ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

8 najlepszych ziół na infekcje zatok

Infekcje zatok są częstym zjawiskiem w dzisiejszym świecie. W rzeczywistości są one jedną z najczęstszych przyczyn wizyt klinicznych w USA każdego roku.

Według National Health Interview Survey, 14,7% ankietowanych osób zgłosiło, że miało zapalenie zatok w ciągu ostatniego roku.

Infekcje zatok, zwane również zapaleniem zatok przynosowych, są jednym z głównych powodów przepisywania antybiotyków. Wielu konsumentów poszukuje naturalnej alternatywy w leczeniu infekcji zatok.

W tym artykule przyjrzymy się badaniom naukowym dotyczącym najlepszych ziół na infekcje zatok.

Infekcje zatok: Przegląd

Infekcja zatok występuje, gdy w zatokach gromadzi się płyn. Ten nagromadzony płyn tworzy idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Zazwyczaj wirusy powodują większość infekcji zatok, ale bakterie i grzyby mogą również powodować infekcje zatok.

Infekcje zatok mogą być również wywoływane przez alergeny i różne czynniki drażniące, w tym sierść zwierząt, zanieczyszczone powietrze, dym i kurz.

Dwa objawy infekcji zatok to nagromadzenie śluzu i stan zapalny zatok. Rozrzedzenie śluzu, zmniejszenie zawartości drobnoustrojów i zmniejszenie stanu zapalnego są kluczem do leczenia infekcji zatok.

Możesz również przeczytać więcej o najlepszych herbatach na przekrwienie.

8 najlepszych ziół na infekcje zatok:

Naturalne leki ziołowe mogą stanowić alternatywny sposób leczenia zapalenia zatok. Przy rozsądnym stosowaniu, te naturalne leki mogą pomóc nie tylko zmniejszyć objawy infekcji zatok, ale także całkowicie im zapobiec.

Zioła te mogą również pomóc wzmocnić tkanki i narządy organizmu, co jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Poniżej znajduje się zestawienie najlepszych ziół na infekcje zatok.

1. Umckaloabo

Umckaloabo, znane naukowo jako Pelargonium sidoides, to południowoafrykańska roślina, która okazała się pomocnym ziołem na infekcje zatok. Wynika to z przeciwdrobnoustrojowego działania tego zioła, które może pomóc w walce z patogenami obecnymi w jamie zatok.

Roślina ta była historycznie stosowana przez rdzenne plemiona afrykańskie, w tym lud Zulu, w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych, w tym infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i gruźlica. Roślina ta nazywana jest również pelargonią południowoafrykańską.

Badania laboratoryjne wskazują, że zioło to jest bogate w różne fenole i flawonoidy, w tym kumaryny, garbniki, diterpeny i proantocyjanidyny.

Umckaloabo jest powszechnie stosowane w Niemczech, gdzie korzeń został znormalizowany jako ekstrakt znany jako EPs 7630®.

Badania laboratoryjne wykazały, że umckaloabo ma znaczącą aktywność przeciwbakteryjną przeciwko wieloopornym Staphylococcus aureus. Wykazano również, że ma działanie przeciwwirusowe przeciwko sezonowym szczepom wirusa grypy A (H1N1, H3N2), syncytialnemu wirusowi oddechowemu, ludzkiemu koronawirusowi, wirusowi paragrypy, a także wirusowi Coxsackie.

W badaniu klinicznym z udziałem 103 pacjentów z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok porównano EPs 7630®( ekstrakt zPelargonium sidoides ) z placebo. Grupa EPs 7630® okazała się skuteczna w zmniejszaniu objawów zapalenia zatok. Był on również dobrze tolerowany przez uczestników badania.

W przeglądzie klinicznym stwierdzono, że P. sidoides może być skutecznym lekiem zmniejszającym objawy infekcji zatok, w tym bóle głowy i katar, w przypadku ostrego zapalenia zatok i przeziębienia.

<blockquote class=”wp-block-quote”>

Streszczenie:

Badania kliniczne wskazują, że właściwości przeciwdrobnoustrojowe umckaloabo mogą być przydatne w leczeniu infekcji zatok.

2. Bromelaina

Bromelaina jest enzymem proteolitycznym pochodzącym z soków i łodyg ananasa. Wiadomo, że ma właściwości przeciwzapalne, a także mukolityczne (rozpuszczające śluz).

W latach 60. przeprowadzono trzy randomizowane, kontrolowane badania z podwójnie ślepą próbą na pacjentach z zapaleniem zatok. W badaniach zastosowano podobne protokoły składające się z 2 równoległych ramion leczenia porównujących bromelainę z placebo, przy czym każda grupa otrzymywała również standardowe leczenie składające się z antybiotyków, leków zmniejszających przekrwienie, leków przeciwhistaminowych i przeciwbólowych. Pod koniec badań uczestnicy zauważyli zmniejszenie stanu zapalnego i większą łatwość oddychania.

Przegląd literatury wykazał statystycznie istotną poprawę stanu zapalnego błony śluzowej nosa oraz zmniejszenie dyskomfortu w nosie i trudności w oddychaniu. Należy zauważyć, że wskaźniki wydzielania śluzu z nosa nie uległy znaczącej poprawie.

W badaniu klinicznym z udziałem dzieci z ostrym zapaleniem zatok podzielono uczestników na 3 grupy terapeutyczne: grupę otrzymującą bromelainę, grupę otrzymującą bromelainę + standardową terapię oraz grupę otrzymującą standardową terapię. Wyniki wykazały statystycznie istotny czas powrotu do zdrowia w grupie stosującej samą bromelainę w porównaniu z innymi grupami leczenia.

Ponadto bromelaina jest zatwierdzona w Niemczech przez niemiecką Komisję E jako skuteczna w przypadku „ostrego obrzęku pooperacyjnego i pourazowego, zwłaszcza nosa i zatok przynosowych”. Zalecana dawka bromelainy wynosi od 500 do 2000 mg dziennie.

Podsumowanie:

Badania kliniczne na ludziach pokazują, że bromelaina, enzym proteolityczny pochodzący z ananasa, może łagodzić różne objawy infekcji zatok.

3. Cineole

Cineol, znany naukowo jako 1,8-cineol, jest roślinnym związkiem chemicznym występującym w wielu olejkach eterycznych pochodzenia roślinnego. Powszechnie występuje w eukaliptusie (Eucalyptus globulus) i w pąkach kwiatowych magnolii(Flos magnoliae), popularnego zioła tradycyjnej medycyny chińskiej.

Badania laboratoryjne wskazują, że cyneol może być jednym z najlepszych ziół na infekcje zatok. Wykazano, że poprawia on usuwanie śluzu, blokuje stany zapalne i zmniejsza odczuwanie bólu.

W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą porównano cyneol z placebo u 152 pacjentów z zapaleniem zatok przynosowych. Naukowcy stwierdzili poprawę wydzielania z nosa oraz zmniejszenie bólów głowy i niedrożności nosa w grupie stosującej cyneol. W grupie przyjmującej cyneol odnotowano łagodne działania niepożądane, w tym zgagę i wysypkę. Badacze zauważyli, że cyneol może służyć jako pomocna naturalna terapia w ciągu pierwszych 4 dni zapalenia zatok, ale antybiotyki powinny być stosowane, jeśli objawy infekcji zatok nie ustępują.

W innym randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym badaniu porównano cyneol z formułą ziołową (zawierającą 5 różnych składników) u osób z wirusowym zapaleniem zatok przynosowych. Stu pięćdziesięciu pacjentom (75 pacjentów w każdej grupie terapeutycznej) podawano albo 600 mg cyneolu dziennie, albo ziołową formułę kombinowaną, która składała się z 12 mg Gentianae radix, 36 mg Primulae Xos cum calycibus, 36 mg Ramicis herba, 36 mg Sambuci Xos i 36 mg Verbenae herba . Naukowcy odkryliwykazały, że grupa zawierająca cyneol była bardziej skuteczna w leczeniu wirusowego zapalenia zatok przynosowych.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że cyneol, roślinna substancja chemiczna występująca w kwiatach magnolii i eukaliptusa, może pomóc w infekcjach zatok poprzez hamowanie stanu zapalnego, zmniejszanie bólu i usuwanie nagromadzonego śluzu.

4. Miód Manuka

Miód manuka to specjalny miód pochodzący z Nowej Zelandii i Australii. W porównaniu do typowego miodu, manuka jest wyjątkowy, ponieważ jest miodem jednokwiatowym, co oznacza, że jest wytwarzany wyłącznie z pyłku pochodzącego z krzewu drzewa herbacianego(Leptospermum scoparium).

Drzewo herbaciane ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które są przenoszone do miodu manuka. Dzięki temu miód manuka ma silne działanie przeciwbakteryjne, które przypisuje się wysokiemu stężeniu metyloglioksalu, hiperosmolarności, nadtlenku wodoru i niskiemu pH.

Badania laboratoryjne wykazały, że miód manuka ma działanie bakteriobójcze przeciwko biofilmom tworzonym przez Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus. Stwierdzono, że jego działanie przeciwbakteryjne jest wyższe niż powszechnie stosowanych antybiotyków. Uważa się, że te właściwości antybakteryjne mogą mieć wpływ na leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok.

Badanie kliniczne dotyczyło wpływu miodu manuka u osób z alergicznym grzybiczym zapaleniem zatok. W badaniu tym 34 pacjentom podawano miejscowo miód manuka do jednego nozdrza codziennie przez 30 dni. Uczestnicy zgłosili poprawę stanu zdrowia zatok pod koniec badania.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazują, że miód manuka może poprawiać stan zdrowia zatok ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne.

5. Sinupret® (mieszanka ziołowa)

Sinupret® to markowa mieszanka suplementów ziołowych, która jest powszechnie stosowana w Niemczech (i na całym świecie) w przypadku infekcji dróg oddechowych.

Formuła Sinupret® składa się z goryczki (Gentiana radix), kwiatu pierwiosnka(Primula flos), szczawiu(Rumex herba), kwiatu bzu czarnego(Sambucus flos) i werbeny(Verbena herba).

Formuła ta została zatwierdzona przez niemiecką Komisję E do leczenia ostrych i przewlekłych stanów zapalnych zatok.

Badanie kliniczne z udziałem 589 osób z ostrym wirusowym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok wykazało, że Sinupret® pomógł znacznie zmniejszyć objawy infekcji zatok w porównaniu z placebo.

Inne badanie kliniczne wykazało, że ekstrakt Sinuopret® pomógł zmniejszyć objawy zapalenia zatok o 2 dni w porównaniu z placebo.

Wieloośrodkowe badanie porównawcze z udziałem 292 dzieci z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok kontrastowało wpływ przyjmowania Sinupret® wraz ze standardowymi terapiami medycznymi w porównaniu z samymi standardowymi terapiami. Naukowcy odkryli, że przyjmowanie Sinupret® (wraz ze standardowymi terapiami medycznymi) miało klinicznie znaczący wpływ na zmniejszenie kataru, przekrwienia błony śluzowej nosa i kropli do nosa.

Wreszcie, przegląd kliniczny wykazał, że Sinupret® może być pomocną terapią dodatkową dla osób z zapaleniem zatok.

Podsumowanie:

Badania kliniczne na ludziach wykazały, że objawy infekcji zatok można złagodzić stosując Sinupret®, ziołową formułę goryczki, kwiatu pierwiosnka, szczawiu, kwiatu czarnego bzu i werbeny.

6. Kan Jang® (mieszanka Andrographis i Eleuthero)

Andrographis i eleuthero są uważane za korzystne zioła na zapalenie zatok. W rzeczywistości mieszanka ta może być jednym z najlepszych ziół na infekcje zatok.

Ekstrakt o nazwie Kan Jang®, który jest sprzedawany w Skandynawii, jest wytwarzany ze specjalistycznej formy ekstraktu z andrographis(Andrographis paniculata) i eleuthero(Eleutherococcus senticosus).

Badanie kliniczne z udziałem 185 osób dotyczyło wpływu Kan Jang® na infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zapalenie zatok. Naukowcy odkryli, że Kan Jang® pomógł zmniejszyć liczbę objawów, w tym bóle głowy, kaszel i katar, w porównaniu z grupą kontrolną. Naukowcy zauważyli, że ziołowa formuła była dobrze tolerowana.

Ponadto, niedawno zakończone badanie kliniczne z poczwórnie ślepą próbą wykazało, że ekstrakt Kan Jang® pomógł znacząco poprawić wskaźnik powrotu do zdrowia u osób z infekcjami górnych dróg oddechowych (w tym zapaleniem zatok). Naukowcy odkryli, że ta ziołowa mieszanka zmniejszyła liczbę dni zwolnienia lekarskiego o ponad 21% w porównaniu z placebo. Zauważyli również, że Kan Jang® ma silne działanie przeciwzapalne.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że stosowanie mieszanki ziół andrographis i eleuthero, Ken Jang®, może pomóc zmniejszyć objawy infekcji zatok.

7. Esberitox® (mieszanka ziołowa)

Esberitox® to suplement diety zawierający mieszankę białego cedru (Thuja occidentalis), dzikiego indygo(Baptisia tinctoria) i dwóch form jeżówki(Echinacea purpurea i Echinacea pallida). Wykazano, że mieszanka ta jest pomocna w leczeniu zapalenia zatok.

Podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie z udziałem 91 osób dorosłych wykazało, że Esberitox® pomógł skrócić czas trwania infekcji górnych dróg oddechowych. Naukowcy odkryli również, że wyższa dawka (19 mg ekstraktu, trzy razy dziennie) była bardziej skuteczna.

W innym badaniu klinicznym z udziałem 90 pacjentów z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok porównano (1) Esberitox (3 tabletki 3 razy dziennie) i doksycyklinę, (2) Sinupret® (5 tabletek dwa razy dziennie) i doksycyklinę oraz (3) samą doksycyklinę i stwierdzono, że obie grupy z terapiami skojarzonymi miały znacznie lepsze wyniki.

Podsumowanie:

Badania kliniczne na ludziach wykazały, że Esberitox®, ziołowa mieszanka białego cedru, dzikiego indygo i jeżówki, może być przydatna w leczeniu zapalenia zatok.

8. Myrtol® 300 (mieszanka ziołowa)

Myrtol® 300 to kolejna mieszanka ziołowa, która okazała się pomocna dla osób zmagających się z zapaleniem zatok. Jest to mieszanka destylowanych olejków eterycznych z eukaliptusa, słodkiej pomarańczy, cytryny i mirtu.

Badania laboratoryjne wykazały, że mieszanka ta zatrzymuje stan zapalny na poziomie komórkowym (poprzez hamowanie aktywności 5-lipoksygenazy).

Do podwójnie zaślepionego badania klinicznego z udziałem 330 osób z ostrym zapaleniem zatok włączono jedno z 3 ramion: (1) ekstrakt Myrtol® 300 (300 mg/d), (2) inny niezidentyfikowany olejek eteryczny lub (3) placebo. Myrtol® 300 i inne grupy olejków eterycznych były lepsze od placebo w oparciu o zmniejszenie objawów (w tym bólu głowy, wydzieliny z nosa, niedrożności nosa itp.). Naukowcy poinformowali, że grupy olejków eterycznych miały kilka umiarkowanych działań niepożądanych – niektóre osoby miały trudności z trawieniem olejków eterycznych.

<blockquote class=”wp-block-quote”>

Streszczenie:

Badania kliniczne na ludziach wykazały, że Myrtol® 300, ziołowa mieszanka eukaliptusa, słodkiej pomarańczy, cytryny i mirtu, może zmniejszać objawy ostrego zapalenia zatok.

Rodzaje infekcji zatok:

Istnieją 4 podstawowe klasyfikacje zapalenia zatok.

1. Ostre zapalenie zatok przynosowych

Nagły początek, trwający krócej niż 4 tygodnie z całkowitym ustąpieniem.

2. Podostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok

Kontynuacja ostrego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok, ale trwająca krócej niż 12 tygodni.

3. Nawracające ostre zapalenie zatok przynosowych

Cztery lub więcej epizodów ostrego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok, trwających co najmniej 7 dni każdy, w dowolnym okresie 1 roku.

4. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok

Objawy zapalenia zatok utrzymujące się przez 12 tygodni lub dłużej.

Wnioski:

Działanie powyższych ziół jest dobrze udokumentowane i mogą one stanowić bezpieczną alternatywę dla osób cierpiących na infekcje zatok.

Badania kliniczne i tradycyjne stosowanie wskazują, że te ziołowe alternatywy mogą być naturalnym sposobem na zmniejszenie objawów infekcji zatok.

Jeśli chciałeś dodać do swojej diety naturalne środki, które mogą pomóc w zmniejszeniu infekcji zatok, rozważ wypróbowanie tych ziół!

Jak zawsze, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub dodaniem nowego suplementu należy skonsultować się z lekarzem.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Przewodnik po poporodowej odnowie biologicznej i ziołach poporodowych

Ziołolecznictwo

Adaptogeny w leczeniu wypalenia: Które działają najlepiej?

Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę