ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

9 Niesamowitych zastosowań i zalet roślin anturium

Piękne, błyszczące i kolorowe rośliny Anthurium są ulubieńcami ogrodników domowych nie bez powodu. Te piękne tropikalne rośliny, pochodzące z ciepłych, wilgotnych lasów deszczowych Ameryki Łacińskiej, dodają odrobinę dramatyzmu do każdej przestrzeni. Ale anturium to nie tylko ładny wygląd: oferują one również szereg zastosowań i korzyści, od czystszego powietrza po redukcję stresu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wielu zastosowaniach i zaletach roślin Anthurium.

1) Właściwości oczyszczające powietrze

W 1989 roku NASA opublikowała badania, które szczegółowo opisywały zdolność kilku popularnych roślin domowych do usuwania toksyn z powietrza. Wśród badanych roślin znalazła się A. andraeanum, a wyniki pokazują, że Anthurium może pomóc poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Jak to działa? Powietrze w pomieszczeniach często zawiera szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, formaldehyd, benzen, toluen i trichloroetylen. Badanie wykazało również, że rośliny domowe mogą pomóc w redukcji zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy i rozpuszczalniki organiczne. Anturium okazało się szczególnie skuteczne w zmniejszaniu ilości formaldehydu, ksylenu i amoniaku w powietrzu.

2) Korzyści z roślin anturium w Feng Shui

W duchowej i estetycznej praktyce Feng Shui, anturium może być wykorzystywane do przyciągania pozytywnej energii. Rozważ umieszczenie roślin anturium w południowo-zachodniej części pokoju lub domu. W tym miejscu mogą one zarówno sprzyjać szczęściu i dobrym relacjom, jak i odpędzać sha, czyli negatywną energię.

Anturium jest również kojarzone z bogactwem, dzięki swoim czerwonym łopatkom i żółtym pikom. Uważa się, że strategiczne umieszczenie tych kolorowych roślin w domu sprzyja dobrobytowi.

3) Łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji

Rośliny anturium są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, głównie wtedy, gdy mają zapewnione optymalne środowisko wzrostu. Rosną powoli, więc nie wymagają częstego karmienia i przesadzania co dwa lub trzy lata. Ponadto nie dokucza im wiele szkodników ani chorób.

Kluczem jest odtworzenie warunków panujących w ich naturalnym środowisku, czyli w ciepłych i wilgotnych lasach tropikalnych. Oczywiście nie chcesz, aby wewnątrz twojego domu było 85 stopni F i 90% wilgotności. Można jednak naśladować niektóre warunki, takie jak:

  • Temperatury między 65 a 85 stopni F
  • Poziom wilgotności między 40 a 60 procent
  • Bogata mieszanka gleby, która łatwo przepuszcza wodę i zawiera materiał organiczny
  • Podlewanie roślin anturium, gdy gleba jest sucha w 50-75% (należy uważać, aby nie przesadzić, co może prowadzić do opadania roślin anturium).
  • Jasne, ale pośrednie oświetlenie
  • Unikaj zarówno zimnych przeciągów, jak i źródeł ciepła, takich jak bezpośrednie światło z okna wychodzącego na południe lub zachód.
  • Okresowo przycinaj i wycinaj wszelkie opóźnione lub gnijące przyrosty.

Zwracaj uwagę na żółknące lub brązowe liście anturium, które mogą być oznaką problemów z pielęgnacją.

4) Wartość ozdobna

Rośliny anturium mają fantastyczną wartość ozdobną i dodają tropikalnej estetyki do każdej przestrzeni. Jest to jeden z głównych powodów, dla których są one tak popularne, a nawet znalazły się na liście Forbes najlepszych roślin domowych. Ich liście są ciemnozielone i błyszczące przez cały rok, z atrakcyjnymi, miękko zaokrąglonymi brzegami.

Anturium kwitnie przez cały rok atrakcyjnymi, kolorowymi kwiatostanami. Te woskowe kwiaty w kształcie serca nadają pomieszczeniu kolor i blask. Ich wyprostowane, żółte pędy dodają uroku roślinie.dramaturgia i tekstura, która przyciąga wzrok.

5) Łatwość rozmnażania

Rozmnażanie to niedrogi sposób na powiększenie kolekcji roślin domowych. Anthurium można łatwo rozmnażać przez podział.

Gdy Anthurium urośnie na tyle duże, że będzie wymagało doniczkowania – zwykle co dwa do trzech lat lub gdy zauważysz, że korzenie zaczynają wystawać z otworów drenażowych lub przebijają się przez wierzchnią warstwę gleby – wyjmij roślinę z doniczki. Delikatnie oddziel i rozerwij korzenie. Otrzymasz co najmniej dwie, a może nawet więcej roślin. Każdą z nich można sadzić oddzielnie.

Profesjonalni hodowcy często rozmnażają Anthurium poprzez próbki tkanek. Jeśli wybierzesz ten rodzaj rozmnażania, użyj bardzo dobrze przepuszczalnej mieszanki doniczkowej zawierającej równe proporcje torfu, perlitu i kory. Należy dążyć do uzyskania kwaśnego pH od 6,0 do 6,5, temperatury od 70 do 90 stopni F i wysokiej wilgotności.

Warto zauważyć, że rośliny Anthurium są uważane za nieco toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych, więc rozsądnie jest nosić parę rękawiczek podczas pracy z tymi roślinami.

6) Pomagają złagodzić alergie

Jeśli cierpisz na alergie, dodanie anturium do domu może pomóc złagodzić objawy. Badania pokazują, że rośliny domowe mogą pomóc w usuwaniu z powietrza drobnoustrojów i zanieczyszczeń, takich jak zarodniki pleśni. Niektóre z tych zanieczyszczeń odgrywają rolę w alergiach.

Rośliny domowe, takie jak Anthurium, mogą również pomóc zwiększyć poziom wilgotności w powietrzu. Może to spowodować, że zanieczyszczenia, takie jak pyłki, wypadną z obiegu. Spróbuj umieścić anturium w pobliżu łóżka lub biurka i sprawdź, czy alergie ustąpią.

7) Zmniejsza stres i poprawia zdrowie psychiczne

Samo posiadanie roślin w pobliżu może pomóc obniżyć poziom stresu, co może poprawić zdrowie psychiczne. Badania wskazują, że patrzenie na zielone liście pomaga ludziom czuć się spokojniej.

Na przykład, badanie poziomu stresu u uczniów szkół średnich obejmowało dwie grupy: Jedna uczestniczyła w zajęciach w sali z roślinami, a druga w sali bez roślin. Uczniowie w klasie wypełnionej roślinami zgłaszali niższy poziom stresu i niepokoju.

Samo posiadanie kwiatów w domu lub miejscu pracy zwiększa poziom szczęścia. Nawet oglądanie zdjęć kwiatów może pomóc ludziom poczuć się lepiej i złagodzić stres! Badania pokazują, że patrzenie na kwiaty ma skutki fizjologiczne, w tym obniżony poziom kortyzolu (hormonu stresu) i spadek ciśnienia krwi.

8) Zwiększa produktywność i pamięć

Rośliny mogą nawet zwiększyć produktywność. Badania wskazują, że pracownicy w miejscach pracy wypełnionych roślinami są bardziej emocjonalnie, poznawczo i fizycznie zaangażowani w swoją pracę. Skutkuje to o 15% wyższym poziomem produktywności.

Podobnie, badania pokazują, że ludzie są w stanie lepiej wykonywać zadania i mają lepszą koncentrację, gdy przebywają w otoczeniu roślin. W pomieszczeniach z roślinami ozdobnymi pracownicy są bardziej dokładni i wykonują pracę wyższej jakości. Wykazano, że samo przebywanie na świeżym powietrzu poprawia pamięć i koncentrację o 20 procent!

9) Filtruj zapachy

Jak pokazują badania, rośliny domowe, takie jak Anthurium, pomagają oczyszczać powietrze w procesie znanym jako fitoremediacja. Oprócz usuwania szkodliwych zanieczyszczeń, rośliny mogą filtrować zanieczyszczenia, które przenoszą nieprzyjemne zapachy.

Dym papierosowy, rozpuszczalniki i inne substancje, które po prostu nie pachną dobrze – takie jak lotne związki organiczne uwalniane przez wykładziny, farby, kleje i inne produkty budowlane – są źródłem nieprzyjemnych zapachów.i utrzymują się w powietrzu w pomieszczeniach. Jednak dzięki zdolnościom oczyszczającym roślin, te nieprzyjemne zapachy mogą zostać odfiltrowane.

Zalety roślin anturium – ostatnie słowo

Rośliny anturium dodają tropikalnego charakteru każdemu pomieszczeniu dzięki swoim błyszczącym, ciemnym liściom i dramatycznym plamom. Ale to nie wszystko, co zapewniają te atrakcyjne rośliny. Od odświeżenia powietrza po zmniejszenie stresu, większą produktywność, łatwość pielęgnacji i rozmnażania, anturium oferuje wiele zastosowań i korzyści dla każdego ogrodnika domowego.

Podobne artykuły
Kwiaty

O Buunch Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 19 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

O Ovando Floral Studio w Nowym Jorku

Kwiaty

Czerwcowy kwiat narodzin: Róże

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę