ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Bóle głowy w ciąży: Czy Tylenol jest bezpieczny?

headaches in pregnancyheadaches in pregnancy

Uwielbiasz czytać? Ciesz się artykułem poniżej. Nie masz czasu? Kliknij na odtwarzacz, aby posłuchać.

Tylenol: Niespodziewany czynnik zaburzający funkcjonowanie układu nerwowego

Acetaminofen (Tylenol). Większość ludzi sięga po niego przy codziennych bólach głowy, jakby to nie było nic wielkiego, a 2/3 kobiet stosowało go w ciąży. Jednak acetaminofen nie jest łagodny. Na przykład, jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do chorób wątroby w USA każdego roku. Acetaminofen jest również od dawna uważany za ogólnie bezpieczny do stosowania podczas wszystkich etapów ciąży, co czyni go lekiem pierwszego wyboru na ból i gorączkę dla kobiet w ciąży. Biorąc pod uwagę dużą liczbę kobiet w ciąży stosujących ten lek, nawet niewielki wzrost ryzyka niekorzystnych wyników u potomstwa może mieć istotne implikacje dla zdrowia publicznego.

Tylenol zaczął podlegać kontroli pod względem bezpieczeństwa w ciąży około 2014 roku. Badania na zwierzętach sugerują, że jego stosowanie w ciąży może mieć istotne implikacje dla funkcji endokrynologicznej, która jest również ważna dla neurorozwoju, jak również normalnego różnicowania płciowego.

Ostatnio, pod koniec 2021 roku, zespół 13 naukowców przestrzega przed stosowaniem leków przeciwbólowych z acetaminofenem (znanym również jako paracetamol) przez kobiety w ciąży, powołując się na rosnącą liczbę badań, które sugerują, że lek może zmieniać rozwój płodu. Oświadczenie konsensusu, opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews Endocrinology, zostało poparte przez 91 naukowców, klinicystów i ekspertów zdrowia publicznego z całego świata. Ostrzegają oni społeczność medyczną, że acetaminofen może być przynajmniej częściowo odpowiedzialny za rosnące wskaźniki zaburzeń męskiego układu rozrodczego oraz problemów poznawczych, edukacyjnych i behawioralnych wśród dzieci w ciągu ostatnich kilku lat.

Zeyan Liew, Ph.D, M.P.H i adiunkt w Yale School of Public Health’s Department of Environmental Health Sciences, a także jeden z autorów oświadczenia powiedział: „Nadszedł czas, aby poważnie potraktować rosnący zbiór dowodów i rozważyć środki ostrożności.”

Jeśli chodzi o stosowanie Tylenolu w ciąży, „Nadszedł czas, aby poważnie potraktować rosnący zbiór dowodów i rozważyć środki ostrożności.” Zeyan Liew, Ph.D, M.P.H Yale School of Public Health

Wpływ na człowieka

Wcześniejsze badania budziły wątpliwości co do bezpieczeństwa leku w ciąży, w tym seria badań epidemiologicznych łączących przyjmowanie acetaminofenu w ciąży ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz upośledzeniem funkcji poznawczych i wykonawczych, w związku z jego wpływem na rozwijający się układ nerwowy człowieka.

W dużym badaniu obejmującym ponad 64 000 duńskich matek, stosowanie przez matki w czasie ciąży było związane aż z 37% wzrostem występowania zaburzeń hiperkinetycznych, ciężkiej postaci ADHD, oraz 30% wzrostem ADHD u ich dzieci. Ryzyko ADHD u dzieci wzrosło do 50% u kobiet, które brały Tylenol przez 20 tygodni lub dłużej podczas ciążyy. Silniejsze związki zaobserwowano w przypadku stosowania w więcej niż jednym trymestrze podczas ciąży, a im większa częstotliwość stosowania, tym większe ryzyko wystąpienia ADHD i zaburzeń hiperkinetycznych.

Kolejne duże badanie, obejmujące 7796 kobiet w ciąży, które stosowały acetaminofen w 18 i 32 tygodniu ciąży, ponownie opublikowane w JAMA Pediatrics potwierdziło te ustalenia. Badanie to wykazało, że dzieci narażone na acetaminofen prenatalnie są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia wielu trudności behawioralnych, a stowarzyszenia nie wydają się być wyjaśnione przez inne czynniki behawioralne lub społeczne.

Inne badanie zdaje się potwierdzać obawy, że acetaminofen, który może przekroczyć łożysko, ma płodowe skutki neurologiczne i może być związany z autyzmem. Naukowcy przeanalizowali krew pępowinową z 996 urodzeń zebranych w ramach badania zwanego Boston Birth Cohort, długoterminowego badania badającego czynniki wpływające na ciążę i rozwój dziecka. Do czasu, gdy dzieci miały średnio 8,9 roku, u 25,8% zdiagnozowano ADHD, u 6,6% ASD, a u 4,2% zarówno ADHD, jak i ASD. Wskaźniki te odpowiadały poziomom prenatalnej ekspozycji na acetaminofen, w porównaniu z najniższą trzecią częścią ekspozycji, środkowa trzecia była związana z około 2,26-krotnym ryzykiem dla ADHD, najwyższa trzecia 2,86-krotnym ryzykiem. a dla ryzyka ASD środkowa trzecia miała 2,14-krotne ryzyko i prawie 4-krotne ryzyko dla najwyższej trzeciej.

Nie jest zaskoczeniem, że Tylenol może być u podstaw problemów u rozwijających się niemowląt – uszczupla substancję chemiczną zwaną glutationem, na której polegamy w naszych ciałach w celu detoksykacji, a także działa jako hormonalny disruptor. Badanie to, opublikowane w JAMA Pediatrics, sugeruje, że acetaminofen może wpływać na rozwój mózgu płodu.

Nie jest to również pierwszy przypadek braku bezpieczeństwa acetaminofenu w ciąży – został on powiązany z niedorozwiniętymi jądrami u mężczyzn, co stanowi zwiększony czynnik ryzyka niepłodności i późniejszego rozwoju raka jąder.

Nadal istotne, gdy mama ma gorączkę, ale należy zachować ostrożność

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby stosowanie acetaminofenu kilka razy w ciągu ciąży mogło spowodować problem, a korzyści przeważają nad ryzykiem w przypadku obniżania gorączki w ciąży, badania te przypominają, że leki nie powinny być stosowane bez zastrzeżeń w czasie ciąży. Jak ostrzegł jeden z badaczy badania, „Powinniśmy stale pozostawać czujni na potrzebę ponownej oceny dowodów dotyczących bilansu ryzyka i korzyści leków w świetle nowych wyników badań.”

Co ma zrobić mama? Alternatywy dla Tylenolu

Bóle głowy są częstym problemem prenatalnym, a acetaminofen został uznany za bezpieczny w użyciu, natomiast inne powszechnie stosowane leki na ból głowy, w tym ibuprofen i aspiryna, nie są bezpieczne do stosowania w ciąży. Co więc możesz zrobić?

Po pierwsze, jeśli wziąłeś Tylenol lub inną formę acetaminofenu, nie bij się. Szanse są, statystycznie rzecz biorąc, wciąż niewielkie, że będzie to miało jakikolwiek wpływ na Twoje dziecko. A w przypadku gorączki i znacznego bólu, nadal jest uważany za najbezpieczniejszą opcję prenatalną. Ale nie możemy po prostu założyć, że jest bezpieczny i może mieć wpływ, więc celem jest unikanie go, kiedy możesz i utrzymywanie czasu użytkowania tak krótko, jak to możliwe.

Oto 5 bezpiecznych, naturalnych wskazówek, które pomogą zmniejszyć bóle głowy w ciąży:

1. Zastosuj kilka kropli olejku lawendowego, olejku z mięty pieprzowej lub Tiger Balm na skronie; wykazano, że są one bezpieczne i skuteczneiznacznie zmniejszyć bóle głowy.

2. Wiele bólów głowy jest wynikiem napięcia szyi i ramion, dlatego nie należy pomijać wartości masażu, delikatnej manipulacji osteopatycznej lub terapii czaszkowo-krzyżowej w celu zapobiegania bólom głowy i ich łagodzenia.

3. Magnez może pomóc w zmniejszeniu napięciowego bólu głowy; przyjmuj 400 – 800 mg/dzień glicynianu magnezu, lub jeśli zaparcia są również problemem, cytrynian magnezu w tej samej dawce.

4. Weź 2 kapsułki imbiru raz lub dwa razy dziennie, jeśli czujesz nadchodzący ból głowy; jest to naturalne zioło przeciwzapalne, które jest uważane za bezpieczne w ciąży

5. Weź gorącą kąpiel z 2 filiżankami soli Epsom i 5-7 kroplami olejku eterycznego z lawendy – połączenie magnezu w soli Epsom, aromaterapii z lawendy i gorącej wody jest głęboko relaksujące i może pomóc złagodzić ból głowy.

Jeśli cierpisz na migreny, ryboflawina (witamina B2) w dawce 400 mg/dzień okazała się skuteczna w zapobieganiu i bezpieczna do codziennego stosowania w ciąży. Zrób także dziennik migreny, aby sprawdzić, czy możesz zidentyfikować i usunąć czynniki wyzwalające.

Kilka ziół, które są ogólnie uważane za bezpieczne do stosowania w ciąży, w tym imbir, który może być podjęte jako kapsułki do 1 gm / dzień do łagodzenia bólu.

Jeśli masz nagły początek bólu głowy, silniejszy ból głowy niż zwykle, jakiekolwiek zmiany wizualne lub ból w górnej części brzucha z bólem głowy, lub jeśli masz historię wysokiego ciśnienia krwi, proszę zobaczyć swoją położną lub lekarza niezwłocznie, ponieważ mogą to być oznaki bardziej poważnej choroby, jak nadciśnienie indukowane ciążą lub stan przedrzucawkowy.

Jeśli masz częste bóle głowy, dotarcie do pierwotnej przyczyny poprzez upewnienie się, że masz wystarczająco dużo snu, zmniejszenie nadmiernego stanu zapalnego poprzez zmiany w diecie i stylu życia, upewnienie się, że otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze, w tym niezbędne kwasy tłuszczowe i białka, a także przyjrzenie się alergiom środowiskowym (czasami filtr powietrza HEPA może pomóc!) jest kluczem do optymalnego samopoczucia i najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie i dziecka. Możesz również rozważyć współpracę z lekarzem medycyny funkcjonalnej, medycyny integracyjnej lub naturopatą, który jest wykwalifikowany w opiece nad kobietą w ciąży.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę