ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

Camas Flower Meaning, Types, Uses, and Growing Tips

Kwiat camas, znany również jako dziki hiacynt lub camassia, był przez długi czas podstawowym źródłem pożywienia dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Obecnie rośliny te są również cenione za swoje walory ozdobne. Camassia spp. to długowieczna bylina, która kwitnie przez wiele lat, a pozostawiona w stanie dzikim może wypełnić łąki racami fioletowych i niebieskich kwiatów. Podarunek z kamasem to przesłanie dumy i siły. W tym przewodniku przedstawię wszystko, co musisz wiedzieć o znaczeniu kwiatu Camas, symbolice, popularnych typach, zastosowaniach i istotnych wskazówkach dotyczących uprawy.

Kwiaty Camas – Podstawy:

Rodzina roślin: Asparagaceae
Rodzaj: Camassia
Nazwa naukowa: Camassia sp.
Rodzimy zasięg: Ameryka Północna
Kolory: Niebieski, fioletowy, biały
Cechy charakterystyczne: Kwiaty w kształcie dzwonka z długimi, smukłymi liśćmi
Wysokość dojrzała: 1 do 3 stóp
Sezon kwitnienia: Późna wiosna do wczesnego lata.
Strefy uprawy: 4 do 8
Światło słoneczne: Pełne słońce do półcienia
Podlewanie: Umiarkowane podlewanie przy dobrze przepuszczalnej glebie
Gleba: Wilgotna do mokrej, żyzna gleba
Nawożenie: Zazwyczaj nie jest konieczne, ale te kwiaty mogą skorzystać z lekkiego stosowania zrównoważonego nawozu na wiosnę.
Szkodniki: Generalnie wolne od szkodników
Przycinanie: Przycinanie główek może sprzyjać dalszemu kwitnieniu
Symbolika: Reprezentuje siłę, świadomość i dumę.

O kwiatach Camas

Kwiaty Camas należą do rodzaju Camassia, który jest członkiem rodziny Asparagaceae. Rodzina szparagów zawiera około 2,900 gatunków w około 114 rodzajach. Wszystkie są roślinami kwitnącymi i pochodzą z Ameryki Północnej.

Kwiaty Camas są bylinami, które rosną z cebulek. Rośliny dorastają do około trzech stóp wysokości, z łodygami, które wyłaniają się z kępy długich, przypominających trawę liści.

Od późnej wiosny do wczesnego lata na szczycie łodyg pojawiają się grona kwiatów w kolorze od niebieskiego do głębokiej purpury i bieli. Kwiaty są w kształcie gwiazdy, mają sześć płatków i wyraźne pręciki.

Kwiaty camas, pozostawione same sobie, łatwo się rozsiewają. W swoich rodzimych siedliskach często rozprzestrzeniają się szeroko, tworząc kolorowe połacie.

Powszechnie spotykane gatunki to kamas drobny lub C. quamash, którego rodzimy zasięg obejmuje zachodnie Stany Zjednoczone od Nevady, Wyoming i Montany na zachód do wybrzeża i do Kolumbii Brytyjskiej.

Duży camas C. leichtlinii występuje głównie na zachodniej stronie stanów przybrzeżnych. C. quamash ma niebiesko-fioletowe kwiaty, podczas gdy C. leichtlinii ma kwiaty niebieskie do białych.

Na równinach C. angusta kwitnie wiosną białymi, liliowymi, fioletowymi i niebieskimi kwiatami. Jego rodzimy zasięg rozciąga się od Luizjany i Missisipi do Iowa, Indii i Missouri. C. scilloidesi pochodzi ze wschodniej połowy USA i na północ do Ontario. Ta wysoka na 2 stopy roślina kwitnie fioletowymi i niebieskimi kwiatami od późnej wiosny do wczesnego lata.

Znaczenie i symbolika kwiatów camas

Kwiat camas ma pozytywne znaczenie symboliczne związane z siłą, świadomością i dumą. Prezent w postaci kwiatów camas możet wysłać wiadomość, która mówi „jestem z ciebie dumny” lub „bądź z siebie dumny”. Możesz również wysłać prezent w postaci kwiatów camas, aby dać komuś znać, że widzisz i doceniasz ich i ich siłę.

Dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, kwiaty te odgrywały wiele ważnych ról kulturowych. Na przykład nazwa C. quamash pochodzi od słowa Nez Perce qém’es, które odnosi się do cebulki kwiatu camas i oznacza „słodki”.

Wielu używało pieczonych lub gotowanych cebulek jako źródła pożywienia. Na przełomie XIX i XX wieku odkrywca Merriweather Lewis poświęcił 1500 słów cebulce camas, której dostarczenie przez plemię Nez Perce uratowało jego ekspedycję od śmierci głodowej.

W Kanadzie plemiona Pierwszych Narodów również wykorzystywały rośliny do wymiany na inne towary. Obszar Victorii, B.C. był pierwotnie nazywany Camosun, czyli „miejsce do zbierania Camas”.

Dla niektórych plemion, takich jak Nez Perce, cebulki camas są postrzegane jako święte i dar od stwórcy. Niektóre plemiona skupiały swoje kalendarze i migracje wokół zbiorów camas. Znaczenie tej rośliny jest upamiętnione w dziełach sztuki, takich jak rzeźba autorstwa artystki Carolyn Memnook, która znajduje się w wewnętrznym porcie Victorii.

Zastosowanie i korzyści z Camas

Plemiona z całej Ameryki Północnej uprawiały i wykorzystywały cebulki camas jako podstawowe źródło pożywienia. Na przykład, w dzisiejszym Oregonie, Paiute, Chińczycy, Kalapuyanie i ludy Plateau zbierały cebulki wiosną i wczesnym latem.

Kobiety używały specjalnych kijów i poroża do wykopywania cebulek. Kamas był następnie pieczony, mielony na proszek, gotowany lub gotowany na łożu z gorących kamieni przez dwa dni.

Surowy camas zawiera inulinę, substancję niestrawną. Gotowanie cebulek czyni je jadalnymi i nadaje im słodki smak. Cebulki można było ugotować na słodki syrop, użyć do aromatyzowania innych potraw lub zmielić na mąkę, aby zrobić placki, którymi karmiono ludzi przez zimę.

Kiedyś wielkie połacie ziemi były pokryte camas. Ludność tubylcza zarówno zbierała, jak i uprawiała cebulki. Po kolonizacji pola camas praktycznie zniknęły.

Dziś niektóre plemiona nadal używają camas jako dobrego źródła. Ale rośliny te są głównie cenione za ich wartość ozdobną. Cebulki są również wykorzystywane w projektach odnowy środowiska na preriach, terenach podmokłych i sawannach.

Jak uprawiać camas

Kamasja rośnie w strefach klimatycznych USDA od 4 do 8. Preferuje stanowiska z pełnym słońcem lub do około 25 procent zacienionych ekspozycji.

Kwiaty kamasji należy sadzić w glebie bogatej w substancje organiczne. Idealny jest lekko kwaśny odczyn pH wynoszący około 6,0. Rośliny preferują wilgotną, ale dobrze przepuszczającą wodę glebę. Kamas może obsługiwać miejsca, które są sporadycznie mokre, ale nie lubią długotrwałego mokrych stóp.

Cebulki kamasów sadzi się wczesną jesienią na głębokość około trzech do czterech cali. Przez zimę należy je pozostawić w stanie nienaruszonym. Wiosną pojawiają się zielone, przypominające trawę liście.

Kamasy są piękne na rabatach i obwódkach. Można je uprawiać w dobrze przepuszczających wodę pojemnikach. Ale naprawdę błyszczą, gdy można im pozwolić na samosiew na łące, dużej rabacie ogrodowej lub w innych naturalnych miejscach.

Pielęgnacja kamaszy

Kamas wymaga niewielkiej pielęgnacji. Upewnij się, że nie siedzą w stojącej wodzie przez zbyt długi czas, chociaż mogą poradzić sobie z odrobiną mokrej gleby późną zimą i wiosną.

Możesz przechowywać cebulki trzymając je w suchym miejscu, które nie spadnie poniżej 68 stopni F.

Best Companion Plmrówki dla Camas

Kamas wygląda pięknie w naturalnym kwietniku lub krajobrazie w stylu łąkowym. Rośliny towarzyszące mogą obejmować cebulę ozdobną(Allium hollandicum), bylinę, która również rozwija się w wilgotnych miejscach w pełnym słońcu do częściowego cienia.

W podobnych warunkach dobrze rozwija się również bugleweed(Ajuga reptans) . Ta łatwa w pielęgnacji roślina okrywowa może pomóc w wypełnieniu rabat wokół kwiatów camas. Kolejną możliwą rośliną towarzyszącą jest bodziszek(Geranium maculatum). Jest to dobry wybór do rodzimego ogrodu i może tolerować różne warunki środowiskowe.

Kwiaty camas

Kwiaty camas są szczególnie piękne, gdy są prasowane. Wystarczy odciąć kwiaty u podstawy i spłaszczyć je delikatnie w kształt gwiazdy.

Ułóż kwiaty na papierowych ręcznikach i przykryj kolejnym papierowym ręcznikiem. Włóż do książki lub prasy do kwiatów.

Odczekaj co najmniej jeden miesiąc. Sprawdź na kwiaty, aby upewnić się, że są w pożądanym kształcie. Następnie pozwól im usiąść, aż do całkowitego wyschnięcia.

Camas Flower FAQs:

Jak długo kwitną kwiaty Camas?

Kwiaty Camas kwitną od późnej wiosny do wczesnego lata. W ich rodzimym środowisku kwiaty pojawiają się od maja do czerwca.

Jaki jest idealny klimat do uprawy Camas?

Kamasy są odporne na mróz w strefach klimatycznych USDA od 4 do 8.

Czy Camas może rosnąć w pojemnikach lub w pomieszczeniach?

Kamasę można uprawiać w pojemnikach. Upewnij się, że pojemnik ma odpowiednie otwory drenażowe, ponieważ kamasze nie rozwijają się w stojącej wodzie. Kamas powinien być uprawiany na zewnątrz.

Jak często powinienem podlewać moje kamasze?

W swoim rodzimym środowisku, kamasze często rosną w miejscach, które są wilgotne zimą, wilgotne wiosną, a następnie wolniej wysychają latem. W swoim krajobrazie kamas będzie preferował wilgotną, dobrze przepuszczającą wodę glebę, więc nie należy go nadmiernie podlewać.

Kiedy jest najlepsza pora roku na sadzenie kamaszy?

Posadź camas bubs jesienią.

Jak mogę chronić moje Camas przed szkodnikami i chorobami?

Chronić przed chorobami i szkodnikami unikając nadmiernego podlewania.

Jak mogę przedłużyć żywotność Camas po ich przycięciu?

Ścinaj kwiaty pod kątem, umieść je natychmiast w czystej, zimnej wodzie i usuń wszystkie liście poniżej linii wody. Chronić przed upałem, słońcem i przeciągami, często zmieniać wodę.

Pakowanie

Kwiat camas od dawna był ważnym źródłem pożywienia dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Niebieskie, fioletowe i białe kwiaty są również cenione za ich wartość ozdobną w krajobrazie i stanowią piękny dodatek do prezentów kwiatowych. W języku kwiatów, prezent w postaci kwiatów camas wysyła wiadomość związaną z dumą, siłą i uznaniem. Te byliny są nie tylko piękne i użyteczne, ale także łatwe w uprawie.

<!– Koniec .m-.a-box-meta –>

Linsay jest amerykańską copywriterką mieszkającą na północnym zachodzie Pacyfiku, która ma doświadczenie w pisaniu i badaniach naukowych. Linsay posiada tytuł magistra w dziedzinie antropologii oraz bibliotekoznawstwa i informacji. Pisała dla wielu krajowych i międzynarodowych publikacji, w tym USA Today, SFGATE, Hunker i The Bump na różne tematy związane z ogrodnictwem, ekologicznym życiem i podróżami. Kiedy nie pisze, zwykle można znaleźć Linsay czytającą, pływającą kajakiem, żeglującą, jeżdżącą na snowboardzie lub pracującą w swoim ogrodzie.

Podobne artykuły
Kwiaty

Stems Brooklyn Nowy Jork

Kwiaty

O Julia Testa Kwiaciarnie w Nowym Jorku

Kwiaty

Ultimate Guide to Floriography: Wiktoriański język kwiatów

Kwiaty

Kompletny przewodnik po Hanakotoba: Japoński język kwiatów

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę