ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

6 najlepszych ziół dla zdrowia kobiet

Istnieje wiele naturalnych ziół, które są korzystne w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości, które mają wpływ na zdrowie kobiety.

W tym artykule dokonamy przeglądu niektórych z najlepszych ziół dla zdrowia kobiet.

Przegląd zdrowia kobiet:

Ziołolecznictwo jest stosowane od wieków w celu wspierania zdrowia kobiet na różnych etapach życia.

Zdrowie kobiet to szeroka kategoria, która koncentruje się na wielu schorzeniach i wyzwaniach, które są unikalne dla kobiecego ciała. Obejmują one:

  • Menstruacja
  • Płodność
  • Ciąża
  • Okres poporodowy
  • Menopauza

Tutaj omówimy szereg konkretnych schorzeń kobiecych, w tym ginekologicznych i reprodukcyjnych. Omówimy również typowe kwestie, takie jak stres, niepokój i zły sen, ponieważ schorzenia te są bardziej rozpowszechnione wśród kobiet i wpływają na kobiety inaczej niż na mężczyzn ze względu na ich hormony.

Najlepsze zioła dla zdrowia kobiet:

Poniżej znajdują się niektóre z najlepszych, popartych badaniami ziół dla zdrowia kobiet.

1. Vitex

Vitex (Chasteberry lub Vitex agnus-castus) to roślina lecznicza, która po raz pierwszy została użyta ponad 2000 lat temu w Grecji, Włoszech i Egipcie. Jest ona powszechnie stosowana w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych u kobiet.

Kilka badań wykazało, że vitex może być pomocny w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i przedmiesiączkowego zespołu dysforycznego (PMDD). Stwierdzono, że vitex może pomóc w zmniejszeniu objawów, takich jak ból pleców, bóle głowy, migreny, niepokój, napady płaczu, tkliwość piersi, zmęczenie i bezsenność.

Wykazano, że miejscowe stosowanie olejku eterycznego vitex zmniejsza uderzenia gorąca i nocne poty, jednocześnie poprawiając samopoczucie emocjonalne kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie.

Inne badanie przeprowadzone na kobietach po menopauzie wykazało, że vitex może zmniejszyć liczbę i nasilenie uderzeń gorąca.

Badania wykazały, że vitex odgrywa rolę w równoważeniu hormonów i poprawie płodności u kobiet.

Wyniki kilku badań wskazują, że vitex może być skuteczną metodą łagodzenia tkliwości piersi.

Niemiecka Komisja E zatwierdziła stosowanie vitexu w przypadku dolegliwości PMS, cyklicznego dyskomfortu piersi i nieregularności cyklu miesiączkowego.

Znana zielarka i ekspertka ds. zdrowia kobiet, dr Aviva Romm, twierdzi, że vitex jest odpowiednim ziołem do leczenia dysregulacji hormonalnej, endometriozy, zespołu policystycznych jajników (PCOS), braku miesiączki (brak miesiączki) i cyklicznego bólu piersi.

Podsumowanie:

Według badań klinicznych, witania ospała pomaga radzić sobie z objawami menstruacji i menopauzy, takimi jak uderzenia gorąca, nocne poty, ból piersi i inne.

2. Ashwagandha

Ashwagandha (lub Withania somnifera) to zioło adaptogenne stosowane od wieków, a także w medycynie ajurwedyjskiej. Ashwagandha może być pomocnym ziołem dla kobiet w regulacji snu, stresu i zdrowia seksualnego.

Badania wykazały, że ashwagandha może poprawić funkcje seksualne i zdrowie u kobiet poprzez poprawę nawilżenia, bólu, pożądania i satysfakcji. Dalsze badania pokazują, że zioło to może znacznie poprawić podniecenie seksualne, orgazm i satysfakcję.

Wyniki kilku badań wykazały, że że ashwagandha może pomóc w znacznym obniżeniu poziomu stresu i lęku, zmniejszeniu bezsenności i zmęczenia oraz obniżeniu poziomu kortyzolu (hormonu stresu).

Badania wykazały, że ashwagandha może wspierać jakość snu poprzez poprawę całkowitego czasu snu i czasu potrzebnego do zaśnięcia, a także zmniejszenie liczby nocnych przebudzeń.

Dr Aviva Romm twierdzi, że ashwagandha może być stosowana w leczeniu drażliwości, niepokoju, bezsenności, niskiego libido, PMS, depresji poporodowej i niedokrwistości z niedoboru żelaza. Może być również stosowana jako łagodny tonik dla układu nerwowego i w celu zwiększenia energii z wyczerpania.

Podsumowanie:

Badania wskazują, że ashwagandha może przynosić korzyści kobietom, zwiększając jakość snu, poprawiając stres i energię oraz wspierając funkcje seksualne.

3. Rhodiola

Rhodiola (lub Rhodiola rosea) to kolejne zioło adaptogenne, pochodzące z Europy i Azji. Stosowana jest głównie w celu poprawy funkcji mózgu i zwiększenia poziomu energii.

Badanie wykazało, że rhodiola może zmniejszać zmęczenie, zwiększać wydajność umysłową i koncentrację oraz obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu) u osób z wypaleniem zawodowym i zespołem chronicznego zmęczenia.

Rhodiola wykazała poprawę zmęczenia, stresu i niepokoju w czterotygodniowym badaniu.

Badania wykazały, że rhodiola może być skuteczna w łagodzeniu objawów menopauzy, głównie ze względu na swoje właściwości neuroprotekcyjne. Wykazano, że Rhodiola poprawia pamięć, jasność umysłu, szybkość poznawczą, energię i nastrój, a także libido i funkcje seksualne u kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie.

Rhodiola może być stosowana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak łagodne zaburzenia piersi, dysplazja szyjki macicy, przewlekły ból miednicy, dysfunkcje seksualne, depresja, endometrioza, PCOS, PMS i mięśniaki macicy, stwierdza dr Aviva Romm.

Podsumowanie:

Rhodiola to zioło uważane za korzystne dla funkcji mózgu i poziomu energii u kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie.

4. Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna (lub Urtica dioica) jest dziko rosnącą rośliną i jest stosowana w medycynie od ponad 2000 lat. Roślina ta znana jest z wysokiej zawartości witamin i minerałów.

Pokrzywa zawiera szeroką gamę składników odżywczych, w tym:

Ze względu na odżywczy profil rośliny, w szczególności zawartość żelaza, może być stosowana w leczeniu anemii, a także wypadania włosów.

Pokrzywa była również stosowana w okresie poporodowym przez matki karmiące jako środek tonizujący na anemię, zmęczenie i jako galaktagog (wspomaga produkcję mleka matki).

Ponadto donoszono, że pokrzywa może pomóc złagodzić objawy PMS, takie jak skurcze, wzdęcia i nadmierne krwawienie, a także ułatwić przejście menopauzy.

Miejscowe stosowanie kremu z pokrzywy zmniejsza objawy atrofii pochwy, takie jak suchość i pieczenie pochwy, swędzenie i bolesne stosunki płciowe u kobiet po menopauzie.

Dr Aviva Romm zauważa, że pokrzywa może korzystnie wpływać na trądzik, niedokrwistość z niedoboru żelaza, nieregularne miesiączki, zapobieganie osteoporozie (wysoka zawartość minerałów), przekrwienie miednicy oraz apetyt na cukier lub kofeinę.

Podsumowanie:

Pokrzywamoże wspierać ogólne samopoczucie dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych i zdolności do łagodzenia objawów menstruacyjnych i menopauzalnych.

5. Balsam cytrynowy

Melisa lekarska (lub Melissa officinalis) to zioło lecznicze pochodzące z regionu śródziemnomorskiego. Uważa się, że ma korzystne działanie podnoszące na duchu i uspokajające, i często stosuje się ją w leczeniu wielu dolegliwości związanych ze zdrowiem kobiet.

Badania wykazały, że melisa może poprawić jakość snu oraz zmniejszyć stres i niepokój.

Wyniki badania wykazały, że melisa może pomóc zmniejszyć częstość występowania depresji poporodowej u kobiet po porodzie.

Stosowanie melisy może znacznie zmniejszyć objawy PMS, takie jak lęk, depresja i zły sen u nastolatek.

W badaniu porównano melisę i powszechnie przepisywany lek (kwas mefenamowy) u kobiet z umiarkowanym lub ciężkim bolesnym miesiączkowaniem (bolesne skurcze menstruacyjne). Wyniki wykazały, że melisa jest bardziej skuteczna w zmniejszaniu bólu.

Dr Aviva Romm wyjaśnia, że melisa może pomóc w leczeniu stanów lękowych, uderzeń gorąca i nadczynności tarczycy, a także wirusa opryszczki pospolitej, ze względu na właściwości przeciwwirusowe rośliny.

Podsumowanie:

Badania sugerują, że melisa może wspierać zdrowie kobiet poprzez poprawę snu, nastroju i różnych objawów, takich jak uderzenia gorąca i skurcze menstruacyjne.

6. Shatavari

Shatavari (lub Asparagus racemosus) to zioło adaptogenne często stosowane w medycynie ajurwedyjskiej i wspierające zdrowie kobiet poprzez równowagę hormonalną.

Badania wykazały, że shatavari może poprawić zdrowie reprodukcyjne kobiet, szczególnie w zakresie równowagi hormonalnej, PCOS i jakości komórek jajowych, a także zwiększyć poziom przeciwutleniaczy w organizmie.

Shatavari jest uważany za galaktagog i był tradycyjnie stosowany jako taki. Badania dowiodły, że shatavari może zwiększyć poziom prolaktyny (hormonu produkującego mleko matki) ponad trzykrotnie.

Badanie nad saponinami roślinnymi, związkami aktywnymi znajdującymi się w shatavari, wykazało, że mogą one wspierać zdrowe starzenie się poprzez redukcję wolnych rodników uszkadzających skórę u kobiet. Efekt ten może skutkować zdrowszą skórą z mniejszą ilością zmarszczek.

Dr Aviva Romm twierdzi, że shatavari może być stosowany w przypadku niskiego libido, depresji, zmęczenia, problemów z płodnością, niewystarczającej podaży mleka matki i nieregularnych cykli menstruacyjnych.

Podsumowanie:

Połączenie badań i tradycyjnego ziołolecznictwa wskazuje, że shatavari może działać korzystnie na zaburzenia równowagi hormonalnej i wspierać zdrowie skóry.

Wnioski:

Wiele kobiet doświadcza szeregu schorzeń lub objawów w różnych fazach życia. Oprócz diety i stylu życia, istnieje wiele odpowiednich ziół leczniczych, które pomagają wspierać zdrowie kobiet.

Jak zawsze, zaleca się skonsultowanie się z wykwalifikowanym lekarzem przed dodaniem jakiegokolwiek nowego zioła lub suplementu diety do swojego schematu, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Romm, A. (2018). Medycyna botaniczna dla zdrowia kobiet (2nd ed.). Elsevier, Inc: St. Louis, MO.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

Leczniczy bulion kostny dla alergików

Ziołolecznictwo

9 Korzyści Ashwagandhy: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

5 korzyści płynących z Citrus Bergamot: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Ziołolecznictwo

Ashwagandha na stany lękowe | ZiołaNaZdrowo.pl

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę