ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

Bergamotka cytrusowa na cholesterol | ZiołaNaZdrowo.pl

Citrus bergamot to owoc cytrusowy pochodzący z Włoch. Owoc ten był stosowany w tradycyjnej medycynie na gorączkę, infekcje pasożytnicze, a także dla zdrowia serca.

Współczesne badania wykazują różne korzyści płynące ze stosowania bergamotki cytrusowej, zwłaszcza w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

W tym artykule szczegółowo omówimy potencjalne korzyści bergamotki cytrusowej dla cholesterolu, sposób, w jaki to się dzieje, oraz wytyczne dotyczące wdrażania.

Przegląd bergamotki cytrusowej:

Cytrusowa bergamotka(Citrus bergamia) to bylina z rodziny Rutaceae (tj. cytrusów), która rośnie głównie w Kalabrii, która jest południowym regionem Włoch.

Występuje pod kilkoma innymi nazwami, w tym pomarańcza bergamota i kwaśna pomarańcza.

Zalety bergamotki cytrusowej przypisuje się wysokiemu stężeniu flawonoidów i innych polifenoli, które znajdują się w ekstraktach z soku, a także olejkach eterycznych w skórkach.

Olejki eteryczne znajdujące się w skórce bergamotki cytrusowej są również dodawane do liści czarnej herbaty w celu aromatyzowania popularnej herbaty Earl Grey.

W szczególności, główne fitochemikalia, które mogą mieć korzystny wpływ na poziom cholesterolu obejmują (między innymi):

  • Neohesperydyna
  • Naringina
  • neohesperydyna
  • Poncerityna
  • Bergamotyna

Korzyści z bergamotki cytrusowej dla cholesterolu

Istnieje wiele badań klinicznych, które wskazują na skuteczność bergamotki cytrusowej w obniżaniu poziomu cholesterolu. W szczególności wiadomo, że bergamotka cytrusowa obniża poziom cholesterolu u osób z wysokim poziomem cholesterolu (lub hiperlipidemią). Może to również prowadzić do poprawy ogólnego stanu zdrowia serca, biorąc pod uwagę związek między tymi dwoma czynnikami.

Jedno z badań klinicznych dotyczyło wpływu 500 mg i 1000 mg bergamotki cytrusowej na markery cholesterolu całkowitego, LDL i HDL u 237 osób. W odniesieniu do dawek 500 mg i 1000 mg bergamotki cytrusowej, naukowcy odkryli, że suplementacja bergamotką cytrusową obniżyła poziom cholesterolu całkowitego (o 20% i 30,9%) i cholesterolu LDL (o 23% i 38,6%), jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL (o 25,9% i 39%).

Wszystkie te efekty wskazują na ochronne działanie bergamotki cytrusowej na cholesterol, biorąc pod uwagę, że LDL jest często postrzegany jako „zła” forma, podczas gdy „HDL” jest dobrą formą. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol LDL może gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych, podczas gdy HDL pomaga wchłaniać cholesterol we krwi i przenosić go z powrotem do wątroby.

W innym badaniu klinicznym analizowano wpływ bergamotki cytrusowej, rosuwastatyny (leku na receptę z grupy statyn) i ich połączenia na poziom cholesterolu i innych markerów u osób z podwyższonym poziomem LDL i trójglicerydów.

Naukowcy odkryli, że wszystkie grupy wykazały spadek całkowitego cholesterolu, LDL i stosunku LDL do HDL w porównaniu z placebo. Odkryli również, że pacjenci ci wykazywali zmniejszone markery uszkodzenia naczyń krwionośnych. Dodatkowo, u pacjentów, którym podawano bergamotkę cytrusową w połączeniu z rozuwastatyną, bergamotka cytrusowa zdawała się wzmacniać działanie rozuwastatyny.

Może to mieć pewne ważne implikacje, takie jak to, że pacjenci przyjmujący statyny mogą być w stanie zmniejszyć ich dawkę, jeśli przyjmą również bergamotkę cytrusową, która działa nieco jak naturalna statyna. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych stosowania statyn, które mogą być dość powszechne. Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółowy przegląd korzyści płynących z bergamotki cytrusowej w porównaniu ze statynami.

Jedno z badań klinicznychW badaniu z udziałem 80 pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu analizowano wpływ 150 mg bergamotki cytrusowej na poziom cholesterolu. Naukowcy wykazali, że codzienna suplementacja bergamotą cytrusową przez sześć miesięcy doprowadziła do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego (255 do 224), cholesterolu LDL (159 do 132) i trójglicerydów (159 do 133), a także do wzrostu poziomu cholesterolu HDL (50 do 54).

Inne badanie kliniczne na osobach z cukrzycą typu 2 i hiperlipidemią dotyczyło wpływu bergamotki cytrusowej na poziom cholesterolu i inne markery. Pacjentom podawano placebo, suplement bergamotki cytrusowej lub specjalną fitosomalną formę bergamotki cytrusowej, o której sądzi się, że ma lepsze wchłanianie.

Okazało się, że obie grupy bergamotki cytrusowej doświadczyły spadku całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także wzrostu cholesterolu HDL. Chociaż efekty te były podobne między grupami, preparat fitosomalny miał wyższy wskaźnik wchłaniania kluczowych flawonoidów, co sugeruje, że może mieć lepsze efekty w czasie.

Jedno z badań klinicznych na 107 osobach z zespołem metabolicznym wykazało, że suplementacja 650 mg bergamotki cytrusowej dwa razy dziennie przez 120 dni doprowadziła do znacznej poprawy profilu lipidowego. W szczególności, całkowity cholesterol spadł z 245 do 182, cholesterol LDL spadł z 162 do 101, trójglicerydy spadły z 232 do 160, a cholesterol HDL wzrósł z 38 do 49.

Zespół metaboliczny ma wiele czynników, ale podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów to dwa główne z nich. Jest to więc dowód na to, że bergamotka cytrusowa może pomóc w walce z kilkoma głównymi czynnikami ryzyka tej choroby.

Berberyna jest związkiem fitochemicznym o właściwościach cholesterolowych podobnych do bergamotki cytrusowej. Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółowy przewodnik, aby dowiedzieć się, które zioło może być lepsze dla Ciebie.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że bergamotka cytrusowa może obniżać poziom cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL.

Jak bergamotka obniża poziom cholesterolu?

Istnieje kilka mechanizmów odpowiedzialnych za działanie bergamotki cytrusowej obniżające poziom cholesterolu. Uważa się, że głównym mechanizmem działania bergamotki cytrusowej jest jej zdolność do działania jako naturalna statyna.

Bergamotka cytrusowa jest bogata w neohesperydynę i naringinę, związki, które hamują reduktazę HMG CoA, ważny enzym biorący udział w produkcji cholesterolu. Zatem hamowanie tego enzymu może prowadzić do zmniejszenia produkcji cholesterolu, co jest podobne do działania leków statynowych.

Bergamotka cytrusowa jest również bogata w liczne flawonoidy, w tym naringinę, rutynę i poncyrynę, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dodatkowo, neoerocitryna i inne związki zawarte w bergamotce cytrusowej wydają się hamować utlenianie LDL.

Co więcej, jak wykazano w badaniach, bergamotka cytrusowa zwiększa poziom cholesterolu HDL, co jest ważne, ponieważ HDL usuwa nadmiar cholesterolu z krwi i przenosi go z powrotem do wątroby w celu przetworzenia. Bez wystarczającej ilości HDL, cholesterol jest bardziej podatny na gromadzenie się w krwiobiegu i powodowanie negatywnych skutków.

Mechanizm działania

: Uważa się, że Citrus Bergamot obniża poziom cholesterolu, działając przede wszystkim jako naturalny lek statynowy, ponieważ obniża produkcję cholesterolu w organizmie.

Jak długo trwa działanie Citrus Bergamot na cholesterol?

W oparciu o najnowsze dowody, bergamotka cytrusowa wydaje się znacząco obniżać poziom cholesterolu w ciągu czterech tygodni, ale bardziej wyraźne efekty mogą wystąpić przy dłuższej suplementacji trwającej od trzech do sześciu miesięcy. W większości badań stosowano od 500 mg do 1000 mg ekstraktu z bergamotki cytrusowej i wydaje się, że jest to wysoce skuteczna dawka.

Ważne jest, aby pamiętać, że indywidualne wyniki mogą się różnić podczas suplementacji bergamotą cytrusową.

Kliknij tutaj, aby przeczytać nasz artykuł omawiający zalecane dawki bergamotki cytrusowej.

Zaleca się rozmowę z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji bergamotą cytrusową i okresowe wykonywanie badań krwi, aby sprawdzić, czy bergamota cytrusowa ma korzystny wpływ.

Podsumowanie:

Uważa się, że codzienna suplementacja od 500 mg do 1000 mg bergamotki cytrusowej zaczyna działać w ciągu czterech tygodni, ale bardziej znaczące efekty pojawiają się po trzech do sześciu miesiącach suplementacji.

Bergamotka cytrusowa a inne zioła:

Bergamotka cytrusowa jest często porównywana z wieloma innymi rodzajami ziół. Zebraliśmy kilka pomocnych artykułów omawiających typowe porównania.

– Bergamotka cytrusowa a berberyna: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Bergamotka cytrusowa a gorzka pomarańcza: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Citrus Bergamot vs. Red Yeast Rice: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

– Citrus Bergamot vs. Statyny: Wyjaśnienie podobieństw i różnic

Przeczytaj więcej:

Poniżej zebraliśmy nasze artykuły, które omawiają konkretne korzyści zdrowotne bergamotki cytrusowej.

– 5 zalet bergamotki cytrusowej

– 5 korzyści płynących z herbaty Citrus Bergamot: Dawkowanie i skutki uboczne

– Dawkowanie bergamotki cytrusowej: Ile należy przyjmować dziennie?

– Cytrusowa bergamotka na poziom cukru we krwi i utratę wagi

– Bergamotka cytrusowa na stany zapalne

– Bezpieczeństwo bergamotki cytrusowej: Skutki uboczne i interakcje

Wnioski:

Jedną z najlepiej zbadanych zalet bergamotki cytrusowej jest jej wpływ na poziom cholesterolu.

W szczególności, kilka badań klinicznych wykazało, że suplementacja bergamotą cytrusową obniża poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, jednocześnie poprawiając poziom cholesterolu HDL. Efekty te przypisuje się wielu różnym związkom flawonoidowym zawartym w bergamotce cytrusowej, takim jak naringina i hesperydyna.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, suplementacja bergamotą cytrusową w zakresie od 500 mg do 1000 mg dziennie przez co najmniej cztery tygodnie wydaje się być skutecznym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę ogólnego profilu lipidowego.

Jeśli chcesz naturalnie obniżyć poziom cholesterolu, rozważ wypróbowanie bergamotki cytrusowej.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę