ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Botanika

4 Korzyści z głogu: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Głóg jest popularnym tradycyjnym ziołem dla zdrowia serca.

Jagody, liście i kwiaty głogu były tradycyjnie stosowane dla zdrowia sercowo-naczyniowego, problemów z pęcherzem i nerkami oraz jako ogólny środek tonizujący serce. Był on również stosowany jako przysmak kulinarny.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym głogu, a także jego bezpieczeństwu i historii.

Co to jest głóg?

Głóg to drzewo lub krzew, który jest dobrze znany ze swojej zdolności do wspierania serca.

Naukowa nazwa głogu to Crataegus monogyna. Głóg jest znany z tego, że stale kwitnie w maju i ma symboliczne znaczenie kulturowe w wielu krajach.

Tradycyjne doniesienia zalecają stosowanie głogu w przypadku wielu chorób serca, w tym wysokiego ciśnienia krwi, miażdżycy (odkładania się płytki nazębnej w tętnicach) i zastoinowej niewydolności serca. Mówi się również, że pomaga w problemach trawiennych i menstruacji.

Współczesne badania sugerują, że głóg wpływa korzystnie na zdrowie serca. Badania pokazują również, że głóg wpływa korzystnie na zdrowie jelit i może pomóc w zmniejszeniu niestrawności.

Niektóre z głównych składników aktywnych głogu, takich jak flawonoidy, polifenole i glikozydy, mogą przyczyniać się do różnych korzyści zdrowotnych.

Korzyści zdrowotne płynące z głogu:

Połączenie badań klinicznych, tradycyjnej wiedzy i współczesnych relacji zielarskich zaobserwowano różne korzyści z głogu.

Poniżej przedstawiono podstawowe korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania głogu i jego głównych składników.

1. Może wspierać zdrowie serca

Badania kliniczne i tradycyjne dowody pokazują, że głóg jest korzystnym ziołem dla serca w celu promowania funkcji serca.

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn śmierci w USA. Liczne problemy, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, miażdżyca i dieta, mogą wpływać na zdrowie serca i powodować szkodliwe objawy.

Przegląd głogu wykazał, że jego aktywne składniki, flawonoidy i proantocyjanidyny, mogą być odpowiedzialne za jego właściwości wspierające serce.

A. Obniżenie ciśnienia krwi

W badaniu klinicznym obserwującym uczestników z łagodnie wysokim ciśnieniem krwi, naukowcy odkryli, że suplement z głogu obniżył wysokie rozkurczowe ciśnienie krwi o 8,1% po 10 tygodniach suplementacji. Uczestnicy badania doświadczyli również znacznego obniżenia poziomu lęku.

Inne badanie kliniczne z udziałem pacjentów z cukrzycą typu 2 wykazało, że wyciąg z głogu znacząco obniżył rozkurczowe ciśnienie krwi (ciśnienie w tętnicach pomiędzy uderzeniami serca). Uczestnicy przyjmowali 1200mg ekstraktu z głogu dziennie przez 16 tygodni.

B. Poprawa objawów niewydolności serca

W badaniu klinicznym z udziałem osób z przewlekłą zastoinową niewydolnością serca odkryto, że ekstrakt z głogu znacznie zwiększył zdolność uczestników do wykonywania ćwiczeń. Badani otrzymywali 1800mg dziennie przez 16 tygodni.

W innym badaniu klinicznym z udziałem osób z łagodną, przewlekłą niewydolnością serca, naukowcy zauważyli, że ekstrakt z głogu poprawił tolerancję wysiłku fizycznego i wykorzystanie tlenu.

W jednym z przeglądów badań zauważono, że suplementacja głogiem, wraz z konwencjonalnymi metodami leczenia serca, takimi jak leki moczopędne, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i antagoniści wapnia, znacząco zmniejszyła objawy przewlekłej niewydolności serca. Researchers poinformował, że głóg był bezpieczny i dobrze tolerowany przez uczestników badania.

C. Obniżenie poziomu cholesterolu

Przegląd badań nad głogiem odkrył, że ekstrakt z głogu obniża poziom cholesterolu w krwiobiegu o 23%, obniżając ryzyko i objawy miażdżycy (odkładanie się cholesterolu na ścianach tętnic). W przeglądzie zauważono również chroniące serce działanie głogu.

W Kanadzie głóg może być legalnie stosowany jako składnik do utrzymania i wspierania zdrowia serca.

Europejska Agencja Leków zaleca głóg dla osób z kołataniem serca.

Znany zielarz AHG, David Hoffmann, wspomina, że „[h]awthorn’s primary attribute appears to an ability to improve coronary circulation. Rozszerza on tętnice wieńcowe, łagodząc hipoksję serca [niski poziom tlenu]”. Efekt ten zmniejsza szansę na wystąpienie bólu w klatce piersiowej spowodowanego zmniejszonym przepływem krwi do serca.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że głóg może korzystnie wpływać na funkcjonowanie serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi, poprawę objawów zastoinowej niewydolności serca oraz obniżenie cholesterolu.

2. Może wspomagać pracę przewodu pokarmowego

Głóg był tradycyjnie stosowany na problemy żołądkowe ze względu na jego zdolność do regulacji i poprawy stanu przewodu pokarmowego (GI).

Zdrowy układ trawienny optymalizuje organizm do przetwarzania i eliminacji spożytego pokarmu w sposób optymalny. Zdrowie przewodu pokarmowego przyczynia się również do zdrowia psychicznego ze względu na połączenie jelit z mózgiem.

W badaniu na zwierzętach, w którym obserwowano szczury z niestrawnością, odkryto, że głóg poprawił ogólne funkcjonowanie jelit. Głóg pomagał również regulować przyjmowanie pokarmu i przyrost masy ciała oraz wspierał mikrobiom jelitowy.

W innym badaniu na zwierzętach, ekstrakt z głogu wykazywał działanie gastroprotekcyjne u szczurów z indukowanym stresem. Wyniki były porównywalne z lekiem farmaceutycznym (ranitydyną), który zmniejsza kwas żołądkowy.

W przeglądzie głogu i jego aktywnych składników, naukowcy zauważyli, że ekstrakt z głogu chroni przewód pokarmowy poprzez regulację metabolizmu jelitowego. Ekstrakt regulował również wydalanie żółci, co może pomóc w zmniejszeniu objawów niestrawności.

American Botanical Council sugeruje stosowanie suszonego, dojrzałego głogu chińskiego(Crataegus pinnatifida) na wzdęcia, biegunkę i zastój pokarmu. Naukowcy wspominają również, że głóg chiński był stosowany na dolegliwości żołądkowe od tysiącleci.

Tradycyjna zielarka Henriette Kress zaleca kwaśne jagody głogu, aby wzmocnić trawienie i pomóc w biegunce.

Podsumowanie:

Badania na zwierzętach wskazują, że głóg może działać na rzecz zdrowia układu pokarmowego. Do potwierdzenia tego odkrycia potrzebne są badania kliniczne na ludziach

.

3. Właściwości przeciwzapalne

Badania sugerują, że głóg jest korzystny dla zmniejszenia i regulacji stanu zapalnego.

Zapalenie pojawia się, gdy układ odpornościowy organizmu odpowiada na uraz, infekcję, toksyny i nadmierną eksploatację fizyczną. Krótkotrwały stan zapalny wspomaga początkowe etapy zdrowienia, podczas gdy przewlekły stan zapalny sygnalizuje bardziej znaczący problem fizjologiczny.

W przeglądzie głogu naukowcy zauważyli, że flawonoidy i polisacharydy są odpowiedzialne za. Aktywność przeciwzapalna głogu. Aktywny składnik, pektyna, może również poprawić stan zapalny wątroby poprzez regulację mikrobiomu jelitowego.

W badaniu na zwierzętach obserwujących szczury, ekstrakt z głogu zmniejszył stan zapalny w miejscu obrzęku i wokół niego. Najlepsze wyniki uzyskano, gdy badacze podawali 200mg ekstraktu.

W badaniu laboratoryjnym z udziałem ekstraktu z owoców głogu odkryto, że ekstrakt sprzyjał działaniu przeciwzapalnemu w białych krwinkach.

W Herbs & Natural Supplements, dr Leslie Braun i dr Marc Cohen piszą, że flawonoidy z głogu „wykazały aktywność przeciwzapalną”.

Podsumowanie:

Połączenie badań na zwierzętach, badań laboratoryjnych i tradycyjnego ziołolecznictwa wskazuje, że głóg może mieć działanie przeciwzapalne. Do weryfikacji potrzebne są badania kliniczne.

4. Inne korzyści płynące z głogu

Inne rzekome korzyści zdrowotne głogu obejmują:

May have Antimicrobial Properties: Badania laboratoryjne odkryły, że proantocyjanidyny głogu mają działanie przeciwbakteryjne wobec szczepu grzybów Candida albicans i wirusa Herpes simplex .

W przeglądzie głogu naukowcy wspominają, że ekstrakt z nasion głogu wykazuje działanie antybakteryjne wobec wielu szczepów powodujących zapalenie pochwy, takich jak Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Gardnerella vaginalis i Candida albicans.

Działanie antyoksydacyjne: Przegląd wpływu głogu na choroby układu krążenia wykazał, że proantocyjanidyny z miąższu głogu (przetarte jagody głogu) wykazują wysoką aktywność antyoksydacyjną.

Podsumowanie:

Głóg wiązany jest z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Aby zweryfikować te odkrycia, konieczne są badania kliniczne na ludziach.

Bezpieczeństwo głogu:

Klasa bezpieczeństwa: 1

Klasa interakcji: A

Głóg jest zazwyczaj dobrze tolerowany i bezpieczny dla większości osób.

Głóg jest „ogólnie uznany za bezpieczny” (GRAS) i jest regulowany jako suplement diety(DSHEA) przez FDA.

Mimo, że żadne badania na ludziach nie wykazały działań niepożądanych, Botanical Safety Handbook zaleca ostrożność przy przyjmowaniu głogu z lekami na serce.

Skonsultuj się z lekarzem specjalistą, jeśli rozważasz stosowanie głogu i doświadczasz problemów z sercem.

Ciąża i laktacja:

Chociaż nie zaleca się stosowania głogu w czasie ciąży i laktacji, w kilku badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków ubocznych, gdy ciężarne uczestniczki przyjmowały ludzkie ilości kwiatu i liścia głogu.

Botanical Safety Handbook nadal sugeruje unikanie ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa.

Dawkowanie:

Standardowe dawkowanie głogu jest następujące:

Napar (herbata): Do 2 łyżeczek suszonego ziela dodać 1 szklankę wrzącej wody. Zaparzać przez 5-10 minut. Pić 1 filiżankę, 3x dziennie.

Nalewka (1:5): 2,5 mL, 3x/dzień

  • W przypadku ostrych i ciężkich stanów chorobowych stosować do 5 ml, 3x/dzień.

Ekstrakt płynny (1:1): 1-2 mL, 3x/dzień.

Kapsułki/Suplementy: 500mg, 2x/dzień.

Suszone ziele: 0,3-1 g/dzień 1+ kropli w zależności od potrzeb, 3-5x/day.

Głóg jest legalnym składnikiem aktywnym w naturalnych produktach zdrowotnych i jest łatwo dostępny w USA i Kanadzie.

Trwałość:

Głóg nie znajduje się na liście „zagrożonych” United Plant Saver, co sugeruje, że działalność człowieka nie ma wpływu na to zioło.

Amerykańska Rada Botaniczna pisze, że istnieje duże zapotrzebowanie na zrównoważone wymagania dotyczące produktów z głogu i wiele krajów wdraża społeczne i ekologiczne standardy dotyczące zbioru głogu. Do tych krajów należą Albania, Azerbejdżan, Bośnia, Hercegowina, Polska i Chile.

Nazewnictwo i taksonomia:

Naukowa nazwa głogu to Crataegus monogyna. Chociaż często nazywany jest „głogiem”, wiele kultur określa ten gatunek jako „głóg pospolity” lub „głóg jednoszyjkowy”.

Naukowa nazwa Crataegus wywodzi się od greckiego słowa „kratos„, które oznacza „siłę” i odnosi się do twardości kory i potężnych właściwości leczniczych drzewa. Potoczna nazwa „głóg” pochodzi od słów „haw” (żywopłot) i „thorn” (cierń).

Crataegus monogyna jest medycznie synonimem Crataegus pinnatifida (głóg chiński) i Crataegus laevigata.

Głóg należy do rodziny różowatych (Rosaceae , czyli różanych), co oznacza, że posiada charakterystyczne ciernie i jadalne „owoce”, czyli głogi. Jest to drzewo liściaste pochodzące z Europy, północno-zachodniej Afryki i zachodniej Azji.

Wytrzymałe drzewo lub krzew głogu może mieć wysokość od 3 do 30 stóp i jest powszechnie spotykane w lasach lub żywopłotach Anglii i Irlandii. Gałęzie głogu wyglądają na „skostniałe” i mają długie, ostre kolce. Głóg preferuje wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę, ale jest tolerancyjny dla większości rodzajów gleby.

Głóg ma białe i różowe kwiaty podobne do kwiatów dzikiej wiśni. Kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach, który przyciąga zapylacze.

Istnieje około 200 gatunków głogów , które powszechnie dożywają nawet 150 lat.

Do potocznych nazw głogu należą: Thornapple, Mayblossom, Mayhaw, May Tree, Whitehorn, Hawberry, Hagthorn, Ladies’ Meat, Gazels, Halves, Bread and Cheese Tree, Ban-sangli (Ayuveda), Shānzā (tradycyjna medycyna chińska), Hagedorn (niemiecka), L’épine noble (francuska).

Do innych roślin z gatunku Crataegus należą:

  • Crataegus pinnatifida (głóg chiński)
  • Crataegus laevigata
  • Crataegus phaenopyrum
  • Crataegus mollis
  • Crataegusdouglasii (głóg czarny)

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Głóg ma głębokie korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) i medycznych tradycjach Europy. Głóg jest uważany za symbol miłości i ochrony i jest często kojarzony z festiwalem Beltane.

Podczas festiwali Beltane (lub Mayday), gałęzie głogu były używane do majoliki. Słup majowy reprezentował płodność, wokół której ludzie tańczyli podczas uroczystości. W folklorze drzewa głogu były również domem dla wróżek.

W TCM stosowanie głogu datuje się na 659 rok n.e., kiedy to podawano go na schorzenia serca. Dowody wskazują również, że rdzenne amerykańskie plemię Cherokee używało tego zioła do promowania cirkulacja.

W XVI wieku szwajcarski lekarz, Paracelsus, odnotował jedną z pierwszych wzmianek o głogu i jego korzyściach zdrowotnych. W XVII wieku angielski botanik Nicholas Culpepper napisał, że suszone, sproszkowane jagody głogu wspomagają „puchlinę” (obrzęk kończyn dolnych spowodowany zastoinową niewydolnością serca).

Medycyna głogu stała się częścią europejskich praktyk klinicznych w XVII wieku i cieszyła się popularnością przez cały XX wiek. Obecnie głóg jest jednym z najlepiej sprzedających się leków botanicznych w Niemczech.

Jagody głogu są historycznie używane do produkcji dżemu, słodkiego wina i kandyzowanych plastrów owoców w kulturze europejskiej i chińskiej. Wysoka zawartość witaminy C sprawiła, że owoce głogu stały się pomocnym, wzmacniającym odporność przysmakiem podczas mroźnych zim.

Wnioski:

Głóg to potężne zioło i symbol najbardziej znany z pysznych jagód, właściwości wspierających serce i długowieczności.

Podczas gdy części lecznicze głogu są czczone ze względu na ich powinowactwo do serca, Crataegus monogyna , wśród innych gatunków, wykazał wiele korzyści dla zdrowia.

Skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli rozważasz stosowanie suplementu głogu w celach leczniczych. Osoby przyjmujące leki na serce powinny zachować ostrożność.

Braun, L., Cohen, M. (2015). Herbs and Natural Supplements, Volume 2: An Evidence-Based Guide. United Kingdom: Elsevier Health Sciences.

EMA. (2021). Crataegus spp. Europejska Agencja Leków. Retrieved from https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-crataegus-spp-folium-cum-flore_en.pdf.

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Botanical safety handbook (2nd edition). Amerykańskie Stowarzyszenie Produktów Ziołowych.

Grieve, M. (1931). A modern herbal. New York, NY: Harcourt, Brace & Company. Pobrano z: https://botanical.com/botanical/mgmh/h/hawtho09.html

HerbalGram. (2012). Hawthorn. Retrieved from: https://www.herbalgram.org/resources/herbalgram/issues/96/table-of-contents/herbalgram-96-herb-profile-hawthorn/

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: Nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Kress, H. (2018). Praktyczne zioła 2. Wielka Brytania: Aeon Books Limited.

Li C, Wang MH. Przeciwzapalne działanie frakcji wodnej z owoców głogu na stymulowane LPS komórki RAW 264.7. Nutr Res Pract. 2011 Apr;5(2):101-6. doi: 10.4162/nrp.2011.5.2.101. Epub 2011 Apr 23. PMID: 21556222; PMCID: PMC3085797.

Martinelli F, Perrone A, Yousefi S, Papini A, Castiglione S, Guarino F, Cicatelli A, Aelaei M, Arad N, Gholami M, Salami SA. Botanical, Phytochemical, Anti-Microbial and Pharmaceutical Characteristics of Hawthorn (Crataegusmonogyna Jacq.), Rosaceae. Molecules. 2021 Nov 30;26(23):7266. doi: 10.3390/molecules26237266. PMID: 34885847; PMCID: PMC8659235.

Nazhand, A., Lucarini, M., Durazzo, A., Zaccardelli, M., Cristarella, S., Souto, S. B., Silva, A. M., et al. (2020). Hawthorn (Crataegus spp.): An Updated Overview on Its Beneficial Properties. Forests, 11(5), 564. MDPI AG. Retrieved from http://dx.doi.org/10.3390/f11050564

Orhan, I., Özçelik, B., Kartal, M. et al. HPLC Quantification of Vitexine-2″-O-rhamnoside and Hyperoside in Three Crataegus Species and Their Antimicrobial and Antiviral Activities. Chroma 66 (Suppl 1), 153-157 (2007). https://doi.org/10.1365/s10337-007-0283-x

Pahwa, R., Goyal, A., & Jialal, I. (2022). Chronic Inflammation. In StatPearls. StatPearls Publishing.

Pittler, M. H., Guo, R., & Ernst, E. (2008). Ekstrakt z głogu w leczeniu przewlekłej niewydolności serca. The Cochrane database of systematic reviews, (1), CD005312. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005312.pub2

Stone WL, Basit H, Burns B. Patologia, Zapalenie. [Updated 2021 Nov 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534820/

Tadić, V. M., Dobrić, S., Marković, G. M., Dordević, S. M., Arsić, I. A., Menković, N. R., & Stević, T. (2008). Anti-inflammatory, gastroprotective, free-radical-scavenging, and antimicrobial activities of hawthorn berries ethanol extract. Journal of agricultural and food chemistry, 56(17), 7700-7709. https://doi.org/10.1021/jf801668c

Tassell MC, Kingston R, Gilroy D, Lehane M, Furey A. Hawthorn (Crataegus spp.) in the treatment of cardiovascular disease. Pharmacogn Rev. 2010 Jan;4(7):32-41. doi: 10.4103/0973-7847.65324. PMID: 22228939; PMCID: PMC3249900.

United Plant Savers, U. (2021). Lista gatunków zagrożonych. United Plant Savers. Retrieved from: https://unitedplantsavers.org/species-at-risk-list/

Walker, A. F., Marakis, G., Morris, A. P., & Robinson, P. A. (2002). Obiecujący efekt hipotensyjny ekstraktu z głogu: randomizowane badanie pilotażowe z podwójnie ślepą próbą na łagodnym, istotnym nadciśnieniu. Phytotherapy research : PTR, 16(1), 48-54. https://doi.org/10.1002/ptr.947

Walker, A. F., Marakis, G., Simpson, E., Hope, J. L., Robinson, P. A., Hassanein, M., & Simpson, H. C. (2006). Hipotensyjne działanie głogu u pacjentów z cukrzycą przyjmujących leki na receptę: randomizowane badanie kontrolowane. The British journal of general practice : the journal of the Royal College of General Practitioners, 56(527), 437-443.

Wang, Y., Lv, M., Wang, T., Sun, J., Wang, Y., Xia, M., Jiang, Y., Zhou, X., & Wan, J. (2019). Research on mechanism of charred hawthorn on digestive through modulating „brain-gut” axis and gut flora. Journal of etnofarmacology, 245, 112166. https://doi.org/10.1016/j.jep.2019.112166

Wu M, Liu L, Xing Y, Yang S, Li H, Cao Y. Roles and Mechanisms of Hawthorn and Its Extracts on Atherosclerosis: A Review. Front Pharmacol. 2020 Feb 21;11:118. doi: 10.3389/fphar.2020.00118. PMID: 32153414; PMCID: PMC7047282.

Zhang J, Chai X, Zhao F, Hou G, Meng Q. Food Applications and Potential Health Benefits of Hawthorn. Foods. 2022 Sep 15;11(18):2861. doi: 10.3390/foods11182861. PMID: 36140986; PMCID: PMC9498108.

Podobne artykuły
Botanika

Nasi tubylcy to chwasty

Botanika

W górę rzeki Snake do Piekielnego Kanionu

Botanika

Historia roślin - Flixweed, Tansy Mustard, Herb Sophia, Descurainia sophia, Weedy Spring Mustard

Botanika

8 najlepszych ziół na wzdęcia

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę