.

Iler, A. M. i D. W. Inouye. 2013. Effects of climate change on mast-flowering cues in a clonal montane herb, Veratrum tenuipetalum (Melanthiaceae). American Journal of Botany. 100 (3): 519-525.

Moerman, D. 1998. Native American Ethnobotany. Timber Press, Portland, OR. (link online)

Nelson, R. A. 1977. Handbook of Rocky Mountain Plants. 2nd ed. Skyland Publishers. Estes Park, Colorado.

Science Direct Veratrum link (dostęp 4/8/23)

Southwest Colorado Wildflowers Zobacz zdjęcia pól veratrum link (dostęp 4/8/23)

Kathy Keeler, Wędrowny botanik

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę