ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Kwiaty

50 unikalnych kwiatów z dżungli i roślin z lasu deszczowego

Dżungle i lasy deszczowe to jedne z najbardziej zróżnicowanych siedlisk na naszej planecie. Ekosystemy te są domem dla zadziwiającej gamy ekscytujących i niezwykłych kwiatów i roślin. Wiele roślin z dżungli jest uprawianych jako rośliny domowe, ale niektóre mogą być uprawiane w ogrodach. W tym artykule przedstawię 50 unikalnych kwiatów dżungli i roślin z lasów deszczowych.

O kwiatach dżungli

Dżungle i lasy deszczowe występują na całym świecie, zwykle w tropikalnym klimacie półkuli południowej. Siedliska tropikalnych lasów deszczowych zwykle występują tuż nad i tuż pod równikiem. Siedliska te występują w Australii, południowo-wschodniej Azji, Afryce Subsaharyjskiej oraz Ameryce Środkowej i Południowej.

Lasy deszczowe i siedliska dżungli znane są z gorących, wilgotnych warunków i dużej ilości opadów. W związku z tym większość kwiatów z dżungli i lasów deszczowych rozwija się w strefach USDA od 9 do 12. Obszary te zapewniają dużo ciepła i wilgoci roślinom pochodzącym z dżungli. Wiele kwiatów z dżungli lub lasów deszczowych można uprawiać w pomieszczeniach w chłodniejszych obszarach jako rośliny doniczkowe.

Niewiele siedlisk jest tak zróżnicowanych biologicznie jak dżungle i tropikalne lasy deszczowe. Amazoński las deszczowy w Ameryce Południowej jest domem dla około 40 000 gatunków roślin. Należą do nich rośliny kwitnące, drzewa, epifity, rośliny lądowe i wiele innych.

50 rodzajów kwiatów dżungli i roślin tropikalnych:

1) Fiołek afrykański

Fiołki afrykańskie to atrakcyjne, nisko rosnące rośliny pochodzące z Afryki Wschodniej. Fiołki afrykańskie pochodzą z rodzaju Saintpaulia z rodziny Gesneriaceae. Rośliny te mogą rosnąć na zewnątrz w strefach 11 i 12, ale są częściej uprawiane jako rośliny domowe.

Fiołki afrykańskie rosną w kępach mięsistych, owalnych, ciemnozielonych liści. Liście są również pokryte drobnymi włoskami. Rośliny te wytwarzają również małe fioletowe, niebieskie lub białe grona kwiatowe z pięcioma aksamitnymi płatkami.

Nazwa naukowa: Saintpaulia spp.
Rodzina roślin: Gesneriaceae
Rodzimy zasięg: Afryka Wschodnia
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

2) Lilia wodna amazońska

Amazońskie lilie wodne to imponujące rośliny wodne o ogromnych liściach. Każdy liść może dorastać do 10 stóp szerokości i jest podtrzymywany przez długą podwodną łodygę. Liście mają bordowy spód, który jest chroniony przez kolce.

Amazońskie lilie wodne pochodzą z tropikalnej Ameryki Południowej i należą do rodziny lilii wodnych (Nymphaeaceae). W letnie noce amazońskie lilie wodne wytwarzają piękne białe kwiaty, które z wiekiem stają się różowe. Kwiaty zamykają się w ciągu dnia, a następnie ponownie otwierają wieczorem.

Nazwa naukowa: Victoria amazonica
Rodzina roślin: Nymphaeaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Lato

3) Trąbka anielska

Anielskie trąbki to przepiękne kwiaty w kształcie trąbki z rodzaju Brugmansia z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Niestety, trąbki anielskie przetrwały tylko w uprawie, ponieważ wyginęły na wolności. Te piękne kwiaty pierwotnie pochodziły z Ameryki Południowej.

Kwiaty Brugmansia występują w kilku kolorach, w tym zielonym, pomarańczowym, różowym, czerwonym, białym i żółtym. Trąbki anielskie zwykle rosną jako półdrzewiaste krzewy lub drzewa. Rośliny te mają Duże, naprzemianległe liście pokryte są drobnymi włoskami i mają ząbkowane krawędzie.

Nazwa naukowa: Brugmansia spp.
Rodzina roślin: Solanaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Lato

4) Anturium

Znane również jako kwiaty flaminga, anturium to kolorowe kwiaty dżungli powszechnie uprawiane jako rośliny doniczkowe. Anturium należy do rodziny arum (Araceae) i pochodzi z części Ameryki Południowej, takich jak Kolumbia i Ekwador.

Anturium to krótkie, wyprostowane rośliny o liściach w kształcie serca. Anturium ma również jaskrawo zabarwione czerwone lub różowe łopatki zwieńczone spadixem z drobnymi zielonymi i białymi kwiatami.

Anturium może kwitnąć co roku, gdy jest uprawiane w strefach 11 i 12 lub jako roślina doniczkowa. Anturium potrzebuje ciepłych, wilgotnych warunków i jasnego, pośredniego światła.

Nazwa naukowa: Anthurium andraeanum
Rodzina roślin: Araceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

5) Kwiat bananowca

Chociaż drzewa bananowe znane są głównie ze swoich popularnych jadalnych owoców, wytwarzają one również atrakcyjne kwiaty. Bananowce należą do rodziny Musaceae i pochodzą z części Azji i Australii. W zależności od klimatu, kwiaty bananowca mogą pojawiać się wiosną lub latem.

Bananowce wytwarzają duże kłosy kwiatowe z fioletowo-czerwonymi przylistkami, które chronią kwiaty. Banany mają również duże, podłużne liście, które są używane w wielu kuchniach Azji i Pacyfiku. Liście bananowca są również wodoodporne.

Nazwa naukowa: Musa spp.
Rodzina roślin: Musaceae
Rodzimy zasięg: Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

6) Kwiat nietoperza

Kwiaty nietoperzy są jednymi z najrzadszych kwiatów na świecie. Te niezwykłe tropikalne kwiaty pochodzą z rodziny Dioscoreaceae i pochodzą z części południowo-wschodniej Azji. Pomimo ich rzadkości w naturze, kwiaty nietoperzy mogą być uprawiane w strefach od 9b do 11 lub jako rośliny doniczkowe.

Kwiaty nietoperza mają duże główki kwiatowe ze smukłymi czarnymi wąsami. Każdy kwiat może mieć do 12 cali szerokości, a wąsy mogą dorastać do 28 cali długości.

Nazwa naukowa: Tacca chantrieri
Rodzina roślin: Dioscoreaceae
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

7) Begonia

Begonie to popularne rośliny ozdobne, które pochodzą z ciepłych, wilgotnych siedlisk dżungli. Begonie pochodzą z części Afryki, Azji Południowej i obu Ameryk. Te wspaniałe, kolorowe rośliny mogą być uprawiane jako rośliny domowe lub na zewnątrz w strefach od 6 do 10.

Begonie to zioła lub małe krzewy o bardzo zróżnicowanych liściach. Niektóre liście begonii mają kształt wachlarza, podczas gdy inne są zaokrąglone lub mają spiralne wzory. Kwiaty begonii występują w odcieniach różu, pomarańczy, czerwieni, żółci i bieli.

Nazwa naukowa: Begonia spp.
Rodzina roślin: Begoniaceae
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja i obie Ameryki
Okres kwitnienia: Wiosna spadać

8) Rajski Ptak

Rajskie ptaki to piękne rośliny o niezwykłych kwiatach. W związku z tym są popularne jako rośliny domowe i ogrodowe rośliny ozdobne. Rośliny Bird of Paradise pochodzą z Afryki Południowej i mogą rosnąć na zewnątrz w strefach od 10 do 12.

Rośliny Bird of Paradise mają wachlarzowate korony z dużymi, podłużnymi liśćmi. Kwiaty wyłaniają się z dzióbkowatych kwiatostanów i składają się z trzech fioletowych lub białych płatków i trzech pomarańczowych działek. Ta kombinacja przypomina rajskiego ptaka, stąd potoczna nazwa.

Nazwa naukowa: Strelitzia reginae
Rodzina roślin: Strelitziaceae
Rodzimy zasięg: Afryka Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

9) Bleeding Heart Vine

Winorośl krwawiąca to wiecznie zielona liana pochodząca z Afryki Zachodniej. Te zwisające rośliny pochodzą z rodziny mięty lub szałwii (Lamiaceae). Znane również jako glory-bower, winorośl krwawiąca może być uprawiana jako roślina ozdobna w strefach od 10 do 12.

Winorośl sercowata ma podłużne lub owalne liście z wyraźnymi żyłkami. W okresie kwitnienia pnącza krwawnika wytwarzają gęste skupiska bladofioletowych lub białych kwiatów z czerwonymi środkami.

Nazwa naukowa: Clerodendrum thomsoniae
Rodzina roślin: Lamiaceae
Rodzimy zasięg: Afryka Zachodnia
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

10) Bougainvillea

Bugenwille to kwitnące pnącza i krzewy z rodziny czworonogów (Nyctaginaceae). Bugenwille pochodzą z Ameryki Południowej i wykorzystują swoje kolczaste łodygi do wspinania się na pobliskie rośliny. Te winorośle mogą dorastać do 40 stóp wysokości i mogą być uprawiane na zewnątrz w strefach od 9 do 11.

Bougainvilleas mają małe białe kwiaty chronione przez trzy do sześciu kolorowych przylistków. Przylistki te występują w odcieniach różu, fioletu, pomarańczy, czerwieni, żółci i bieli. Bugenwille mają również proste, owalne liście.

Nazwa naukowa: Bougainvillea spp.
Rodzina roślin: Nyctaginaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

11) Bromelie

Bromelie to grupa tropikalnych bylin zielnych należących do rodziny Bromeliaceae. Większość gatunków bromeliowatych pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych części obu Ameryk. Rodzina Bromeliaceae obejmuje około 3700 gatunków.

Bromelie są zwykle epifitami lub roślinami lądowymi o soczystych liściach. Wiele bromelii tworzy rozety w kształcie wazonów, które gromadzą wodę. Bromelie mają również jasne, kolorowe kwiaty i przylistki chroniące działki i płatki. Większość rodzajów bromelii jest uprawiana jako rośliny domowe.

Nazwa naukowa: Bromeliads
Rodzina roślin: Bromeliaceae
Rodzimy zasięg: Obie Ameryki
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

12) Lilia Calla

Lilie Calla to eleganckie byliny zielne z rodziny arum. W zależności od lokalnego klimatu, te kępiaste rośliny mogą być liściaste lub zimozielone. Lilie Calla pochodzą z Afryki Południowej i dobrze rosną w strefieod 7 do 10.

Lilie Calla rosną w kępach ciemnozielonych, błyszczących liści w kształcie strzały. Od późnej wiosny do wczesnego lata rośliny te wytwarzają białe łopatki chroniące spadix z drobnymi żółtymi kwiatami. Lilie Calla wydzielają również słodki, subtelny zapach.

Nazwa naukowa: Zantedeschia aethiopica
Rodzina roślin: Araceae
Rodzimy zasięg: Afryka Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

13) Kamelia

Znane również jako rośliny herbaciane, kamelie to piękne, wiecznie zielone krzewy często uprawiane ze względu na swoje kwiaty. Liście Camellia sinensis są również wykorzystywane do produkcji herbaty. Krzewy kamelii pochodzą z części wschodniej i południowej Azji. Większość kamelii może być uprawiana w strefach od 6 do 9.

Kamelie mają szerokie, błyszczące, owalne liście z ząbkowanymi brzegami. Młode liście mają również białe włoski na spodniej stronie. Camellia sinensis wytwarza żółtawo-białe kwiaty, ale inne gatunki mogą mieć żółte, białe, różowe lub czerwone kwiaty.

Nazwa naukowa: Camellia sinensis
Rodzina roślin: Theaceae
Rodzimy zasięg: Azja
Okres kwitnienia: Od jesieni do wiosny

14) Kanna

Znane również jako Indian shot, rośliny canna są bylinami pochodzącymi z Ameryki Środkowej i Południowej. Rośliny kanna są uprawiane od tysięcy lat w całym ich rodzimym zasięgu jako źródło pożywienia. Kanna może być również uprawiana jako roślina ozdobna w strefach od 8 do 11.

Kanna rośnie w kępach o wyprostowanych łodygach i dużych, przypominających ostrza liściach. Od lata do jesieni łodygi te są zwieńczone skupiskami czerwonych, pomarańczowych lub różowych kwiatów.

Nazwa naukowa: Canna indica
Rodzina roślin: Cannaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

15) Roślina szenilowa

Rośliny szenilowe to swobodnie kwitnące krzewy pochodzące z tropikalnych części Azji. Znane również jako czerwone, gorące kocie ogony, rośliny szenilowe mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe lub ozdobne w strefach 10 i 11.

Rośliny szenilowe mogą dorastać do 12 stóp wysokości i około 6 stóp szerokości. Krzewy te mają błyszczące, jajowate liście o ząbkowanych krawędziach. Rośliny Chenille wytwarzają pierzaste grona drobnych różowych lub czerwonych kwiatów, gdy tylko temperatura jest wystarczająco wysoka.

Nazwa naukowa: Acalypha hispida
Rodzina roślin: Wilczomleczowate (Euphorbiaceae)
Rodzimy zasięg: Azja
Okres kwitnienia: Od wiosny do zimy

16) Hibiskus chiński

Hibiskus chiński to jeden z najpiękniejszych rodzajów hibiskusa. Te tropikalne hibiskusy pochodzą z Vanuatu i należą do rodziny malwowatych (Malvaceae). Hibiskus chiński doskonale sprawdza się jako bylina ozdobna w strefach od 10 do 12.

Hibiskus chiński to wiecznie zielony krzew o prostych, jajowatych liściach z ząbkowanymi brzegami. Ten gatunek hibiskusa wytwarza również wspaniałe czerwone kwiaty z pięcioma płatkami. W ciepłym klimacie tropikalnym chiński hibiskus może kwitnąć przez cały rok.

Nazwa naukowa: Hibiscus rosa-sinensis
Roślina Rodzina: Malvaceae
Rodzimy zasięg: Vanuatu
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

17) Kawa

Kawa jest jedną z najbardziej znanych roślin uprawianych w dżungli. Rośliny te należą do rodzaju Coffea z rodziny kawowców (Rubiaceae). Coffea arabica i Coffea canephora to dwa główne gatunki wykorzystywane w produkcji kawy.

Rośliny kawowca pochodzą z tropikalnych części Azji i południowej Afryki, ale są również uprawiane w Ameryce Południowej. Rośliny kawy mają błyszczące, eliptyczne liście i wytwarzają gęsto upakowane grona białych kwiatów w kształcie gwiazdy. Jednak to fioletowe lub czerwone owoce są wykorzystywane do produkcji ziaren kawy.

Nazwa naukowa: Coffea spp.
Rodzina roślin: Rubiaceae
Rodzimy zasięg: Afryka i Azja
Okres kwitnienia: Wiosna

18) Columnea

Znane również jako latające złote rybki, columnea to rośliny epifityczne pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Te tropikalne kwiaty są zwykle uprawiane jako rośliny domowe, ale mogą być uprawiane na zewnątrz w strefach od 10 do 12.

Rośliny Columnea mają krzaczaste łodygi pokryte zakrzywionymi, błyszczącymi liśćmi. Od wiosny do jesieni rośliny te wytwarzają rurkowate pomarańczowe lub czerwone kwiaty, które wyglądają jak złote rybki, stąd ich potoczna nazwa. Rośliny Columnea najlepiej rosną w jasnym świetle i wymagają dobrze przepuszczalnych, lekko kwaśnych gleb.

Nazwa naukowa: Columnea spp.
Rodzina roślin: Gesneriaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

19) Corpse Flower

Znane również jako titan arums, kwiaty trupie pochodzą z wyspy Sumatra w Indonezji. Kwiaty trupie wytwarzają największy nierozgałęziony kwiatostan na świecie, ale wytworzenie pojedynczego kwiatu może zająć kilka lat. Kwiaty te wydzielają smród padliny, stąd ich potoczna nazwa.

Kwiaty trupie wyrastają z podziemnych bulw. Kiedy zakwitną, wytwarzają ogromną czerwono-zieloną splewkę, która przypomina spód grzyba. Ze środka kwiatu wyrasta duży, żółtawozielony spadix.

20) Lilia płomienista

Lilie płomieniste to efektowne kwiaty dżungli z rodziny krokusów jesiennych Colchicaceae. Te kolorowe kwiaty pochodzą z części Afryki, Azji i subkontynentu indyjskiego. Lilie płomieniste to byliny zielne, które kwitną w strefach od 8 do 12.

Te piękne egzotyczne kwiaty mają naprzemienne liście w kształcie lancy z wąsami na końcach. Lilie płomieniste zawdzięczają swoją nazwę dramatycznym kwiatom – sześciu czerwonym i żółtym działkom przypominającym płomienie. Pod kwiatami znajduje się sześć pręcików.

Nazwa naukowa: Gloriosa superba
Rodzina roślin: Colchicaceae
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja i Indie
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

21) Frangipani

Frangipani to jedne z moich ulubionych kwiatów dżungli. Te krzewy liściaste pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej i najlepiej rosną w strefach od 10 do 12. Od wiosny do jesieni krzewy frangipani pokryte są pięknie pachnącymi kwiatami.

Krzewy frangipani mająprzez większą część roku ma eliptyczne, ciemnozielone, skórzaste liście. Kwiaty frangipani pojawiają się w gronach na końcach gałęzi. Kwiaty te są różowe, czerwone, białe i żółte, o owocowym, korzennym lub różanym zapachu.

Nazwa naukowa: Plumeria rubra
Rodzina roślin: Apocynaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

22) Imbir

Imbir jest jedną z najbardziej znanych przypraw na świecie. Poza zastosowaniem kulinarnym, imbir jest atrakcyjną rośliną kwitnącą pochodzącą z południowo-wschodniej Azji. W uprawie imbir najlepiej sprawdza się w strefach od 9 do 12.

Rośliny imbiru wyrastają z pachnących kłączy, które są mielone w celu uzyskania przyprawy. Rośliny imbiru mają również długie, lancetowate liście. Od lata do jesieni rośliny imbiru wytwarzają również łodygi fioletowych i żółtych kwiatów chronionych przez zielone przylistki.

Nazwa naukowa: Zingiber officinale
Rodzina roślin: Zingiberaceae
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

23) Lilia imbirowa

Lilie imbirowe to wspaniałe kwiaty dżungli o silnym zapachu podobnym do jaśminu. Kwiaty te pochodzą ze wschodniej Azji, ale mogą być również uprawiane w strefach od 7 do 11. Lilie imbirowe kwitną nieprzerwanie przez około sześć tygodni od lata do jesieni.

Lilie imbirowe rosną w kępach o lancetowatych liściach i wyprostowanych łodygach. W okresie kwitnienia łodygi te są zwieńczone kłosami eleganckich białych kwiatów. Kwiaty przypominają motyle, ale utrzymują się tylko przez jeden dzień.

Nazwa naukowa: Hedychium coronarium
Rodzina roślin: Zingiberaceae
Rodzimy zasięg: Azja
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

24) Golden Penda

Złote pendy to kolorowe ozdobne drzewa dżungli z rodziny mirtowatych. Drzewa te dorastają do 80 stóp wysokości i pochodzą z części Queensland w północno-wschodniej Australii. Uprawiane jako rośliny ozdobne, złote pendy rzadko przekraczają 40 stóp wysokości.

Drzewa Golden Penda mają sękate, poskręcane pnie i eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone liście. W klimacie tropikalnym złote pendy mogą kwitnąć przez cały rok. Drzewa te wytwarzają końcowe skupiska jasnożółto-zielonych kwiatów.

25) Heliconia

Helikonie to niezwykłe kwiaty dżungli, znane również jako pazury homara, ze względu na kształt ich kwiatów. Helikonie pochodzą z tropikalnych regionów Ameryki Środkowej i Południowej. Te kolorowe kwiaty dżungli mogą być również uprawiane w strefach 10 i 11.

Helikonie mogą być roślinami stojącymi lub zwisającymi o długich, podłużnych liściach. Niektóre helikonie wytwarzają zwisające kwiatostany w kształcie pazurów. Inne mają kwiaty przypominające kwiaty rajskiego ptaka, łączące płatki, działki i łopatki.

Nazwa naukowa: Heliconia spp.
Rodzina roślin: Heliconiaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

26) Rośliny Hot Lips

Znane również jako pocałunek dziewczyny, rośliny o gorących ustach to tętniąca życiem dżungla kwiaty z rodziny kawowców. Rośliny te pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych w Ameryce Środkowej i Południowej. Rośliny hot lips kwitną również w strefach 10 i 11 jako kwiaty ozdobne.

Rośliny Hot lips zawdzięczają swoją nazwę błyszczącym czerwonym przylistkom, które przypominają ludzkie usta. Przylistki te chronią małe kwiaty w kształcie gwiazdy. Te dżunglowe rośliny mają również proste, eliptyczne liście.

Nazwa naukowa: Palicourea elata
Rodzina roślin: Rubiaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Wiosna

27) Niecierpek

Kwiaty niecierpka, znanego również jako niecierpek pospolity, pochodzą z Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej. Wiele gatunków niecierpka rośnie w lasach tropikalnych lub subtropikalnych. Kwiaty niecierpka mogą być również uprawiane w strefach 10 i 11.

Kwiaty niecierpka często mają soczyste liście i łodygi. Kwiaty mają pięć działek i pięć płatków. Kwiaty niecierpka występują w odcieniach różu, fioletu, pomarańczy, czerwieni, żółci i bieli.

Nazwa naukowa: Impatiens spp.
Rodzina roślin: Balsaminaceae
Rodzimy zasięg: Afryka, Azja, Europa i Ameryka Północna
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

28) Ixora

Powszechnie znane jako pelargonie dżungli, Ixora to wiecznie zielone krzewy z rodziny kawowców. Rośliny te pochodzą z Indii i Azji Południowej. Ixora jest również uprawiana jako roślina ozdobna w strefach 10 i 11.

Krzewy Ixora mogą dorastać do 12 stóp wysokości i mają błyszczące, podłużne liście. Krzewy Ixora mają również końcowe skupiska rurkowatych kwiatów z czterema szkarłatnymi płatkami i żółtymi środkami. Krzewy te kwitną przez cały rok w klimacie tropikalnym.

Nazwa naukowa: Ixora coccinea
Rodzina roślin: Rubiaceae
Rodzimy zasięg: Indie i Azja Południowa
Okres kwitnienia: Przez cały rok

29) Jade Vine

Jadeitowe winorośle to atrakcyjne wieloletnie liany z rodziny strączkowych lub groszkowych. Te tropikalne winorośle pochodzą z Filipin i są zapylane przez nietoperze. Jadeitowe winorośle dobrze rosną również w strefach od 10 do 12.

Jadeitowe pnącza mają grube, zdrewniałe łodygi i liście z trzema eliptycznymi lub podłużnymi listkami. Od wiosny do lata winorośl jadeitowa wytwarza gęste, zwisające grona turkusowych kwiatów w kształcie dzioba. Każde grono zawiera około 75 kwiatów.

30) Jaśmin

Jaśmin to słynny pachnący kwiat dżungli z rodziny oliwkowatych. Te wysoko cenione rośliny pochodzą z części Azji i Kaukazu. Jaśmin to pnący krzew, który rośnie w strefach od 7 do 10.

Te liściaste pnącza mają pierzaste liście składające się z maksymalnie dziewięciu eliptycznych listków. Pnącza jaśminu wytwarzają grona eleganckich białych kwiatów, które wydzielają gęsty, intensywny zapach. Każde grono zawiera od trzech do pięciu kwiatów.

Nazwa naukowa: Jasminum officinale
Rodzina roślin: Oleaceae
Rodzimy zasięg: Azja i Kaukaz
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

31) Lantana

Lantany to wieloletnie krzewy z rodziny werbenowatych. Pierwotnie pochodzi z CentrW Ameryce Południowej i Południowej lantany rozprzestrzeniły się również na inne obszary tropikalne. Krzewy lantany dobrze rosną w strefach od 7 do 11.

Krzewy lantany tworzą gęste zarośla prostych, owalnych liści o ząbkowanych krawędziach. Przez cały rok pionowe łodygi są zwieńczone gronami kwiatów rurkowych. Kwiaty lantany występują w odcieniach różu, pomarańczy, czerwieni, żółci i bieli.

Nazwa naukowa: Lantana camara
Rodzina roślin: Verbenaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

32) Lipstick Plant

Rośliny szminkowe to epifity lub litofity z rodziny Gesneriaceae. Rośliny szminki pochodzą z wilgotnych dżungli w południowo-wschodniej Azji, ale mogą być również uprawiane jako rośliny domowe. Rośliny szminki mogą być również uprawiane na zewnątrz w strefach 10 i 11.

Jak sugeruje ich nazwa, rośliny szminki mają rurkowate czerwone kwiaty przypominające tubki szminki. Rośliny te mają również błyszczące, prawie soczyste zielone liście, które mogą mieć kształt owalny lub lancetowaty.

Nazwa naukowa: Aeschynanthus radicans
Rodzina roślin: Gesneriaceae
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

33) Lobster Claw

Znany również jako fałszywy rajski ptak, pazury homara to rodzaj helikonii pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej. Lobster claws może być uprawiana na zewnątrz w strefach 10 i 11.

W przeciwieństwie do większości innych helikonii, pazury homara wytwarzają zwisające grona kwiatów w kształcie pazurów kraba. Kwiaty składają się z białych kwiatów chronionych przez jaskrawoczerwone przylistki z żółtawozielonymi końcówkami. Pazury homara mają również skórzaste, ciemnozielone liście.

Nazwa naukowa: Heliconia rostrata
Rodzina roślin: Heliconiaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

34) Medinilla

Znane również jako winogrona różane, rośliny Medinilla to wieloletnie krzewy pochodzące z Filipin. Te tropikalne krzewy mogą być uprawiane na zewnątrz w strefach 10 i 11, ale częściej są uprawiane jako rośliny domowe.

Krzewy Medinilla dorastają do 10 stóp wysokości i mają skórzaste, wiecznie zielone liście. Rośliny Medinilla wytwarzają wiosną i latem długie wiechy pokryte różowymi, fioletowymi lub czerwonymi kwiatami. Różowe przylistki chronią grona kwiatowe.

Nazwa naukowa: Medinilla magnifica
Rodzina roślin: Melastomataceae
Rodzimy zasięg: Filipiny
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

35) Monkey Brush Vine

Monkey brush vines to kolorowe kwiaty dżungli z rodziny mirtowatych. Te pnącza pochodzą z Ameryki Południowej, ale mogą być uprawiane w strefach od 9 do 11.

Pnącza te dorastają do 20 stóp wysokości i mają proste, eliptyczne liście. Od późnej zimy do połowy lata pnącza te wytwarzają przypominające szczotki skupiska drobnych, jasnożółtych kwiatów. Kwiaty te stopniowo zmieniają kolor na pomarańczowy lub czerwony przez cały sezon.

Nazwa naukowa: Combretum rotundifolium
Rodzina roślinly: Combretaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Południowa
Okres kwitnienia: Od późnej zimy do lata

36) Kwiat księżycowy

Znane również jako księżycowe winorośle, księżycowe kwiaty to wieloletnie liany zielne pochodzące z części Ameryki Północnej i Południowej. Księżycowe kwiaty mają duże, pachnące białe lub różowe kwiaty, które zamykają się w ciągu dnia. O zmierzchu kwiaty otwierają się ponownie i kwitną przez całą noc.

Kwiaty księżycowe to piękne ozdobne pnącza, które mogą być uprawiane w strefach od 9 do 12. Kwiaty mają słodki zapach i pojawiają się nad średnio zielonymi liśćmi w kształcie strzały.

Nazwa naukowa: Ipomoea alba
Rodzina roślin: Convolvulaceae
Rodzimy zasięg: Obie Ameryki
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

37) Morning Glory

Morning Glory to jednoroczna roślina zielna lub bylina z rodziny powojowatych. Te kwitnące pnącza pochodzą z tropikalnych regionów obu Ameryk. Morning Glory może być uprawiana jako roślina jednoroczna w strefach od 2 do 11.

Winorośl Morning Glory dorasta do 13 stóp wysokości i ma średnio zielone liście w kształcie serca. Morning glory wytwarza niebieskie kwiaty w kształcie trąbki z białymi i żółtymi środkami. Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty te otwierają się rano.

Nazwa naukowa: Ipomoea tricolor
Rodzina roślin: Convolvulaceae
Rodzimy zasięg: Obie Ameryki
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

38) Storczyki

Rodzina Orchidaceae obejmuje ponad 28 000 gatunków storczyków rosnących na całym świecie. Wiele rodzajów storczyków rośnie w tropikalnych dżunglach i lasach deszczowych. Należą do nich storczyki ćmy(Phalaenopsis) i storczyki Vanda.

Storczyki są zwykle uprawiane jako rośliny domowe ze względu na ich duże, kolorowe kwiaty i atrakcyjne oznaczenia. Większość storczyków rośnie jako epifity i ma korzenie powietrzne. Inne storczyki rosną z kłączy i mają pseudobulwy, które zawierają energię dla nowych kwiatów.

Nazwa naukowa: Orchidaceae spp.
Rodzina roślin: Orchidaceae
Rodzimy zasięg: Na całym świecie
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

39) Męczennica

Męczennica to piękny kwiat dżungli, który rośnie jako pnącze. Pochodzące z Brazylii pnącza są często uprawiane jako rośliny ozdobne w strefach od 7 do 10. Przy odpowiednim wsparciu, passiflora może osiągnąć nawet 30 stóp wysokości.

Pnącza passiflory mają błyszczące liście z trzema eliptycznymi klapami. Latem męczennica wytwarza pojedyncze kwiaty z frędzlami płatków otaczającymi zielone działki. Podstawa każdego kwiatu jest fioletowa.

Nazwa naukowa: Passiflora edulis
Rodzina roślin: Passifloraceae
Rodzimy zasięg: Brazylia
Okres kwitnienia: Lato

40) Lilia pokojowa

Lilie pokojowe to byliny zielne z rodziny arum. Te wiecznie zielone rośliny pochodzą z południowo-wschodniej Azji i obu Ameryk. Lilie pokojowe są niezwykle popularne jako rośliny domowe, ale mogą być również uprawiane na zewnątrz w strefach 11 i 12.

Lilie pokojowe rosną Rośnie w kępach dużych, błyszczących liści w kształcie lancy i rozwija się w ciepłych, wilgotnych warunkach. Lilie pokojowe wytwarzają również białe lub żółtawozielone łodygi, które otaczają spadix z drobnymi żółtawozielonymi kwiatami.

Nazwa naukowa: Spathiphyllum spp.
Rodzina roślin: Araceae
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja i obie Ameryki
Okres kwitnienia: Przez cały rok

41) Kwiat pawia

Znane również jako czerwony rajski ptak, pawie kwiaty to kolorowe krzewy z rodziny groszkowatych. Te wiecznie zielone rośliny pochodzą z tropikalnych części obu Ameryk, ale mogą być również uprawiane w strefach od 9 do 11.

Pawie kwiaty mają wyprostowane, cierniste łodygi i dwubarwne liście podzielone na kilka par podłużnych listków. Od wiosny do jesieni pawie kwiaty wytwarzają grona pomarańczowych, czerwonych lub żółtych kwiatów. Każdy kwiat ma pięć falistych płatków.

Nazwa naukowa: Caesalpinia pulcherrima
Rodzina roślin: Fabaceae
Rodzimy zasięg: Obie Ameryki
Okres kwitnienia: Od wiosny do jesieni

42) Dzbanecznik

Dzbaneczniki to jedne z najbardziej niezwykłych i fascynujących roślin dżungli. Dzbaneczniki to mięsożerne rośliny występujące w południowo-wschodniej Azji. Dzbaneczniki są zwykle uprawiane jako rośliny domowe, ale czasami mogą być uprawiane na zewnątrz w strefach od 10 do 12.

Rośliny dzbanecznika mają kępy liści w kształcie miecza i pionowe łodygi, które wytwarzają dzbany na końcach liści. Wnętrza tych dzbanów zatrzymują owady, które wpadają do środka i trawią je, odżywiając roślinę. Aby zapobiec ucieczce owadów, wiele roślin dzbanecznikowych ma śliskie powierzchnie wewnętrzne.

Nazwa naukowa: Nepenthes spp.
Rodzina roślin: Nepenthaceae
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

43) Poinsecja

Choć popularna w okresie Bożego Narodzenia, poinsecja jest w rzeczywistości rośliną dżunglową pochodzącą z Ameryki Środkowej. Poinsecja pochodzi z rodziny wilczomleczowatych i była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie Azteków. Obecnie poinsecja może być uprawiana w strefach od 9 do 11.

Poinsecje to krzewy lub małe drzewa o długich, ciemnozielonych liściach. Poinsecja jest popularna dzięki kolorowym, czerwonym przylistkom przypominającym liście. Przylistki te otaczają skupiska drobnych żółtych kwiatów, które pojawiają się późną zimą i wiosną.

Nazwa naukowa: Euphorbia pulcherrima
Rodzina roślin: Euphorbiaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa
Okres kwitnienia: Wiosna

44) Raflezja

Kwiaty raflezji są największymi pojedynczymi kwiatami na świecie, mierzącymi ponad trzy stopy szerokości. Te dziwne kwiaty dżungli pochodzą z części południowo-wschodniej Azji, takich jak Borneo i Sumatra. Kwiaty raflezji wydzielają silny zapach przypominający padlinę, który przyciąga muchy.

Kwiaty raflezji są niezwykłe, ponieważ nie mają liści, łodyg ani korzeni. Zamiast tego kwiaty raflezji są pasożytami, które żywią się pobliskimi winoroślami. Te duże, ciężkie kwiaty są jaskrawoczerwone i mają blade plamki na płatkach.

Rafflesiaceae

Nazwa naukowa: Rafflesia arnoldii
PRodzina roślin:
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Wiosna

45) Rainforest Vireya

Wireje deszczowe należą do sekcji rodzaju Rhododendron w rodzinie wrzosowatych (Ericaceae). Te wiecznie zielone rośliny pochodzą z części południowo-wschodniej Azji. Istnieje około 300 gatunków różaneczników.

Wireje deszczowe mają skórzaste, lancetowate liście z łuskami na spodniej stronie. Wiosną na półkuli południowej vireyas tropikalny wytwarza skupiska kolorowych pojedynczych kwiatów. Kwiaty te występują w odcieniach różu, fioletu, pomarańczy, czerwieni, żółci i bieli.

Nazwa naukowa: Vireya spp.
Rodzina roślin: Ericaceae
Rodzimy zasięg: Południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Wiosna

46) Lilia pajęcza

Hymenocallis littoralis, powszechnie znana jako lilia pajęcza, pochodzi z przybrzeżnych regionów Ameryki Środkowej i Południowej. Te bulwiaste byliny zielne należą do rodziny Amaryllis. Lilie pajęcze mogą być uprawiane w strefach 10 i 11.

Lilie pajęcze rosną w kępach dużych, lancetowatych liści, które wyłaniają się z podziemnych cebulek. Od lata do jesieni lilie pajęcze wytwarzają duże, białe kwiaty z długimi białymi wąsami. Kwiaty wydzielają zapach przypominający wanilię.

Nazwa naukowa: Hymenocallis littoralis
Rodzina roślin: Amaryllidaceae
Rodzimy zasięg: Ameryka Środkowa i Południowa
Okres kwitnienia: Od lata do jesieni

47) Taro

Taro to wieloletnie warzywo korzeniowe, które rośnie w dżungli w Indiach i południowo-wschodniej Azji. Rośliny taro są od wieków spożywane w wielu kulturach Azji i Pacyfiku. Rośliny taro mogą być również uprawiane jako ozdobne rośliny zimozielone w strefach od 8 do 12.

Rośliny taro wyrastają z podziemnych bulw i wytwarzają duże kępy liści w kształcie strzały lub serca. Rośliny taro mają również żółtawozielone łopatki i spadix z drobnymi kwiatami.

Nazwa naukowa: Colocasia esculenta
Rodzina roślin: Araceae
Rodzimy zasięg: Indie i południowo-wschodnia Azja
Okres kwitnienia: Od wiosny do lata

48) Imbir palnikowy

Znane również jako czerwone lilie imbirowe, rośliny imbiru pochodni są tropikalnymi bylinami pochodzącymi z Tajlandii i Nowej Gwinei. Kwiaty imbiru są jadalne i mają słodko-kwaśny smak.

Kwiaty imbiru pochodni mają różowy centralny stożek do 120 prawdziwych kwiatów otoczonych czerwonymi przylistkami. Kwiaty przypominają zapalone pochodnie, stąd ich potoczna nazwa. Rośliny imbiru pochodniowego mają również duże, skórzaste liście.

Nazwa naukowa: Etlingera elatior
Rodzina roślin: Zingiberaceae
Rodzimy zasięg: Tajlandia i Nowa Gwinea
Okres kwitnienia: Sezonowe

49) Ylang-Ylang

Ylang-ylang to tropikalne drzewo o przepięknie pachnących kwiatach, powszechnie wykorzystywane do produkcji perfum i świec zapachowych. Drzewa ylang-ylang pochodzą z Filipin, ale rozprzestrzeniły się w południowo-wschodniej Azji i na Pacyfiku.

Ylang-Drzewa ylang-ylang pochodzą z rodziny jabłoniowatych i mogą dorastać do 40 stóp wysokości. Drzewa ylang-ylang mają błyszczące, pierzaste liście podzielone na owalne listki ze spiczastymi końcami i pofalowanymi brzegami. Kwiaty ylang-ylang mają kilka długich, jasnych, żółtawo-zielonych płatków.

Nazwa naukowa: Cananga odorata
Rodzina roślin: Annonaceae
Rodzimy zasięg: Filipiny
Okres kwitnienia: Sezonowe

50) Zebra Plant

Zebry to wiecznie zielone rośliny z rodziny akantowatych. Te efektowne rośliny pochodzą z lasów atlantyckich w Brazylii, ale są powszechnie uprawiane jako rośliny domowe. Rośliny Zebra mogą być również uprawiane na zewnątrz w strefach 11 i 12.

Zebry rosną w kępach dużych eliptycznych lub owalnych ciemnozielonych liści. Liście pokryte są białymi żyłkami, stąd ich potoczna nazwa. Przy wystarczającej ilości jasnego, pośredniego światła, rośliny zebry mogą wytwarzać żółte kwiaty i przylistki na końcach łodyg.

Nazwa naukowa: Aphelandra squarrosa
Rodzina roślin: Acanthaceae
Rodzimy zasięg: Brazylia
Okres kwitnienia: Sezonowe

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kwiatów dżungli:

Jaki jest najpopularniejszy kwiat dżungli?

Znane również jako pazury homara, helikonie są jednymi z najczęstszych kwiatów dżungli. Męczennica to kolejny rodzaj kwiatów dżungli, który jest dość powszechny.

Jakie rodzaje kwiatów występują w lesie deszczowym?

Siedliska lasów deszczowych zawierają różne rodzaje kwiatów, w tym helikonie i męczennice. Nawet pospolite kwiaty ogrodowe, takie jak kamelia czy jaśmin, mogą rosnąć w lasach deszczowych.

Czym jest rzadki kwiat w amazońskim lesie deszczowym?

Jednym z najrzadszych kwiatów w amazońskim lesie deszczowym jest imponująca raflezja(Rafflesia arnoldii). Te duże czerwone kwiaty są również znane jako kwiaty trupie, ponieważ wytwarzają smród podobny do padliny, aby przyciągnąć muchy.

Piękne kwiaty dżungli – podsumowanie

Dżungle i lasy deszczowe to zróżnicowane biologicznie siedliska, w których występują niesamowite kwiaty i rośliny. Niektóre z bardziej popularnych kwiatów dżungli i roślin z lasów deszczowych do ogrodów to begonie, kamelie, helikonie i męczennice. Wiele roślin z dżungli lub lasów deszczowych można również uprawiać jako rośliny domowe. Należą do nich anturium, rajskie ptaki i storczyki.

Edd jest początkującym pisarzem treści i ogrodnikiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie kreatywnego i profesjonalnego pisania i pisał dla kilku publikacji ogrodniczych online. Pasjonuje się naturą i zrównoważonym rozwojem, koncentrując się na ogrodnictwie i dzikiej przyrodzie.

<!– Koniec .m-a-box-related –>

Podobne artykuły
Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 29 marca 2024 r.

Kwiaty

Kwiaciarnie PlantShed w Nowym Jorku

Kwiaty

Najlepsze zdjęcia tygodnia: 5 kwietnia 2024 r.

Kwiaty

10 najlepszych bukietów na Dzień Matki

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę