ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Czy hibiskus może przetrwać zimę?

Kwiaty hibiskusa są najlepsze latem i jesienią, zapewniając piękny, kolorowy pokaz. Hardy hibiskus i tropikalny hibiskus rozwijają się w różnych warunkach i klimatach, zwłaszcza jeśli chodzi o zimę. W tym artykule dowiemy się, czy rośliny hibiskusa mogą przetrwać zimę.

Jakich warunków potrzebuje hibiskus?

Rodzaj Hibiscus obejmuje setki gatunków, które dzielą się na dwa rodzaje: hibiskus odporny i hibiskus tropikalny. Hibiskus odporny rozwija się w chłodniejszym klimacie w strefach USDA od 4 do 9. Hibiskus tropikalny wymaga ciepłego, wilgotnego klimatu w strefach od 9 do 12.

Hibiskus wymaga gleby bogatej w składniki odżywcze, dobrze zdrenowanej i lekko wilgotnej. Hibiskus tropikalny najlepiej rośnie w półcieniu, natomiast hibiskus mrozoodporny rozwija się w pełnym słońcu. Oba rodzaje hibiskusa wymagają około 1 lub 2 cali wody tygodniowo, aby utrzymać wilgotność gleby.

Czy hibiskus przetrwa zimę?

W większości przypadków oba rodzaje hibiskusa mogą przetrwać zimę w preferowanym przez siebie klimacie. Hibiskus twardy rozwija się w chłodniejszych temperaturach i przechodzi w stan spoczynku na zimę. Hibiskus tropikalny jest wiecznie zielony w ciepłym klimacie z łagodnymi zimami.

Hibiskus twardy toleruje temperatury zimowe do -30ºF i radzi sobie z mrozem. Hibiskus twardy jest rośliną liściastą, co oznacza, że zrzuca liście przed zimą. W bardzo zimnych rejonach rośliny hibiskusa odpornego zamierają aż do ziemi. Następnej wiosny jednak odrastają.

Hibiskus tropikalny nie przetrwa zimy na zewnątrz, jeśli temperatura spadnie poniżej 40ºF. Pod wpływem niskich temperatur i mrozu hibiskus tropikalny zaczyna tracić liście i zamiera. Jeśli chcesz uprawiać hibiskusy tropikalne w zimnym klimacie, hoduj je w pojemnikach lub uprawiaj je jako rośliny domowe.

Jak dbać o hibiskusy w zimie?

Hardy hibiskus nie wymaga specjalnej opieki, aby przygotować go do zimy. Przed nadejściem pierwszych mrozów należy dokładnie podlać hibiskusa. W okresie zimowym podlewaj hibiskusa co około cztery tygodnie, jeśli wierzchnia warstwa gleby wydaje się sucha.

Unikaj nawożenia hibiskusa w okresie zimowego spoczynku. Po podlaniu można nałożyć grubą warstwę ściółki. Zapewnia to dodatkową izolację i pomaga hibiskusowi zachować wodę w miesiącach zimowych.

Jeśli temperatura spada poniżej -30ºF, odporne rośliny hibiskusa mogą potrzebować dodatkowej ochrony. Jeśli hibiskus twardy rośnie w ziemi, owiń jego pień włókniną ogrodniczą. Nałóż bardzo grubą warstwę ściółki. Jeśli hibiskus rośnie w doniczce, należy go przenieść do środka, dopóki temperatury nie będą utrzymywać się powyżej -30ºF.

Jak pielęgnować hibiskusa tropikalnego zimą?

Hibiskus tropikalny może rosnąć na zewnątrz tylko zimą w łagodnym klimacie, gdzie nie ma mrozu. Można jednak uprawiać hibiskusy tropikalne w chłodniejszych rejonach, jeśli hoduje się je w pojemnikach. W ten sposób znacznie łatwiej jest chronić je podczas mroźnych zim.

Przed nadejściem zimy należy owinąć doniczkę z hibiskusem włókniną ogrodniczą. Zapewni to hibiskusowi tropikalnemu pewną ochronę przed zimnem. Można również zastosować warstwę ściółki wokół podstawy pnia.

Gdy temperatura w nocy spadnie poniżej 40ºF, należy przenieść hibiskusa w doniczce do pomieszczenia. Idealna będzie szklarnia lub ogród zimowy. Należy pamiętać, że hibiskus tropikalny może być zbyt suchy w pomieszczeniu, dlatego należy go regularnie zraszać lub używać nawilżacza powietrza.

Gdy nocą wiosną temperatury stale przekraczają 40ºF, przenieś tropikalny hibiskus z powrotem na zewnątrz. Upewnij się, że hibiskus ma osłonięte miejsce, aby chronić go przed zimnymi wiatrami.

FAQ dotyczące zimowego przetrwania hibiskusa:

Jak utrzymać mój hibiskus przy życiu w zimie?

Wytrzymałe hibiskusy mogą sobie radzić zimą, o ile temperatura nie spada poniżej -30ºF. Aby utrzymać tropikalne hibiskusy przy życiu podczas mroźnej zimy, należy uprawiać je w doniczkach i przenieść do pomieszczenia.

Czy hibiskus może przetrwać mróz?

Wytrzymałe rośliny hibiskusa mogą przetrwać mróz i temperaturę do -30ºF. Tropikalne hibiskusy nie tolerują mrozu ani ekstremalnego zimna. Hibiskus tropikalny traci liście i obumiera, gdy temperatura spada poniżej 40ºF.

Czy hibiskus wróci po zimie?

Odporne hibiskusy są roślinami liściastymi, co oznacza, że tracą liście w czasie zimy. W skrajnie niskich temperaturach hibiskus wytrzymały całkowicie zamiera. Po zimie jednak wracają. W strefie 9-12 hibiskusy tropikalne są wiecznie zielone, o ile zimy są łagodne.

Zawijanie się

Hibiskus twardy dobrze rozwija się w chłodniejszych rejonach i może przetrwać mróz oraz temperatury zimowe do -30ºF. Ten hibiskus rzadko wymaga dodatkowej ochrony zimowej. Hibiskus tropikalny nie toleruje niskich temperatur poniżej 40ºF. W rejonach chłodniejszych niż strefa 9 należy uprawiać hibiskusy tropikalne w pojemnikach i przenosić je do pomieszczeń na zimę.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasze szczegółowe przewodniki na temat znaczenia i symboliki kwiatu hibiskusa oraz 32 niesamowitych zastosowań i korzyści z hibiskusa.

Edd jest początkującym pisarzem treści i ogrodnikiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Ma licencjat z kreatywnego i profesjonalnego pisania i napisał dla kilku publikacji ogrodniczych online. Jest pasjonatem przyrody i zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem ogrodnictwa i dzikiej przyrody.

Podobne artykuły
Kwiaty

Stems Brooklyn Nowy Jork

Kwiaty

O Julia Testa Kwiaciarnie w Nowym Jorku

Kwiaty

Ultimate Guide to Floriography: Wiktoriański język kwiatów

Kwiaty

Kompletny przewodnik po Hanakotoba: Japoński język kwiatów

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę